- W empik go
21+3. Gwiazdy w dobrej formie - ebook
21+3. Gwiazdy w dobrej formie - ebook
Idea była prosta - choć rewolucyjna. Stworzyć książkę, która będzie zrozumiała i interesująca dla… każdego! Co to znaczy? 21+3 częściowo napisana jest Tekstem Łatwym do Czytania i porusza tematy interesujące dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tekst Łatwy do Czytania (Easy to Read) to standard opracowany w celu realizacji Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Jednocześnie 21+3 to nie książka specjalistyczna, pomoc naukowa czy podręcznik sensu stricto. To książka dla wszystkich - szczególnie jednak dla tych, dla których w mainstreamie czytelniczym zwykle brakuje miejsca. Koncepcja 21+3 otwiera drogę do twórczego wykorzystania publikacji w tworzeniu scenariuszy lekcji czy zajęć, inspirowania rozmów i dyskusji, ale przede wszystkim jest to fascynująca lektura!
Znakomite zdjęcia portretowe autorstwa Jacka Poremby towarzyszą biogramom - ale nie zwyczajnym, encyklopedycznym notkom, a prawdziwym opowieściom spisanym z reporterskim pazurem przez Judytę Sierakowską. Poczytamy o dzieciństwie, pierwszych pasjach i marzeniach, ale też o trudnościach i codziennych rytuałach. Bohaterki i bohaterowie odpowiadają też na 28 pytań w wyjątkowym kwestionariuszu - stworzonym w konsultacji z osobami z Zespołem Downa.
Choć czytamy o sławach, wielokrotnie nagradzanych i ubóstwianych przez rzesze fanów mamy poczucie bliskiego kontaktu, szczerej rozmowy. To zasługa doboru wrażliwych i ciepłych bohaterów, formy, jaką przyjęły ich wypowiedzi, ale także pięknych portretów, które są więcej niż tylko ilustracjami do tekstu. Całość to niezwykły przekrój przez historię polskiej rozrywki - teatru, kina i telewizji - ale przede wszystkim piękne, ludzkie historie.
Spis treści
5 ZROBILIŚMY TO!
7 WSTĘP
8 TEKSTY ŁATWE DO CZYTANIA
39 LUBIĘ ŚRODKI TRANSPORTU. KAMILLA BAAR
43 GÓRALKA Z WYOBRAŹNIĄ. BARBARA BURSZTYNOWICZ
49 JANUSZ GAJOS
53 CAŁE SZCZĘŚCIE JESTEM KOBIETĄ. ROMA GĄSIOROWSKA
63 WENUS BEZ FUTRA. KAROLINA GRUSZKA
69 177 CM MIŁOŚCI. ANNA JAGODZIŃSKA
75 POZNAJ MNIE W PODRÓŻY. MAGDALENA LAMPARSKA
81 L JAK LEKARKA (KWIATÓW I DUSZ). TERESA LIPOWSKA
89 DAMA PRACUJĄCA. LAURA ŁĄCZ
95 KOTKA NA GORĄCYM, BLASZANYM DACHU. ANNA MAJCHER
103 BUNTOWNICZKA. MARIA NIKLIŃSKA
109 ZŁODZIEJ SCENY I RYB. MARIAN OPANIA
115 NA ZAWSZE KAROL. JAN PIECHOCIŃSKI
121 CIOS PROSTO W SERCE. ANNA POWIERZA
127 MĘŻCZYZNA Z KLASĄ. JACEK ROZENEK
133 WSZYSCY MAMY ŹLE W GŁOWACH. JAKUB SIENKIEWICZ
141 DRUGA PO BOGU. ANNA ŚWIĄTCZAK
147 KOCHAM KINO I PODRÓŻE. GRAŻYNA TORBICKA
155 RODZINA, MOJA MIŁOŚĆ. MARCIN TROŃSKI
163 BARDZO PRZYJEMNY CZŁOWIEK. KRZYSZTOF TYNIEC
169 MILION W GENACH. HUBERT KIRIŁ URBAŃSKI
173 NIGDY WIĘCEJ NIE BĘDĘ BŁAGAŁ O MIŁOŚĆ. MICHAŁ WIŚNIEWSKI
179 DZIAŁAM PO SWOJEMU. PIOTR WITKOWSKI
187 JAK BYĆ ZAWSZE MŁODĄ, PIEKNĄ I BOGATĄ. GRAŻYNA WOLSZCZAK
192 BIBLIOGRAFIA
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 7,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pomysł i koordynacja projektu: Andrzej Suchcicki
Autorstwo sylwetek gwiazd i redakcja: Judyta Sierakowska
Redakcja językowa i korekta: Norbert Piwowarczyk
Adaptacja tekstu łatwego do czytania: Barbara Abramowska, Karolina Makowiecka
Konsultacja dostępności tekstu łatwego: Natalia Suchcicka
Współpraca: Laura Łącz, Łukasz Maciejewski, Tadeusz Sobolewski
Opracowanie graficzne, skład i łamanie: Sylwia Pudło
Wydawca:
Conrada 13, 01-922 Warszawa,
www.bardziejkochani.pl, tel./faks: 22 663 10 13
Wydanie I
Warszawa 2021
© Easy to Read
ISSN 1428-7439
Numer specjalny kwartalnika Bardziej Kochani
Finansowanie publikacji:
ZROBILIŚMY TO!
Książkę z sylwetkami ludzi kultury, ankietą, zdaniami do dokończenia, tekstem łatwym do czytania oraz zdjęciami. Po prostu wielowymiarową lekturę o profesjonalistach. Ludziach, którzy tworzą kulturę – grają ważne postacie w cenionych filmach i w teatrze, śpiewają, występują, prowadzą najważniejsze wydarzenia. Są bohaterami zbiorowej wyobraźni naszych czytelników. 21+3 gwiazdy, bo 21.03 to Światowy Dzień Zespołu Downa i 3. chromosom w 21. parze.
Dlaczego tak? Bo to lektura przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym, oczywiście, z zespołem Downa.
Pomysłodawcą, który docierał do bohaterów, jest Andrzej Suchcicki. Razem z dziennikarką i pisarką Judytą Sierakowską byli koordynatorami całości i w zależności od wyzwań i pandemicznych okoliczności walczyli ze strukturą tej książki.
Pierwsze strony napisane są „tekstem łatwym do czytania i zrozumienia” przez Barbarę Abramowską i Karolinę Makowiecką z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To skrót dwudziestu czterech sylwetek napisanych tekstem „zwykłym” przez Judytę Sierakowską, nominowaną m.in. do Grand Press 2012 za najlepszy reportaż prasowy; autorkę reporterskich książek: Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina czy najnowszej, głośnej i ważnej pozycji o branży disco polo – Nikt nie słucha.
„Tekst łatwy do czytania” to język, który dotrze do naszych wymagających czytelników, a tekst „zwykły” pozwala zainteresować szerszą grupę odbiorców, m.in. opiekunów, rodzin i bliskich tych osób. I wszystkich zainteresowanych. Daje szansę na dyskusję, wspólne czytanie, rozmowy, poznanie nowych słów.
Niektóre gwiazdy udostępniły zdjęcia ze swoich archiwów, jednak większość fotografii została specjalnie zrobiona do tego projektu przez fotografa Jacka Porembę, który jest autorem choćby słynnych sesji okładkowych do płyt Kayah, Katarzyny Nosowskiej, portretów Kory Jackowskiej, Marka Edelmana czy Dalajlamy.
Oprócz sylwetek i zdjęć podstawą treści książki są wypełnione przez bohaterów tzw. „kwestionariusze Downa” – nasi bohaterowie opowiadają, m.in. co cenią w innych ludziach, wspominają swoich idoli z dzieciństwa, pierwszy dzień w szkole czy randkę. Opowiadają, jakie mają przyzwyczajenia, czy są szczęśliwi, co ich rozbawia, za co są wdzięczni. Przy tworzeniu tych pytań korzystaliśmy z „kwestionariusza Prousta”, ale pomagały nam w tym przede wszystkim osoby niepełnosprawne intelektualnie. To one mówiły, co je interesuje i co ma się znaleźć w tej książce. Ich ciekawość świata stała się motorem napędowym.
To one też, po wielu wspólnych dyskusjach wybrały naszych bohaterów. A teraz, mamy nadzieję, będą szczęśliwe, kiedy wezmą do ręki książkę, która napisana jest przystępnym językiem i traktuje o ich idolach. Dziękujemy Wam!
Wiele możemy się nauczyć od naszych bohaterów – ludzi, którzy osiągnęli sukces. Znane postacie też miały pod górkę. Jednak trudności tylko je mobilizowały.
Między najstarszym a najmłodszym bohaterem tej książki jest ponad pół wieku różnicy. Lata doświadczeń, sytuacji, cennych rad. Każdy czytelnik odnajdzie tutaj tego kogoś, kto będzie dla niego punktem odniesienia.
Dziękujemy zatem tym wszystkim, którzy znaleźli się w tej książce, a szczególnie Laurze Łącz. Nie tylko została jedną z bohaterek, ale również podzieliła się swoją wiedzą, kontaktami z artystami. Wykazała zaangażowanie, spokój i wsparcie.
Łukaszowi Maciejewskiemu za poparcie projektu i kontakty.
I wszystkim tym, którzy potrafią dziękować.
Tym większa i nasza wdzięczność dla Was, zwłaszcza, że ta kulturalno-epidemiczna lektura, od początku powstawała w trudnych warunkach, kiedy na całym świecie szalał wirus, byliśmy zamknięci, a kontakt z drugim człowiekiem utrudniony. Nadal tak jest, ale my wierzymy, że to wszystko wkrótce się zmieni.
Wspierajcie kulturę: oglądajcie filmy, sztuki teatralne, chodźcie na koncerty, czytajcie książki. Razem damy radę.
Z wyrazami szacunku
Judyta Sierakowska
Andrzej Suchcicki
Judyta Sierakowska – Reporterka, podróżniczka, z wykształcenia socjolożka. Publikowała m.in. w „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Życiu Warszawy”, „Bloomberg Businessweek Polska” i „Focusie”.
Za reportaż Władcy »jamników« („Puls Biznesu Weekend”) została nominowana do nagrody Grand Press 2012. Pisała reportaże i wywiady do książek Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”, była m.in. redaktorką i współautorką Lista obecności 2. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci.
Autorka książki Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina. Kilka miesięcy mieszkała w Komracie, stolicy Gagauzji, gdzie uczyła dzieci języka polskiego, a dorosłych przygotowała do egzaminu na Kartę Polaka. Wszyscy zdali.
W 2019 roku wydała docenioną przez krytyków książkę reporterską o nieznanym wcześniej obliczu branży disco polo - Nikt nie słucha.DRODZY CZYTELNICY!
Oddajemy w Wasze ręce piękną i wyjątkową pozycję książkową. Wyjątkową, bo zawiera nie tylko ciekawą treść, ale jest też unikatowym albumem ze zdjęciami znanych osób. Wszyscy oni odpowiedzieli chętnie na zadane przez Was pytania i tym samym opowiedzieli o sobie dużo więcej, niż wiecie to z ich biografii i wywiadów.
Znajdziemy tu więc zwierzenia przede wszystkim aktorów, ale też piosenkarzy, dziennikarzy, modelki, czyli Polek i Polaków znanych głównie z ekranu telewizyjnego. Teraz, gdy zobaczycie któregoś z nich w filmie, serialu czy w kolorowej prasie, na pewno wyda się Wam dużo bliższy i osobiście znajomy.
My wszyscy, których wypowiedzi znajdziecie w tej książce, mamy nadzieję, że spotkamy się również osobiście i będzie to jeszcze lepsza okazja do bliskiego poznania i zadawania dodatkowych pytań.
Zachęcam do wnikliwego przeczytania wszystkich sylwetek, bo zawarto w tej pozycji wyłącznie wypowiedzi wartościowych ludzi, mających na swym koncie wybitne dokonania zawodowe. Często jest tak, że danego aktora znacie tylko z roli w jednym serialu, a okazuje się, że jest to wykształcony profesjonalista, który przez całe życie grał w dobrym teatrze, w radio, w dubbingu, na estradzie. Poznacie go z nieznanej dotąd strony.
Myślę, że powstała ciekawa książka, która nigdy nie straci swej wartości i aktualności. Powinna znaleźć się w każdej szkolnej i domowej bibliotece.
Osobiście odczuwam ogromną satysfakcję, że moja współpraca przyczyniła się do wydania tego albumu. Czuję się bowiem bardzo blisko związana ze Stowarzyszeniem „Bardziej Kochani”, czyli uroczymi dziećmi i młodzieżą. Wielokrotnie spotykaliśmy się z nimi wraz z moimi kolegami artystami przy okazji świąt i Dnia Dziecka. Zawsze były to spotkania bardzo miłe, pełne uśmiechu i dobrej zabawy. Cieszę się więc, że pozostanę w Waszej pamięci nie tylko we wspomnieniach, ale również znajdę się wraz z kolegami na półce z książkami.
Jeśli będziecie zainteresowani, może w przyszłości powstanie drugi tom o podobnej tematyce, z innymi artystami? Zobaczymy!
Laura Łącz