- W empik go
Bibljografja pamiętników polskich i Polski dotyczących: druki i rękopisy - ebook
Bibljografja pamiętników polskich i Polski dotyczących: druki i rękopisy - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 825 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
"Nie będzie htstorji, póki nie będzie pamiętników domowych: w druku zostało to wszystko, co urzędowe i zimne; wszystko, co myśl kraju objaśnia, co jest kluczem do pojmowania tajemnic publicznych, kryje się w cień listów poufnych, przyjacielskich uwierzeń, notat pisanych dla dzieci albo dla pamięci. "
J. Bartoszewicz w życiorysie Sew. Bukara. Dziennik warsz. 1853, nr. 169.
Literatura pamiętnikarska tworzy odrębną gałąź piśmiennictwa historycznego, dając bowiem nieraz wyborne malowidło epoki lub odsłaniając kulisy ważnych wypadków krajowych, wkracza przytem często wprost na niwę literatury pięknej, gdzie żywość użytych barw lub soczystość tła grają naogół dużo większą rolę od tak niezbędnej dla kronikarza ścisłości Pasek należy w równej mierze do historji, jak i do literatury. Zupełnie to samo da się powiedzieć i o takim np. Kitowiczu, znakomitym malarzu epoki saskiej, lub o Duklanie Ochockim, typowym reprezentancie epoki stanisławowskiej. To połączenie dwu elementów jest podstawą niezwykłej siły przyciągającej tej gałęzi piśmiennictwa, decyduje o jej poczytności u wszystkich narodów historycznych. Pamiętniki są podstawowem źródłem dla każdego historyka, jednocześnie zaś przyciągają ku sobie szerokie rzesze miłośników historji, wtajemniczając je w sposób żywy i bezpośredni w arkana przeszłości, dając im nietylko ogólny obraz tła danej epoki, nietylko rysowane z żywych wzorów sylwetki ciekawszych osobistości, ale również przeżycia i wrażenia samego autora, pozwalające nieraz na zgłębienie psychiki całego pokolenia.
Zarówno skutkiem pewnej dwoistości charakteru pamiętników, jak i dla innych względów, o których będzie niżej mowa, samo określenie po – jęcia "pamiętnik" nie jest bynajmniej rzeczą łatwą. Jest to niewątpliwie przedewszystkiem: opis własnych przeżyć i wrażeń. Czy jest jednak również pamiętnikiem sam tylko opis przeżyć własnych bez uzupełniania ich wrażeniami, a więc np. suchy, kronikarski "djarjusz podróży do Turek" lub pierwsza lepsza z licznych "relacyj nuncjuszów o Polsce", podająca tylko ogólne wiadomości o Rzplitej, o jej ustroju politycznym, prawach i obyczajach, bez zabarwiania opisu pierwiastkiem subjektywnym, tak samo zresztą, jak i nowsze "dzienniki", "notatniki" i t… p., w których notowane są tylko fakty, bez jakiejkolwiek próby ich oświetlenia? Czy dalej można tu włączyć autobiograf je, ograniczające się często tylko do podawania samych suchych wiadomości o życiu autora, bez próby nawet opisu przeżyć wewnętrznych? Jak wreszcie zakwalifikować tak liczne, i tak nieraz cenne, zbiory korespondencyj, które formalnie tworzą oczywiście odrębną zupełnie formę literacką, – skoro wiemy, że takie np. "Listy z podróży" A. E. Odyńca, lub większy jeszcze, czterotomowy zbiór "Listów A. E. Koźmiana, pisane były z wyraźnym, zupełnie świadomym celem uczynienia z nich dla przyszłych pokoleń źródeł pamiętnikarskich. Jeśli się zaś raz stanie na tym punkcie widzenia, że zbiory korespondencyj można uważać poniekąd za pamiętniki, to gdzie znaleźć granicę pomiędzy pamiętnikiem a pojedyńczym nieraz listem, podającym bardzo dokładną i bardzo przytem subiektywną relację o jakimś ważnym wypadku dziejowym?
W związku dość ścisłym z powyższemi wątpliwościami charakteru metodycznego pozostaje kwestja: jaką książkę w piśmiennictwie naszem uznać za pierwszą pracę z zakresu pamiętnikarstwa? Czy rozpoczynać rzecz całą od Paska, czy też cofnąć się do Orzechowskiego i Górnickiego, do Jana z Czarnkowa lub może nawet do Gallusa, którego kronika również nie jest pozbawiona pewnych momentów osobistych?
Starając się rozstrzygnąć te i tym podobne kwestje przedewszystkiem w płaszczyźnie celowości i praktyczności użytych metod, postanowiłem definicję pamiętnika traktować możliwie rozciągliwie, włączając do niniejszej "Bibliografji" to wszystko, co tak lub inaczej związane jest z pamiętnikarstwem. Nie podaję jedynie rzeczy drobnych i błahych, oraz tych, co do których wiadomo mi, że pomimo nasuwającego odpowiednie przypuszczenia tytułu, nie zawierają materjału pamiętnikarskiego. Z konieczności ograniczyć musiałem również wykaz zbiorów korespondencji do rzeczy ważniejszych. Ogłoszenie całego materjału drukowanego z tego zakresu wymagałoby jeszcze dużego zasobu czasu i pracy, nadto powiększyłoby i tak już sporą książkę bodaj w dwójnasób, nadawałoby się też raczej do całkiem odrębnego opracowania. Nie podaję również tak licznych w naszem piśmiennictwie opisów podróży, ograniczając się do wskazania jedynie podróży dawniejszych (mniejwięcej do początków XIX w.). I ten dział zasługuje niewątpliwie na osobną bibljografję. Zebrany, obfity już materjał, musi czekać na inną odpowiednią sposobność. Starałem się natomiast podać jak najwięcej opisów podróży obcych po ziemiach polskich, jest to bowiem dość ważny nieraz materjał historyczny, gdy nasze podróże po obcych krajach, tak samo, jak np. opisy wrażeń myśliwskich, należą przeważnie lub nawet wyłącznie, do działu literatury pięknej.
Wykaz pamiętników rozpoczynam chronologicznie od Jana z Czarnkowa, który – pierwszy z kronikarzy – urozmaicił pracę swą dość już licznemi uwagami natury osobistej. Doprowadzam zaś ten wykaz do chwili ostatniej, czyli do października 1928 r.
Cały zebrany materjał podzielony został na dwie grupy: 1) druki i 2) rękopisy. W pierwszej grupie (4465 numerów +12 nrów dopełnień) rozdział pierwszy obejmuje: bibljografję oraz wydawnictwa zbiorowe, przyczem bibljografja (8 nrów) przechodzi kolejno od wydawnictw treści ogólniejszej do bardziej ograniczonych pod względem tematu, zaś wydawnictwa zbiorowe podane zostały w układzie chronologicznym. Następne rozdziały, w liczbie 17-tu, podzielone zostały według okresów, obejmujących przeważnie życie jednego pokolenia, co w dawnej Rzplitej odpowiadało naogół poszczególnym panowaniom; w XIX-ym zaś wieku wyłączone zostały jeszcze osobno powstania: listopadowe i styczniowe, jako posiadające obfite własne zasoby pamiętników. Cały materjał w obrębie każdego rozdziału podaję tu już wszędzie w układzie alfabetycznym.
Druga grupa, obejmująca wyłącznie rękopisy, a zawierająca 966 numerów, podana została całkowicie również w układzie alfabetycznym.
W grupie pierwszej starałem się oprócz wykazu książek i broszur, czyli wogóle druków osobnych, podać jak najwięcej wiadomości o pamiętnikach, ukrytych po czasopismach. Przejrzałem w tym celu bardzo znaczną liczbę wydawnictw perjodycznych: wszystkie miesięczniki, tygodniki, jakie znaleźć mogłem w bibljotekach warszawskich oraz szereg roczników pism codziennych, zwłaszcza wychodzących w Warszawie w okresie rozkwitu zainteresowań pamiętnikarskich w latach 1850 – 1860. Nie podaję tu ich wykazu, gdyż niestety, książnice stołeczne posiadają pod tym względem tak duże i dotkliwe braki, że spis podobny – z podaniem roczników bra – kujących, a nieraz nawet istniejących, ale zdefektowanych – musiałby zająć zbyt wiele cennego miejsca.
Wiadomości o pamiętnikach rękopiśmiennych czerpałem przeważnie z drukowanych lub maszynowo odbijanych katalogów większych bibljotek polskich. Jedynie bibljoteki warszawskie zbadać mogłem osobiście. Bardzo bogate zbiory posiada już Bibljoteka Narodowa, będąca dotychczas zaledwie w zawiązku. Weszły tu dotychczas trzy wielkie kompleksy: 1) dawne zbiory rapperswilskie, przechowywane tymczasowo w Centralnej Bibljotece Wojskowej, 2) obfite zbiory po J. I Kraszewskim, zakupione od rodziny znakomitego pisarza, wreszcie 3) odzyskane dotychczas z Rosji rękopisy z dawnej Bibljoteki Załuskich, przechowywane tymczasowo w Bibljotece Uniwersyteckiej warszawskiej. Oprócz powyższych, zbadałem bezpośrednio zbiory rękopiśmienne wielkich bibljotek: Krasińskich, Przeździeckich, Zamoyskich, oraz działy rękopisów kilku zbieraczy prywatnych. Dzięki uprzejmości p. Stan. Piotra Koczorowskiego, podać tu mogłem również wykaz pamiętników, znajdujących się w zbiorach Bibljoteki Polskiej w Paryżu.
Oddając obecnie do użytku publicznego owoc czteroletniej pracy, zaznaczyć pragnę w tym wstępie jak najsilniej, że "Bibljografja" niniejsza nie rości sobie bynajmniej pretensji do zupełności. O wyczerpaniu materjału nie może marzyć właściwie żadna większa bibljografja. Szło mi też w tym wypadku jedynie o zgrupowanie możliwie obfitego materjału pamiętnikarskiego, gdyż wobec ogromnego rozrostu tej gałęzi piśmiennictwa w ostatnich zwłaszcza latach – orjentowanie się w niej staje się coraz bardziej utrudnionem.
W zakończeniu niech mi wolno będzie złożyć podziękowanie wszystkim, którzy czy to radą, czy też czynną pomocą ułatwili mi doprowadzenie do końca i wydanie pracy niniejszej: przedewszystkiem panu Stefanowi Dembemu, Naczelnikowi Wydziału Bibljotek Min. Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który wogóle umożliwił ogłoszenie jej drukiem, Zarządowi Towarzystwa Miłośników Historji, które objęło opiekę nad wydawnictwem, oraz panom: Prof. Januszowi Iwaszkiewiczowi, Drowi Emilowi Kipie, Dyr. Stanisławowi Piotrowi Koczorowskiemu, Prof. Janowi Michaiskiemu, Prof. Henrykowi Mościckiemu, Drowi Wacławowi Olszewiczowi, Kap. Stefanowi Pomarańskiemu i innym.
Książka idzie w świat. Obyż okazała się pożyteczną.I. BIBLJOGRAFJA. – WYDAWNICTWA ZBIOROWE.
1. Hahn Wiktor dr. Bibljografja bibljografji polskiej. Lwów 1921, s. XVI + 223.
2. Estreicher Karol. Bibljografja polska. 26 tomów. Kraków 1872 – 1915.
.
3. Estreicher Karol. Bibljografja polska XIX stulecia. Lata 1881 – 1900. 4 tomy. Kraków 1906 – 1916, s. 4 nl. + 415, 2 nl. + 403, 2 nl. + 475 i 2 nl. + 652.
4. Finkel Ludwik dr. Bibljografja historji polskiej. Wspólnie z dr. Henrykiem Sawczyńskim i członkami Kółka historycznego uczniów Uniwersytetu lwowskiego zebrał i ułożył… profesor Uniwersytetu lwowskiego, 3 części. Lwów – Kraków 1891 – 1906.
Część pierwsza: A. Wiadomości wstępne. I. Archiwa i bibljoteki. U. Nauki pomocnicze. B. Źródła. I. Dokumenty. II. Kroniki, pamiętniki. Lwów 1891, s. XVI + 527.
Część druga: Opracowania. Historja wewnętrzna: I. Geografja i etnografia. II. Wiara i kościół. III. Prawo i ekonomja. IV. Oświata (cywilizacja i kultura). Kraków 1895, s. 528 – 1112 + 2 nl.
Część trzecia: A. Historja polityczna: 1. Historja powszechna. 2. Historja Słowiańszczyzny. 3. Historja Polski. B. Dodatek I. Wiadomości wstępne. Opracowania. C. Osoby i miejscowości. Spis autorów XIX wieku (po roku 1815). Kraków 1906, s. 1114 – 2150.
– Toż. Dodatek II. Zeszyt I (lata 1901 – 1910 obejmujący). Kraków 1914, s. 174.
5. Minkowiecki Edyferd. Spis bibljograficzny pamiętników, mających związek z historja lub literaturą polską, ułożył… Kraków 1882, s. 12.
,
6. Wilder Hieronim. Katalog Antykwarjatu Polskiego w Warszawie nr. 19. Pamiętniki, wspomnienia, podróże. Warszawa 1914, s. 78.
.
7. Antykwarnia warszawska. Katalog nr. 2: pamiętniki, podróże, życiorysy. Warszawa 1913, s. 42.
.
8. Mincłow S. R. Obzor zapisok, dniewnikow, wospominanij, pisiem i putieszestwij, otnosiaszczichsia k istorji Rossii i napieczatannych na russkom jazykie, sostawił… Wypuski I, II – III i IV – V w 3 tomach. Nowgorod 1911 – 12, s. 171, 198 i 115.
.
9. Pistorius J. Nidanus. Polonicae historiae Corpus. 3 vol. Basileae 1582.
.
10. Mizlcr de Kolof. Historiarum Poloniae et magni ducatus Lithuaniae scriptorum Collectio 4 vol. Vars. 1761.
I. Mela, Aen. Sylvius, Stella, Stryikovii M. Deser. Sarmatiae, Cromeri M. Polonia, Miechovitae Sarmatia, Herbersteini Lithuania, Schedelii Sarmatia, Sarnicii S. Descriptio Poloniae, Prilusii J. De provinciis, Crassinii Polonia, Starovolscii S. Polonia, Święcicki Deser. Masoviae, Cellari A. Deser. Pol, Opalinii L. Polonia contra Barcaium, Ogerii C. Iter pol., Schroeteri A. Carmen de fluvio Memela. Tegoż Descriptio Salinarum Vielic, Willickii Observatio de Saliniis.
II. Zeilleri M. Deser. Polon., De Beauplan Deser. Ukrainae, Bern. Connor Deser. Poloniae, Aug… de Meyerberg Iter in Moschoviam.
III. Kadlubko et Martinus Gallus, Boguphali II Chronicon, Anonymi arch. Chronicon, Chronica Polononim, Chronica principum Poloniae, Rosittii Chronica, Długosz].
11. Bohomolec Fr. Zbiór dziejopisów polskich w czterech tomach zawarty. Warsz. 1764 – 1768, t. 4.
I. Bielskiego Marcina Kronika.
II. Stryjkowskiego Macieja Kronika z przyd. Hist… odmian państwa rosyjskiego Grz. Kniazewicza.
III. Kromera Marcina Kronika, praet. M. Błażowski.
IV. Gwagnina A. Kronika Sarmacji europejskiej, przeł. Paszkowski M.].
12. Niemcewicz J. U. Zbiór pamiętników historycznych o dawney Polszcze. 6 t. Warszawa 1822 (I – IV), Puławy 1830 (V), Lwów 1833 (VI), s. 4 ni. + 487; 496; 496 z mapą; 507; 464 + 20 ni.; 460.
. Transakcja J. W. Stan. Żółkiewskiego, hetm… kor., z Skinder baszą, hetm… ces. tur., die 23 sept. A. D. 1617. – Listy hetm. Stan. Żółkiewskiego. – Djarjusz ekspedycji ukrainnsj przeciwko kozakom w r. 1625].
– Toż. Nowe wydanie J. N. Botrowicza. 5 tomów. Lipsk 1838 – 1840, s. 363, 355, 361, 379 i 362, z portretem.
13. Wrotnowski Feliks. Zbiór pamiętników o powstaniu Litwy ¦w r. 1831, układany przez… Paryż 1835, s. XII + 368.
.
– Toż. Wyd. II. (Bibl… pisarzy polskich, t. 72). Lipsk 1875, s. XII + 255.
14. Sienkiewicz Karol. Skarbiec historji polskiej. 2 tomy. Paryż 1839 – 40, s. XV + 512 i 569.
.
15. Grabowski Ambroży. Starożytności historyczne polskie, czyli pisma i pamiętniki do dziejów dawnej Polski, listy królów i znakomitych mężów, przypowieści, przysłowia i t… p. Z rękopisów zebrał i przydał żywoty uczonych
Polaków. 2 tomy. Kraków 1840, s. 8 ni. + 496 i s. 7 + 536.
.
16. Nowakowski Franciszek Kandyd. Źródła do dziejów Polski, zebrane i wydane… 2 tomy. Berlin 1841, s. X + 384 i VIII + 392.
.
17. Koźmian Andrzej Edward. Wyciągi piotrowickie czyli niektóre wyjątki z księgozbioru piotrowickiego. 2 części. Wrocław 1842 – 45, s. XVIII + 116 i XII + 4 ol. + 176.
,
18. Grabowski Michał, Przezdziecki Al… i Malinowski M. Źródła do dziejów polskich. 2 tomy, Wilno 1843 – 44, s. VII + 223 i XVIII + 485.
.
19. Wójcicki Kazimierz Władysław. Bibljoteka starożytna pisarzy polskich, 6 tomów. Warszawa 1843 – 44, s. 360, 313? 1 nl., 290 + 3 ni., 271, 333 + 5 ni… i 347 + 1 vi
– Toż. Wyd… drugie, znacznie powiększone. 6 t. Warszawa 1854, s. 367, 401, 389, 436, 355 i 410.
.
20. Bronikowski Ksawery. Pamiętniki polskie. 4 tomy. Paryż 1844 – 1845, s. 288, 288, 286 i 48.
.
– Toż. Wyd. II. (Biblj… uniwersalna) 2 t. Przemyśl 1883 – 84, s. X + 384 i 256.
21. Barącz Sadok ks. Pamiętnik dziejów polskich z aktów urżędowych lwowskich i z rękopisów zebrał… Lwów 1855, s. 310.
.
22. Wójcicki Kaz. Wład. Archiwum domowe do dziejów i literatury z rękopisów i dzieł najrzadszych zebrał i wydał…. Warszawa 1856, s. 578 + V.
.
23. Dziejopisowie krajowi. 12 t. Petersburg 1854 – 58,
.
24. Plater-Broel hr. Włodzimierz Stanisław. Zbiór pamiętników do dziejów polskich. 4 tomy. Warszawa 1858 – 59, s. 4 ni. + IV; +. 233 + III, 4 nl. + II + 246. + 3 nl., 6 nl. +236 + 2 nl… i 4 nl. + II + 240 + 2 nl.
(wyd. trzecie) oraz Pamiętniki z końca XVIII wieku Stanisława Kosmowskiego (wyd. trzecie).
T. X. Ostatnie lata panowania Stanisława Augusta, 2 tomy, skreślone przez ks. W. Kalinkę.
T. XI. Pamiętniki Michała Oginskiego o Polsce i polakach, od r. 1788 aż do końca r. 1815, przełożone z języka francuskiego. 4 tomy.
T. XII. Listy Hugona Kołłątaja, pisane z emigracji w r. 1792, 1793 i 1794, zebrał Lucjan Siemieński. 2 tomy.
T. XIII. Pamiętniki jenerała Lwa Mikołajewicza Engelhardta, z rosyjskiego oryginału przełożył, notami i dokumentami do rzeczy polskich objaśnił P K , stolnikowicz chełmski.
T. XIV. Radom i Bar 1767-1768. Dziennik wojennych działań jen… – maj. Piotra Kreczetnikowa, z rosyjskiego oryginału przełożył P K , stolnikowicz chełmski.
T. XV. Pamiętniki Wawrzyńca hr. Engestroma, Posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego króla J. Mci Szwedzkiego w Polsce czasu Sejmu czteroletniego, przełożone z oryginału przez J. I. Kraszewskiego].
26. Bibljoteka pisarzy polskich. 81 t. Lipsk, Brockhaus, 1862 – 1886.
. Relacje nuncjuszów apostolskich i innych osób o Polsce od roku 1548 do 1690. Wydał Erazm Rykaczewski. 2 tomy. Wyd. Bibl. Polskiej w Paryżu. (Druk… we Wrocławiu), 1864, s. VIII + 476 i VIII + 604.
.
28. Monumenta historica Poloniae vetustissima. 6 tomów.
T. I. Wydał August Bielowski. Lwów 1864, 4°, s. XXXII + 946.
.
T. II. Wydał August Bielowski.
Lwów, 1872, 4", s. XXVI + 996 z 7 tabl… litogr.
.
T. III. Pod red. W. Kętrzyńskiego i Ks. Liskego. Lwów, 1878, 4°, s. XI + 876.
,
T. V. Oprac… j… w. Lwów, 1888, 4°, s. 1170 + 1 nl.
.
T. VI. Oprac… j… w. Lwów. 1893, 4°, s. VI + 731 + 1 nl.
.
29. Roczniki Towarzystwa historycznoliterackiego w Paryżu. 7 tomów. Paryż 1867 – 1878.
R. 1866. Zakłady polskie na wychodźtwie. – Karol Kniaziewicz p. Br. Zaleskiego. – Wygnańcy polscy w Orenburgu przez Br. Zaleskiego. – Akta męczeńskie Unji. – Raport jen. Chrzanowskiego po bitwie przed Nowarą do jen. Dabormida ministra wojny króla Sardyńskiego. – Listy pani Mniszchowej, żony marsz… w. kor., do matki, p. Zamoyskiej, spisane p. J. I. Kraszewskiego. – Młodość i wychowanie Stanisława Augusta (z pamiętników Króla). – Kilka dokumentów do historji Tad. Kościuszki (m.in. Djarjusz Króla Stanisława Augusta podczas powstania w Warszawie 1794 roku). – Zmarli na wychodźtwie od 1861 roku.
R. 1867. Zakłady polskie na wychodźtwie. – Mikołaja Wolskiego Obrona Stanisława Augusta. – Z Pamiętników Jana Kilińskiego, niewydanych dotąd, wyjątek udzielony przez J. I. Kraszewskiego. – Kilka wspomnień p. Ludwika Orpiszewskiego. – Zniesienie poddaństwa na Litwie p. Bron. Zaleskiego. – Zmarli na wychodźtwie. – Akta męczeńskie Unji. II. –
R.1868. Zakłady polskie na wychodźtwie. – Akta męczeńskie Unji II. – Szerzenie się Rosji w Azji środkowej o. Br. Zaleskiego. – Listy za – atlantyckie do braci i przyjaciół p. O. Hieronima Kajsiewicza. – Spisek Gorzkowskiego 1796 r. p. Bron. Zaleskiego. – Listy króla Stanisława Augusta do Szczęsnego Potockiego, udzielone przez J. I. Kraszewskiego. – Jenerał Zamoyski p. Bron. Zaleskiego. – List Aleksandra Chodźki do Br. Zaleskiego. Dyr. bibl… polskiej. – Zmarli na wychodźtwie w 1868 r. – Bibljografja.
R. 1869. Zakłady polskie na wychodźtwie. – O przyczynach słabości rządu polskiego w ostatnich dwóch wiekach. – Listy za – atlantyckie do braci i przyjaciół p. O. H. Kajsiewicza. – Stosunki Polski z Porta Ottomańską na początku panowania Stanisława Augusta p. Br. Zaleskiego. – Udział 1-ej dywizji piechoty w bitwach pod Białołęką i Grochowem p… jen. Feliksa Breańskiego. – Autobiografia hr. Wład. Ostrowskiego, marsz, sejmu 1830 – 31 r. – Sprawozdanie z czterodniowej dyskusji nad sprawą polską w parlamencie francuskim 1848 r. p. Kaliksta Morozowicza. – Wojenny naczelnik dwóch powiatów na Litwie 1865 r. p. Bron. Zaleskiego. – Zofja Węgierska, Studjum literackie p. Leona Kaplińskiego. – Wspomnienie historyczne o Władysławie Białym p. Jana Bartkowskiego. – Zmarli na wychodźtwie w 1869 r. – Bibliografia p. Gustawa Pawłowskiego.
R. 1870 – 1872. Zakłady polskie na wychodźtwie. – Filareci i filomaci, list Ignacego Domejki. – Kilka wspomnień starego żołnierza p… pułk. Mik. Kamieńskiego. – Korespondencja krajowa Stanisława Augusta z lat 1784 do 1792 p. Bron. Zaleskiego. – Karol Różycki, nekrolog p. Leonarda Rettla. – Protokóły posiedzeń Rady Administiacyjnej, Wydziału wykonawczego tejże Rady i Rządu tymczasowego w Warszawie od 30 list… do 5 grudnia 1830 r – Korespondencja Joachima Lelewela z Karolem Sienkiewiczem. – Zmarli na wychodźtwie od 1870 do 1872 r.
R. 1873 – 1878. T. I. Zakłady polskie na wychodźtwie. – Króla Stanisława Augusta ostatni pobyt w Grodnie a. Eust… hr. Tyszkiewicza. – Ludwik Kicki, jen… wojsk polskich, p. Ludw. Nabielaka. – Wspomnienie o jenerale hr. Pacu p. Stan… hr. Małachowskiego. – Ksiądz Hieronim Kajsiewicz p. Bron. Zaleskiego. – T. II. Pamiętniki Michała Zaleskiego. – Zmarli na wychodźtwie od 1873 do 1878 r.].
30. Giller Agaton. Polska w walce. Zbiór wspomnień i pamiętników z dziejów naszego wyjarzmiania. Paryż 1868, s. 293 + 2 nl.
.
– Toż. . Kraków, 1875, s. 426 + 1 nl.
.
31. Bibijoteka Ordynacji Krasińskich wraz z Muzeum Konstantego Świdzińskiego. 27 tomów. Warszawa, 1868 – 1907.
Rok 1868. Djarjusz sejmu Piotrkowskiego r. p. 1562, poprzedzony kroniką 1559 – 1562, objaśnił Wł. Chomętowski, wyd. Wł… hr. Krasiński.
Rok 1869. Akta podkanclerskie Frańciszka Krasińskiego 1560 – 1573, wydał Wł… hr. Krasiński, objaśnił przypiskami Wł. Chomętowski. Część I (obejmująca akta od 9 stycznia 1560 do 1 stycznia 1569 r.).
Rok 1870. Toż. Część II (obejmująca akta od 5 kwietnia 1570 do maja 1571 roku).
Rok 1871. Toż. Część III (zawierająca dokumenta od dnia 1 maja 1571 do 22 maja 1573 r.).
Rok 1872. Akta poselskie i korespondencje Franciszka Krasińskiego 1558 – 1576, zebrał i opracował dr. Ignacy Janicki, wydał Wład… hr. Krasiński.: Muzeum Konstantego Świdzińskiego;
T. I. Korespondencje Jana Karola Chodkiewicza, opracował i opisał Wł. Chomętowski.
T. II. Materjały do dziejów rolnictwa w Polsce w XVI i XVII wieku, poprzedzone wiadomością o życiu i pismach Jana Ostroroga, wojewody poznańskiego, zebrał i opracował Wł. Chomętowski.
T. III. Pamiętnik Jana Wład. Poczobuta Odlanickiego, 1630 – 1684, przepisał z autografu i przypiskami opatrzył Leon hr. Potocki, opisaniem rękopisu poprzedził i objaśnieniami uzupełnił J. I. Kraszewski.
T. IV. Księga perska, przeł. przez Sam. Otwinowskiego, wydana p… n. Giulistan, to jest Ogród Różany; z dawnego rękopisu wydał J. Janicki.
T. V – VI. Akta historyczne do panowania Stefana Batorego, króla polskiego, od dnia 3 marca 1578 do 18 kwietnia 1579 roku, wydał J, Janicki.
T. VII. Listy Wojciecha Jakubowskiego od Jana Klemensa Branickiego, w. hetmana koronnego, z lat 1758 – 1771; przypisami objaśnił i dodatkami uzupełnił ś… p. Juljan Bartoszewicz.
T. VIII. Pamiętniki do historji życia i czynów Jana III Sobieskiego, króla polskiego, przez Filipa Duponta, pełniącego przy królu obowiązki głównego inżyniera artylerji, wydał z rękopisu J. Janicki.
T. IX – XII. Rokosz Zebrzydowskiego. Materjały historyczne, poprzedzone przedmową p… t.: "Konfederacja i Rokosz w danem prawie państwowem polskiem", wydał Aleksander Rembowski.
T. XIII. Djarjusz wojny moskiewskiej 1633 roku, z rękopisu wydał i przedmową zaopatrzył Aleks. Rembowski.
T. XIV – XVIII. Źródła do historji pułku polskiego lekkokonnego gwardji Napoleona I. Z rękopisów oryginalnych i druków wydał i przedmową zaopatrzył Aleks. Rembowski. Z rycinami i podobiznami.
T. XIX. Głos wolny króla Stan. Leszczyńskiego z rękopisu królewskiego wydał i przedmową poprzedził Aleks. Rembowski.
T. XX – XXII. Źródła do poselstwa Jana Gnińskiego, wojewody chełmińskiego, do Turcji w latach 1677-1678, wydał i przedmową poprzedził Fr. Pułaski.
32. Archiwum Wróblewieckie. 3 zeszyty. Z rękopisów wydał W T . Poznań – Lwów, 1869 – 1878.
.
Z. III. Listy Katarzyny Kossakowskiej do Ignacego Potockiego. – Historja królów elekcyjnych od Zygmunta III do Stanisława Augusta przez Ignacego Potockiego marsz. W. K. Litewskiego. – Manifest Generalności barskiej z j dnia 26 listopada 1773 r. – – Historja i wyprawy Jana III pod Wiedeń. – Listy Kat. Kossakowskiej, Tąd. Kościuszki, Ign. Potockiego i Wawrz, Engeströma. – Objaśnienia].
– Toż. (Serja III). Wyd. II. Lwów. 1883, s. XXII + 194 + 1 nl.
33. Kraszewski J. I. Bibljoteka pamiętników i podróży po dawnej Polsce, wydawana przez… 6 tomów. Drezno 1870 – 71.
.
34. Album Muzeum Narodowego w Rapperswilu. 4 tomy. Poznań – Lwów – Kraków, 1872 – 1894.
, poprzedzony rzutem oka na dzieje Muzeum Narodowego w Rapperswilu i katalogiem zbiorów Kościuszkowskich, w temże Muzeum przechowywanych].
35. Scriptores rerum polonicarum. Tomów XX. Wyd. Akademji Umiejętności. Kraków 1872 – 1907.
.
36. Bibljoteka Ossolińskich. Zbiór materyałów do historji polskiej. 8 tomów. Lwów. 1874 – 1882.
37. Bibljoteka powieści, pamiętników i podróży. Lwów, Gubrynowicz i Schmidt, 1875 – 1891.
,
38. Liske Ksawery. Cudzoziemcy w Polsce. ( L. Naker, U. Werdum, J. Bernoulli, J. E. Biester, J. J. Kausch). Lwów, 1876, s. 2 nl. + II + 340 + 1 nl.
.
39. Archiwum do dziejów literatury i oświaty w Polsce. Wyd. Akad. Umiej. 16 tomów Kraków, od 1878.
,
40. Zbiór pamiętników do historji powstania polskiego z roku 1830 – 1831. Lwów. 1882, 4nr, s. 11+ 698 + 1 nl.
: Wspomnienia z czasów młodości. – : R. Traugutt i jejo dyktatura.
T. V. Dr. J. Sawicki: Dyplomacja w sprawie polskiej. – Dokumenty).
42. Sbornik letopisiej, otnosiaszczichsia k istorji Jużnoj i Zapadnoj Rusi. Izdannyj Kommisjej dla razbora drewnich aktów, sostojaszczej pri Kij., Pod… i Woł… giengubernatorie. Kijew 1888, s. 2 nl. + LIX + 322.
.
43. Memuary, otnosiaszczijesia k istorji Jużnoj Rusi. Pierewod K. Mielnika pod red. W. Antonowicza. Wypusk I i II. Kijew 1890-1896.
. Rec: A. Prochaska Kwart… hist. 1892, s. 159 – 161.
44. Bibljoteka dzieł wyborowych.
Warszawa, od r. 1897.
.
45. Schniir-Pepłowski Stanisław,
Cudzoziemcy w Galicji (1787 – 1841). Kraków 1898, s. 263 + 1 ni. .
48. Biblioteka pamiętników. 19 mów. Wilno 1913 – 14.
.
T. V – VI i VII – VIII. Pamiętniki Jakuba Gieysztora z lat 1857-1865. Poprzedzone wspomnieniami osobistemi prof. Tadeusza Korzona oraz opatrzone przedmową i przypisami. 2 tomy.
