- promocja
Atomowa broń Putina - ebook
Atomowa broń Putina - ebook
Federacja Rosyjska zachowuje dla siebie prawo użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na użycie przeciw niej i (lub) jej sojusznikom broni nuklearnej oraz innych rodzajów broni masowego rażenia, a także w przypadku agresji przeciw Federacji Rosyjskiej z użyciem broni konwencjonalnej, gdy zagrożone jest samo istnienie państwa. Art. 27 Doktryna Wojenna FR
Władimir Putin grozi bronią jądrową światu. To wciąż jeden ze sposobów na prężenie muskułów przez Moskwę. Po agresji na Ukrainę prezydent Putin polecił postawić wojska jądrowe Federacji Rosyjskiej w stan najwyższej gotowości. Poczuł się zagrożony wypowiedziami głównych państw NATO, które nie kupiły rosyjskich kłamstw, bredni i urojeń odnośnie wojny w Ukrainie. Jednoznacznie potępiają agresję Kremla i nakładają na Rosję sankcje.
Czy jest się czego bać? Jakim arsenałem atomowym dysponuje Rosja?
Sformowane za Chruszczowa, rozwinięte za Breżniewa – Strategiczne Wojska Rakietowe awansowały za Gorbaczowa do rangi czołowego komponentu rosyjskich sił zbrojnych. W czasach Jelcyna i Putina utrwaliły swoje znacznie jako narzędzie polityczne umożliwiające kontynuację reform państwa oraz sił zbrojnych pod parasolem jądrowym gwarantującym bezpieczeństwo.
Dążąc do utrzymania pozycji hegemona w postradzieckiej strefie wpływów, Federacja Rosyjska może wykorzystać wszystkie posiadane atuty, w tym tarczę jądrową przekształconą w miecz.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-16566-3 |
Rozmiar pliku: | 13 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wstęp
Historia wykorzystania broni rakietowej w działaniach bojowych liczy sobie kilkaset lat. Współcześni badacze zgodnie podkreślają, że podwaliny nowoczesnej technologii rakietowej powstały w Państwie Środka. Chińczycy w poszukiwaniu eliksiru młodości mieszając siarkę, węgiel drzewny oraz saletrę zamiast panaceum opóźniającego proces starzenia wynaleźli proch, mieszaninę wybuchową wykorzystywaną do produkcji zarówno fajerwerków, jak i składowej nowych broni. Pierwsze opisy autorstwa Jiao Yu dotyczące skuteczności chińskich ognistych strzał oraz ognistych włóczni stosowanych już w 904 roku w trakcie oblężenia Nanczangu¹ powstały w 1345 roku.
Do Europy technologia rakietowa dotarła wraz armią Czyngis-chana oraz jego trzeciego syna Ugedeja. Po raz pierwszy chiński wynalazek opisał Anglik Roger Bacon w 1249 roku, jednakże w celach wojskowych w Europie broń rakietową zaczęto wykorzystywać dopiero pod koniec XIV wieku. W 1379 roku w bitwie w rejonie La Chiozza na terytorium dzisiejszych Włoch zastosowano środek walki, protoplastę europejskiej rakiety, którą nazwano rocchetta. Na przełomie XVI i XVII wieku rozwijając włoską rocchettę opracowano bardziej złożone konstrukcje oraz receptury mieszanki miotającej. W 1556 roku poddany króla Ferdynanda I, wiedeńczyk Conrad Rudolf Haas, sporządził opis i szkice współczesnych wielostopniowych rakiet balistycznych oraz jako pierwszy podjął próbę wyjaśnienia teorii lotu rakiety wielostopniowej, zasad sporządzania mieszanin paliw płynnych oraz działania usterzenia rakiety. Najstarsze zapisy mówiące o wykorzystaniu rakiet na terytorium Rosji dotyczą przebiegu bitwy w rejonie Biełgorodu (1516 roku), w wyniku której książę Bohdan Rużyński pokonał wojska chana krymskiego, oraz zdarzeń odnotowanych w 1675 roku w rejonie Ustiugu. W 1650 roku polski inżynier wojskowy oraz teoretyk artylerii, Kazimierz Siemienowicz herbu Ostoja, w opublikowanej w Amsterdamie rozprawie _Artis magnae artilleriae pars prima_ („Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza”) zawarł opis technologii produkcji wielostopniowych rakiet oraz zasad ich użycia w ramach, jak sam to określił, _baterii rakiet_. W 1668 roku w Niemczech Johann Schmidlap przeprowadził pierwsze doświadczalne testy startowe z wielkimi jak na owe czasy platformami, których masa startowa wahała się w granicach od 22,6 do 54,4 kg.
Pod koniec XVIII wieku odnotowano wzrost zainteresowania możliwością zastosowania broni rakietowej do celów militarnych. Powstanie pierwszych armii masowych, które przełożyło się na zmiany w taktyce działania dużych formacji wojskowych, zintensyfikowało poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie stosowania innowacyjnych środków walki. W Rosji cara Piotra I gwałtownym zmianom cywilizacyjnym na przełomie XVII i XVIII wieku towarzyszył wzrost zainteresowania rozwojem technologii rakietowej. W carskiej armii pojawiły się pierwsze rakiety sygnałowe, które z powodzeniem wykorzystywano w trakcie wojny północnej (1700–1721). Epoka wojen napoleońskich w Europie otworzyła kolejny rozdział w historii rozwoju technologii rakietowej. 8 października 1806 roku rakiety zapalające konstrukcji pułkownika Williama Congreve’a z powodzeniem wykorzystano w rejonie Boulogne, a następnie Kopenhagi (w 1807 roku podczas oblężenia tego miasta brytyjskie okręty wystrzeliły ok. 40 000 rakiet zapalających) oraz Gdańska (sierpień 1813 roku). W 1813 roku dwie brytyjskie kompanie rakietowe brały udział w bitwie pod Lipskiem. W latach 1812–1814 rakiety Williama Congreve’a wykorzystano do ostrzału fortu McHenry w rejonie Baltimore. Pierwsze projekty rosyjskich rakiet bojowych pojawiły się w 1810 roku. W latach 1814–1817 Iwan Kartamazow przetestował pierwsze rosyjskie rakiety zapalające oraz burzące kalibru 2,5 oraz 3,6 cala, których zasięg nie przekraczał odpowiednio 1,5 i 3 km. Jednocześnie w 1814 roku do uzbrojenia armii Republiki Francuskiej przyjęto serię rakiet prochowych o masie startowej od 3,3 do 18,8 kg przenoszących całą gamę głowic bojowych z zapalającą, burzącą oraz odłamkową włącznie. W latach 1804–1813 w armii brytyjskiej pojawiły się rakiety prochowe o masie startowej 10 oraz 14,5 kg i zasięgu lotu odpowiednio 3100 oraz 2700 m.
W 1815 roku w carskiej Rosji konstruowaniem rakiet prochowych zajmował się generał porucznik artylerii Aleksandr D. Zasadko, który rezultaty swoich prac zgromadził w opublikowanej w 1817 roku rozprawie _O działaniu rakiet zapalających oraz rykoszetujących_ traktującej o produkcji i zasadach bojowego wykorzystania broni rakietowej. Trzy lata po opublikowaniu pracy Aleksandra Zasadko, w 1820 roku, w Rosji powstała pierwsza manufaktura, w której produkowano przyjęte do uzbrojenia carskiej armii rakiety burzące i zapalające wraz z wyrzutniami. Z inicjatywy Aleksandra Zasadko 1 kwietnia 1827 roku w Rosji sformowano pierwszą kompanię rakietową. Debiut rosyjskiej broni rakietowej w warunkach bojowych nastąpił w sierpniu 1827 roku na Zakaukaziu podczas walk w rejonie miejscowości Oszakan oraz Ałagiez. Rok później, w 1828 roku, a potem w 1829 roku rosyjska broń rakietowa znalazła zastosowanie w trakcie wojny z Turcją.
W drugiej połowie XIX wieku wzrostowi masy startowej pocisków rakietowych towarzyszyła ewolucja technologii oraz materiałów, z których wytwarzano pierwsze rakiety. O możliwościach i kierunkach rozwoju rosyjskiej broni rakietowej decydowali przedstawiciele carskiej szkoły artylerii (obecnie Michajłowska Akademia Wojsk Rakietowych i Artylerii w St. Petersburgu), w tym generał porucznik Konstantin I. Konstantinow. Skonstruowane w latach 1846–1847 na Wołkowym Polu (St. Petersburg) wahadło balistyczne Konstantinowa wykorzystano do, jak na ówczesne możliwości, precyzyjnego pomiaru siły ciągu silników prochowych. Obok teorii Konstantinow zajmował się konstruowaniem rakiet prochowych o kalibrze 2,5 oraz 4 cala i zasięgu 2,3–5,3 km. Ponadto Konstantinow pierwszy wykazał potrzebę sformowania w carskiej armii wojsk rakietowych jako samodzielnego rodzaju wojsk.
Gwałtowny rozwój artylerii lufowej oraz przyjęcie do uzbrojenia środków ogniowych z lufami bruzdowanymi o zwiększonej donośności i precyzji prowadzonego ognia przyczyniły się do regresu w dziedzinie rozwoju artylerii rakietowej. Pomimo chwilowej przegranej w wyścigu o prymat na polu walki w pierwszej dekadzie XX wieku technologia rakietowa znalazła zastosowanie w ramach konstruowania aparatów latających. W 1908 roku inżynier N.W. Gierasimow zbudował i przetestował pierwszą rakietę wyposażoną w żyroskopowy układ stabilizacji przeznaczoną do zwalczania celów naziemnych oraz powietrznych. W 1918 roku opublikowano nieukończony projekt rakiety kosmicznej dysponującej ruchomym wektorem ciągu konstrukcji Nikołaja I. Kibalczyca, którego za udział w zamachu na cara Aleksandra II stracono w kwietniu 1881 roku. W latach dwudziestych XX wieku pionierzy astronautyki i technologii rakietowej, w tym Konstanty E. Ciołkowski, Iwan W. Meszerski, Nikołaj E. Żukowski, Siergiej S. Nieżdanowski oraz Fridrich A. Cander, stworzyli teoretyczne podwaliny dla dalszego rozwoju kosmonautyki. Natomiast bez udziału Nikołaja I. Tichomirowa oraz Władimira A. Artiemjewa nie powstałyby konstrukcje decydujące o przebiegu bitew toczonych w ramach kolejnej wojny światowej.
Podwaliny współczesnej rosyjskiej technologii rakietowej zbudowano w latach poprzedzających II wojnę światową. Na podstawie wystosowanego 3 maja 1919 roku wniosku Tichomirowa w 1921 roku w Moskwie utworzono Laboratorium Gazo-Dynamiczne (LGD). W 1924 roku LGD przeniesiono do Leningradu, a do prac z ramienia Michajłowskiej Akademii Artylerii dołączył Artiemjew. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku prace nad rakietami kontynuowano w LGD w Leningradzie oraz Grupie Badawczej Napędów Rakietowych (GBNR) w Moskwie. W kwietniu 1929 roku stanowisko dyrektora LGD objął inżynier Pietropawłowski, który odchodząc od projektu Artiemjewa rakiet wystrzeliwanych z moździerzy skupił się konstruowaniu lekkich perforowanych, cienkościennych wyrzutni rurowych. Latem 1933 roku w ZSRR zbudowano pierwszą rakietę z silnikiem na paliwo ciekłe. Jednocześnie 17 sierpnia 1933 roku przeprowadzono test startowy rakiety z napędem hybrydowym. W grudniu 1933 roku na podstawie decyzji szefa uzbrojenia Armii Czerwonej Michaiła Tuchaczewskiego obydwa ośrodki połączono, tworząc Instytut Naukowo-Badawczy Technologii Rakietowej kierowany przez I.T. Klejmenowa, początkowo podporządkowany Komisariatowi Spraw Morskich, a następnie przemianowany na Instytut Naukowo-Badawczy nr 3 (INB 3) podporządkowany Komisariatowi Przemysłu Ciężkiego. W grudniu 1937 roku do uzbrojenia Armii Czerwonej przyjęto pierwsze niekierowane pociski rakietowe kalibru 82 mm RS-82, a w lipcu 1938 roku arsenał wzbogacono o 132 mm RS-132. Obydwa typy rakiet przetestowano w warunkach bojowych 20 sierpnia 1939 roku nad jeziorem Chasan (rzeka Chał-Chyngoł). Równolegle z wersją pocisków rakietowych przeznaczonych dla sił powietrznych na potrzeby artylerii opracowano wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet niekierowanych BM-13 z pociskami kalibru 132 mm. Produkcję seryjną 132 mm rakiet niekierowanych M-13 (TS-13) oraz wyrzutni BM-13 rozpoczęto 21 czerwca 1941 roku. Udany debiut bojowy w rejonie Orszy 14 lipca 1941 roku został wielokrotnie potwierdzony w trakcie II wojny światowej. Prace nad radziecką bronią rakietową zakłóciły czystki stalinowskie. W latach 1937–1938 aresztowano i rozstrzelano dwóch szefów INB 3, szefowie oddziałów instytutu (w tym Siergiej Korolow zwolniony 27 lipca 1944 roku) otrzymali kary 10 lat obozu na Kołymie. Stalinowska czystka spowolniła rozwój technologii, która w Niemczech była od 1934 roku dynamicznie rozwijana². W 1944 roku pojawienie się nowego rodzaju pocisków rakietowych, kierowanych rakiet balistycznych wykorzystywanych do wykonania uderzeń na cele o znaczeniu operacyjno-strategicznym i strategicznym, zaskoczyło zarówno Rosjan, jak i Anglosasów. Po zakończeniu II wojny światowej rozwój rakiet balistycznych, tak jak i całej zresztą broni rakietowej, uległ gwałtownemu przyspieszeniu.
Przekazywana w ręce czytelnika książka zawiera podsumowanie doświadczeń związanych z procesem formowania i rozbudowy potencjału początkowo radzieckich, a następnie rosyjskich Strategicznych Wojsk Rakietowych Specjalnego Przeznaczenia (SWR). Definiując przedmiot rozważań celowe jest odwołanie się do _Rosyjskiego słownika terminów wojskowych_, w którym SWR określono jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych ZSRR, a zarazem zasadniczą składową Strategicznych Sił Jądrowych (SSJ) przeznaczoną do odstraszania potencjalnego agresora oraz wykonywania strategicznych zadań w wojnie jądrowej, w tym: wczesnego ostrzegania o ataku rakietowym lub ataku z przestrzeni kosmicznej, monitorowania przestrzeni kosmicznej, utrzymania zdolności w zakresie obrony przeciwrakietowej określonych obszarów państwa, jak również zabezpieczenia informacyjnego SZ z wykorzystaniem orbitalnego systemu rozpoznania³. W wydanym z okazji 40 rocznicy sformowania tych sił _Wojskowym słowniku wojsk rakietowych strategicznego znaczenia_ SWR zdefiniowano jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, centralną część SSJ sformowaną zgodnie z dekretem Rady Ministrów ZSRR z 17 grudnia 1959 roku. Zasadnicze zadania SWR obejmują odstraszanie w fazie zagrożenia bezpieczeństwa państwa konfliktem konwencjonalnym, w przypadku konfliktu jądrowego niszczenie strategicznych obiektów przeciwnika stanowiących podstawę jego potencjału militarnego i militarno-ekonomicznego, a także odparcie uderzenia rakietowego oraz uderzenia z przestrzeni kosmicznej w celu zapewnienia warunków do utrzymania zdolności do działania pozostałych komponentów sił zbrojnych we wszystkich fazach konfliktu. Zasadnicze znaczenie i zdolności SWR zawierają się w utrzymywanym potencjale uderzeniowym, wysokim stopniu gotowości, zdolności do reagowania w ograniczonym, krótkim przedziale czasu, znacznym zasięgu oraz precyzji uderzeń na cele przeciwnika, a ponadto zdolności do skrytego przygotowania i wykonania uderzenia jądrowego niezależnie od warunków atmosferycznych⁴. Precyzując przedmiot rozważań celowe wydaje się również rozstrzygnięcie wątpliwości w odniesieniu do określeń broń atomowa czy też broń jądrowa. Potocznie określenia „broń atomowa” i „broń jądrowa” używane są wymiennie i dla większości są to synonimy. Istotna różnica znaczeniowa sprowadza się do tego, że ten rodzaj broni wykorzystuje energię powstałą w wyniku procesu zachodzącego w jądrze atomowym, a nie na poziomie powłok elektronowych atomu. Dlatego też, uwzględniając uwarunkowania historyczne oraz kulturowe, w opracowaniu zastosowano określenie broń jądrowa⁵.
Koncentrując się na wybranych, istotnych z punktu widzenia tematu zagadnieniach konieczne było wprowadzenie w opracowaniu znaczących ograniczeń związanych zarówno z czasem ich realizacji, jak i odmiennością oraz różnorodnością rezultatów ewolucji potencjału lądowego komponentu SSJ Federacji Rosyjskiej. Ramy czasowe książki zawarto od chwili przejęcia pierwszych elementów niemieckiej technologii rakietowej do czasu uruchomienia kolejnego etapu modernizacji rosyjskich Strategicznych Wojsk Rakietowych w latach 2014–2016. W podsumowaniu opracowania, integrując sumaryczne wnioski z diagnozy stanu radzieckich SWR po rozpadzie ZSRR oraz postępu procesu ich rozwoju do 2017 roku, zawarto prognozę oraz ocenę potencjalnych kierunków dalszych zmian, których należy oczekiwać do 2020–2025 roku.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1. R. Miler, _Rockets,_ Minneapolis 2008, s. 9.
2. Pierwszy projekt von Brauna – prochowy pocisk rakietowy – zaakceptowano w 1935 roku, a kontrakt na budowę pierwszej rakiety skrzydlatej firma Argus podpisała z Paulem Schmidtem w 1939 roku.
3. M. Plechow, S.G. Szapkin, _Słowar wojennych tierminow_, Wojennoje Izdatielstwo, Moskwa 1988.
4. Ministerstwo Oborony Rossijskoj Fiederacji, _Wojennyj encykłopiediczeskij słowar rakietnych wojsk stratiegiczeskogo naznaczenija_, Wojennoje Izdatielstwo, Moskwa 1999; S.J. Main, _The Strategic Rocket Forces 1991–2002_, United Kingdom Defence Academy, Conflict Studies Research Centre 2002, s. 2.
5. W _Encyklopedii PWN_ broń jądrowa jest definiowana jako broń o działaniu wybuchowym polegającym na wyzwoleniu w bardzo krótkim czasie ogromnej ilości energii jądrowej. Rozróżnia się broń jądrową, w której energia jest wyzwalana wskutek jednofazowych reakcji jądrowych łańcuchowych rozszczepienia jąder izotopów pierwiastków ciężkich — uranu 233 lub 235 albo plutonu 239; broń termojądrową (pierwszą próbę z ładunkiem termojądrowym o mocy 10,4 megaton przeprowadzono 1 listopada 1952 roku na atolu Eniwetok pod kierunkiem Edwarda Tellera – operacja „Ivy Mike”), w której wyzwalanie energii jest wynikiem dwufazowej termojądrowej reakcji, złożonej z rozszczepienia jąder izotopu uranu 235 i syntezy jąder izotopów pierwiastków lekkich, najczęściej wodoru: deuteru i trytu; broń termojądrową wielkiej mocy, w której energia jest wyzwalana dzięki trójfazowej reakcji: rozszczepienia jąder izotopu uranu 235, syntezy jąder pierwiastków lekkich i rozszczepienia jąder izotopu uranu 238.
6. Strona niemiecka otrzymała zezwolenie na utrzymywanie nie więcej niż 204 armat o kalibrze 77 mm oraz 84 haubic kalibru 105 mm, a dla każdego tego środka walki nie więcej niż 1000 pocisków.
7. Ostatni, osiemnasty test startowy rakiety balistycznej A-4 z rejonu Blizna przeprowadzono 30 sierpnia 1944 roku, następnie baterię przebazowano w rejon Liège, gdzie wykonywała zadania ogniowe, prowadząc ostrzał w kierunku Londynu i Paryża.
8. 18 czerwca 1944 roku z rejonu Kowla ruszyła kolejna operacja zaczepna Armii Czerwonej, która rozbiła mińskie zgrupowanie przeciwnika i wyszła na linię zachodniego Bugu. Na kierunku Żuszew – Dębica uderzenie kontynuowała 60 Armia. 23 sierpnia 1944 roku wojska I Frontu Ukraińskiego w ramach lwowsko-sandomierskiej operacji zaczepnej opanowały Dębicę. Uderzenie to wymusiło ewakuację obiektu Blizna.
9. Łącznie sześć telegramów, z których wysłany 13 lipca 1944 roku zawierał wniosek Churchilla o umożliwienie przeprowadzenia inspekcji obiektów ośrodka w Dębicy. P.Ł. Podwig, _Stratiegiczeskoje Jadiernoje Woorużenije Rossiji_, IzdAT, Moskwa 1998, s. 109.
10. Grupa brytyjskich oficerów z pułkownikiem Sandersem przybyła do rejonu poligonu Dębica 3 września 1944 roku. Grupa ta dysponowała mapą z zaznaczonymi stanowiskami startowymi oraz miejscami upadków rakiet.
11. G.J. Smirnow, _Rakietnyje sistiemy RWSN, ot R-1 k Topolju-M 1946-2006 gg. Sbornik matieriałow o razwitii rakietnogo orużja w SSSR i RF_, Smolenskoje regionalnoje otdielenije Akademiii Wojennych Nauk RF, Smoleńsk 2006, s. 11. W skład zespołu badawczego o nazwie Rakieta wchodzili: J.A. Pobiedonoscew, M. K. Tichonrawow, A. Bierezniak, A.M. Isajew, W.P. Miszin, N.A. Piljugin oraz B.J. Czertok.
12. B.E. Chertok, _Rockets and People_, Vol. I, Washington 2005, s. 277.
13. Tamże, s. 346–347.
14. Decyzję w sprawie lokalizacji 4 CPPD Orderu Czerwonej Gwiazdy oraz Orderu Czerwonego Sztandaru podjęto w lipcu 1947 roku na mocy postanowienia Rady Ministrów ZSRR nr 2642–817. Powierzchnia poligonu jest większa od łącznej powierzchni terytorium Niemiec, Danii (bez Grenlandii) oraz Belgii. W obszar poligonu wliczane są tereny pięciu podmiotów administracyjnych Kazachstanu oraz trzech podmiotów administracyjnych Federacji Rosyjskiej. Obszar poligonu na terytorium Kazachstanu to 8 mln 730 tys. hektarów, a po stronie rosyjskiej to 769 224 hektarów. Ogólna wielkość obszaru poligonu wynosi 9,5 mln hektarów.
15. B.E. Chertok, _Rockets and People. Creating a Rocket Industry,_ Vol. II, Washington 2006, s. 10–15.
16. P.Ł. Podwig, _Stratiegiczeskoje Jadiernoje Woorużenije…_, s. 126.
17. Program rakietowy „Wasserfall” oraz „Schmetterling” realizowano w latach 1941–1945 w ośrodku badawczym Peenemünde. Opracowano kilka wersji rakiety „Wasserfall” różniących się wymiarami, masą i systemami naprowadzania. Pierwszy test startowy przeprowadzony 8 stycznia 1944 roku zakończył się katastrofą. Pierwszy udany test przeprowadzono 29 lutego 1944 roku. Łącznie zrealizowano 28 testów startowych (pierwszy przeprowadzony 8 stycznia 1944 roku zakończył się katastrofą, pierwszy udany test nastąpił 29 lutego 1944 roku). Prace nad rakietami „Wasserfall” w Peenemünde wstrzymano 17 lutego 1945 roku w związku z ewakuacją ośrodka. Każda bateria rakiet przeciwlotniczych „Wasserfall” składała się z 4 wyrzutni oraz stacji radiolokacyjnej. Produkowane w zakładach Henschel baterie rakiet „Schmetterling” miały 8 wyrzutni i 35 rakiet przeciwlotniczych. Utopijny plan zapewnienia pełnej osłony terytorium III Rzeszy wymagał zaangażowania 870 baterii rakiet „Wasserfall” oraz ok. 1300 baterii rakiet „Schmetterling”. Rakiety „Wasserfall” miała być produkowane w podziemnej fabryce w Bleicherode. Po przejęciu programu w ZSRR zbudowano rakietę przeciwlotniczą R-101. W USA opracowano rakietę przeciwlotniczą Hermes A-1.
18. G.J. Smirnow, _op. cit._, s. 22.
19. B.E. Chertok, _op. cit._, Vol. I, s. 307. W efekcie operacji „Paper Clip” do 12 kwietnia 1945 roku z Nordhausen Amerykanie wywieźli ponad 100 gotowych rakiet i podzespołów V-2 oraz kompletną dokumentację techniczną, jednakże cenniejszym trofeum okazał się zespół 490 niemieckich specjalistów z von Braunem i Dornbergiem na czele. Uzyskana przewaga przyspieszyła realizację amerykańskiego programu kosmicznego, jak również rozwój broni rakietowej (test pierwszej amerykańskiej rakiety A-4 przeprowadzono 16 kwietnia 1946 roku na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk).
20. 22 października 1946 roku zespół niemieckich naukowców wraz z rodzinami oraz specjalistami z innych dziedzin techniki wojskowej po aresztowaniu przez NKWD (łącznie ok. 5000 osób) wywieziono w głąb ZSRR, gdzie mieli kontynuować swoje prace pod ścisłym nadzorem.
21. G.J. Smirnow, _op. cit._, s. 19.
22. M.A. Pierwow, _Mieżkontinientalnyje balisticzeskije rakiety SSSR i Rossiji_, Moskwa 1998, s. 10–15.
23. S.J. Iwanow, Lekcji po istorii razwitija balisticzeskich rakiet i rakiet-nositieljej, Dołgorudnyj 1999, s. 17.
24. Rakiety balistyczne są dzielone na kategorie w zależności od ich zasięgu, rozumianego jako maksymalny dystans od punktu startu do celu, mierzonego w linii prostej po powierzchni ziemi. Rosyjska klasyfikacja rakiet balistycznych obejmuje platformy: strategiczne o zasięgu powyżej 1000 km, operacyjno-strategiczne o zasięgu 500–1000 km, operacyjne o zasięgu 300–500 km, operacyjno-taktyczne o zasięgu 50–300 km oraz taktyczne o zasięgu do 50 km. Podział amerykański wygląda następująco: rakiety międzykontynentalne (ICBM – Intercontinental Ballistic Missille) o zasięgu powyżej 5500 km, rakiety pośredniego zasięgu (IRBM – Intermediate Range Ballistic Missille) o zasięgu 3000–5500 km, rakiety średniego zasięgu (MRBM _–_ Medium-Range Ballistic Missile) o zasięgu 1000–3000 km, rakiety krótkiego zasięgu (SRBM _–_ Short-Range Ballistic Missile) o zasięgu do 1000 km. W ramach SRBM wydzielone są dodatkowo rakiety balistyczne pola walki (BSRBM – Battlefield Short-Range Ballistic Missile) o zasięgu do 150 km.
25. Indeks Głównego Zarządu WRiA MO FR – umowne oznaczenie kodowe (cyfrowo-literowe) nadawane zamawianym typom sprzętu bojowego. System oznaczenia wprowadzony w 1938 roku dla sprzętu artyleryjskiego.
26. B.E. Chertok, _op. cit._, Vol. II, 2006, s. 119–149. W trakcie testów pierwszych R-1 jeden z radzieckich generałów stwierdził, że zastosowanie rakiety balistycznej napędzanej czterema tonami spirytusu do wykonania pojedynczego uderzenia na ośrodek miejski i zniszczenia obiektów w promieniu ok. 25 m należy traktować jako szkodę w mieniu. Przekazanie czterech ton spirytusu do jednej dywizji piechoty gwarantuje większą pewność całkowitego opanowania miasta.
27. A.W. Karpienko, A.F. Utkin, A.D. Popow, _Otieczestwiennyje stratigiczeskije rakietnyje kompleksy_, SPb, Newskij Bastion 1999, s. 10.
28. Unitary Warhead – pojedyncza nieoddzielająca się od pocisku głowica, stanowiąca integralną część platformy. Rozwiązanie stosowane w pierwszych rakietach balistycznych. Zalety: prostota konstrukcji oraz wykorzystanie sterów aerodynamicznych rakiety do kierowania lotem głowicy. Wady: podatność na zakłócenia toru lotu, spadek celności uderzenia i konieczność kierowania na końcowym odcinku toru lotu. Rakieta balistyczna z głowicą nierozdzielną ze względu na gabaryty stanowiła łatwy celu w wypadku konfrontacji z systemami obrony przeciwrakietowej.
29. W skład system naprowadzania wchodzą podsystemy: kontroli wysokości oraz kontroli toru lotu. Podsystem kontroli wysokości monitoruje i koryguje założony pułap lotu na założonej trajektorii poprzez kontrolę zgodności z maksymalną założoną na danym etapie lotu wysokością. System sterowany jest za pośrednictwem autopilota i działa na zasadzie niwelowania powstających odchyleń od założeń. Zadaniem systemu jest utrzymywanie wysokości lotu w płaszczyźnie pionowej, która zapewni trafienie pocisku w osi równoległej do toru lotu pocisku oraz prawidłowe naprowadzanie przez system kontroli toru lotu w osi poprzecznej. Analogiczne zadania wykonuje, działając w osi poprzecznej względem kierunku lotu pocisku, podsystem kontroli toru lotu, jego zadaniem zaś jest doprowadzenie pocisku do trafienia w cel w osi poprzecznej. Punkt przecięcia osi poprzecznej i równoległej stanowi cel pocisku, na który naprowadzają go obydwa systemy. Naprowadzana bezwładnościowo rakieta zostaje przed startem zaprogramowana na lot po określonej trajektorii. W trakcie lotu jego zgodność z wprowadzonymi wcześniej informacjami kontrolowana jest przez akcelerometr na platformie żyroskopowej. Wszelkie przyśpieszenia w trakcie lotu są odnotowywane i mierzone, a system kontroli generuje odpowiednie sygnały do systemu sterującego mające doprowadzić do korekty kursu na właściwą trajektorię.
30. S.J. Iwanow, _op. cit._, s. 19.
31. Ponadto w latach 1952–1958 uzbrojenie i sprzęt SWR składowano w obiektach magazynowych K-2 filia 1039 Bazy Amunicji Artyleryjskiej rozmieszczonych w rejonach Kurzenkina (obwód twerski) oraz Bolszewa (456 Centralna Baza Sprzętu, obwód moskiewski).
32. J.D. Siergiejew, _Chronika osnownych sobytij istorii rakietnych wojsk stratiegiczeskogo naznaczenija_, CINK, Moskwa 1994, s. 5–6.
33. P.Ł. Podwig, _Stratiegiczeskoje Jadiernoje Woorużenije…_, s. 127.
34. J.D. Siergiejew, _Chronika osnownych sobytij…_, s. 7.
35. CEP (Circular Error Probable) miara celności, określony promień okręgu, wewnątrz którego lot kończy ok. 50% balistycznych pocisków rakietowych wycelowanych w jego środek.
36. S.J. Iwanow, _op. cit._, s. 22.
37. J.P. Maksimow, _Rakietnyje wojska strategiczeskogo naznaczenija_, RWSN, Moskwa 1992, s. 70–72.
38. M.A. Pierwow, _op. cit._, s. 18–20.
39. P.Ł. Podvig, _Russian Strategic Nuclear Forces_, The MIT Press Cambridge, England, s. 119.
40. B. Czertok, _Rakiety i ljudi_, Maszynostrojenije, Moskwa 1994, s. 374.
41. J.P. Maksimow, _op. cit._, s. 41.
42. Produkcja przerwana zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów ZSRR nr 1116 z 10 października 1962 roku.
43. A.B. Szyrokorad, _Atomnyj taran XX wieka_, Izdatielskij dom „Wiecze”, Moskwa 2005, s. 130–135.
44. J.P. Maksimow, _op. cit._, s. 40–41.
45. B. Czertok, _op. cit._, s. 304.
46. Na mocy postanowienia Rady Ministrów ZSRR nr 1286–525 z 21 czerwca 1946 r. w Arzamas utworzono biuro konstrukcyjne KB-11 kierowane przez J.B. Choritona, gdzie skonstruowano pierwsze radzieckie ładunki jądrowe. W latach 1947–1949 w rejonie Semipałatyńska utworzono poligon do testów broni jądrowej. Pierwsza radziecka bomba jądrowa RDS-1 została przetestowana 29 sierpnia 1949 roku. 18 października 1951 roku na poligonie Semipałatyński w rejonie P-1 (w odległości ok. 2,5 km od epicentrum dwóch poprzednich testów przeprowadzonych 29 sierpnia 1949 roku i 24 września 1951 roku) odbył się pierwszy test powietrznej eksplozji radzieckiej lotniczej bomby jądrowej RDS-3 typu implozyjnego o mocy ok. 42 Kt (trzeci w kolejności test jądrowy w ZSRR). Bombę zrzucono z pokładu samolotu TU-4, detonacja ładunku nastąpiła na pułapie 380 m. 12 sierpnia 1953 roku o godzinie 7.30 na poligonie Semipałatyński przeprowadzono test bomby RDS-6 z ładunkiem termojądrowym o mocy 400Kt. Gabaryty oraz masa ładunków jądrowego i termojądrowego umożliwiały rozpoczęcie prac konstrukcyjnych w celu ich przygotowania do przenoszenia przez głowice rakiet balistycznych R-5M.
47. G.J. Smirnow, _op. cit._, s. 57.
48. A.W. Karpienko, A.F. Utkin, A.D. Popow, _op. cit._, s. 39.
49. B.E. Chertok, _op. cit._, Vol. II, s. 284–285.
50. P.Ł. Podwig, _Stratiegiczeskoje Jadiernoje Woorużenije…_, s. 110–111.
51. G.J. Smirnow, op. cit., s. 7.
52. J.D. Siergiejew, _Chronika osnownych sobytij…_, s. 7. Jednostopniową rakietę balistyczną średniego zasięgu R-5M traktowano jako platformę strategiczną przeznaczoną do realizacji zadań w ramach europejskiego teatru działań wojennych.
53. G.J. Smirnow, _op. cit._, s. 7.
54. R.S. Norris, _The Cuban Missile Crisis: A Nuclear Order of Battle October/November 1962_, Woodrow Wilson Center October 24, 2012. Porozumienie w sprawie rozmieszczenia PGM-17 Tor (jednostopniowa rakieta balistyczna na paliwo ciekłe o zasięgu 1740 mil, głowica W49Y2 o mocy 1,4 Mt) na terytorium Wielkiej Brytanii zawarto 22 lutego 1958 roku. Proces przerzutu rozpoczęto w sierpniu 1958 roku, a pierwszy dywizjon startowy przebazowano 22 czerwca 1959 roku. Pododdział włączono w skład 77 eskadry rakietowej RAF.
55. Fürstenberg – gmina Boffzen, powiat Holzminden, kraj związkowy Dolna Saksonia. Templin – gmina Uckermark, kraj związkowy Brandenburgia.
56. J.P. Maksimow, _op. cit._, s. 53.
57. G.A. Suchin, W.J. Iwkin, M.G. Diuragin, _Rakietnyj szczyt otieczestwa_, pod obszcz. red. W.N. Jakowlewa, CIPK RWSN, Moskwa 1999, s. 254.
58. J.W. Bullard, _History Of The Redstone Missile System (Historical Monograph Project Number: AMC 23 M)_, Historical Division, Administrative Office, Army Missile Command, October 15, 1965. Program jednostopniowej rakiety balistycznej SM-A-14 (PGM-11A) REDSTONE o zasięgu 92,5–323 km rozpoczęto w 1950 roku, a prace nad głowicą jądrową W-39 – w 1956 roku. Testy startowe prowadzono od 20 sierpnia 1953 roku. Rakietę przyjęto do uzbrojenia 8 kwietnia 1958 roku. W systemie dyżurowania bojowego utrzymywano ok. 60 zestawów, które w 1965 roku zastąpiono zestawami MGM-31 Pershing I. Zestawy PGM-11 REDSTONE utrzymywano w: 1 dywizjonie 333 pułku artylerii 40 Grupy Artylerii Polowej (1958–1961 RFN), 2 dywizjonie 333 pułku artylerii 46 Grupy Artylerii Polowej (1959–1961 RFN), 4 dywizjonie 333 pułku artylerii 209 Grupy Artylerii Polowej (Fort Sill, Oklahoma, USA).
59. J.A. Mozżorin, _Naczało kosmiczeskoj gry. Wospominanija wietieranow rakietno-kosmiczeskoj techniki i kosmonawtiki_, Moskwa 1994, s. 262.
60. S.N. Szewczenko, _op. cit._, s. 17.
61. B.E. Chertok, _op. cit._, Vol. II, s. 289. Wstępnie wskazano lokalizację w republice Dagestan oraz obwodach astrachańskim i kyzyłordyńskim w Kazachstanie. Ostatecznie wybrano lokalizację w obwodzie kyzyłordyńskim w Kazachstanie. Budowę obiektów 5 Państwowego Poligonu Doświadczalnego Ministerstwa Obrony ZSRR rozpoczęto 2 lutego 1955 roku (nieoficjalnie poligon Tura-Tam). Nazwę Bajkonur nadano obiektowi w 1961 roku na potrzeby oficjalnych komunikatów prasowych podawanych w ramach realizowanego programu kosmicznego. Miasteczko Bajkonur leży ok. 400 km na północ od rejonu poligonu – późniejszego kosmodromu.
62. W.M. Bruszynin, _Proryw w kosmos. Oczerki ob ispytatieljach, specjalistach i stroitieljach kosmodroma Bajkonur_, SWKP 1994, s. 105.