Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Prawo karne. Wydanie 22 - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2021
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Prawo karne. Wydanie 22 - ebook

W podręczniku ,,Prawo karne" w przystępny i uporządkowany sposób wyjaśniono zagadnienia związane z przepisami regulującymi omawianą tematykę.

Publikacja została podzielona na dwie części, z których część ogólna porusza kwestie związane z

  • zagadnieniami wstępnymi z zakresu przedmiotowej dziedziny,
  • nauką o przestępstwie,
  • nauką o karze,
  • środkami karnymi i środkami zabezpieczającymi.

Natomiast część szczególna przedstawia konkretne typy przestępstw, m.in.:

  • przeciwko życiu i zdrowiu,
  • wolności,
  • wymiarowi sprawiedliwości,
  • obrotowi gospodarczemu.

W 22. wydaniu uwzględniono dotychczasowe zmiany w prawie, m.in. w zakresie:

  • innego opisu niektórych typów przestępstw, np. lichwy (art. 304 KK) czy nielegalnej adopcji (art. 211a KK),
  • wprowadzenia nowych typów przestępstw, jak kradzież szczególnie zuchwała (art. 278a i art. 115 § 9a KK),
  • rozszerzenia, drogą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pojęcia przestępnej aborcji, wykluczając z katalogu legalnych zabiegów aborcję z powodów embriopatologicznych.

Ważną sprawą poruszoną w podręczniku jest też kwestia uwspółcześnienia definicji przestępstwa zgwałcenia w związku ze zmianą dominujących poglądów na ten temat w wielu państwach europejskich i w związku z treścią art. 36 Konwencji Rady Europy o zapobieganiu zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z 2011 r.

Poza tym wzbogacona została literatura przedmiotu oraz orzecznictwo sądowe, zwłaszcza orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów wydziałów prawa, a także dla tych, którzy są zainteresowani problematyką prawa karnego.

Kategoria: Prawo
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8235-776-9
Rozmiar pliku: 1,3 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

PRZEDMOWA

Prezentowane 22. wydanie podręcznika jest w znacznym stopniu uaktualnione, ponieważ od 2019 r. nastąpiły istotne zmiany polskiego prawa karnego.

Zmiany w zakresie prawa karnego miały charakter innego (zdaniem ustawodawcy – lepszego) opisu danego typu przestępstwa, np. przestępstwa lichwy (art. 304 KK) czy nielegalnej adopcji (art. 211a KK). Wprowadzono też takie nowe typy przestępstw, jak kradzież szczególnie zuchwała (art. 278a i art. 115 § 9a KK), a także rozszerzono, drogą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pojęcie przestępnej aborcji, wykluczając z katalogu legalnych zabiegów aborcję z powodów embriopatologicznych.

Wstępnej analizy w podręczniku wymagały też nowe przepisy, z założenia mające obowiązywać tylko przejściowo (ustawy epizodyczne), związane z pandemią COVID-19, odnoszące się do nowych okoliczności wyłączających przestępność czynu albo wprowadzających czasowe spoczywanie biegu terminu przedawnienia w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego czy stanu epidemii.

Uzupełniono również omówienie kwestii wymierzania kary łącznej i kary za przestępstwo ciągłe.

Ważną sprawą poruszoną w podręczniku jest też kwestia uwspółcześnienia definicji przestępstwa zgwałcenia w związku ze zmianą dominujących poglądów na ten temat w wielu państwach europejskich i w związku z treścią art. 36 Konwencji Rady Europy o zapobieganiu zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z 2011 r. (zwanej „konwencją stambulską”), która wiąże w tym zakresie polskiego ustawodawcę.

Poza tym wzbogacona została literatura przedmiotu oraz orzecznictwo sądowe, zwłaszcza orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Wreszcie, last but not least, poprawiłem też omyłki znajdujące się w poprzednim tekście, na które zwrócili mi uwagę Czytelniczki i Czytelnicy podręcznika. Za te uwagi bardzo dziękuję.

Lech Gardocki

Warszawa, lipiec 2021 r.WYKAZ SKRÓTÓW

1. Akty normatywne

---------------- --- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EKPCz Konwencja z 4.11.1950 r. o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284 ze zm.)
KC Kodeks cywilny
KK Kodeks karny
KKS Kodeks karny skarbowy
KKW Kodeks karny wykonawczy
Konstytucja RP ustawa z 2.4.1997 r. – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm. i ze sprost.)
KP Kodeks pracy
KPA Kodeks postępowania administracyjnego
KPC Kodeks postępowania cywilnego
KPK Kodeks postępowania karnego
KW Kodeks wykroczeń
MPPOiP Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych z 19.12.1966 r. (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167)
NielU ustawa z 26.10.1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 969 ze zm.)
PWKK ustawa z 6.6.1997 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 554 ze zm.)
---------------- --- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Czasopisma

-------------- -- ------------------------------------------------------------------
AUMCS Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska
AUWr. Acta Universitatis Wratislaviensis
CPK Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych
NP Nowe Prawo
OSN Orzecznictwo Sądu Najwyższego
OSNKW Orzecznictwo Sądu Najwyższego. Izba Karna i Izba Wojskowa
OSNwSK Orzecznictwo Sądu Najwyższego w Sprawach Karnych
OSP Orzecznictwo Sądów Polskich
OSPiKA Orzecznictwo Sądów Polskich i Komisji Arbitrażowych
OTK Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego
Pal. Palestra
PiP Państwo i Prawo
PPK Przegląd Prawa Karnego
Probl. Praw. Problemy Praworządności
Prok. i Pr. Prokuratura i Prawo
PS Przegląd Sądowy
RPEiS Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny
SP-E Studia Prawno-Ekonomiczne
SP Studia Prawnicze
SI Studia Iuridica
Uzasadnienie Uzasadnienie do Projektu Kodeksu Karnego, Wkładka PiP 1994, z. 3
Wok. Wokanda
WPP Wojskowy Przegląd Prawniczy
ZN IBPS Zeszyty Naukowe Instytutu Badania Prawa Sądowego
ZNUG Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego
ZNUJ Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
ZNUŁ Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego
ZO IK Zbiór Orzeczeń Sądu Najwyższego. Orzeczenia Izby Karnej
-------------- -- ------------------------------------------------------------------

3. Literatura

-------------------------- --- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Andrejew, Prawo I. Andrejew, Polskie prawo karne w zarysie, Warszawa 1989
Komentarz do KK K. Buchała, Z. Ćwiąkalski, M. Szewczyk, A. Zoll, Komentarz do kodeksu karnego. Część ogólna, Warszawa 1994
Buchała, Prawo K. Buchała, Prawo karne materialne, Warszawa 1989
Buchała, Zoll, Komentarz K. Buchała, A. Zoll, Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz, Kraków 1998
Cieślak, Polskie M. Cieślak, Polskie prawo karne. Zarys systematycznego ujęcia, Warszawa 1990
Górniok, Komentarz O. Górniok, S. Hoc, M. Kalitowski, S.M. Przyjemski, Z. Sienkiewicz, J. Szumski, L. Tyszkiewicz, A. Wąsek, Kodeks karny. Komentarz, t. 1–2, Gdańsk 2005
Makarewicz, Komentarz J. Makarewicz, Kodeks karny. Komentarz, Lwów 1938
Makowski, Komentarz W. Makowski, Kodeks karny 1932. Komentarz, Warszawa 1933
Marek, Prawo A. Marek, Prawo karne, Warszawa 2011
Rejman, Komentarz G. Rejman (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 1999
System 1 I. Andrejew, L. Kubicki, J. Waszczyński (red.), System Prawa Karnego, t. IV, O przestępstwach w szczególności, część 1, Ossolineum 1985
System 2 I. Andrejew, L. Kubicki, J. Waszczyński (red.), System Prawa Karnego, t. IV, O przestępstwach w szczególności, część 2, Wrocław 1989
System Pr. Kar. A. Marek (red.), System Prawa Karnego, t. 1, Zagadnienia ogólne, Warszawa 2010; t. 2, Źródła prawa karnego (pod red. T. Bojarskiego), Warszawa 2011; t. 3, Nauka o przestępstwie. Zasady odpowiedzialności (pod red. R. Dębskiego), Warszawa 2012, 2017; t. 4, Nauka o przestępstwie. Wyłączenie i ograniczenie odpowiedzialności karnej (pod red. L.K. Paprzyckiego), Warszawa 2013, 2016; t. 5, Nauka o karze. Sądowy wymiar kary (pod red. T. Kaczmarka), Warszawa 2015, 2017; t. 6, Kary i środki karne. Poddanie sprawcy próbie (pod red. M. Melezini), Warszawa 2010, 2016; t. 7, Środki zabezpieczające (pod red. L.K. Paprzyckiego), Warszawa 2012, 2018; t. 8, Przestępstwa przeciwko państwu i dobrom zbiorowym (pod red. L. Gardockiego), Warszawa 2013, 2018; t. 9, Przestępstwa przeciwko mieniu i gospodarcze (pod red. R. Zawłockiego), Warszawa 2011, 2015; t. 10, Przestępstwa przeciwko dobrom indywidualnym (pod red. J. Warylewskiego), Warszawa 2010, 2016; t. 11, Szczególne dziedziny prawa karnego (pod red. M. Bojarskiego), Warszawa 2014, 2017
Śliwiński, Polskie S. Śliwiński, Polskie prawo karne materialne, Warszawa 1946
Wąsek, Komentarz A. Wąsek, Kodeks karny. Komentarz, t. I, Gdańsk 1999
Wąsek, Komentarz 2 A. Wąsek (red.), Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz, t. I, Warszawa 2006, t. II, Warszawa 2006
Wolter, Nauka W. Wolter, Nauka o przestępstwie, Warszawa 1973
Zoll, Komentarz A. Zoll (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz, t. 1, Warszawa 2016
Zoll, Komentarz 2 A. Zoll (red.), Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz do KK, t. 2, Warszawa 2017; t. 3, Warszawa 2016
-------------------------- --- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga: Literatura specjalistyczna, podana do poszczególnych paragrafów i punktów, cytowana jest jedynie nazwiskiem autora lub nazwiskiem i pierwszym wyrazem tytułu.

4. Inne skróty

------------- --- -----------------------------------
art. artykuł
BHP bezpieczeństwo i higiena pracy
cyt. cytowany (-a)
Dz.U. Dziennik Ustaw
Dz.Urz. Dziennik Urzędowy
nast. następny (-a, -e)
n.c.s.l. nullum crimen sine lege
niepubl. niepublikowany (-a, -e)
NIK Najwyższa Izba Kontroli
Nr numer
ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych
orz. orzeczenie
pkt punkt
post. postanowienie
poz. pozycja
s. strona (-y)
SN Sąd Najwyższy
tekst jedn. tekst jednolity
TK Trybunał Konstytucyjny
uchw. uchwała
uchw. (7) uchwała w składzie 7 sędziów
UE Unia Europejska
USC Urząd Stanu Cywilnego
wyr. wyrok
wyr. (7) wyrok w składzie 7 sędziów
ZN Zeszyty Naukowe
z uzup. z uzupełnieniem
zał. załącznik
ze sprost. ze sprostowaniem
ze zm. ze zmianami
------------- --- -----------------------------------WYKAZ PODSTAWOWEJ LITERATURY

1. Komentarze

K. Buchała, A. Zoll, Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz, Kraków 1998

M. Budyn-Kulik, P. Kozłowska-Kalisz, M. Kulik, M. Mozgawa (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2019

M. Filar (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2012

L. Gardocki (red.), L. Gardocki, T. Gardocka, D. Jagiełło, Kodeks karny. Krótki komentarz dla studiujących, Warszawa 2020

O. Górniok, S. Hoc, M. Kalitowski, S.M. Przyjemski, Z. Sienkiewicz, J. Szumski, L. Tyszkiewicz, A. Wąsek, Kodeks karny. Komentarz, t. 1–2, Gdańsk 2005

A. Grześkowiak, K. Wiak (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2018

M. Królikowski, R. Zawłocki (red.), Kodeks karny. Część ogólna, t. 1, Komentarz do art. 1–31; t. 2, Komentarz do art. 32–116, Warszawa 2017

M. Królikowski, R. Zawłocki (red.), Kodeks karny. Część szczególna, t. 1, Komentarz do art. 117–221; t. 2, Komentarz do art. 223–316, Warszawa 2017

J. Makarewicz, Kodeks karny. Komentarz, Lwów 1938

W. Makowski, Kodeks karny 1932. Komentarz, Warszawa 1933

G. Rejman (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz, Warszawa 1999

R.A. Stefański (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2020

A. Wąsek, Kodeks karny. Komentarz, t. I, Gdańsk 1999

A. Wąsek (red.), Kodeks karny. Część szczególna, t. I i II, Warszawa 2005

W. Wróbel (red. nauk.), A. Zoll (red. nauk.), Kodeks karny. Część ogólna, t. I, Komentarz do art. 1–52, Warszawa 2016, Kodeks karny. Część ogólna, t. II, Komentarz do art. 53–116, Warszawa 2016

W. Wróbel (red. nauk.), A. Zoll (red. nauk.), Kodeks karny. Część szczególna, t. I, Komentarz do art. 117–211a, Warszawa 2017; Kodeks karny. Część szczególna, t. II, Komentarz do art. 212–277, Warszawa 2017, Kodeks karny. Część szczególna, t. III, Komentarz do art. 278–363, Warszawa 2016

2. Podręczniki

I. Andrejew, Polskie prawo karne w zarysie, Warszawa 1989

M. Bojarski, J. Giezek, Z. Sienkiewicz, Prawo karne materialne. Część ogólna i szczególna, Warszawa 2004

M. Budyn-Kulik, P. Kozłowska-Kalisz, M. Kulik, M. Mozgawa (red.), Prawo karne materialne. Część ogólna, Warszawa 2016

M. Cieślak, Polskie prawo karne. Zarys systematycznego ujęcia, Warszawa 1990

T. Dukiet-Nagórska (red.), Prawo karne. Część ogólna, szczególna i wojskowa, Warszawa 2018

V. Konarska-Wrzosek, A. Marek, Prawo karne, Warszawa 2019

M. Królikowski, R. Zawłocki, Prawo karne, Warszawa 2020

B. Namysłowska-Gabrysiak, J. Berg, Prawo karne-część ogólna, Warszawa 2019

S. Śliwiński, Polskie prawo karne materialne, Warszawa 1946

W. Wolter, Nauka o przestępstwie, Warszawa 1973

W. Wróbel, A. Zoll, Polskie prawo karne. Część ogólna, Kraków 2012

A. Zientara, Kazusy karne materialne, Warszawa 2019
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: