- W empik go
Nie-boska komedia - audiobook
Nie-boska komedia - audiobook
Nie-boska komedia – audiobook
Nie-boska komedia to jedno z najważniejszych polskich dzieł. Romantyczny dramat Zygmunta Krasińskiego został wydany w 1835 roku, a dziś można słuchać tego ponadczasowego dzieła w formie MP3. Audiobook Nie-boskiej komedii Krasińskiego możesz ściągnąć z katalogu Virtualo i słuchać na smartfonie, laptopie czy tablecie bez względu na to, w jakim miejscu się znajdujesz. Dramat czyta lektor Janusz Żak, doświadczony już w innych klasycznych utworach. Swojego głosu użyczał m.in. w pozycjach autorstwa Adama Mickiewicza, Johanna Wolfganga Goethego czy Jana Kochanowskiego.
Nie-boska komedia Zygmunta Krasińskiego
Zygmunt Krasiński, tworząc Nie-boską komedię wzorował się na Boskiej komedii Dantego. W ten sposób stworzył dramat romantyczny, w którym czerpał z różnych gatunków literackich i zerwał z regułami klasycznego dramatu. W utworze na próżno doszukiwać się więc zasady trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Fabuła toczy się na przestrzeni kilkunastu lat i pojawiają się luki czasowe.
Brakuje też jednego miejsca. Czasami wydarzenia dzieją się w domu Hrabiego, innym razem w szpitalu, a jeszcze innym w bliżej nieokreślonej lokacji, pojawia się nawet perspektywa kosmiczna.
Ponadto autor Nie-boskiej komedii zdecydował, że akcja będzie dotyczyła zróżnicowanych wątków. Czytelnik prowadzony jest przez problemy życia rodzinnego głównego bohatera Męża Hrabiego Henryka oraz jego żony Marii i Orcia – ich syna. Innym razem pisarz wciąga odbiorców w walkę arystokracji i rewolucjonistów, a jeszcze innym w rywalizację duchów dobrych i złych o duszę Męża.
Henryk w dramacie jest reprezentantem arystokracji. Uważa się za wybitnego poetę, jednak w rzeczywistości jest fałszywym artystą. Bije od niego egoizm, buta i nadętość. Z kolei Pankracy to buntownik stojący na czele rewolucjonistów, którzy mają dość panów i królów. To człowiek, mający możliwość zmiany biegu historii.
Krasiński snuje przekonanie, iż rewolucja, choć zniesie obecnie panującą zepsutą kastę arystokratyczną, to w rzeczywistości nie wprowadzi więcej dobrego. Dawne grzechy, nierówność i przewinienia zastąpi nowymi – własnymi. Hrabia Henryk jest świadomy zepsucia jednego i drugiego obozu, jednak postanawia w drugiej części objąć dowództwo Okopów Św. Trójcy, stając się tym samym ostatnim obrońcom porządku społecznego, bohaterem reprezentującym arystokrację i jednocześnie spadkobiercą wszystkich występków i nieprawości, których dopuściła się jego klasa.
Nie-boska komedia - dramat iście romantyczny
Nie-boska komedia to historia pełna napięć, niepokoju i wieloznaczności. Im bardziej czytelnik zagłębia się w fabułę, towarzyszy mu, tym większe poczucie uwikłania bohaterów w nierozwiązywalne problemy. Problemy, które sprowadził na wszystkich Mąż. Stąd Nie-boską komedię określa się również dramatem rodzinnym, gdyż przez swoją pychę Hrabia sprowadził na żonę i syna wielkie nieszczęście.
Co więcej, w tym utworze Zygmunt Krasiński ukazuje dwuznaczną rolę poezji. Z jednej strony jest ona dla poetów błogosławieństwem, dającym spełnienie i sławę. Z drugiej może stać się przekleństwem przynoszącym kłopoty i zgubę.
Kategoria: | Lektury szkolne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-65449-03-0 |
Rozmiar pliku: | 125 MB |