- W empik go
Autentyczność: stan krytyczny. Problem autentyczności w kulturze XXI wieku - ebook
Autentyczność: stan krytyczny. Problem autentyczności w kulturze XXI wieku - ebook
„Wszystko jest obłędem i sprzecznością w urządzeniach ludzkich” – pisze Jean-Jacques Rousseau, jeden z najważniejszych myślicieli oświeceniowych, ten, od którego pism rozpoczyna swą wielką karierę pojęcie autentyczności. Trudna historia autentyczności odciska się na współczesnym statusie tego zjawiska – wielokrotnie skompromitowanego, ale zarazem nieznośnie obecnego także w XXI wieku. Niniejsza książka stanowi próbę analizy autentyczności jako wyzwania we współczesności. Ale nie tylko. W książce Autentyczność: stan krytyczny. Problem autentyczności w kulturze XXI wieku tytułowa idea jawi się zarówno jako narzędzie krytyczne, problem z zakresu historii idei, wyzwanie egzystencjalne, projekt estetyczny i artystyczny, jak i ważne zagadnienie polityczne. Transnarodowy i transdyscyplinarny charakter pracy pozwala na ujęcie tych kwestii w możliwie najszerszym wymiarze i postawienie pytań wywodzących się z różnych porządków. Złożoność idei autentyczności jest przez autorkę analizowana zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i poszczególnych realizacji artystycznych. Obok krytycznej rewizji dziedzictwa oświecenia pojawiają się odkrywcze interpretacje m.in. performansów Mariny Abramović, serialu Dziewczyny czy współczesnych miejskich utopii. Książka ta stanowi ważny głos w dyskusji toczonej na temat kondycji podmiotu. Skutecznie też przekonuje o nieoczekiwanej aktualności idei autentyczności.
Kategoria: | Polonistyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-242-6422-3 |
Rozmiar pliku: | 7,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niniejsza książka, a wcześniej rozprawa doktorska, nie powstałaby bez pomocy, serdeczności i wsparcia kilku osób i instytucji, którym w tym miejscu chciałabym podziękować.
Jestem bardzo wdzięczna mojemu promotorowi – dr. hab. Jarosławowi Fazanowi – za pomocną dłoń, którą wyciągnął do mnie w najtrudniejszym momencie. Dziękuję za przyjaźń i zaufanie, które okazywał mi przez cały czas pracy nad tą rozprawą, a także za nieustającą wiarę w człowieka.
Powstanie tej książki byłoby bardzo trudne bez wsparcia kilku instytucji. W trakcie jej pisania otrzymałam stypendium MNiSW, co umożliwiło mi optymalne skupienie się na tej pracy. Wydział Polonistyki UJ, na którym powstała niniejsza rozprawa, wspierał finansowo moje badania oraz umożliwił mi liczne wyjazdy zagraniczne. Jestem za to bardzo wdzięczna, bez tego napisanie książki w niniejszym kształcie byłoby niemożliwe. Chciałabym podziękować następującym uniwersytetom za ich gościnność i umożliwienie mi prowadzenia nieskrępowanych poszukiwań w ich bibliotekach: Helsingin yliopisto, Universität Heidelberg, Universität Leipzig oraz Paris-Lodron-Universität Salzburg.
Dziękuję recenzentkom tej pracy – prof. Ewie Plonowskiej-Ziarek z The State University of New York at Buffalo oraz prof. Marii Gołębiewskiej z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie – za wnikliwe lektury oraz inspirujące uwagi.
*
Dziękuję moim rodzicom – Kazimierze Szmidt i Piotrowi Szmidtowi – za cierpliwość, spokój i niezmienne wsparcie. Dziękuję również moim przyjaciołom, a szczególnie Annie Malkiewicz, Krzysztofowi Malkiewiczowi, Karoline Thaidigsmann i Ewie Mercie za wsparcie, zadziwiający entuzjazm i wspaniałe poczucie humoru.
Na koniec pozostawiłam podziękowania najważniejsze. Dziękuję Przemysławowi Tacikowi, któremu dedykowana jest ta książka, za jej pierwszą lekturę, za nigdy niekończącą się rozmowę o nowoczesności, wpuszczenie Jeana-Jacques’a Rousseau do naszego domu i za żelazną wiarę w ten projekt. Bez niego ta książka by nie powstała.Spis treści
Podziękowania
Wstęp
Wprowadzenie: autentyczność i wrogowie nowoczesności
Rozdział I
1. Światopogląd utopijny
2. Utopia nowoczesnego miasta
3. Kryzys w utopijnym mieście
4. Normy wychowane w stanie natury
Rozdział II
1. Autentyczność i możliwość ucieczki z nowoczesności
2. Horyzonty wolności
3. Radykalizm ucieczki i perspektywa autentyczności
4. Autentyczność prostaczka i ambiwalencja autonomii
Rozdział III
1. Modernizm i wyzwanie autentyczności
2. To nie jest sztuka, to nie jest rzeczywistość
3. Ciało i obiekt autentyczności
4. Przeciwko przeszkodzie
Rozdział IV
1. Autentyczność i przeszkoda. Paradoks autentycznej podmiotowości
2. Odgrywanie autentyczności
3. Paradoksy autentycznego ciała
4. Hybrydyczna autentyczność i ucieczki od cielesności
Zakończenie
Bibliografia
Indeks nazwisk