Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Bezpieczeństwo: narodowe, informacyjne i powszechne. Pakiet 3 książki - ebook

Data wydania:
29 lipca 2024
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
150,00

Bezpieczeństwo: narodowe, informacyjne i powszechne. Pakiet 3 książki - ebook

3 książki
BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE, INFORMACYJNE I POWSZECHNE

PAKIET PROMOCYJNY


1) BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE. TEORIA I PRAKTYKA

Najnowsza książka profesora Waldemara Kitlera to z pewnością jego opus vitae. Być może spośród wielu znakomitych monografii naukowych, które napisał, podsumowuje jego wielki dorobek naukowy w zakresie polskiej myśli o bezpieczeństwie. Struktura monografii odzwierciedla bardzo zorganizowany charakter systemowego myślenia Autora o bezpieczeństwie. U szczytu kariery naukowej uwaga Waldemara Kitlera skierowana została na środowisko akademickie i studia nad bezpieczeństwem w dobie wielkich przemian w Polsce. Wyjście z Układu Warszawskiego i przystąpienie do NATO to czas, w którym na nowo ukształtowała się sama koncepcja bezpieczeństwa narodowego. Waldemar Kitler był częścią tej zmiany i całą swoją karierę akademicką poświęcił studiowaniu teorii i praktyki bezpieczeństwa narodowego. Przez cały ten czas nauczał, wpływał i inspirował wielu studentów, myślicieli, przywódców i twórców bezpieczeństwa narodowego. Była to tytaniczna praca ponad ćwierć wieku, a ta książka jest owocem tego ogromnego wysiłku i ciężkiej pracy. Tym wspaniałym tomem Waldemar Kitler wieńczy swoje osiągnięcia w dziedzinie polskich studiów nad bezpieczeństwem. Gdyby nie jego stosunkowo młody wiek, moglibyśmy nazwać Autora nestorem polskiego myślenia w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie. Miejmy nadzieję, że może to tylko oznaczać, że w nadchodzących latach możemy oczekiwać od niego więcej!

Prof. dr hab. inż. Maciej Marszałek

Akademia Sztuki Wojennej

Profesor Waldemar Kitler to jeden z najwybitniejszych polskich naukowców, który od wielu lat zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego, w tym państwa. Niniejsza publikacja jest efektem wieloletnich badań i syntezy jego dotychczasowych osiągnięć dotyczących systemowych zagadnień organizacji państwa w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Autor usystematyzował wiedzę o koncepcji i organizacji bezpieczeństwa narodowego, wyznaczył kierunki jego rozwoju oraz przedstawił model, który spełnia współczesne uwarunkowania bezpieczeństwa w jego kluczowych obszarach. Model ten został opracowany w oparciu o polskie poglądy teoretyczne i polskie rozwiązania organizacyjne. Przy tworzeniu modelu wykorzystano także doświadczenia innych krajów. To wyjątkowo ważny utwór. Polecam ją szczególnie naukowcom z krajów wschodnich i jako polski wkład w rozwój europejskich studiów nad bezpieczeństwem.

Prof. dr hab. Bogusław Pacek

Uniwersytet Jagielloński




2) BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE Aspekty prawno-administracyjne

Postęp, wiążący się z przejściem do nowego, wyższego etapu w rozwoju ludzkości, przynosi pozytywne jak i negatywne następstwa w różnych dziedzinach działalności człowieka, a także społeczności zorganizowanej w państwo.Tak samo rzecz się ma z informacją, jej zastosowaniem dla dobra, ale i na szkodę innych ludzi. Dzięki łatwemu i powszechnemu dostępowi do informacji tworzy się społeczeństwo informacyjne wykorzystujące ją w działalności gospodarczej, społecznej, politycznej i kulturowej, służy swobodnemu przepływowi technologii, osiągnięć nauki, idei i poglądów. Pomnażany jest dochód narodowy, jakość zarządzania państwem, a co ważne szybki dostęp do wiarygodnych informacji i ich wymiany między ludźmi skraca czas i zmniejsza wysiłek potrzebny na realizację wielu zadań.Jest też negatywny wymiar skutków rozwoju społeczeństwa informacyjnego i funkcjonowania całej sfery informacyjnej. Rozwój w zakresie komunikowania się ze sobą różnych podmiotów i poznawania świata, a także zbiór podmiotów przekazujących i odbierających informacje oraz technologii i narzędzi (sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego, sieci, systemów informatycznych, infrastruktury informacyjnej, baz, zbiorów, oprogramowania i metod przetwarzania informacji) ich zbierania, gromadzenia, przechowywania oraz nośników i przetworników sygnałów służących tejże działalności mimo, że jest przyczyną pogłębienia współpracy między ludźmi ma też swoją negatywną stronę.Zważywszy na transdyscyplinarny charakter informacji i związanego z nią bezpieczeństwa informacyjnego, z punktu widzenia różnych dziedzin nauki, a głównie prawa, nauki o administracji i nauk o bezpieczeństwie bierzemy na wzgląd informację i powiązane z nią instytucje prawa, by w konsekwencji wypełnić nadal znaczną lukę w pojmowaniu bezpieczeństwa informacyjnego.Autorzy, każdy w zależności od szczegółowego fragmentu przedmiotu naszych rozważań, korzystali z rozlicznej literatury, aktów normatywnych, orzecznictwa i dokumentów źródłowych. Pojawiły się też wnioski i hipotezy nowe w stosunku do już istniejących, czym – mamy nadzieję – sprowokujemy do dalszej eksploracji naukowej przedmiotowej problematyki.


3) BEZPIECZEŃSTWO LUDNOŚCI CYWILNEJ Pojęcie, organizacja i zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny

Omówiono następujące zagadnienia: podstawowe kategorie bezpieczeństwa narodowego, dylematy teoretyczne i praktyczne bezpieczeństwa powszechnego, organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej w wybranych państwach, ochrona ludności i obrona cywilna w Polsce – doświadczenia i stan obecny, założenia systemu ochrony ludności oraz konceptualizację zadań w zakresie ochrony ludności.

Spis treści

1) BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE. TEORIA I PRAKTYKA


WSTĘP

WYKAZ SKRÓTÓW

1. BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

1.1. Państwo, naród – wzajemne relacje i związki z bezpieczeństwem

1.2. Bezpieczeństwo jako dziedzina wiedzy i praktyki

1.2.1. Pojęcie bezpieczeństwa narodowego (bezpieczeństwa państwa)

1.2.2. Bezpieczeństwo narodowe a bezpieczeństwo państwa

1.2.3. Bezpieczeństwo wewnętrzne a bezpieczeństwo zewnętrzne państwa

1.2.4. Dziedziny bezpieczeństwa narodowego

1.2.4. Bezpieczeństwo jako dziedzina naukowa

1.3. Polityka bezpieczeństwa narodowego

1.4. Strategia bezpieczeństwa narodowego

2. UWARUNKOWANIA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

2.1. Funkcje państwa w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego

2.2. Podstawy bezpieczeństwa narodowego

2.2.1. Pojęcie wartości narodowych

2.2.2. Potrzeby narodowe

2.2.3. Interesy narodowe, racja stanu

2.2.4. Misja, cele i zadania w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego

2.3. Typologia uwarunkowań bezpieczeństwa narodowego

2.3.1. Uwarunkowania materialno-energetyczne

2.3.2. Uwarunkowania społeczne

2.3.3. Uwarunkowania kulturowe

2.4. Środki i narzędzia bezpieczeństwa narodowego

2.4.1. Środki bezpieczeństwa narodowego

2.4.2. Narzędzia bezpieczeństwa narodowego

2.5. Siła (potęga) narodowa

3. SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

3.1. Pojęcie i istota systemu

3.2. Pojęcie i istota systemu bezpieczeństwa narodowego

3.3. Koncepcja systemu bezpieczeństwa narodowego

3.4. System kierowania bezpieczeństwem narodowym

3.5. Podsystemy wykonawcze

3.5.1. System obronny państwa (SOP)

3.5.2. Systemy ochronne

3.5.3. Systemy społeczne

3.5.4. Systemy gospodarcze

ZAKOŃCZENIE

BIBLIOGRAFIA

Literatura

Akty normatywne

Dokumenty

 

2) BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE Aspekty prawno-administracyjne



Wstęp . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7

I. BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE JAKO DZIEDZINA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17

Waldemar Kitler – Pojęcie i zakres bezpieczeństwa informacyjnego państwa,

ustalenia systemowe i definicyjne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19

Joanna Taczkowska-Olszewska – Bezpieczeństwo informacyjne jako kategoria

prawna. Ujęcie teoretyczne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47

Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz – Bezpieczeństwo telekomunikacyjne

jako element bezpieczeństwa informacyjnego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 68

Małgorzata Polkowska – Bezpieczeństwo informacyjne w lotnictwie.

Aspekty prawne i administracyjne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 94

II. CYBERPRZESTRZEŃ – SFERA RYWALIZACJI I NOWE POLE ZAGROŻEŃ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 113

Piotr Milik – Międzynarodowe uregulowania prawne w obszarze

bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 115

Otylia Bieniek – Defensywne i ofensywne zdolności militarne

Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni na podstawie ogólnej analizy

rosyjskich dokumentów strategicznych i doktrynalnych . . . . . . . . . . . . . . . . . . 154

Malwina Kołodziejczak – Działania w cyberprzestrzeni jako przesłanka

wprowadzenia stanów nadzwyczajnych w Polsce . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 170

Lucyna Szot – Prawo do bycia zapomnianym w sieci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 183

III. PRZEPŁYW INFORMACJI W PROCESIE WYWIADOWCZYM

– OCHRONA ŹRÓDEŁ, RETENCJA, PRZETWARZANIE, PRZESYŁ 205

Monika Nowikowska – Wystąpienie pokontrolne jako informacja

jawnoźródłowa białego wywiadu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 207

Agnieszka Brzostek – Ochrona informacji w elektronicznym przesyłaniu

dokumentów w postępowaniu administracyjnym . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 222

Patryk Dobrzycki – Informacja jako czynnik sprawczy w sferze bezpieczeństwa

w aspekcie działalności służb specjalnych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 238

6 SPIS TREŚCI

Izabela Szostek – Prawo do informacji publicznej a ochrona danych

osobowych w polskim systemie prawnym . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 257

Marek Porzeżyński – Ograniczenie zasady dostępu do informacji publicznej

ze względu na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 273

IV. ZAKŁÓCENIA INFORMACYJNE – ZAGROŻENIA, RODZAJE NARUSZEŃ, SANKCJE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 291

Filip Radoniewicz – Ujęcie przestępstw przeciwko ochronie informacji

w Kodeksie karnym a postanowienia dyrektywy 2013/40/UE

dotyczącej ataków na systemy informatyczne – aspekty wybrane . . . . . . . . . . 293

Katarzyna Badźmirowska-Masłowska – Małoletni użytkownik internetu

a zagrożenia bezpieczeństwa informacji . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 318

Konrad Buczma, Sławomir Chomoncik – Bezpieczeństwo ochrony danych

osobowych w uczelni wyższej – wybrane zagadnienia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 334

Marta Stepnowska – Ograniczenia w uprawnieniach informacyjnych członka

spółdzielni mieszkaniowej a ochrona danych osobowych . . . . . . . . . . . . . . . . 344

Zakończenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 355

 


3) BEZPIECZEŃSTWO LUDNOŚCI CYWILNEJ Pojęcie, organizacja i zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny


Wstęp ..................................................................................................................................... 9

Rozdział 1

Podstawowe kategorie bezpieczeństwa narodowego

1.1. Bezpieczeństwo narodowe (Waldemar Kitler) ....................................................... 13

1.2. Bezpieczeństwo narodowe w ujęciu przedmiotowym (Waldemar Kitler) ...... 31

1.3. Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa (Waldemar Kitler) ......... 36

1.4. Ochrona i obrona narodowa (Aleksandra Skrabacz) ............................................ 42

Rozdział 2

Dylematy teoretyczne i praktyczne bezpieczeństwa powszechnego

2.1. Bezpieczeństwo powszechne (Waldemar Kitler) .................................................. 53

2.2. Zagrożenia ludności cywilnej w czasie pokoju,

kryzysu i wojny (Aleksandra Skrabacz) ................................................................... 56

2.3. Ochrona ludności (Waldemar Kitler) ...................................................................... 62

2.4. Obrona cywilna (Waldemar Kitler) ......................................................................... 69

2.5. Zarządzanie kryzysowe (Waldemar Kitler) ............................................................ 80

2.6. Ratownictwo (Aleksandra Skrabacz) ....................................................................... 90

Rozdział 3

Organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej w wybranych

państwach (Aleksandra Skrabacz)

3.1. Ochrona ludności w krajach Unii Europejskiej ..................................................... 97

3.2. System ochrony ludności w Szwajcarii .................................................................... 110

3.3. Ochrona ludności w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej .................. 114

Rozdział 4

Ochrona ludności i obrona cywilna w polsce – doświadczenia

i stan obecny (Aleksandra Skrabacz)

4.1. Ochrona ludności i obrona cywilna po 1918 roku ............................................... 121

4.2. Ochrona ludności i obrona cywilna po 1997 roku ............................................... 129

4.3. Podstawy prawne ochrony ludności i obrony cywilnej ....................................... 153

Rozdział 5

Założenia systemu ochrony ludności (Waldemar Kitler)

5.1. Potrzeby w zakresie bezpieczeństwa powszechnego ...................................... 169

5.2. Cel, zakres i zasady ochrony ludności ............................................................... 172

5.3. Struktura systemu ochrony ludności .................................................................. 179

Rozdział 6

Konceptualizacja zadań w zakresie ochrony ludności

6.1. Typologia zadań z zakresu ochrony ludności (Waldemar Kitler) .............. 190

6.2. Zadania organów administracji publicznej w zakresie

ochrony ludności (Waldemar Kitler) ................................................................ 193

6.3. Zadania organizacji pozarządowych w zakresie

ochrony ludności (Aleksandra Skrabacz) ........................................................ 213

6.4. Zadania Sił Zbrojnych RP w ochronie ludności

(Aleksandra Skrabacz) .......................................................................................... 217

6.5. Zadania przedsiębiorców w ochronie ludności

(Waldemar Kitler) ................................................................................................. 225

6.6. Zadania obywateli w zakresie ochrony ludności

(Aleksandra Skrabacz) ......................................................................................... 233

6.7. Edukacja w zakresie ochrony ludności (Aleksandra Skrabacz) .................. 236

6.8. Szkolenie w zakresie ochrony ludności (Waldemar Kitler) ........................ 239

Zakończenie ..................................................................................................................... 252

Bibliografia ...................................................................................................................... 255

Kategoria: Socjologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-68170-68-9
Rozmiar pliku: 6,5 MB

BESTSELLERY

Kategorie: