Aktualności BHP. Numer specjalny. BHP w najnowszym orzecznictwie sądowym - ebook
Aktualności BHP. Numer specjalny. BHP w najnowszym orzecznictwie sądowym - ebook
W wydaniu specjalnym zebrane zostały w jednym miejscu najnowsze orzeczenia sądowe dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. To zarówno wyroki dotyczące zagadnień technicznych (minimalna temperatura w miejscu pracy), wypadków przy pracy (zawał, śmierć pracownika), ale też zatrudnienia (umowa o pracę ze służbą bhp, zatrudnienie dla pozoru, umowa o dzieło) czy zleceniobiorców (informowanie o ryzyku zawodowym).
Kategoria: | Zarządzanie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Drogi Czytelniku!
Zapraszam do lektury najnowszego numeru specjalnego publikacji „Aktualności BHP”. W związku z licznymi prośbami przesyłanymi do redakcji zebraliśmy w jednym miejscu najnowsze orzeczenia sądowe dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. To zarówno wyroki dotyczące zagadnień technicznych (minimalna temperatura w miejscu pracy), wypadków przy pracy (zawał, śmierć pracownika), ale też zatrudnienia (umowa o pracę ze służbą bhp, zatrudnienie dla pozoru, umowa o dzieło) czy zleceniobiorców (informowanie o ryzyku zawodowym).
Marek Kalman
redaktor prowadzącyBhp w orzecznictwie sądowym
Zawał jest wypadkiem przy pracy tylko w nadzwyczajnych okolicznościach
Śmierć pracownika w wyniku zawału serca może zostać uznana za wypadek przy pracy tylko w przypadku wystąpienia szczególnych, nadzwyczajnych okoliczności towarzyszących świadczeniu pracy. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 13 stycznia 2022 r.
---- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Michał Culepa
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony wykładowca i trener na szkoleniach
---- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stan faktyczny
Pan P. był zatrudniony w jednej z jednostek PKP na stanowisku starszego przodownika Straży Ochrony Kolei. Dnia 3 września 2016 r. od rana pełnił służbę jako dowódca patrolu. W trakcie patrolu P. rozdzielił się ze swoim partnerem patrolowym, który poszedł do samochodu służbowego. Partner, gdy odchodził od pojazdu służbowego, zauważył na terenie kolejowym obcy samochód, który nie powinien tam się znajdować. Przed interwencją próbował skontaktować się przez telefon komórkowy z P., ale ten nie odpowiadał. Po interwencji ponownie podjął próbę kontaktu, także bezskuteczną. Podjął więc poszukiwania dowódcy, ale już kilkanaście minut później otrzymał informację od dyżurnego, że pracownik manewrowy znalazł na torach leżącego P., który nie dawał oznak życia. Pobiegł we wskazane miejsce i podjął próbę reanimacji, wzywając też pogotowie. Jednak po przybyciu karetki lekarz pogotowia stwierdził zgon pracownika. Jak wykazała późniejsza sekcja zwłok, powodem śmierci był ostra niewydolność krążeniowa i obrzęk płuc na tle wcześniejszych dolegliwości kardiologicznych, czego skutkiem był rozległy zawał serca. W tej sytuacji zgon w miejscu pracy nie został uznany za wypadek przy pracy, ze względu na brak nagłości zdarzenia i brak przyczyny zewnętrznej zdarzenia.
Wdowa po zmarłym pracowniku zaskarżyła jednak ustalenia protokołu i udało się jej uzyskać korzystne orzeczenie – sąd prawomocnie sprostował protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy i stwierdził, że śmierć pracownika P. była spowodowana wypadkiem przy pracy. W tej sytuacji wdowa oraz dzieci po zmarłym wystąpiły do ZUS o przyznanie renty rodzinnej wypadkowej. ZUS jednak odmówił wydania decyzji rentowej.
Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego
Sąd I instancji oddalił odwołanie pani P. Wdowa złożyła apelację, ale tę oddalił z kolei Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Uzasadniając orzeczenie SA wskazał, że zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ustawa wypadkowa), zawierającym definicję wypadku przy pracy, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Podkreślenia wymaga, że istotny w rozpoznawanej sprawie element definicji wypadku przy pracy, jakim jest zewnętrzna przyczyna zdarzenia, powinien być przeciwstawiony przyczynom wewnętrznym, tkwiącym w organizmie pracownika, takim jak wady anatomiczne, stany chorobowe, skutki wcześniejszych urazów itp.
W rozpoznawanej sprawie do śmierci doszło w wyniku zawału serca. Taka sytuacja może zostać uznana za wypadek przy pracy tylko w przypadku wystąpienia szczególnych, nadzwyczajnych okoliczności towarzyszących świadczeniu pracy.
Całą treść nowości przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znajdziesz tam również:
Zatrudnienie dla pozoru – kiedy mamy z nim do czynienia
Zleceniobiorców trzeba informować o ryzyku zawodowym
Służba bhp musi być zatrudniona na umowę o pracę
Choroba zawodowa – skutki źle przeprowadzonego postępowania dowodowego
Umowa o dzieło jako efekt specjalnych umiejętności wykonawcy
Szkolenie dla pracownika należy zaliczyć do jego czasu pracy
Zatajenie informacji o stanie zdrowia może być przyczyną wypowiedzenia
Śmierć pracownika w miejscu pracy nie zawsze jest wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym