Facebook - konwersja
Pobierz fragment

(Nie)nawidzenia. Świat przez nienawiść - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2021
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
25,00

(Nie)nawidzenia. Świat przez nienawiść - ebook

Marek Krajewski – socjolog, profesor zwyczajny, zatrudniony na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu. Autor licznych artykułów dotyczących materialności i wizualności, współczesnej kultury i sztuki oraz edukacji kulturowej. Opublikował też wiele książek poświęconych tej problematyce: Kultury kultury popularnej (2003), POPamiętane (2006), Za fotografię! (2010, wspólnie z R. Drozdowskim), Narzędziownia. Jak badaliśmy (niewidzialne) miasto (2012, wspólnie z R. Drozdowskim, M. Frąckowiakiem i Ł. Rogowskim), Są w życiu rzeczy… (2013), Incydentologia (2017).  Współtwórca projektów badawczych, artystycznych i edukacyjnych: Niewidzialne miasto, Archiwum Badań nad Życiem Codziennym, Bardzo Młoda Kultura.


To książka o nienawiści. Nie jest ona jednak w niej traktowana jako emocja czy uczucie, ale raczej jako konfiguracja ludzi, technologii i przedmiotów, które spaja wrogość.  W tej perspektywie nienawiść jawi się jako układ typowy dla późnej nowoczesności, a więc dla świata opartego na zasadzie wymuszonej bliskości, współzależnego. To z kolei sprawia, iż proponowane w książce innowacyjne ujęcie nienawiści staje się ważnym narzędziem analiz współczesności. Spoglądając z jego perspektywy na świat, dostrzegamy antagonizmy i nierówności, asymetrie władzy i wolności słowa, uprzedzenia i fobie, ale też odkrywamy zasady organizujące aktualny porządek. Widzimy jego rozemocjonowanie, zależność od obrazów i rzeczy, plenienie się w nim konsumenckiej mentalności, braku bezpieczeństwa i obsesji na punkcie kontroli, a w końcu wielopostaciową przemoc.

Książka Marka Krajewskiego jest przykładem odświeżającego myślenia krytycznego i humanistyki zaangażowanej, której pierwszym przykazaniem jest próba lepszego rozumienia otaczającego nas świata, opierająca się na refleksji, która nie skrywa autorskich przeświadczeń i opinii, ale zarazem stara się być bezstronna, a przede wszystkim wnikliwa, w diagnozie rzeczywistości społecznej.   (Nie)nawidzenia to książka ważna i niezwykle inspirująca poznawczo, dająca nowe spojrzenie na nienawiść, ale też na stan debaty, czy szerzej – sfery publicznej w Polsce (i nie tylko).

Z recenzji prof. Iwony Kurz

Spis treści

Dlaczego ta książka powstała

Wprowadzenie

Dlaczego ludzie (się) nienawidzą?

Jak zwykliśmy myśleć o nienawiści?

Jak można rozumieć nienawiść?

Dlaczego nienawiść, dlaczego właśnie dziś?

Rozdział I

Nienawidzący (się) ludzie

Przykład 1: Bójka w Ceglance

Identyczność i jej konsekwencje

Koncentracja na sprawcy, a nie na ofierze

Komentarze na wolności

Bezradność

Przykład 2: Studentka obraża Ukrainkę

Wyczulenie na różnice

Karma wróci, czyli rewanżyzm

Niepewność statusu

Przykład 3: Wyrzucony z pracy w koncernie IKEA

Asymetrie władzy

Wokół wolności słowa (i odpowiedzialności za nie)

Niezaskarżalność nienawiści

Rozdział II

Nienawiść (do) rzeczy

Przykład 1: Zniszczenia w Łopiennie

Co to jest wandalizm?

Wobec hydraulicznych koncepcji destruowania rzeczy

Czy można nienawidzić przedmioty?

Przykład 2: Znienawidzony banan

Pożytki z nienawidzenia sztuki

Nienawidząc niszczenie sztuki

Nienawiść jako źródło wartości

Przykład 3: Różem w zawalidrogi

Wrogowie drożności

Wybiórcza nienawiść

Spektakle destrukcji

Rozdział III

Nienawiść wobec tego, co abstrakcyjne

Przykład 1: Wokół pestki słonecznika

Platforma nienawiści

Broń bezradnych skierowana przeciw nim samym

Śmiecenie jako forma nienawiści

Przykład 2: Zepsuli nam rynek

Biofobia

Próbując powstrzymać krążenie materii

Zaprojektowywanie

Przykład 3: Marka wyłącznie dla atrakcyjnych

Czułe miejsca gigantów

Abstrakcyjne niszczy abstrakcyjne

Epilog (niezaplanowany)

Wykaz materiałów źródłowych

Bibliografia

Indeks nazwisk

Kategoria: Popularnonaukowe
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-6531-2
Rozmiar pliku: 2,7 MB

BESTSELLERY

Kategorie: