Bezpieczna praca w narażeniu na substancje reprotoksyczne – 5 pytań i odpowiedzi - ebook
Bezpieczna praca w narażeniu na substancje reprotoksyczne – 5 pytań i odpowiedzi - ebook
Praktyczny przewodnik dla pracodawców i specjalistów ds. BHP. E-book zawiera szczegółowe omówienie przepisów, które weszły w życie 29 czerwca 2024 roku, wprowadzających do Kodeksu pracy obowiązki związane z ochroną pracowników przed substancjami wpływającymi na zdrowie reprodukcyjne. E-book przedstawia m.in. listę sektorów szczególnie narażonych na kontakt z tymi substancjami, wytyczne dotyczące oceny ryzyka oraz wdrażania środków ochronnych, a także wskazówki dotyczące dokumentacji i raportowania zgodnego z nowymi regulacjami.
Kategoria: | Biznesowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-895-4 |
Rozmiar pliku: | 2,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
– 5 pytań i odpowiedzi
o praktyczne kwestie bhp z substancjami reprotoksycznymi
Od 29 czerwca 2024 r. obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy wprowadzające do polskiego systemu prawnego substancje o działaniu reprotoksycznym. Podobnie jak w przypadku substancji rakotwórczych czy mutagennych, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy. Mogą mieć bowiem poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników, a także ich potomstwa. Wyróżnienie substancji chemicznych o działaniu reprotoksycznym i ich występowanie na stanowiskach pracy wiąże się z określonymi obowiązkami, szczególnie dla pracodawców. W dużej mierze jednak ich realizacja spocznie na pracownikach służby bhp w ramach zadań doradczych. Jak zatem w praktyce podejść do kwestii występowania w miejscach pracy substancji o działaniu reprotoksycznym, aby zapewnić pracownikom bezpieczne higieniczne warunki pracy? Oto kilka wskazówek.
Z informacji zawartych w tym e-booku dowesz się m.in.:
■Pracowników jakich branż mogą dotyczyć zmiany w zakresie substancji reprotoksycznych wprowadzone w Kodeksie pracy?
■Jak przygotować firmę na pracę w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi?
■Dlacego to pracodawcy muszą zadbać o ochronę pracowników przed substancjami reprotoksycznymi?
Od 29 czerwca 2024 r. w Kodeksie pracy zostanie wyróżnione nowe zagrożenie – narażenie pracowników na substancje reprotoksyczne. Pojęcie to pojawia się w związku z koniecznością dostosowania polskiego ustawodawstwa do zmienionych przepisów dyrektywy 2004/37/WE. Co to oznacza w praktyce? Jak wyróżnienie substancji reprotoksycznych wpływa na dzialność wielu podmoitów i obowiązki pracodawców?
Wprowadzone do Kodeksu pracy w połowie 2024 roku zmiany wdrożyły (z opóźnieniem – państwa członkowskie miały termin na wdrożenie przepisów do 5 kwietnia 2024) do polskiego prawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
Dyrektywa 2022/431 wprowadziła istotną zmianę merytoryczną, rozszerzając zakres dyrektywy z 2004 roku na substancje reprotoksyczne. Ustawa zmieniająca nowelizowała art. 222 Kodeksu pracy w zakresie rozszerzenia go na substancje reprotoksyczne oraz zaskutkowała wydaniem nowego rozporządzenia przez ministra zdrowia, umożliwiającego wdrożenie przepisów dyrektywy 2022/431 oraz objęcie ochroną pracowników pracujących również w narażeniu na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu reprotoksycznym.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji