Detektyw 6/2017 - audiobook
Detektyw 6/2017 - audiobook
Drodzy Czytelnicy!
Przed Wami kolejny numer naszego miesięcznika. Mam nadzieję, że nie pachnie farbą drukarską i nie brudzi rąk, jak to jeszcze przed kilkoma laty bywało. Urodziny urodzinami, ale oprócz jubileuszowego tortu na pierwszej stronie i kolorowej zagadki na końcu numeru jesteśmy tacy sami, jak od trzydziestu lat. To nasz świadomy wybór, ale dzięki temu jesteśmy doskonale rozpoznawalni spośród wielu innych czasopism. Jestem przekonany, że nadal – co miesiąc – będziecie sięgali po Wasze ulubione czasopismo. W imieniu całej redakcji obiecuję dostarczać jeszcze większą dawkę pasjonującej lektury. I podobnie, jak przed dziesięcioma laty, chciałbym życzyć i sobie, i Wam, aby „Detektyw” gościł w Waszych domach nie tylko „od zawsze” – jak często mówią nasi młodzi Czytelnicy – ale i na zawsze. Z życzeniami wspaniałej lektury, od deski do deski…
Krzysztof Kilijanek
Redaktor naczelny
Spis treści
Leon Madejski
Genetycy na tropie zbrodni – Specjaliści od spraw beznadziejnych
Kiedy 30 lat temu w kioskach ukazał się pierwszy numer miesięcznika „DE TEKTYW”, mało kto zdawał sobie sprawę, jak olbrzymie znaczenie dla kryminalistyki i wykrywania sprawców przestępstw będzie miało wykorzystanie genetyki w policyjnych laboratoriach. Bywa, że wiele zbrodni latami czeka na finał w sądzie, zaś bandyci chodzą na wolności w poczuciu bezkarności. Dzięki osiągnięciom kryminalistyki udaje się rozwiązywać sprawy, nawet jeśli zbrodnię popełniono kilkadziesiąt lat wcześniej i nie żyje już ani jeden świadek. Postęp w dziedzinie nauk biologicznych, przede wszystkim badania porównawcze kodu genetycznego, sprawia, że policja coraz częściej zatrzymuje sprawców przestępstw nawet po kilkunastu latach od ich popełnienia. Wcześniej czy później prawda wyjdzie na jaw, a przestępca zostanie osądzony. Na nic ucieczka za granicę i zacieranie śladów. Karzący miecz Temidy potrafi dopaść w najmniej spodziewanym momencie.
Ewelina Kolanowska
Temida nie zapomina! – Ferajna z Żabiej
Są przestępcy, których działalność wraz z upływającym czasem staje się legendą i mitem. Postrzega się ich w kategorii filmowych bohaterów, a nie bandytów bez skrupułów… Na Pomorzu Zachodnim kimś takim jest „Oczko”, którego „kariera” nabrała rozpędu w latach 90. minionego wieku. Kiedy trafił za kratki, wydawało się, że pokoleniowa zmiana w przestępczym świecie wypromuje inne nazwiska. Tymczasem nie dość, że pamięć o Marku M. nie słabnie, to wydarzenia z 2016 roku jeszcze ją odświeżyły. Wróciły do niego – czego mógł się spodziewać – nierozliczone wydarzenia sprzed wielu, wielu lat…
Agnieszka Żądło
Zarządzanie przez alkowę – Wyższa szkoła życia
Jaki może być bilans zysków i strat robienia kariery naukowej „przez łóżko”? Czy taki sam jak szukanie życiowej partnerki wśród ambitnych studentek?
Barbara Marcinkowska
Eliksir młodości – Smak zemsty
Pomysł przyszedł mu do głowy podczas kolejnej bezsennej nocy. Cała sprawa nie była prosta, ani uczciwa, a ponadto Hałas potrzebował wspólniczki. Miał nawet taką na oku: studentkę Marikę, która dorabiała sobie jako opiekunka jego małych siostrzenic. Dziewczyna była inteligentna i lubiła Emila. Jednak sympatia to jedno, a udział w oszustwie to zupełnie co innego…
Anna Kotowska
Sprawiedliwość po 22 latach – Ciąg dalszy nastąpił
Siedem złotych pytań kryminalistyki to: Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Czym? Dlaczego? Kto? W przypadku bestialskiego morderstwa 15-letniej Ewy P. ze Zbylutowa na Dolnym Śląsku trzeba było poczekać 22 lata, by poznać odpowiedź na ostatnie z tych pytań.
Agnieszka Kozak
Podlasie osnute tajemnicą – Polska z dreszczykiem
Wschodnia ściana Polski to miejsce wyjątkowe. Od wieków żyli tam ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, co z kolei ukształtowało specyficzny charakter regionu. Ta ziemia wciąż przesycona jest magią. To właśnie tam do dziś funkcjonuje „instytucja” szeptuchy.
Jarosław Szklarek
Nordycki krzyżowiec – Masowy morderca
W dwóch zamachach terrorystycznych z 22 lipca 2011 roku, w dzielnicy rządowej Oslo i na wyspie Utøya, zginęło łącznie 77 osób, a 319 zostało rannych. Sprawca tego masowego mordu kierował się pobudkami ideologicznymi. W sądzie, po odczytaniu wyroku skazującego, wygłosił oświadczenie, w którym przeprosił za to, że nie zabił więcej ludzi.
Tadeusz Wójciak
Zbrodnia w raju – Tajemniczy trójkąt
Dwóch bogatych, młodych mężczyzn i piękna, niezależna kobieta, a w tle – egzotyczny raj na tropikalnej wyspie. Podczas nocnych szaleństw nie dbali o pozory. Krążyły o nich plotki i domysły. Czy spotykali się z nią potajemnie, na zmianę? Czy ona sprawiedliwie obdzielała ich swoimi względami? A być może „robili to” nawet we troje? Te pytania nabrały znaczenia, gdy pewnej nocy na plaży doszło do tragedii.
Kategoria: | Prasa |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 165 MB |