- promocja
Aneks - ebook
Aneks - ebook
Teresa Torańska od początku lat osiemdziesiątych poszukiwała odpowiedzi na pytanie „Czym jest komunizm?”, a w szczególności jego polska wersja, zarówno w wersji stalinowskiej, jak i późniejszej - aż po rok 1989. Temu służyły rozmowy przeprowadzane z działaczami partyjnymi lub ludźmi mogącymi z bliska obserwować mechanizmy władzy. Siedem z nich ukazało się w drugim obiegu w 1985 roku pod tytułem Oni. Zawartość Aneksu stanowi sześć kolejnych - trzy w różnym stopniu przygotowane do publikacji za życia autorki oraz trzy opublikowane (w skróconej wersji) w „Gazecie Wyborczej”. Na pytania Torańskiej odpowiadają: Artur Hajnicz – oficer polityczny LWP i dziennikarz, Jerzy Morawski – sekretarz KC PZPR, Jerzy Pomianowski – dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, Samuel Sandler – historyk literatury polskiej, Artur Starewicz – sekretarz KC PZPR i Walenty Titkow – sekretarz komitetów wojewódzkich PZPR w Warszawie i Krakowie.
Teresa Torańska (1944-2013) - dziennikarka, autorka książek, wywiadów i filmów dokumentalnych. W latach 70. i 80. współpracowała z tygodnikami "Argumenty", "Kultura", "Polityka", później z "Tygodnikiem Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego zwolniona z pracy z zakazem wykonywania zawodu. Publikowała w prasie zagranicznej ("Granta", "L'Osservatore Romano"), współpracowała z paryską "Kulturą" i wydawnictwami podziemnymi. W latach 2000-2011 pracowała w "Dużym Formacie", reporterskim dodatku "Gazety Wyborczej". Od 2012 r. jej teksty ukazywały się w polskiej edycji "Newsweeka". Po śmierci autorki powstała Fundacja, której celem jest promowanie rzetelnego, obywatelskiego dziennikarstwa. Fundacja przyznaje nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Najważniejsze publikacje: Oni (1985) - rozmowy z byłymi komunistycznymi decydentami (przetłumaczone na trzynaście języków), My (1994) - zbiór rozmów z działaczami opozycji i przełomu lat 90., Byli (2006) - rozmowy z aparatczykami PRL-u, Są (2007) - opowieści o dobrych uczuciach, Jesteśmy. Rozstania '68 (2008) – głosy marcowych emigrantów, Śmierć spóźnia się o minutę (2010) - trzy rozmowy o wojennych losach.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8031-558-7 |
Rozmiar pliku: | 1,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Teresę poznałem jesienią 1981 roku, zaraz po tym, gdy ukazał się jej pierwszy wywiad z dawnym komunistycznym dygnitarzem. Była młodą dziennikarką i reporterką, związaną z tygodnikiem „Kultura”, ja młodym wówczas historykiem, redagującym dział historyczny „Tygodnika Solidarność”. Łączyła nas potrzeba działania na rzecz odkłamania historii najnowszej i wypełniania „białych plam”, które pokrywały prawie całe minione trzydziestopięciolecie.
Był to czas Solidarności, wybuchu potrzeby wolności i samoorganizacji społeczeństwa, zarazem odrzucenia systemu dominacji monopolistycznej partii i jej kontroli nad życiem umysłowym. Każdy tydzień zmieniał postawy, budził głód informacji o współczesności i przeszłości. Zmieniała się także prasa, przynosząc między innymi próby przypominania skazanych przez dziesięciolecia na zapomnienie kart z historii PRL. Do tego czasu właściwie nie istniały poważne opracowania o dziejach politycznych Polski po 1945 roku. Nie prowadzono badań nad przeszłością PRL, archiwa były niedostępne, cenzura pilnowała, by nie ukazywały się dokumenty, wspomnienia, opracowania, które mogły podważyć bezkonfliktowy obraz powojennych dziejów. Bardzo nieliczne publikacje emigracyjne lub pozacenzuralne o latach powojennych, stalinizmie, roku 1956, epoce Gomułki docierały do nielicznych. Najnowsza historia należała więc do najważniejszych w 1981 roku tematów odczytów gromadzących tłumy w salach uniwersyteckich i na zgromadzeniach organizowanych przez Solidarność w fabrykach. Oczekiwano odpowiedzi na pytania: Jak system, który właśnie obalano, mógł trwać? Dlaczego doprowadził do bankructwa?, ale też: Skąd się wziął i jak powstawał? Pytano, czy musiał trwać tak długo i jak wyglądały bunty społeczne 1956, 1968, 1970 roku, do których bezpośrednio odwoływała się Solidarność.
Wśród tygodników społeczno-kulturalnych szczególnie wiele o najnowszej historii pisała „Polityka”, coraz odważniejsza od wiosny 1981. W połowie roku zamieszczono obszerne materiały o buncie robotników Poznania w 1956 roku i podano historię rad robotniczych. W numerze z 22 sierpnia ukazał się wywiad Teresy Torańskiej z Wiktorem Kłosiewiczem, w okresie stalinowskim przewodniczącym związków zawodowych. Wywiad był poprzedzony wstępną notą autorki: „Co najmniej połowa Polaków urodzonych po wojnie odbudowę, stalinizm, epokę Gomułki zna z opowiadań. Wiedzę o niedawnych przecież latach – czterdziestych, pięćdziesiątych, sześćdziesiątych czerpała ze źródeł przeróżnych: oficjalnych, jak prasa i podręczniki – przeważnie schematycznych, domowych – równie jednostronnych, nielegalnych – nie zawsze rzetelnych, z anegdot, plotek – zabawnych, złośliwych, powierzchownych. Do źródeł nie dociera prawie nikt. Większość z nich jest zresztą niedostępna. Dostępni są za to ludzie. Ci, którzy decydowali lub byli świadkami decyzji. Poprosiłam ich o rozmowę i pragnę im podziękować za to, że rozmowy tej nie odmówili. Mimo że nie mogłam nie zadawać pytań nietaktownych: dlaczego, jak, a co pan wtedy, przecież pan przy tym był?”. Cały cykl nazwano „Pan przy tym był”, a w jego ramach ukazały się trzy wywiady – z Kłosiewiczem, z Edwardem Ochabem (31 października) i Jerzym Morawskim (28 listopada). Potem przyszedł stan wojenny.
Teresa Torańska pracowała w tygodniku „Kultura”, pisała reportaże. Pomysł rozmów z dawnymi dygnitarzami był skokiem na głęboką wodę, także w tym sensie, że nie zajmowała się wcześniej historią. Teraz, przygotowując się do wywiadów, zachłannie czytała to, co mogła znaleźć, co jej poradzili koledzy. Konstruowała pytania, świadoma nierówności stron w tych rozmowach. Pytała z pozycji młodej Polki, która chce znać wytłumaczenie dawnych decyzji i zwrotów, chce zrozumieć, może dać się przekonać. Jest czupurna i dociekliwa, ale nie arogancka. Nie wie lepiej, ale chce wiedzieć, choć nie podziela poglądów i postawy rozmówcy. Jest przedstawicielem pokolenia, które właśnie się zbuntowało, ale chce lepiej rozumieć, przeciw czemu się zbuntowało. Uwagę skupiła na pierwszym powojennym dziesięcioleciu – okresie tworzenia systemu i jego najstraszniejszej, stalinowskiej fazie, oraz wielkim kryzysie 1956 roku. Była świadoma, że jej rozmówcy mają całkowicie inną mentalność, niespotykaną już nawet wśród ówczesnych działaczy PZPR, była więc ciekawa, jak ta mentalność się kształtowała, z czego wyrośli, jak stali się komunistami, i co to konkretnie znaczyło. Wszystko to były pytania prawdziwie rewolucyjne, na które nie potrafili się zdobyć starsi, czujący respekt lub strach przed dawnymi dygnitarzami. Rozumiejący też, że poruszenie takich tematów dotyka granicy cenzuralności, i tak bardzo przesuniętej, ale co do trwałości – niepewnej. Toteż redaktor naczelny „Kultury” bez czytania tekstu powiedział „nie”. „Polityka” była odważniejsza, ale też mocniej usytuowana politycznie.
Można się zastanawiać, dlaczego dawni partyjni dygnitarze zdecydowali się na spotkanie z Torańską, odpowiadanie na jej trudne pytania, tłumaczenie swych postaw i decyzji. Przez ponad dwadzieścia minionych lat nie widzieli potrzeby wspominania. Odpowiedzią mogą być zdania z artykułu Artura Starewicza W poszukiwaniu sedna sprawy, zamieszczonego w „Kulturze” (nr 11 z 15 marca 1981): „Kraj nasz przeżywa okres wyjątkowy, kiedy tętno historii bije rytmem gwałtownym i mocnym. Z kłębowiska napięć, sprzeczności i rozbieżnych dążeń musi wyłonić się nowy kształt socjalistycznej rzeczywistości. Jedno jest pewne: powrót do starego, tj. do tej postaci socjalizmu, do tego systemu sprawowania władzy, jaki dominował przez ubiegłe trzy z górą dziesięciolecia, jest niemożliwy. Polska już nigdy nie będzie taka, jaka była do lata 1980 r.”. To przekonanie skłaniało do spojrzenia za siebie, zastanowienia się nad przeszłością, poszukania korzeni tak głębokiego kryzysu systemu. Wytłumaczenia się, wyłożenia swoich racji osobie innego pokolenia i innych doświadczeń. Jerzy Morawski mówił autorce: „jak się natrafi na panią Tereskę, jak tutaj siedzi, i ona zacznie grzebać w tym i pytać obcesowo o różne rzeczy, to człowiek zaczyna się zastanawiać na nowo, i na nowo”. Teresa zmusiła swych rozmówców do wyjścia poza konwencję i język właściwy partii komunistycznej, do tłumaczenia „prozą”, o co im wówczas chodziło, dlaczego czynili tak, a nie inaczej.
Po 13 grudnia władze stanu wojennego zawiesiły, a potem zlikwidowały „Kulturę”, a Teresa Torańska została bez pracy. Negatywnie zweryfikowana, z pewnością właśnie za te wywiady, nie zamierzała jednak przerywać tego, co dotąd robiła. Nawiązane przedtem kontakty były kontynuowane, dawni dygnitarze nie cofnęli się, nie odmawiali jej spotkań, najwyżej bywali ostrożniejsi. Na przykład Ochab umawiał się na spacery, zapewne biorąc pod uwagę podsłuch w swoim mieszkaniu. Inni i to lekceważyli. Teresa pobudziła ich potrzebę spowiedzi, zdania sprawy ze swego życia, wyborów, decyzji, które nie mogły być akceptowane. Takiej akceptacji chyba nie oczekiwali, ale zapewne traktowali ją jako pośrednika do współczesnych i przyszłych pokoleń. Wiedzieli, że nie otrzymają usprawiedliwienia, ale chcieli uzyskać zrozumienie, choć częściowe.
Byłem zafascynowany podjętą przez nią pracą. Widywaliśmy się często w 1982 i 1983 roku, rozmawialiśmy przede wszystkim o tym. Teresa była całkowicie skoncentrowana na tych wywiadach, szukała źródeł pozwalających zadać dalsze pytania, a więc książek, artykułów w dawnej prasie, przeglądała „Nowe Drogi” i „Trybunę Ludu” z okresu stalinowskiego, podpytywała też zaprzyjaźnionych starszych dziennikarzy, którzy byli świadkami epoki. Analizowała psychologię swych rozmówców, szczegóły ich życia (na ile było to możliwe przy braku dostępu do archiwów), zastanawiała się nad ich prawdomównością. Do niektórych czuła sympatię, do innych zdecydowanie nie, ale nawet wobec nich, zadając pytania, zachowywała elegancję. W rozmowach z niektórymi, na przykład z Jakubem Bermanem, dochodziło do ostrych spięć, ale potrafiła je rozładowywać gestem czy uśmiechem. Żaden z rozmówców nie przerwał wywiadu, nie odmówił dalszych spotkań. Niektórzy, jak samotnie żyjący w Warszawie Roman Werfel, odnosili się do niej z autentyczną przyjaźnią. Wywiady prowadziła jednocześnie z kilkoma osobami, z większością spotykała się wiele razy. Równolegle też powstawały fragmenty maszynopisu, niektóre dane mi było wówczas przeczytać. Pewne teksty powstały jednak szybko, na przykład rozmowa z Walentym Titkowem nagrana i spisana jeszcze w 1981 roku. Podobnie jak rozmowa z Kłosiewiczem, jest ona znacznie mniej wnikliwa niż wywiady z Ochabem, Bermanem czy Stefanem Staszewskim, którym poświęciła najwięcej czasu i wysiłku.
Teresa Torańska stworzyła dzieło wyjątkowe w skali światowej. Komuniści nie pisali wspomnień, nie zdawali sprawy ze swych rządów ludziom postronnym, skrzętnie ukrywali tajemnice swojego ruchu. Do absolutnych wyjątków należą wspomnienia Chruszczowa, przemycone z ZSRR na Zachód, a także Władysława Gomułki, doprowadzone jednak tylko do lata 1944 roku. Jedynie polscy komuniści zdali relację ze swych działań i sposobów myślenia, a uczynili to, bo zapukała do nich Teresa Torańska. I tylko dlatego zdecydowali się mówić, że komunizm w Polsce zbankrutował w latach 1980–1981, został jawnie i zdecydowanie odrzucony przez polskie społeczeństwo, a oni stanęli wobec zanegowania sensu ich życia i ich działań.
W 1984 roku w podziemnej oficynie „Przedświt” wyszła książka z wywiadami zatytułowana Oni. Teresa zdecydowała, że jej treścią będzie epoka stalinizmu, pierwsze dziesięciolecie, zamknięte datą 1956. Narzucało to pewien wybór, a zatem na boku pozostały rozmowy skoncentrowane na okresie rządów Władysława Gomułki. Tak więc w teczce Autorki pozostały rozmowy z Jerzym Morawskim, Arturem Starewiczem, Walentym Titkowem. Zajęta następnymi projektami, kolejnymi rozmowami, które tworzyły jej dalsze książki, nie poddawała ich już dalszej obróbce redakcyjnej. W rozmowach czasem wracała do tych samych spraw i zdarzeń, drążyła temat, ostateczna praca polegała na scaleniu wątków, wybraniu najlepszych sformułowań, dopisaniu brakującej daty. Tej pracy nie zdołała wykonać.
Niniejszy tom powstał z wywiadów, które pozostały w teczce zmarłej w 2013 roku Autorki. Do wcześniej spisanych rozmów ze znanymi kiedyś działaczami partii – Morawskim, Starewiczem, Titkowem – dodane zostały rozmowy przeprowadzone później z ludźmi, którzy w komunizm się zaplątali, ale nigdy nie byli jego prominentnymi działaczami – Arturem Hajniczem, Samuelem Sandlerem czy jeszcze luźniej związanym z partią Jerzym Pomianowskim.
Wszyscy oni próbują racjonalizować swoje zaangażowanie, wskazują na okoliczności życiowe i moment zafascynowania ruchem. Hajnicz podkreśla wyraźnie wspólnotę, którą stanowiła elita partii. Warto czytać książkę też pod tym kątem – socjologii i psychologii tej wspólnoty, reguł nią rządzących, kryteriów awansu i degradacji. Chociaż dysponujemy dziś dostępem do archiwów, protokołów poufnych narad i wewnętrznymi notatkami, to zapisane tu świadectwa ludzi dają często klucz do lektury urzędowych dokumentów, pokazują kuluary, kuchnię polityki. Nie znaczy to oczywiście, że do ocen i wyjaśnień rozmówców Torańskiej należy podchodzić bezkrytycznie. Jak każda relacja są subiektywne, oddają pogląd danej osoby zarejestrowany już po latach, przefiltrowany przez późniejsze doświadczenia; czasem pamięć jest nieostra. Niektóre ważne wydarzenia nie zostały opowiedziane, na przykład Starewicz nie mówi nic o Biurze Prasy KC, którym kierował w latach 1957–1963 i nadzorował redakcje wszystkich dzienników i tygodników; w tym czasie następowało dławienie prasy, zaostrzanie cenzury. Być może ten fragment swojej biografii miał opowiedzieć osobno, ale do nagrania nie doszło. Morawski bardzo krótko mówi o zmianach w ruchu młodzieżowym jesienią i zimą 1956–1957, a były to zmiany ogromne, przez niego początkowo nadzorowane. W 1957 roku brał udział w tłumieniu niezależności odrodzonego harcerstwa, choć nic na ten temat z rozmowy się nie dowiemy. Takie luki są jednak konsekwencją braku opracowań w czasach, gdy wywiady były przeprowadzane i związanych z tym trudności zadawania odpowiednich pytań. Mimo tych luk czytelnik rozmów Torańskiej otrzymuje potężną dawkę wiedzy o epoce PRL oraz bogaty materiał do przemyśleń i refleksji.
Oddany w tych rozmowach obraz dziejów nieraz drażni i irytuje. Prawie nic nie ma o oporze społeczeństwa, o terrorze bezpieki, procesach politycznych, możemy przeczytać usprawiedliwienie sfałszowania referendum i wyborów, zauważyć lekceważenie legalnej opozycji, jaką był PSL, a w jednym z wywiadów pada kuriozalne stwierdzenie, że PPS sam się spacyfikował. Różne straszne czyny są usprawiedliwiane warunkami geopolitycznymi i koniecznościami epoki. Z pewnością perspektywa wywiadów jest podyktowana usytuowaniem tych ludzi, wyznających wówczas monopolistyczną ideologię, przekonanych o braku alternatywy dla kierunku, który realizowali, ale też patrzących na Polskę i społeczeństwo z gabinetów władzy i praktycznie niemających kontaktów ze społeczeństwem. Prawie nieobecny w tym obrazie dziejów jest Kościół, ale też życie codzienne Polaków, ich warunki materialne, problemy odbudowy kraju i zagospodarowania Ziem Zachodnich. Były to sprawy pochłaniające siłą rzeczy wiele uwagi rządzących, ale po latach najmocniej wybrzmiewają inne wątki. Należą do nich również relacje ze Związkiem Sowieckim dominującym nad Polską i określającym granice jej wolności. Rozmówcy Torańskiej dominacji sowieckiej nad Polską zawdzięczali swoją pozycję polityczną, możliwość sprawowania władzy, ale zarazem odczuwali presję i różnie na nią reagowali, o czym ciekawie opowiadają. Bez odpowiednich decyzji podjętych w Moskwie nie byłby możliwy zwrot polityczny roku 1948, odsunięcie Gomułki i przyspieszona stalinizacja, połączona z próbami narzucenia obcej kultury, także sowieckich form propagandowych. Ale też bez odpowiedniego zaangażowania i umiejętnej gry nie byłoby możliwe wykorzystanie odwilży po śmierci Stalina dla liberalizacji w Polsce i poszerzenia jej suwerenności. O tym skomplikowanym procesie, którego punktem kulminacyjnym było VIII Plenum i powrót Gomułki do władzy, opowiadają zwłaszcza Morawski i Starewicz. Oni też rozważają okoliczności odwrotu od Października, które miały przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Blok sowiecki nadal trwał i możliwości zmian w Polsce były ograniczone. Czy można było pójść dalej? – to pytanie kumulujące najważniejsze problemy tej epoki. W wywiadach znajdujemy sporo materiału do takiego namysłu.
Przystępując do edycji tego niezwykle cennego materiału – cennego jako osiągnięcie dziennikarstwa i jako niepowtarzalne relacje – stajemy wobec potrzeby respektowania praw nieżyjącej już Teresy Torańskiej, a także jej rozmówców. Nie możemy dopisywać zdań czy dodatkowych wyjaśnień. Nasuwające się niejasności czy nieliczne błędy wydawca koryguje przypisami. Podajemy je jednak tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, zachowując styl książek Teresy Torańskiej, w których wszystko jest wyłożone w rozmowie, bez posiłkowania się zewnętrznymi, redakcyjnymi komentarzami.
Andrzej FriszkeArtur Hajnicz (1920–2007) – dziennikarz, ekspert ds. niemieckich, członek Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1935–1981), oficer polityczny 1. Armii WP, dziennikarz „Żołnierza Wolności” (1949–1955) i „Życia Warszawy” (1955–1973); w latach 1973–1981 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Informatyki; sekretarz „Tygodnika Solidarność” (1981), działacz podziemnej „Solidarności”, po 1989 roku doradca Senatu ds. polityki zagranicznej.Indeks nazwisk
A
Abakończyk Józef
Achmatowa Anna
Aczkolwiek Dyonizy (pseud.), zob. Pomianowski Jerzy
Albrecht Jerzy
Aleksandrow Gieorgij
Aleksienko
Alennikow Siergiej
Alster Antoni
Ambroziewicz Ala
Andropow Jurij
Andruszkiewicz Zdzisław
Andrzejewski J. (pseud.), zob. Paczkowski Andrzej
Andrzejewski Jerzy
Anselm Konstanty
Arski Stefan
Artymowska Zofia, z d. Karaś
Augustynek Zdzisław
B
Babel Izaak
Babiuch Edward
Baczko Bronisław
Banach Stefan
Bańkowski Stanisław
Baranowski Feliks
Bartoszewska Zofia
Bergson Helena
Beria Ławrientij
Berling Zygmunt
Berman Jakub
Berman Mieczysław
Bialer Seweryn
Białoszewski Miron
Bieliński Konrad
Bieńkowski Władysław
Bierut Bolesław (pseud. „Tomasz”)
Birnbaum Abraham Ber
Birnbaum Mieczysław
Birnbaum-Pomianowski Jerzy, zob. Pomianowski Jerzy
Bogatko Marian
Bogdanow Aleksandr
Böll Heinrich
Bora Edmund (właśc. Borys Eppel)
Bordziłowski Jerzy
Borowski Wiktor
„Boy” (pseud.), zob. Żeleński Tadeusz
„Bór” (pseud.), zob. Komorowski Tadeusz
Brandt Willy
Brandys Kazimierz
Brandys Marian
Bratkowski Stefan
Breżniew Leonid
Brodski Josif
Brodziński Stanisław
Brodzki Stanisław
Broniarek Zygmunt
Broniewski Władysław
Broz Josip, zob. Tito (pseud.)
Brus Irena, z d. Sternheim
Brus Włodzimierz
Brystigerowa Julia (pseud. „Luna”)
Brzeziński Zbigniew
Bucharin Nikołaj
Buczek Marian
Bugaj Ryszard
Bułganin Nikołaj
Burgin Juliusz
Bursztyński Włodzimierz
C
Camus Albert
Carrillo Santiago
Cat-Mackiewicz Stanisław, zob. Mackiewicz Stanisław
Černík Oldřich
Chabasiński Wojciech
Chajn Leon
Chełchowski Hilary
Chęciński Michał
Chiaromonte Nicola
Chocha Bolesław
Chodorowski Jan
Chruszczow Nikita
Churchill Winston
Ciosek Stanisław
Cyrankiewicz Józef
Cywiński Bohdan
Czechow Antoni
Czeszko Bohdan
D
Dąbrowska Maria
Dobieszak
Doboszyński Adam
Dobrowolski Szczęsny (właśc. Feliks Zamieński)
Drobner Bolesław
Drobner Mieczysław
Dubček Alexander
Duclos Jacques
Dudek Antoni
Dworakowski Władysław
Dziewanowski Kazimierz
Dżyngis-chan
E
Einstein Albert
Eisenbergowie
Eisenhower David D.
Eisler Jerzy
Elczewski Maciej
Eppel Borys, zob. Bora Edmund (pseud.)
Erenburg Ilia
F
Falkowska Wanda
Fejgin Anatol
Fiałkowski Władysław
Fiderkiewicz Alfred
Field Herman
Field Noel
Figura Krystyna
Filipowicz Maria
Finkelsztajn
Fiszman Samuel
Ford Aleksander
Franciszek Józef I, cesarz Austrii, król Węgier
Franko Iwan
Frelek Ryszard
Frey-Bielecki Jan
Friszke Andrzej
Furcewa Jekatierina
G
Garlicki Andrzej
Gaulle Charles de
Gaworski Henryk
Gecow Leon
Geremek Bronisław
Gerő Ernő
Giedroyc Jerzy
Gierek Edward
Gocioł
Goebbels Joseph
Gołębiowski Bronisław
Gombrowicz Witold
Gomułka Władysław (pseud. „Wiesław”)
Gomułkowa Zofia
Goździk Lechosław
Górnicki Wiesław
Górska Wanda
Gramsci Antonio
Granas Romana
Grillparzer Franz
Gromb
Grosfeld Leon
Grosz Wiktor
Groszowa Irena
Gudzenko Siemion
Guntoft
Gutman Jerzy
H
Hajnicz Artur (pseud. „Justyn”)
Hajnicz Cecylia
Hajnicz Fania
Hajnicz Klara
Hajnicz Paul
Hass Ludwik
Hausmanowa-Petrusewicz Irena
Havel Václav
Heine Heinrich
Hertz Aleksander
Hertz Bela
Hertz Paweł
Herzl Theodor
Hilarowicz Tadeusz
Hirszowicz Łukasz
Hitler Adolf
Hłasko Marek
Hochfeld Julian
Hoffman Paweł
Hordyński Jerzy
Hübner Juliusz
Hulewicz Jan
Hulewiczowa Maria
Husák Gustáv
I
Ignar Stefan
Imiołek Stanisław
Iskierko Alicja
Iwaszkiewicz Jarosław
J
Jabłonowski Marek
Jagielski Mieczysław
Jakubowicz Szymon
Jakubowski Iwan
Jan II Kazimierz, król Polski
Janowski Witold
Jarochowska Maja
Jarosiński Witold
Jaroszewicz Piotr
Jaruzelski Jerzy
Jaruzelski Wojciech
Jarzębski
Jasienica Paweł
Jasieński Bruno
„Jasny” (pseud.), zob. Zawadzki Włodzimierz
Jastrun Mieczysław
Jaszczuk Bolesław
Jaszuński Grzegorz
Jaszuński Samuel (pseud. „Justyn”)
Jędrychowski Stefan
Joliot-Curie Frédéric
Joliot-Curie Irena
Jóźwiak Franciszek (pseud. „Witold”)
Jurysiowa Ida
Juryś Roman
„Justyn” (pseud.), zob. Hajnicz Artur
„Justyn” (pseud.), zob. Jaszuński Samuel
K
Kadar Janos,
Kaganowicz Łazar
Kalinowski Mieczysław
Kamieniew Lew
Kamkow Wadim
Kania Stanisław
Kantor Tadeusz
Kardelj Edvard
Karkoszka Alojzy
Kasman Leon
Kasmanowa Lidia
Kästner Erich
Kazimierska Ryszarda
Kępa Józef
Kieniewicz Bolesław
Kiernik Władysław
Kirchmayer Jerzy
Klabund (właśc. Alfred Henschke)
Klich Maria
Kliszko Zenon,
Kłosiewicz Wiktor
Kochański Aleksander
Kocioł
Kociołek Stanisław
Kojder Władysław
Kolczyński Roman
Kole Julian
Kołakowski Leszek
Kołłontaj Aleksandra
Kołodziejczyk Leszek
Komar Wacław
Komorowski Tadeusz (pseud. „Bór”)
Koniew Iwan
Konopka Witold
Konstantinow Fiodor
Konwicki Tadeusz
Kopaliński Władysław
Koperski (właśc. Kuper)
Korboński Stefan
Korczyc Władysław
Korczyński Grzegorz
Kornijczuk Ołeksandr
Korotyński Henryk,,,
Kosygin Aleksiej
Kotarbiński Tadeusz
Kot Stanisław
Kott Jan
Kowalik Tadeusz
Kowalska Janina, z d. Rudzka
Kowalski Aleksander,
Krall Hanna
Krasicki Janek,
Krasiński Zygmunt
Krasucki Ludwik
Kruczek Władysław
Krupiński Jerzy
Krużajewa Marina
Krysiak Jan
Kryska Jan
Krzemień Teresa
Kubiak Hieronim
Kubica Walenty
Kubicki Wojciech
Kuczyński Waldemar
Kula Leopold (pseud. „Lis”)
Kulczycki Michał
Kulczycki Władimir
Kulerski Wiktor
Kulisiewicz Barbara
Kulisiewicz Tadeusz
Kuper, zob. Koperski
Kuroczko Eustachy
Kuroń Jacek
Kuropieska Józef
Kurowski Stefan
Kwaśniewski Aleksander
Kwieciński Paweł
L
Lajchman Izrael, zob. Lemański Aleksander
Lamuzga Jerzy
Lange Oskar
Le Duan
Lemańska Helena
Lemański Aleksander (właśc. Izrael Lajchman)
Lemiesz Wiktor (pseud.), zob. Rozenblum Aleksander
Lenin Włodzimierz
Lesz Mieczysław
Lewin Leopold
Lipkes Eugenia
Lipski Jan Józef
Lis Bogdan
Lis-Kula Leopold, zob. Kula Leopold
Lisiecka Alicja
Litauer Stefan
Litwin Aleksander
Litwin Jakub
Loga-Sowiński Ignacy
Losonczi Pál
Ł
Łapot Stanisław
Łaszcz Samuel
Łozińska Eugenia
Łukaszewicz Jerzy
M
Machejek Władysław
Mackiewicz Stanisław (pseud. „Cat”)
Majakowski Włodzimierz
Majski Iwan
Malenkow Gieorgij
Maléter Pál
Małcużyński Karol
Marchais Georges
Markiewicz Henryk
Marks Karol
Marshall George C.
Martynow Leonid
Marzec Mieczysław
Matuszewski Ignacy
Matwin Malina
Matwin Władysław
Max Stanisław
Mazowiecki Tadeusz,
Mazur Franciszek
Męclewski Edmund
Micewski Andrzej
Michailović Dragoljub
Michajłow Nikołaj
Michnik Adam
Mickiewicz Adam
Mieżyrow Aleksandr
Międzyrzecki Artur
Mijal Kazimierz
Mikojan Anastas
Mikołajczyk Stanisław
Mikulski Tadeusz
Miller Jan Nepomucen
Miłosz Czesław
Minc Hilary,
Minc Jerzy
Mincowa Julia
Misiak
Mitręga Jan
Mitura Feliks
Moczar Mieczysław
Modzelewska Natalia
Modzelewski Karol
Modzelewski Zygmunt,
Mołojec Bolesław
Mołokanow Iwan
Mołotow Wiaczesław
Morawski Jerzy,,
Morawski Michał
Morcinek Gustaw
Mossor Stefan
Mościcki Ignacy
Motyka Lucjan
Mozesowa Bela
Mroszczak Józef
Mühsam Erich
Münnich Ferenc
Mussolini Benito
Muszałówna Kazimiera
Muś Włodzimierz
N
Nagy Imre
Namiotkiewicz Walery
Naser Gamal Abdel
Naszkowska Zofia
Naszkowski Marian
Nehru Jawaharlal
Nieszporek Ryszard
Niewierow Aleksandr
Norwid Cyprian
Nowak Zenon
Nowakowski Tadeusz
Nowotko Marceli
Nowotny Wacław
O
Obrączka Ryszard
Ochab Edward,,,,
Oderfeld Hanka
Ogrodziński Przemysław
Okrzeja
Olewiński Marian
Olszewski Jan
Olszewski Józef
Olszowski Stefan
Orlemański Stanisław
Orzeszkowa Eliza
Osmańczyk Edmund
Osóbka-Morawski Edward
Ostrowski Adam
Otwinowski Stefan
P
Paczkowski Andrzej (pseud. J. Andrzejewski)
Pański Jerzy
Pasek Jan Chryzostom
Pasternak Borys
Persak Krzysztof
Pietrzak Tadeusz
Piętak Stanisław
Pilniak Borys
Piłsudski Józef
Planer Emanuel
Platon
Polaczek Jerzy
Polewka Adam
Pollak Seweryn
Pomerska
Pomianowski Jerzy
Popiel Mieczysław
Popławski Stanisław
Poskriebyszew Aleksandr
Prawin Jakub
Prędka
Pruszyński Ksawery
Przybyłowska Roma
Przymanowski Janusz
Pszczółkowski Edmund
Ptasiński Jan
Puszkin Aleksander
Putrament Jerzy
R
Radek Karol
Radkiewicz Stanisław
Radłow Siergiej
Rakosi Matyas,
Rakowski Mieczysław F.
Rapacki Adam
Rawicz Juliusz
Rembacz Anna
Reutt Alina
Ribbentrop Joachim von
Ringelnatz Joachim
Rokossowski Konstanty
Rola-Żymierski Michał, zob. Żymierski Michał
Roliński Bohdan
Roosevelt Franklin D.
Rosen Henryk
Rosman
Rotfeld Adam Daniel
Rothert Stanisław
Rozenblum Aleksander (pseud. Wiktor Lemiesz)
Różański Józef
Rudnicki Adolf
Rudzka Janina, zob. Kowalska Janina
Rumiński Bolesław
Rusinek Kazimierz
Rybicki Zygmunt
Rychlik
Rydz-Śmigły Edward
Rykow Aleksiej
S
Saldak Bronisław
Salwa Zbigniew
Sandauer Artur
Sandler Bella
Sandler Hanna
Sandler Samuel
Sapieha Adam Stefan
Sartre Jean Paul
Schaff Adam,
Schaff Leon
Schaff Maks
Schiller Friedrich
Sejfullina Lidia
Selwinski Ilia
Siemek Józef
Sienkiewicz Henryk,
Sienkiewicz Witold
Sierpiński Zdzisław
Sikorski Władysław
Sipowski Piotr
Skalski Ernest
Skłodowska-Curie Maria
Skrzeszewski Stanisław
Skrzynecki Piotr
Skrzypek Andrzej
Skulbaszewski Antoni
Skulska Wilhelmina
Slánský Rudolf
Słabczyk Henryk
Słonimski Antoni
Słowacki Juliusz
Słucki Borys
Sochańska Zofia
Sokorski Włodzimierz
Solski Wacław
Sowińska Marta
Spinoza Baruch
Spychalski Marian
Stachowicz Izabela (Czajka), zob. Hertz Bela
Stalin Józef,,
Stamm Feliks
Stanisławski
Starewicz Artur,
Stasiak Ludomir
Staszewski Stefan,
Stećko
Stefankiewicz
Steinhaus Hugo
Steinsbergowa Aniela
Sternheim Irena, zob. Brus Irena
Strug Andrzej
Stryjkowski Julian
Strzelecki Ryszard
Suczkow Boris
Susłow Michaił
Szafran
Szałabała Michaił
Szapiro Jakub
Szczepański Jan
Szczerbakow Aleksandr
Szemplińska Elżbieta
Szenwald Lucjan
Szeremietiew Romuald
Szlachcic Franciszek
Szperkowicz Jerzy
Sztachelski Jerzy
Szwalbe Stanisław
Szydło Jerzy
Szydłowski Roman
Szymański Zygmunt
Ś
Śmietańska Ziuta
Śmietański Józef
Światło Józef
Świerczewski Karol (pseud. „Walter”)
Świętochowski Aleksander
Świtała Kazimierz
T
Taboryski Michał
Tank Maksym
Tarłowska Irena
Tatar Stanisław
Tejchma Józef
Timoszenko Siemion
Tischler János
Titkow Andrzej
Titkow Walenty
Tito (właśc. Josip Broz),
Tkaczow Stanisław
Togliatti Palmiro
„Tomasz” (pseud.), zob. Bierut Bolesław
Torańska Teresa,
Trepczyński Stanisław
Trifiłowa
Trocki Lew
Trzynadlowski Jan
Tuchaczewski Michaił
Turkiel Iwan
Tuwim Julian
Tyrmand Leopold
U
Ulbricht Walter
Umiastowski Roman
Unger Leopold
Updike John
Urbanowicz
Urbanowicz Józef
Ustimienko Leonid
W
Wagner Ozjasz
Wagner Richard
„Walter” (pseud.), zob. Świerczewski Karol
Wałęsa Lech
Wandurski Witold
Waniołka Franciszek106
Wańkowicz Melchior
Wasilewska Wanda
Wasilewski Andrzej
Waszczuk Eugeniusz
Ważyk Adam,
Weintraub Wiktor
Werblan Andrzej
Werfel Edda
Werfel Roman
Wicha Władysław
Wierbłowska Hanna
Wierbłowska Stefan
„Wiesław” (pseud.), zob. Gomułka Władysław
Winiewicz Józef
Witaszewski Kazimierz
Witkiewicz Stanisław Ignacy
„Witold” (pseud.), zob. Jóźwiak Franciszek
Władyka Wiesław
Wodysławska Bianka
Wodysławski Lucjan
Wojna Ryszard
Wojno-Jasieniecki Walentin
Wojtyła Karol
Wolicki Krzysztof
Wolińska Lena (właśc. Wolińska Helena)
Woroszylski Wiktor
Wozniesienski Dmitrij
Wójcik Stanisław
Wróbel Zofia
Wygodzki Stanisław
Wyka Jan
Wyka Kazimierz
Wyszkowski Krzysztof
Wyszynski Andriej
Wyszyński Stefan
Z
Zagrodzka Danuta
Zajdler Władysław
Zakrzewski Włodzimierz
Załucki Marian
Załuski Zbigniew
Zambrowski Roman
Zarako-Zarakowski Stanisław
Zarzycki Janusz
Zawadzki Aleksander
Zawadzki Włodzimierz (pseud. „Jasny”)
Zeksinger
Zieleński Jerzy
Zierhoffer August
Zinowiew Grigorij
Ziomek Ewa
Ziomek Jerzy
Zoszczenko Michaił
Żeleński Tadeusz (pseud. „Boy”)
Żeligowski Lucjan
Żeromski Stefan
Żmigrodzka Maria
Żółkiewski Stefan
Żukow Gieorgij
Żuławski Żygmunt
Życiński Józef
Żymierski Michał (pseud. „Rola”)