Barwny świat apokryfów - ebook
Barwny świat apokryfów - ebook
Krótka, ale bogata rozprawa na temat powstawania i znaczenia apokryfów w naszej kulturze. Są one wyrazem pierwotnej, obrazowej teologii judeochrześcijańskiej, która pod barwnymi opisami przekazywać miała prawdy wiary, łączone niejednokrotnie z elementami tradycji ludowej, folkloru.
Praca jest erudycyjna, napisana żywym, barwnym językiem i bogata w rozmaite konteksty, z pewnością będzie więc doskonałą lekturą dla literaturoznawców, teologów, filozofów i historyków.
Kategoria: | Duchowość |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7516-956-0 |
Rozmiar pliku: | 581 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kiedy przed osiemnastoma laty oddawałem do druku pierwsze wydanie tej książeczki o apokryfach Nowego Testamentu, które było niczym innym, jak tylko poszerzonym tekstem referatu wygłoszonego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na zaproszenie prof. K. Ilskiego, nie było ani jednego tomu polskiego przekładu apokryfów Starego Testamentu, a jedynie dwa tomy lubelskiego wydania ewangelii apokryficznych. Dziś mamy całościowe wydanie apokryfów Nowego Testamentu, trzy tomy przekładów apokryfów Starego Testamentu, zawierające większość z nich, oraz wiele publikacji na ten temat. Z wielką przyjemnością odnotowujemy tak znaczny postęp w tej dziedzinie badań teologicznych.
O ile polskie przekłady tekstów apokryficznych już mamy, o tyle wiedza o nich pozostaje dość nikła, nawet w kręgach teologów, filologów i historyków. Stąd potrzeba nowego wydania tego podręcznego wstępu do apokryfów Nowego Testamentu, opatrzonego najważniejszą literaturą, pozwalającą na podjęcie nie tylko lektury tych tekstów, lecz także studiów nad nimi, tym bardziej że nakłady dwóch poprzednich wydań są już od dawna wyczerpane. Dotkliwy jest też brak odpowiedniego wprowadzenia do apokryfów Starego Testamentu, tak bardzo potrzebnego w polskiej nauce.
Przy obecnym dynamicznym rozwoju nauki o apokryfach nie wystarczyłoby po prostu dodrukowanie wyczerpanego nakładu II wydania – publikację należało uzupełnić, a także zaktualizować wykaz literatury (choć nie mam pewności, czy wychwyciłem wszystkie nowsze publikacje). Ufam, że to trzecie już wydanie spełni swoje zadanie, podobnie jak poprzednie. A kto wie, zważywszy na dynamiczny rozwój badań w tej dziedzinie, może za czas jakiś warto by je opublikować wraz z dołączoną antologią tekstów.
W niniejszym tomie podajemy tylko podstawowe informacje o apokryfach, choć pierwotnym zamiarem autora było dołączyć do nich antologię najważniejszych fragmentów apokryfów, co na razie okazało się niewykonalne; być może kiedyś do tego projektu powrócimy. Ponieważ jednak mamy już kompletny przekład polski apokryfów Nowego Testamentu, opublikowany przez krakowskie Wydawnictwo WAM, dlatego przy omawianiu poszczególnych utworów apokryficznych będziemy odsyłać do krakowskiego wydania. Dobrze więc byłoby czytać niniejszy tomik z apokryfami pod ręką.