Aleuty 1942-1943 - ebook
Aleuty 1942-1943 - ebook
Na początku czerwca 1942 roku Japończycy rozpoczęli operację „AL”, której celem było m.in. zajęcie amerykańskiego archipelagu Aleutów na północnym Pacyfiku. Ta operacja, związana z planami ataku na Midway, miała zabezpieczyć Wyspy Japońskie od północy. Armia i marynarka cesarska opanowały dwie wyspy Aleutów: Attu i Kiska, chcąc zamienić je w bastiony, których odbicie byłoby niezwykle kosztowne dla wroga. Obie strony nie dysponowały jednak odpowiednimi środkami i prowadziły walkę na ograniczoną skalę. Wreszcie Amerykanie uzyskali przewagę na morzu i w maju 1943 roku przeprowadzili desant na Attu. Japończycy bronili się dosłownie do ostatniej kropli krwi, dlatego zdobywanie wyspy zajęło trzy tygodnie. Po tej wyczerpującej batalii przygotowania do inwazji na Kiska trwały aż 2,5 miesiąca. Niespodziewanie lądujące oddziały amerykańsko-kanadyjskie zamiast lawiny ognia przywitała… cisza ‒ wróg zdążył się ewakuować drogą morską. Michał A. Piegzik fachowo, korzystając z nieznanych na Zachodzie źródeł japońskich, omawia ten ciekawy epizod walk na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-16684-4 |
Rozmiar pliku: | 2,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
WSTĘP
------------------------------------------------------------------------
Tematem niniejszej książki jest kampania na Aleutach w latach 1942–1943, której stronami były Cesarstwo Japonii i Stany Zjednoczone. Zmagania te stanowią jeden z epizodów drugiej fazy wojny na Pacyfiku, podczas której Japonia straciła początkową inicjatywę strategiczną i mimo prób jej odzyskania została ostatecznie zmuszona do przejścia do głębokiej defensywy. W polskiej i zagranicznej historiografii walki na Aleutach należą do części odrębnego, północnopacyficznego teatru działań wojennych.
Ze względu na specyficzny charakter kampanii na Aleutach praca w większości koncentruje się na jej aspektach morskich i powietrznych. Z przyjętej koncepcji książki bezpośrednio wynikają jej cezury czasowe. Początek walk na północnym Pacyfiku bezsprzecznie wyznacza Operacja „AL” (jap. AL Sakusen) i zajęcie przez Japończyków wysp Attu i Kiska na początku czerwca 1942 roku. Narracja kończy się opisem bitwy koło Wysp Komandorskich pod koniec marca 1943 roku, która w praktyce zdecydowała o zajęciu przez US Navy dominującej pozycji na północnym Pacyfiku i rozpoczęciu przygotowań do odbicia Attu i Kiska z rąk Japończyków. Oznacza to, że w książce nie zostały szczegółowo przedstawione działania morskie prowadzone wiosną i latem 1943 roku, bezpośrednio powiązane z amerykańskim desantem na Attu (Operacja „Landcrab”) i japońską ewakuacją z Kiska (Operacja „KE”). Te wydarzenia te z pewnością zasługują na szersze omówienie w odrębnej pracy, lecz z perspektywy walk na morzu i powietrzu to zmagania od czerwca 1942 do marca 1943 roku stanowią najważniejszy etap kampanii na Aleutach.
Celem niniejszej książki jest przedstawienie przyczyn, przebiegu i skutków morsko-powietrznej kampanii na Aleutach w latach 1942–1943. Wiążą się z nim trzy pytania, które należy zadać, aby dokładniej zrozumieć japońsko-amerykańskie zmagania na północnym Pacyfiku. Po pierwsze – jakie znaczenie strategiczne miały działania na Aleutach w porównaniu do równolegle toczących się walk na innych frontach wojny na Pacyfiku. Po drugie – czy Japonia powinna realizować plan zajęcia Attu i Kiska w obliczu klęski w bitwie o Midway. Po trzecie – czy Japonia efektywnie wykorzystała swoje ograniczone zasoby, aby możliwie najlepiej zabezpieczyć północną flankę i przygotować planowaną obronę Attu i Kiska w 1943 roku. Analiza przebiegu działań wojennych na Aleutach z pewnością pozwoli na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na te pytania w rozdziale podsumowującym.
Książka składa się ze wstępu z czterech rozdziałów, zakończenia, załącznika i bibliografii. W rozdziale pierwszym, poza krótkim geograficznym i historycznym rysem aleuckiego teatru działań wojennych, przedstawiono japońskie plany rozciągnięcia obwodu obronnego na północnym Pacyfiku. Ich bezpośrednim skutkiem była Operacja „AL” obejmująca rajd 2. Kidō Butai (pol. 2. Zespół Uderzeniowy) na Dutch Harbor oraz zajęcie przez Japończyków Attu i Kiska. W rozdziale drugim opisano pierwsze miesiące zmagań o Aleuty, które koncentrowały się na nękaniu przez amerykańskie siły powietrzne i marynarkę pozycji wroga na zdobytych przez niego wyspach. Ten etap zakończył się we wrześniu 1942 roku amerykańskim desantem na Adak i budową nowej bazy lotniczej, która umożliwiła efektywniejsze bombardowanie Kiska i Attu. W rozdziale trzecim skupiono się na przejściowym okresie jesienno-zimowym przełomu 1942 i 1943 roku, kiedy to Japończycy usiłowali, za pomocą licznych konwojów, wzmocnić swoje miejscowe garnizony, zaś Amerykanie opanowali Amchitkę i kontynuowali strategię nękania przeciwnika przez bombowce armii oraz wypady marynarki wojennej. W rozdziale czwartym przedstawiono okoliczności i przebieg najważniejszego starcia japońskich i amerykańskich sił nawodnych w czasie działań na Aleutach. Mowa o bitwie koło Wysp Komandorskich (jap. Attsu oki kaisen) stoczonej 27 marca 1943 roku, która wprawdzie zakończyła się taktycznym zwycięstwem Japończyków, ale wpłynęła na podjęcie przez nich decyzji o wycofaniu się z organizacji dalszych konwojów dla Attu i Kiska. W zakończeniu zawarto podsumowanie kampanii, krótki opis dalszych wydarzeń na północnym Pacyfiku, a także odpowiedź na postawione we wstępie pytania.
W polskiej historiografii kampania na Aleutach z pewnością nie jest bardzo popularna. Po raz pierwszy została ona wspomniana w opracowaniu Jerzego Pertka i Witolda Supińskiego dotyczącym drugiej wojny światowej na morzu¹. W kolejnych latach tematykę wojny na Pacyfiku szerzej opisali Antoni Wolny² oraz Zbigniew Flisowski³. W tamtym okresie ustalenia polskich historyków dotyczące działań na północnym Pacyfiku koncentrowały się na przekazaniu ogólnych informacji na temat Operacji „AL” i bitwy koło Wysp Komandorskich. Niestety, nawet w tym wąskim zakresie błędnie interpretowano japońskie plany strategiczne, jak również nie wykraczano poza ustalenia amerykańskich historyków z lat sześćdziesiątych. Po 1989 roku, mimo znacznie łatwiejszego dostępu do zagranicznej literatury przedmiotu i stopniowej digitalizacji materiałów archiwalnych, tematyka działań na Aleutach nie zyskała nowych sympatyków. Przez ostatnie 30 lat tę lukę starano się zapełnić głównie poprzez wydawanie tłumaczeń fundamentalnego dzieła Samuela E. Morisona, które jednak zawiera bardzo uproszczony i jednostronny opis wydarzeń. Ogólnego obrazu całkowitej nieznajomości zagadnienia kampanii na północnym Pacyfiku nie zmieniają pojedyncze artykuły dotyczące jej wybranych aspektów, które ukazały się w ostatniej dekadzie⁴. Niniejsza książka jest zatem pierwszą próbą przedstawienia polskiemu czytelnikowi japońsko-amerykańskich zmagań na Aleutach w formie monografii popularnonaukowej.
W nieco większym stopniu walki o Aleuty zostały opracowane przez amerykańskich historyków, którzy mimo to poświęcają im zdecydowanie mniej uwagi niż bitwie o Midway lub działaniom na Guadalcanal. Oprócz wspomnianego wcześniej dzieła S.E. Morisona⁵, na wyróżnienie zasługują także prace: Briana Garfielda⁶, Johna A. Lorelliego⁷, Johna H. Cloego⁸, Roberta L. Johnsona⁹, Galena R. Perrasa¹⁰, a także Briana L. Herdera¹¹, które dotyczą całości lub części zagadnień tytułowej kampanii. Spis pozostałych wykorzystanych opracowań w języku angielskim został zawarty w bibliografii.
Również w Japonii tematyka aleucka nie jest bardzo popularna i mimo upływu prawie 80 lat od tamtych wydarzeń w dalszym ciągu podstawowym dziełem na ten temat są dwa tomy oficjalnej historii wojennej wydane pod koniec lat sześćdziesiątych, poświęcone kolejno działaniom armii i marynarki wojennej¹².
Z powodu istotnych braków w polskiej i zagranicznej literaturze przedmiotu niniejsza książka została w większości oparta na japońskich i amerykańskich dokumentach źródłowych. Przestudiowane japońskie źródła stanowią zasób Archiwum Narodowego (jap. Kokuritsu Kōbunshokan) w sekcji Centrum Dokumentów Historii Azji (jap. Ajia Rekishi Shiryō Sentā, ang. Japan Center for Asian Historical Records – dalej JACAR) oraz Instytutu Badań Obrony Narodowej (jap. Bōei Kenkyūjo, ang. National Institute for Defense Studies – dalej NIDS). Amerykańskie źródła pochodzą w większości z Archiwum Narodowego i Zapisów Administracji (ang. National Archives and Records Administration – dalej NARA).
Konsekwencją wyboru tematu z zakresu wojny na Pacyfiku jest konieczność usystematyzowania zapisu japońskiej terminologii. Jeśli chodzi o pisownię nazw, miejsc, imion i nazwisk w języku japońskim korzystano z klasycznego Hebon-shiki rōmaji, czyli tradycyjnej wersji transkrypcji Hepburna, która pozwala na zapis znaków _kanji_, _hiragany_ i _katakany_ w alfabecie łacińskim ze specyficznymi znakami diakrytycznymi charakteryzującymi japońską wymowę¹³. Wyjątek stanowią nazwy geograficzne i terminy, które występują w języku polskim w powszechnie uznanej formie, m.in.: Tokio, Honsiu, Hokkaido i Wyspy Kurylskie. Ze względów praktycznych i historycznych wszystkie dane personalne zostały wymienione w kolejności: najpierw imię, a następnie nazwisko, co stanowi świadome złamanie zasady przyjętej w językach wschodnioazjatyckich. Celowym zabiegiem autora jest również podanie w nawiasie, obok formy w języku polskim, niektórych wyrazów w języku japońskim, co ma na celu nie tylko poszerzenie zasobu polskiej nauki historii o podstawowe terminy japonistyczne, ale również podkreślenie ich znaczenia zgodnie z trendami panującymi w najnowszej historiografii.
Przedstawione w książce walki toczyły się na rozległym obszarze położonym w okolicach międzynarodowej linii zmiany daty, dlatego w japońskich i amerykańskich źródłach w opisie różnych wydarzeń występują duże rozbieżności, w niektórych przypadkach sięgające nawet 19 godzin (różnica pomiędzy czasem Honolulu i Tokio). Dlatego wszystkie daty i godziny podane są w czasie lokalnym (UTC−10:00 dla Aleutów i UCT+10:00 dla Wysp Komandorskich), z niewielkimi wyjątkami wyraźnie zaznaczonymi w tekście. W miarę możliwości w całej pracy stosowano system metryczny, poza odległościami określonymi w milach morskich (1 Mm = 1852 m) i związaną z nimi prędkością w węzłach (1 w. = 1 Mm/h).
Ukończenie niniejszej monografii nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego i instytucjonalnego japońskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (jap. 文部科学省, Mombukagakushō), a także Tokijskiego Uniwersytetu Metropolitarnego (jap. 東京都立大学, Tōkyō Toritsu Daigaku), gdzie autor prowadzi badania historyczne i prawnicze. Ich efekty w zakresie kampanii na Aleutach zostały dotychczas częściowo opublikowane w czasopismach historyczno-wojskowych w języku polskim¹⁴.
Na koniec pragnąłbym podziękować pierwszemu czytelnikowi Michałowi Kopaczowi, którego komentarze zawsze pozwalają mi spojrzeć na pracę pod innym kątem. Dzięki niemu mam również komfort, że najbardziej skomplikowane kwestie techniczne zostały przeanalizowane przez eksperta od spraw marynistyki. W podziękowaniach nie może zabraknąć miejsca dla mojej żony Oli, która jest nie tylko wnikliwym czytelnikiem i życzliwym recenzentem moich prac, ale także osobą, która każdego dnia wspiera mnie w życiu osobistym i karierze naukowej. Dziękuję Ci za Twoją miłość i wyrozumiałość; a zwłaszcza za to, że szczerze i bezgranicznie wierzysz we mnie nawet wtedy, kiedy ja nie wierzę w siebie.
Sagamihara, grudzień 2021 rokuZapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1. J. Pertek, W. Supiński, _Wojna morska 1939–1945_, Poznań 1959.
2. A. Wolny, _Wojna na Pacyfiku: agresja japońska w latach 1931––1945_, Warszawa 1971.
3. Z. Flisowski, _Burza nad Pacyfikiem,_ t. 1–2, Poznań 1986–1989.
4. Na wyróżnienie zasługują m.in.: W. Holicki, _Daleko od Midway_, „Morze, Statki i Okręty” 2012, nr 6; R. Opaliński, _Aleuty – kierunek donikąd?_, „Morze, Statki i Okręty” 2012, nr spec. 2; T. Kasperski, _Dramatyczny pojedynek. Bitwa koło Wysp Komandorskich_, „Morze” 2017, nr 12.
5. S.E. Morison, _Coral Sea, Midway and Submarine Actions, May 1942–August 1942, vol. 4 of History of United States Naval Operations in World War II_, Annapolis 2010 (wyd. uzup.); _idem, Aleutians, Gilberts and Marshalls, June 1942 – April 1944, vol. 7 of History of United States Naval Operations in World War II_, Annapolis 2011 (wyd. uzup.).
6. B. Garfield, The Thousand-Mile War: World War II in Alaska and the Aleutians, Fairbanks 2001 (wyd. uzup.).
7. J.A. Lorelli, _The Battle of the Komandorski Islands_, Annapolis 1984.
8. J.H. Cloe, The Aleutian Warriors: A History of the 11th Air Force and Fleet Air Wing 4, Missoula 1990.
9. R.L. Johnson, _Aleutian Campaign, World War II: Historical Study and Current Perspective_, Fort Leavenworth 1992.
10. G.R. Perras, Stepping Stones to Nowhere: The Aleutian Islands, Alaska, and American Military Strategy, 1867–1945, Vancouver 2003.
11. B.L. Herder, T_he Aleutians 1942-43: Struggle for the North Pacific_, Oxford-New York 2019.
12. Bōei Kenshūsho Senshishitsu (red.), _Senshi Sōsho vol. 21: Hokutō Hōmen Rikugun Sakusen (1) Attsu no Gyokusai_, Tōkyō 1968; _idem, Senshi Sōsho vol. 29: Hokutō Hōmen Kaigun Sakusen_, Tōkyō 1969.
13. Por. J.C. Hepburn, _A Japanese and English dictionary: with an English and Japanese index_, Osaka 1887. Za zastosowaniem tradycyjnej wersji transkrypcji Hepburna stały względy historyczne, ponieważ praca dotyczy wczesnego okresu Shōwa, w którym dopiero kształtował się nowoczesny przekład języka japońskiego na języki obce. Najważniejszą konsekwencją tego wyboru jest zapis zgłoskotwórczego n jako m, ponieważ najlepiej oddaje on w języku polskim wymowę spółgłoski n przed spółgłoskami b, m i p w języku japońskim.
14. M.A. Piegzik, _Operacja „AL”: sekretny plan japońskiej dominacji na północnym Pacyfiku, cz. 1–2_, „Wojsko i Technika: Historia” 2020, nr spec. 3–4, _idem, Letnia kampania 1942 r. na Aleutach_, cz. 1–2, „Wojsko i Technika: Historia” 2021–2022, nr spec. 6–1.
15. G.W. Steller, _Journal of a Voyage with Bering, 1741–1742_, Stanford 1988.
16. Chishima Karafuto Ryōshima kōkan ni tsuke jōyaku shokōku no gi jōshin, http://www.archives.go.jp/ayumi/kobetsu/m08_1875_03.html .
17. Nichro kōwa jōyaku, http://worldjpn.grips.ac.jp/documents/texts/pw/19050905.T1J.html .
18. Dai Nippon Teikoku oyobi Sowieto Shakai Shugi Kyōwakoku Rempō aida chūritsu jōyaku gohijun no ken o kettei su, http://www.archives.go.jp/ayumi/kobetsu/s16_1941_02.html .
19. T. Ishibashi, _Attsu Shima oki Kaisen_, „Sekai no Kansen” 1979, nr 272, s. 139–145.
20. NIDS: Hokutō Aryūshan 27, Aryūshan Sakusen kiroku, Kisuka Attsu shima.
21. Podczas konferencji przed obliczem cesarza 6 września 1941 roku przewidywano, że wojna niemiecko-sowiecka może rozstrzygnąć się już w najbliższych miesiącach. Wprawdzie nie spodziewano się rychłego upadku reżimu Stalina, lecz obawiano się bliskiej współpracy amerykańsko-sowieckiej i wykorzystania do niej północnego szlaku komunikacyjnego. Rozważania te były częścią większej debaty na temat kierunku ekspansji; N. Ike, _Japan’s Decision for War: Records of the 1941 Policy Conferences,_ Stanford 1963, s. 158–160.
22. Bōei Kenshūsho Senshishitsu (red.), _Senshi Sōsho vol. 91:_ Daihon’ei Kaigunbu: Rengō Kantai (1), Tōkyō 1975, s. 516. Japońska 5. Flota istniała w latach 1938–1939 w ramach 2. Floty Ekspedycyjnej Obszaru Chin jako związek pomocniczy przy planowanych desantach na Chiny. Wzięła udział w operacji zajęcia wyspy Hajnan, po czym została wchłonięta przez Flotę Obszaru Chin.
23. JACAR Ref. C12070396400: S16.07.28 (ge) Kaigun Kōhō (Bunaigen) Dai 3857-gō, s. 19.
24. Senshi Sōsho vol. 91, załącznik nr 2.
25. The Maru Special, Japanese Naval Operations in W.W.II, No. 98, s. 18.
26. Bōei Kenshūsho Senshishitsu (red.), _Senshi Sōsho vol. 43: Middowē Kaisen_, Tōkyō 1971, s. 51.
27. Senshi Sōsho, vol. 29, s. 196.
28. W japońskich dokumentach operacje „MI” i „AL” występują odpowiednio pod nazwami „AF” i „AO”. JACAR Ref. C14121139800: Aryūshan Kaigun Sakusen: 4. kō, Daihon’ei no Sakusen Jumbi, s. 1, JACAR Ref. C14121137000: Aryūshan kōryaku sakusen higoyomi, S17.05, s. 1.
29. Senshi Sōsho, vol. 29, s. 209–211.
30. JACAR Ref. C14121139900: Aryūshan Kaigun Sakusen: 5. kō, Rengō Kantai no sakusen jumbi, s. 1.
31. Aryūshan Kaigun…, s. 2, NIDS: Hokutō Aryūshan 17, Aryūshan Sakusen kiroku, Shōwa 21.06, Senshi Sōsho, vol. 43, s. 93–94.
32. JACAR Ref. C14121139500: Aryūshan Kaigun Sakusen: 1. kō, Keisei, s. 2.
33. „Shōkaku” znajdował się w stoczni remontowej w związku z poważnym uszkodzeniem pokładu lotniczego, zaś grupa lotnicza „Zuikaku” została zdziesiątkowana i wymagała uzupełnień przed kolejną kampanią.
34. Senshi Sōsho vol, 43, s. 48. O obwodzie ochronnym częściowo wspomina także JACAR Ref. C14121139700: Aryūshan Kaigun Sakusen: 3. kō, Honsakusen Keikaku Keika, s. 1.
35. S.E. Morison, _Coral Sea_…, s. 77. Teorię o dywersyjnym charakterze Operacji „AL” po raz pierwszy przytoczył Richard W. Bates w analizie bitwy o Midway wydanej w 1948 roku. Nie wiadomo, jakie jest źródło pochodzenia tej informacji, tym bardziej, że według zapisu przeprowadzonych przesłuchań japońskich oficerów w listopadzie 1945 roku, potwierdzali oni defensywny charakter planów strategicznych wobec Aleutów. Zob. R.W. Bates, _The Battle of Midway Including the Aleutian Phase, June 3 to June 14, 1942: Strategical and Tactical Analysis_, Newport 1948, s. 3, Interrogation Nav No. 73, USSBS No. 367, Aleutian Campaign: Operations of the Japanese First Destroyer Squadron.
36. J. Pertek, W. Supiński, _op. cit._, s. 299.
37. A. Wolny, _op. cit._, s. 180.
38. E. Kosiarz, _Wojna na morzach i oceanach 1939–1945_, Gdańsk 1988, s. 420.
39. Z. Flisowski, _Burza_…, t. 1, s. 236–237. Flisowski w następujący sposób przedstawiał japońskie zamiary: „W ogólnym planie operacyjnym ten ostatni zespół miał uderzyć pierwszy, bombardując amerykańską bazę Dutch Harbor w przeddzień inwazji na Midway, aby odciągnąć uwagę Amerykanów od głównego obiektu ataku, a także aby osłonić operację przeciw zachodnim Aleutom. Tak więc początkowe uderzenie powietrzne na Dutch Harbor na Aleutach było przede wszystkim gambitem mającym wyciągnąć Flotę Pacyfiku na północ, skąd nie mogłaby przeszkodzić zajęciu Midway ”.
40. J. Parshall, A. Tully, _Shattered Sword: The Untold Story of the Battle of Midway_, Annapolis 2007, s. 52–53.
41. JACAR Ref. C08030019100: S16.12.01–S19.06.30, Dai 5 Kantai Senji Nisshi, AL Sakusen (2), s. 20.
42. JACAR Ref. C08030081200: S17.05.29–S17.07.31, Dai 1 Suirai Sentai Senji Nisshi Sentō Shōhō (1), s. 6.
43. JACAR Ref. C14121140100: Aryūshan Kaigun Sakusen: 7. kō, Keika no Gaiyō, s. 1–2, Aryūshan higoyomi, S17.05, s. 1–5.
44. JACAR Ref. C08051585900: S16.12–S17.08, Ryūjō Hikōkitai Sentō Kōdō Chōsho (3), s. 10.
45. JACAR Ref. C08051583400: S17.06–S18.01, Jun’yō Hikōkitai Sentō Kōdō Chōsho (1), s. 1.
46. Ryūjō Hikōkitai… (3); Jun’yō Hikōkitai… (1), s. 2.
47. Z „Ryūjō” wystartowało 12 Zer, z „Jun’yō” 14 Zer i cztery Vale. Ryūjō Hikōkitai… (3), s. 12–15; Jun’yō Hikōkitai… (1), s. 3–5.
48. Ryūjō Hikōkitai… (3), s. 16.
49. Pierwsze rozmowy dotyczące japońskiej ofensywy w kierunku Aleutów odbyły się w amerykańskim sztabie 18 maja jako część większej debaty nad Operacją „MI”. _Greybook_, t. 1, s. 502.
50. The Maru Special…, s. 18.
51. ONI (red.), _The Aleutians Campaign: Combat Narratives_, Washington 1945, s. 4–5.
52. The Maru Special…, s. 18.
53. B. Garfield, _op. cit._, s. 15–16.
54. W rzeczywistości w Kodiak udało się zebrać 13 niszczycieli i trzy tendry wodnosamolotów.
55. _Greybook_, t. 1, s. 511–513.
56. The Maru Special…, s. 19.
57. W krytycznej sytuacji Nimitz mógł wysłać na północ „Saratogę”, która miała powrócić do służby 5 czerwca, zaraz po zakończeniu naprawy kadłuba w stoczni remontowej w San Diego. Amerykanie liczyli, że lotniskowiec dotrze do Pearl Harbor 6 czerwca i po zatankowaniu ruszy bezpośrednio na północ w stronę Dutch Harbor.
58. G.L. Rottman, _World War II Pacific Island Guide_, Westport–London 2002, s. 452.
59. _Greybook_, t. 1, s. 540.
60. G.L. MacGarrigle, _Aleutian Islands: The US Army Campaigns in WWII_, Washington 1992, s. 6. Jednocześnie inne źródło (_Greybook_, t. 1, s. 515) wspomina o ponad 23 tys. żołnierzy, lecz nie wlicza w to aktywnego personelu marynarki i sił pomocniczych.
61. B.L. Herder, _op. cit._, s. 8.
62. R. Bates, _op. cit._, s. 57.
63. B.L. Herder, _op. cit._, s. 8.
64. _Greybook_, t. 1, s. 538.
65. B. Garfield, _op. cit._, s. 18.
66. G. Prange, D.M. Goldstein, K.V. Dillon, _Miracle at Midway_, New York 2018, s. 163–164.
67. B.L. Herder, _op. cit._, s. 28.
68. Patwing 4, 8/11/41 to 11/1/42 and Fleet Air Wing, 11/1/42 to 9/2/45, s. 95–96.
69. COMTASKFOR 8, War Diary, 6/1-30/42, s. 36.
70. ONI, _op. cit._, s. 5–6.
71. Patwing 4…, s. 96.
72. ONI, _op. cit._, s. 6.
73. Ryūjō Hikōkitai… (3), s. 17–22.
74. Senshi Sōsho, vol. 29, s. 245.
75. Ryūjō Hikōkitai… (3), s. 17.
76. Jun’yō Hikōkitai… (1), s. 9–10.
77. G.R. Perras, _op. cit._, s. 80.
78. B. Garfield, _op. cit._, s. 32.
79. Quonset hut – prefabrykowany barak z lekkiej cynkowanej blachy stalowej o półkolistym kształcie. Nazwa wywodzi się od miejsca, gdzie zaczęto budować te baraki, tj. przylądka Quonset w stanie Rhode Island. W czasie drugiej wojny światowej wyprodukowano setki tysięcy takich baraków, a nadwyżki trafiły na cywilny rynek konsumencki, także poza Stanami Zjednoczonymi.
80. B.L. Herder, _op. cit._, s. 29.
81. Ryūjō Hikōkitai… (3), s. 21.
82. Patwing 4…, s. 97.
83. Ryūjō Hikōkitai… (3), s. 18–22, Jun’yō Hikōkitai… (1), s. 7–10.
84. Senshi Sōsho vol. 29, s. 246.