Alkoholowe dzieje Polski. Dwie okupacje 1939-1945 - ebook
Alkoholowe dzieje Polski. Dwie okupacje 1939-1945 - ebook
Alkoholowe dzieje Polski w czasach wojny totalnej i okupacji
W tysiącletniej historii Rzeczypospolitej czasy II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej to najcięższe chwile. Naród polski po raptem dwudziestu latach niepodległości znów utracił wolność. Tym razem został postawiony w sytuacji krańcowej: miał zostać wyniszczony przez hitlerowskie Niemcy lub roztopiony w sowieckiej rzeczywistości łagrów i przesiedleń.
Jednak Polacy dalecy byli od biernej rezygnacji. Po okresie chaosu wojennego września 1939 roku następowały procesy przystosowawcze. Alkohol zaczął pełnić funkcję środka uspokajającego i znieczulającego, ale też środka wzmacniającego chęć odwetu na okupantach. Służył też jako łapówka. W książce omówiono również los Żydów oraz mniejszości narodowych oraz kwestie spożywania alkoholu przez gnębicieli Polaków: siepaczy SS i ich pomocników oraz w ZSSR, gdzie znaleźli się Polacy. W obu przypadkach wódka i samogon odegrały znaczącą, złowrogą rolę, pozwalając na przeprowadzenie zbrodniczych planów na skalę przemysłową, jakich nie znał dotąd świat.
Kategoria: | Esej |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8202-118-9 |
Rozmiar pliku: | 1,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Tom ten obejmuje czasy II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach 1939-1945. W tysiącletniej historii Rzeczypospolitej były to najcięższe chwile dla narodu polskiego, który po 20 latach niepodległości znów utracił wolność. Tym razem został postawiony w sytuacji krańcowej: miał zostać wyniszczony przez hitlerowskie Niemcy lub roztopiony w sowieckiej rzeczywistości łagrów i przesiedleń.
Jednak Polacy dalecy byli od biernej rezygnacji. Nie zapomnieli umiejętności konspirowania, cechowały ich inteligentny spryt i odwaga, na wychodźstwie powstał rząd emigracyjny i utworzono Polskie Siły Zbrojne, w kraju organizowano oddziały zbrojne reprezentujące różne ugrupowania polityczne. Rozpoczął się też przemyt na ogromną skalę, w tym alkoholu, który pokrzyżował hitlerowskie plany zagłodzenia Polaków, ale i wykolejał przestrzegane dotąd normy moralne.
W niniejszym tomie znów na pierwszy plan wysuwa się człowiek uwikłany w „wielką historię”, płynący po wzburzonym morzu dziejów i alkoholu. Często jest to człowiek szary, który nie miał żadnych szans, by wyjść na scenę tak zwanej wielkiej historii. Nie da się przy opisie losów ludzi, zdarzeń i spraw związanych z alkoholem oddzielić ich od kwestii zaopatrzenia i wyżywienia. Nie da się też opowiedzieć ich bez nakreślenia panoramy czasów oraz wzmianek, opinii, obserwacji uczestniczącej i biernej ludzi, gdzie występuje, przewija się alkohol. Stąd wielość cytatów z relacji pamiętnikarskich, z uwzględnieniem przy tym, że źródła te należy poddawać krytycznemu oglądowi. Ale literatura wspomnieniowa jak mało które źródło oddaje też najlepiej uczucia ludzi i atmosferę czasów, pomimo że były to często subiektywne opisy i spojrzenia. Nawet jednak przez nie przebija cząstka prawdy historycznej; często też mogą pełnić funkcję egzemplifikacji.
W książce tej uwzględnimy również los Żydów oraz mniejszości narodowych: ukraińskiej i białoruskiej; byli to przecież obywatele polscy. Uwzględnimy też kwestie spożywania alkoholu przez gnębicieli Polaków: siepaczy SS i ich pomocników oraz w ZSSR, gdzie znaleźli się Polacy. W obu przypadkach wódka i samogon odegrały znaczącą, złowrogą rolę, pozwalając na przeprowadzenie zbrodniczych planów na skalę przemysłową, jakich nie znał dotąd świat.
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki