- W empik go
Anny Memoraty, dziewicy polskiej, łacińskie wiersze z lat 1640-1644 - ebook
Anny Memoraty, dziewicy polskiej, łacińskie wiersze z lat 1640-1644 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 218 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Uprzedzenie i lekceważenie, z jakiemi do niedawna traktowano literaturę naszę XVII wieku, zaczynają powoli znikać dzięki nowszym studyom i głębszemu wniknięciu w jej ducha i cechy. Prawdą jest niewątpliwie, że w miarę wzrostu reakcyi katolickiej usiłowania jej prowodyrów skierowane były ku temu, ażeby przeciąć nici tradycyi i ciągłości, jakie ruch umysłowy w Polsce w XVII wieku, łączyły z wiekiem XVI-ym; dążności te jednak, przynajmniej w pierwszej połowie XVII-go stulecia, nie mogły się pochwalić zbyt wielkiemi tryumfami i do pewnego stopnia równoważone były przez dysydenckich pisarzów, którzy właśnie na owej tradycyi i roli, jaką ich partya odgrywała w wieku XVI-ym, opierać chcieli swe prawo do bytu i wpływu w następnym stuleciu. Wskutek tego znakomicie przyczynili się studyami historycznemi do wyjaśnienia dziejów sekt swoich w Polsce i literackich prac swoich przedstawicieli; dążyli również do tego, aby utrzymać się na wyższym poziomie oświaty i w niej czerpać dla siebie i współwyznawców swoich żywotne siły.
Przyczynkiem stwierdzającym takie dążności ma być zbiorek wierszy, które wydajemy w niniejszym zeszycie. Pisane są po łacinie i, co dziwniejsza, przez kobietę, córkę dysydenckiego ministra, "dziewicę polską", jak siebie samą tytułowała ich autorka – Anna Memorata.
Rodzina Memoratów z Czech pochodziła. Przywędrowawszy do Polski z wielu innymi rodakami zapewne w połowie XVI wieku, osiedliła się w Wielkopolsce i zpolonizowała bardzo prędko. Najstarszym znanym nam jej przedstawicielem był Jan Memorat.
urodzony w Ostrorogu i za polaka uważany przez historyków dysydenckich (1); poświęciwszy się stanowi duchownemu, został ministrem zjednoczonego kościoła w roku 1577 i pełnił obowiązki duchowne przy zborach w Choczu, Barcinie (2) i Łobżenicy.
W Barcinie 11 lutego 1586 roku urodził mu się syn Jakób, który w miejscowej szkole odebrał początkowe wykształcenie; od roku 1592 uczęszczał do szkoły w Łobżenicy, gdzie naukami kierował Konrad Nuber, w roku zaś 1598 posłano go do Gdańska, do szkoły istniejącej przy kościele śś. Piotra i Pawia; wkrótce przeszedł do gimnazyum, w którem teologii słuchał u Jakóba Fabricius'a, w filozofii zaś kształcił się pod kierunkiem znanego Bartłomieja Keckermann'a. Pod jego prezydencyą 3 lipca 1604 roku publicznie bronił tez z logiki "de methodo doctrinarum" i z fizyki "de concoctione" (3).
Memorat dedykował powyższe tezy Jerzemu Latalskiemu, hrabiemu na Łabiszynie, wojewodzicowi poznańskiemu, i Danielowi Mikołajewskiemu, superintendentowi kościołów wyznania helweckiego w Polsce a zarazem ministrowi zboru radziejowskiego. Do obu tych osób odnosi się dedykacyjny ośmiowiersz przez niego samego ułożony następującej osnowy:
Miramur pelago, si fluctus Cynthia versat,
Quas modo depressit, nunc trahat amnis aquas;
Et varii flores, quod amicum sidus adorent
Et stent obverso sole, cadente cadant.
–- (1) Regenvolscius, Systema ecclesiarum slavonicarum, 398; Łukaszewicz, O kościołach braci czeskich w dawnej Polsce, 267.
(2) W rękopisie biblioteki Raczyńskich II. H. b. 8. znajduje się uposażenie jego z 18 marca 1585 roku, podpisane przez Jakóba Krotoskiego i żonę jego Różę; tamże jest: "Ugoda pewna księdza Jana Turnowskiego, plebana barcińskiego, z księdzem Janem Memoratem, plebanem chodeckim, która się stała w Ostrorogu roku pańskiego 1585 martii 25".
(3) Wydane zostały wraz z innemi w zbiorze: Disputationes philosophicae, physicae praesertim, quae in gymnasio Dantiscano ad lectionum philosophicarum cursum paulo plus biennio publice institutae et habitae sunt sub praesidio Bartholomaei Keckermanni, philosophiae in eodem gymnasio professoris. Hanoviae, apud Guilielmum Antonium, 1606, str. 101–111. Egzemplarz tego dvu u znajduj się bibliotece miejskiej we Wrocławiu.
Nimirum pelagi quod Cynthiae fluctibus et quod
Lux Phoebi florum vivida germinibus:
Vestra meis studiis id plane est gratia; namque hac
Illa vigente vigent atque cadente cadunt.
Z ostatnich dwóch wierszy epigramatu słusznie wnioskować można, że Latalski i Mikołajewski byli protektorami i opiekunami młodego Memorata. Mikołajewski musiał go popierać swym wpływem, a Latalski niezawodnie dostarczał funduszów na jego edukacyę.
Powróciwszy z Gdańska w roku 1606 (1) 21-letnim młodzieńcem, Memorat pełnił najprzód obowiązki nauczyciela przy młodych Witosławskich, po trzech latach zaś przeniósł się do Łobżenicy w charakterze nauczyciela szkoły, utrzymywanej tam przez braci czeskich. Dopiero w 1614 roku został ministrem zboru w Weszkowie; w roku 1622 przeniesiono go do Leszna jako niemieckiego kaznodzieję; od roku 1626 (2) do 1632 był plebanem w Marszewie, następnie znowu powrócił do Leszna, ale już jako kaznodzieja polski (3). W roku 1643 zasiadał na synodzie zgromadzonym w Lesznie 4 maja (4), we dwa lata potem usunął się od pełnienia obowiązków duchownych i jako emeryt osiadł w Toruniu (5).
–- (1) Regenvolscius, Systema ecclesiarum slavonicarum, 395; nie zaś w roku 1611, jak mylnie twierdzi Łukaszewicz, loc… cit. 307.
(2) W Lesznie musiał mieć od Leszczyńskiego dzierżawę lub jakieś zobowiązania zaciągnąć, gdyż Rafał Leszczyński 28 września 1626 roku, asygnując fundusze na szkołę leszneńską, zaznacza, iż przez księdza Jakóba ma być na ten cel złożona suma 160 złotych (Łukaszewicz, Historya szkół, I, 380).
(3) W bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (rękopis II. H. b. 8) znajduje się list Adama Jana z Miękisza Miękiskiego, sekretarza królewskiego, pisany z Chobienic, 16 października 1638r., do Jakóba Memorata, którego oraz innych seniorów prosi o obmyślenie bezpiecznego schronienia dla ministra Sebastyana, wypędzonego ze swojej parafii.
(4) Podpisał się na dokumencie, w tym dniu datowanym, którym seniorowie zborów wielkopolskich zobowiązują się procentem od 10,000 zł., legowanych przez księżnę Zasławską na seminaryum Jednoty Wielkopolskiej rozporządzać zgodnie z wolą Katarzyny z Przyjmy Latalskiej, kasztelanki nakielskiej. Rękopis biblioteki Raczyńskich II. H. b. 8.
(5) Regenvolscius loc… cit., 395, tudzież "Verzeichniss der Prediger bei der reformirten deutschen Gemeinde zu Lissa in Gross-Polen von der Reformation bisauf das Jahr 1739". Rękopis biblioteki kościoła kalwińskiego w Lesznie.
Wkrótce jednak potem sam zaczął się starać o miejsce seniora w Kocku. Zgłosił się ze swą kandydaturą do Andrzeja Firleja… kasztelana bełzkiego, ten bowiem, zapewne jako patron lub kolator, 27 września 1646 roku na przedwstępnym zebraniu, poprzedzającem synod zjednoczonego wyznania, zwołany do Bełżyc, zażądał, aby Memorat powołany został do Kocka 1). Synod uchwalił tę propozycyę i senior Andrzej Węgierski jeszcze z synodu samego, z Bełżyc 1 października, pisał do Memorata, ażeby jak najprędzej przyjechał, i zapewniał go, że co do kosztów przenosin jego z Torunia do Kocka porozumiał się z Firlejem. Pomimo tego Memorat powołania nie przyjął i do Kocka nie zjechał. Nie wiemy, co wpłynęło na zmianę zdania jego; prawdopodobnie wyznaczono mu zbyt szczupłe utrzymanie i warunki przeniesienia się również mogły go zniechęcić do dalekiej podróży; co do tej ostatniej bowiem pisał mu Węgierski, że sam Firlej taki sposób podał, "abyś WMość na koszt JMości najął sobie w Toruniu "furmana, któryby WMość cum domesticis a i z tem, bez czegoby "być nie mogło, zawiózł, a reliqua supellex WMości aby interea "w Toruniu zostawała aż na wiosnę, gdzie na szkutach mogłaby "być przywieziona" (2). Pozostał więc Memorat w Toruniu i tam życie zakończył 10 czy 15 kwietnia 1654 roku (3).
Nie wiemy, z kim był żonaty Jakób Memorat; wiadomo tylko, że miał co najmniej troje dzieci: córkę Annę, zapewne najstarszą wiekiem, i dwóch synów: Jakóba, który umarł w mło- – (1) Actorum synodalium in districtu ecclesiarum Minoris Poloniae Lublinensi ab anno 1636 volumen II: "Konsultacye districtus Lublinensis w Bełżycach in sessione praecedente synodum provincialem 27 septembris anno 1646…. § 3. Na żądanie JMości Pana Andrzeja Firleja z Dąbrowice, kasztelana bełzkiego, napisane są literae vocationis i posłane ks. Jakóbowi Memoratowi do zboru Kockiego". Rękopis jednej z prywatnych bibliotek.
2) Łukaszewicz, Dzieje kościołów wyznania helweckiego w Malej Polsce, 349.
(3) "1654 10 Aprilis ks. Memorat umarł (vel 15 aprilis)". Tę notatkę znalazłem w rękopisie biblioteki Raczyńskich w Poznaniu II. H. aa. 29, zawierającym między innemi kroniczkę wypadków, dotyczących wyznania i ministrów braci czeskich w Wielkopolsce..
dzieńczych latach(1), i Jana, który był ministrem w Górsku pod Toruniem i 29 maja 1657 roku zawarł związki małżeńskie z Anną, córką Jana Herburgera (2).
Powiedziałem, że Anna była najstarszą, z dzieci Jakóba; jeżeli bowiem z datami, odnoszącemi się do jej braci, zestawimy ten fakt, że najwcześniejszy jej wiersz pochodzi z roku 1635, to oczywista, iż urodziła się w 1615 lub 1616 roku, boć musiała mieć czas do nauczenia się nie tylko łaciny ale i greckiego (3), nie mówiąc o polskim i niemieckim języku, które w domu jej rodziców zapewne były w ciągłem użyciu.
–- (1) Chrystyan Teodor Schosser napisał wiersz z powodu jego śmierci, wydrukowany w Laurifoliorum liber VIII, fol. J2;
Threnus saper praematurum obitum Jacobi Memorati,
Lesnensis poloni, adolescentis elegantissimi.
Ploremus, doleamus, eiulemus,
Jacobus quia mortus, parentum
Illud delitium, patrisque Phoebi.
Flent musae, charites, Venusque et Hebe
Adspergunt tumulo rosasque pulchras
Et molles violas marisque rorem,
Pubentes et amaracos, amomum,