Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Rekonstrukcja historyczna. Wybrane refleksje własne - ebook

Data wydania:
1 marca 2021
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
27,45

Rekonstrukcja historyczna. Wybrane refleksje własne - ebook

Prezentowana praca należy do grona nielicznych publikacji poświęconych nowemu zjawisku w Polsce, jakim jest rekonstrukcja historyczna. Jak słusznie we wstępie stwierdza sama Autorka, początkowo zagadnieniem rekonstrukcji historycznej zaczęli naukowo zajmować się etnolodzy czy socjolodzy, bowiem historycy nie podejmowali tego tematu, uważając, że historia a rekonstrukcja to dwa zupełnie odrębne światy. Oddzielała je nieufność i przekonanie, że tylko tradycyjne formy przekazu, z ukazaniem całościowym wiedzy historycznej, są właściwe, natomiast rekonstruktorzy bali się historyków i ich dyktatu, sami woląc wybierać obszary zainteresowań. Dzisiaj te dwa oddzielone niegdyś światy zaczęły się przenikać, a współpraca historyków oraz rekonstruktorów jest już oczywista i służy profesjonalizacji interesującego nas zjawiska. Rekonstruktorzy zostają historykami, a zawodowi historycy są członkami grup rekonstrukcji historycznej.

prof. dr hab. Dariusz Nawrot

Historycy podchodzili nieufnie do tego obszaru badań, uważając, że historia i rekonstrukcja to dwa różne światy. Byli oni przekonani, że tylko tradycyjne formy przekazu są właściwe [...]. Natomiast rekonstruktorzy obawiali się dyktatu historyków i sami wybierali obszary swoich zainteresowań. Aktualnie znika co prawda ten dualizm światów, ale ta książka z pewnością zniweluje istniejące jeszcze podziały.

prof. Tadeusz Srogosz

Spis treści

Kilka słów tytułem wstępu 7

Rozdział 1. Próba zdefiniowania 15

1. Rekonstrukcja – definicja i przykłady stosowania 15

2. Inne nazwy nadawane zjawisku rekonstrukcji historycznej 17

3. Czym jest rekonstrukcja historyczna? 21

4. Podsumowanie 23

Rozdział 2. Dlaczego przypominanie, a nie odtwarzanie? 25

Rozdział 3. (Krótka) historia rekonstrukcji historycznej 41

Rozdział 4. Rekonstruktorzy 55

Rozdział 5. Nikt nie rodzi się rekonstruktorem 77

Rozdział 6. Ożywianie historii 87

Rozdział 7. Grupy i stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej 95

Rozdział 8. Podziały chronologiczne i tematyczne 111

Rozdział 9. Najważniejsze kwestie dotyczące inscenizacji historycznych 121

Rozdział 10. Bezpieczeństwo podczas inscenizacji 137

Rozdział 11. Średniowiecze i druga wojna światowa – fenomen popularności w Polsce 159

Rozdział 12. Rekonstrukcja a dydaktyka 171

Rozdział 13. Upamiętnianie 183

Rozdział 14. Gry komputerowe a rekonstrukcja 195

Rozdział 15. Filmy wojenne a rekonstrukcja 199

Rozdział 16. Inscenizacje niemilitarne (na przykładzie Skansenu Rzeki Pilicy) 207

Rozdział 17. Krytycznie o rekonstrukcji 215

Rozdział 18. Rekonstrukcja historyczna w liczbach – wyniki badań Narodowego Centrum Kultury 223

Rozdział 19. Kilka słów o rekonstrukcji na przykładzie rodzinnej grupy rekonstrukcyjnej 231

Rozdział 20. Rekonstrukcja a pandemia 247

Zakończenie 253

Bibliografia 257

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8220-664-7
Rozmiar pliku: 4,2 MB

BESTSELLERY

Kategorie: