- W empik go
Amor fati. Pokochać Przeznaczenie - ebook
Amor fati. Pokochać Przeznaczenie - ebook
Inspiracją do napisania niniejszej książki był osobisty kryzys psychiczny autorki, trwający kilka lat. Stał się on jednym z największych wyzwań w jej życiu. Podążając tropem własnych przeżyć, autorka szuka dla nich ponadindywidualnych kontekstów interpretacyjnych. Stara się zgłębić nurtujące ją pytanie: „Skąd przybywa i czego od nas oczekuje Czarna Dama zwana niegdyś Melancholią, a obecnie Depresją?”
Drugim ważnym powodem do podjęcia tego tematu były pytania natury egzystencjalnej oraz psychologicznej, jakie pojawiały się w ramach pracy pedagogicznej autorki. Przygotowując młodych ludzi do trudnego i odpowiedzialnego zawodu nauczycielskiego, starała się wyposażyć ich w szeroko pojętą wiedzę humanistyczną oraz zaszczepić im pasję poszukiwania oraz wiarę w to, że źródło wszelkiej mądrości, piękna i dobra znajduje się w nich samych i tego też powinni poszukiwać w swoich przyszłych uczniach. A wszelkie kryzysy psychiczne i dylematy egzystencjalne mogą stać się wielką inspiracją do samorozwoju.
Poszukując odpowiedzi na pytania, przed którymi autorkę postawił jej własny kryzys psychiczny oraz praca pedagogiczna z młodymi ludźmi, udaje się w niezwykłą podróż ku źródłom archetypowym, przemierzając po drodze krainy snu, mitu, baśni, krainę literackiej i artystycznej wyobraźni, penetrując takie dziedziny wiedzy jak: psychologia analityczna, psychologia archetypalna, psychologia kultury, filozofia, antropologia filozoficzna, mitografia, estetyka, religioznawstwo oraz zasięgając porad u takich mędrców jak: C. G. Jung, F. Nietzsche, Św. Augustyn, W. Jäger, J. Krishnamurti. Inspiracji do pogłębionych przemyśleń dostarczają jej artyści, poeci oraz pisarze, jak np. W. Blake, R. M. Rilke, H. Hesse, T. Mann, F. Kafka, W. Gombrowicz, M. Frisch, I. Bachmann, B. Schulz. Autorka sięga także do mitów z różnych kultur, alchemii, astrologii oraz legend i baśni. Podążając tą drogą, odczytuje tajemnicze drogowskazy w prastarych, lecz wciąż aktualnych symbolach, jakimi przemawia z głębi archetypowych źródeł nieświadomość, inspirując świadomość do odkrywania swego Przeznaczenia, jakim jest trudna droga indywiduacji, czyli ponownego nawiązywania więzi między Ego a Jaźnią.
Spis treści
Przedmowa
Błędne koło Melancholii
Jasny ślad Anioła
Ukąszenie Tęczowego Węża
Magiczny Klucz
Tęsknota Stracha na Wróble
Rozmowy z Mistrzem Cieniem
Złota Nić Ariadny
Skarga Ondyny
W cieniu Rajskiej Jabłoni
Ze źródeł Wody Życia: incipit vita nova
Spokojne wody Rzeki Życia
Amor fati: Pokochać Przeznaczenie
Bibliografia
Nota o autorce
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7564-634-4 |
Rozmiar pliku: | 14 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Do wewnątrz prowadzi tajemnicza droga. Wieczność z jej światami, przeszłość i przyszłość są w nas, albo nie ma ich nigdzie… Nigdy nie pojmiemy siebie całkiem, ale możemy zrobić ze sobą coś więc – i zrobimy…
Tę niezwykłą myśl z „Kwietnego pyłu” Novalisa – tak mądrą w swej prostocie – dedykuję wszystkim, którzy właśnie wędrują przez „krainę ciemności”, a wędrówka ta wydaje się nie mieć końca i znikąd nie wpada najwątlejszy choćby promyk światła.
Klaudia Winiarska: Phoenix – lapis philosophorum
Nauczyłem się sztuki i stałem się łucznikiem: dobry zamiar jest mym łukiem, nieustanna żądza mej duszy to moje strzały. Cięciwa łuku jest stale napięta ręką łaskawej pomocy Boga, a Duch Święty uczy mnie wypuszczać strzały wprost w niebo. Kiedy daj Bóg nauczę się lepiej strzelać, trafię w samo serce Jezusowe (Angelus Silesius: Libellus Desideriorum Joannis Amati).
Poza nerwicowym wypaczeniem stoi przeznaczenie, los i rozwój osobowości, pełne urzeczywistnienie wrodzonej jednostce woli życia. Człowiek bez amor fati to neurotyk; zaniedbuje on siebie samego i nigdy nie mógłby powiedzieć wraz z Nietzschem: „Człowiek nigdy nie wznosi się wyżej niż wtedy, kiedy nie wie, dokąd los go zaprowadzi” (Carl Gustav Jung: Rebis, czyli kamień filozofów).