ABC diety roślinnej. Jak zacząć zdrowiej się odżywiać? - ebook
ABC diety roślinnej. Jak zacząć zdrowiej się odżywiać? - ebook
Zależy Ci na dobrym zdrowiu? Chcesz jeść mniej mięsa albo całkowicie przejść na dietę wegetariańską? Dowiedz się, jak produkty roślinne mogą poprawić Twoje samopoczucie wraz z pracą jelit oraz wątroby.
Skorzystaj z gotowych jadłospisów ułożonych przez doświadczonych dietetyków. Prawidłowo zbilansuj wartości odżywcze i pozbądź się z organizmu niepotrzebnych tłuszczy. Krok po kroku pokażemy Ci, jak w przyjemny sposób odstawić na bok mięso.
Zadbaj o zdrowie i odbierz te jadłospisy! Przekonaj się, że dieta roślinna może być smaczna i pełnowartościowa.
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8276-724-7 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Joanna Jurek
Diety oparte na produktach roślinnych w większości charakteryzują się ograniczeniem lub eliminacją spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Mimo znacznej ilości dowodów świadczących o szkodliwym wpływie na nasze zdrowie nadmiernej ilości soli (sód) obecnej w naszym pożywieniu czy częstym spożywaniu przetworzonych produktów mięsnych, przy jednoczesnej niskiej obecności świeżych owoców i warzyw w codziennej diecie, to mało kto decyduje się na zmiany. Jak się okazuje, rekomendacje WHO o tym, aby dziennie spożywać przynajmniej 5 porcji (400g) warzyw i owoców, przestrzega jedynie 30% (w przypadku warzyw) i 34% (w przypadku owoców) Polaków. Dieta wegańska oparta jest jedynie na pokarmach roślinnych, podczas gdy diety laktoowowegetariańskie dopuszczają nabiał oraz jaja. Niemniej jednak ich cechą wspólną okazuje się zwiększenie obecności pełnoziarnistych zbóż, roślin strączkowych, warzyw, owoców i orzechów.
Odmiany diet opartych na produktach roślinnych
Poznaj odmiany diet opartych na produktach roślinnych
Dieta wegańska: oparta całkowicie na produktach pochodzenia roślinnego. Weganie nie spożywają mięsa, owoców morza, drobiu i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału, jajek i miodu. Produkty te zazwyczaj są zastępowane wersjami roślinnymi, np. zamiast mleka krowiego weganie używają napojów roślinnych z soi, migdałów, owsa lub ryżu; podobnie ser występuje w alternatywie „sera sojowego” lub „sera na bazie nerkowców” lub „sera na bazie oleju kokosowego”.
Dieta laktowegetariańska: opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, jak również produktach mlecznych, np. mleko, ser, masło, ghee, śmietana i kefir. Dieta laktowegetariańska wywodzi się z tradycji religijnych Wschodu, jak buddyzm czy hinduizm, które ze swojej diety wykluczają jajka.
Dieta ovowegetariańska: to rodzaj diety wegetariańskiej, która obejmuje produkty roślinne oraz jaja, ale wyklucza z niej produkty mleczne. Ten sposób żywienia jest często stosowany przez osoby, które nie tolerują laktozy.
Dieta pesatariańska: to sposób odżywiania, który oprócz produktów roślinnych obejmuje ryby i owoce morza, nabiał i jaja. Jest to dieta składająca się głównie ze źródeł roślinnych, takich jak pełne nieprzetworzone ziarna i kasze, orzechy i rośliny strączkowe, niemniej jednak główne źródło białka stanowią ryby i owoce morza, które spożywane są w ilości 2–3 porcji tygodniowo.
Dieta fleksitariańska: to sposób odżywiania w większości opierający się na pokarmach pochodzenia roślinnego, który w ograniczonej ilości dopuszcza produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również mięso oraz ryby.
Jak diety roślinne mogą przyczynić się do poprawy twojego zdrowia
Joanna Jurek
Diety roślinne zmniejszają ryzyko choroby krążeniowo-naczyniowej
Wegetarianie okazują się mieć o 32% mniejsze ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca w porównaniu z osobami będącymi na tradycyjnej diecie. Niskotłuszczowa dieta wegetariańska to jedyny sposób odżywiania, którego zdolność do redukcji tworzenia blaszek miażdżycowych została potwierdzona w badaniach klinicznych. Co więcej, diety wegetariańskie obniżają ryzyko chorób serca, w tym również ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Diety roślinne sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała
Wegetarianie okazują się mieć znacznie mniejsze BMI (z języka angielskiego Body Mass Index, Wskaźnik masy ciała) w porównaniu z osobami będącymi na diecie tradycyjnej.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Jak diety oparte na produktach roślinnych mogą wspomóc twoje zdrowie?
Jak diety roślinne mogą przyczynić się do poprawy twojego zdrowia
Poznaj 3 proste kroki, które pomogą ci wprowadzić produkty roślinne do codziennej diety
Jak prawidłowo skomponować roślinny posiłek?
Suplementacja w diecie roślinnej
Zamienniki mięsa i nabiału
Inne źródła węglowodanów, białek i tłuszczów
Te warzywa dostarczają ci najwięcej witamin i innych składników odżywczych
Dlaczego warto włączyć soję do codziennej diety?
Przekonaj się, że dieta roślinna jest nie tylko zdrowa, lecz także smaczna
Jadłospis 1
Jadłospis 2
Jadłospis 3
Jadłospis 4
Jadłospis 5
Jak skutecznie zrezygnować z mięsa
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71