- W empik go
Agencja zatrudnienia - ebook
Agencja zatrudnienia - ebook
„Czas na biznes“ to seria mini-poradników dla rozważających założenie własnej działalności w konkretnej branży. Poznaj charakterystykę rynku i konkurencję w sektorze, który najbardziej Cię interesuje. Dowiedz się jakiej kadry potrzebujesz, w co musisz wyposażyć lokal, a co najważniejsze – ile to wszystko kosztuje. W poradniku znajdziesz również rady dotyczące planu marketingowego czy technicznego, a także analizę SWOT.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-63799-04-5 |
Rozmiar pliku: | 263 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Przyjrzymy się aspektom założenia i prowadzenia takiej agencji. Sprawdzimy, jaki zakres usług może świadczyć, jak wygląda rynek, na którym przyjdzie jej działać, a także oszacujemy, jaki zysk może przynieść pośrednictwo pracy.
Charakterystyka rynku
Choć rok 2011 nie należał do najłatwiejszych, to w opinii wielu specjalistów można oceniać go bardzo dobrze. Rosła dynamika zatrudnienia a także liczba prowadzonych projektów edukacyjnych. Około 60% pracodawców deklarowało konieczność zatrudniania, zwalniać gotowych było ok. 15%. Wzrósł także indeks mobilności Polaków, oznaczający otwartość na zmianę pracy w kolejnym półroczu.
Co ciekawe, w porównaniu z innymi krajami Polaków cechuje większe przekonanie o łatwości znalezienia nowego zatrudnienia. Jednocześnie grupa osób obawiających się utraty pracy jest u nas również większa od średniej w innych krajach.
Pierwszy kwartał bieżącego roku cechuje delikatne spowolnienie dynamiki zatrudnienia – maleje liczba pracodawców planujących zatrudniać. Według ekspertów jest to jednak naturalny i chwilowy trend. Jeżeli chodzi o stopę bezrobocia, to w styczniu bieżącego roku wyniosła ona 13,2%.
Konkurencja
W Polsce funkcjonuje ok. 3000 podmiotów mających status agencji zatrudnienia.
Spośród największych na rynku agencji, które mają kilkanaście oddziałów w największych miastach, największy udział w rynku miały:
- Randstad,
- Manpower,
- Adecco,
- Trenkwalder,
- Start People,
- Work Express,
- GI Group,
- Job Impulse,
- Akcja Job,
- Techno Service,
- Grafton,
- Personnel Solutions,
- Kelly Services.
Oprócz największych na rynku graczy, często z kapitałem zagranicznym, działa także cała rzesza mniejszych agencji o zasięgu lokalnym. Poza nimi działają także osoby fizyczne, które są elastyczne i potrafią bez problemu dostosować się do istniejących na rynku nisz . Rywalizacja pomiędzy tymi podmiotami jest intensywna, tym bardziej że rynek jest wciąż nienasycony. Z drugiej strony, jest dzięki temu wciąż miejsce dla nowych firm zajmujących się pośrednictwem pracy.