T. IX – X. Polska w r. 1811 i 1813. Wspomnienia dyplomaty, Edwarda Bignona. .
T. XI – XII. Pamiętniki Władysława Zapałowskiego (Płomienia) z roku 1863-1870. Z przedmową Kazimierza Bartoszewicza.
T. XIII – XV. Ramoty Starego Detiuka o Wołyniu. Wydał i przedmową opatrzył Fr. Rawita Gawroński. ,
T. XVI. Wspomnienia wojenne Józefa Patelskiego z lat 1823-1831. Wydał i przypisami opatrzył B. G. .
T. XVII. Wiktor Feliks Szokalski. Wspomnienia z przeszłości. Z rękopismu wydał i przedmową opatrzył Adam Wrzosek. Tom I (1819-1837).
T. XVIII. Dziennik Mikołaja Malinowskiego. Z rękopisu Bibljoteki Ordynanacji Krasińskich, wydał z oryginału łacińskiego, przełożył, wstępem i objaśnieniami opatrzył dr. Manfred Kridl. Album Promienistych, opracował J. Hodi (Tokarzewicz).
T. XIX. Wiktor Feliks Szokalski. Wspomnienia z przeszłości. Tom II (1830 – 1837).
49. Z bojów brygady Piłsudskiego, , s. 80 z 17 ryc.i mapą.
.
50. Legjony na polu walki. Działania pierwszego pułku Legjonów na lewym brzegu Wisły w sierpniu i wrześniu 1914 roku. Relacje uczestników. Zebrał i wstępem zaopatrzył dr. Wacław Tokarz, prof… uniw. Jagiell. Piotrków 1916, s. 235 + 2 nl.
.
51. Bibljoteka Legionisty, pod red. prof… dra W. Tokarza. 17 t, Kraków – Warszawa 1916 – 1920.
.
52. Gawędy o dawnym obyczaju. Wybór ciekawych pamiętników XVIII i XIX stulecia, pod redakcją Stanisława Wasylewskiego. Lwów – Poznań 1920 – 1927.
.
53. Bibljoteka historyczno-wojskowa, pod red. prof… dra W. Tokarza. 5 tomów. Warszawa, 1921 – 1925,
.
54. "Czasy i ludzie". Pamiętniki i listy. 9 tomów. Wyd. "Bibljoteki Polskiej". Warszawa 1923 – 27.
.
Lelewel J. Pamiętniki z roku 1830-31.
Mierosławski L. Pamiętnik z lat 1861-63.
Morawski S. Kilka lat młodości mojej w Wilnie (1818-1825). Wydali A. Czartkowski i H. Mościcki.
Piłsudski J. Moje pierwsze boje. Wspomnienia, spisane w twierdzy magdeburskiej. Z portretem i 3 mapkami. .
Polska w pamiętnikach Wielkiej Wojny 1914-1918. Zebrał i objaśnił Michał Sokolnicki.
Przybyszewski S. Moi współcześni. Wśród obcych.
Wilson W. Kształtowanie losów świata. Pamiętniki i dokumenty. Wydał R. St. Backer. Tom I.
Z filareckiego świata. Zbiór wspomnień z lat 1816-1824. Wydał H. Mościcki].
55. Wspomnienia legjonowe. Materjały z dziejów walk o niepodległość. Część I. . Nakładem Instytutu badań najnowszej historji polskiej. Warszawa 1924, s. 207+ 1 nl.
.
– Wspomnienia legjonowe. Materjały z dziejów walk o niepodległość. Tom II. Pod redakcją Stanisława Falkiewicza i Janusza Jędrzejewicza. Nakładem Instytutu badań najnowszej historji polskiej. Warszawa 1925, s. 215 + II.
.
56. Kwietniewski Jan. Podróże | cudzoziemców po Polsce (z 13 ilustr.). Naokoło świata 1925, nr. 14, s. 5 – 32.
.
57. Za kratami więzień i drutami obozów. (Wspomnienia i notatki więźniów ideowych z lat 1914 – 1921). Tom I. Zebrał i opracował Komitet redakcyjny: maj… dr. Wacław Lipiński, kap. Roman Śliwa i por. Bolesław Kusiński pod przewodnictwem gen… bryg. Juljana Stachiewicza. Warszawa, 1927, s. 315 z liczn… ryc.
.
58. Wierna służba. Wspomnienia uczestniczek walk o niepodległość 1910 – 1915, pod redakcją Al. Piłsudskiej, M. Rychterówny, W. Pełczyńskiej, M. Dąbrowskiej. Warszawa 1927, s. XI + 319.
.
59. Bibljoteka narodowa. Nakł. Krakowskiej Spółki Wydawniczej (od 1920 r.).
.II. WIEK XIV i XV.
60. Jan z Czarnkowa. Brevis chronica Cracoviae (Anonymi archidiaconi gnesnensis). W t. II Zbioru dziejopisów śląskich Sommersberga (1729-30), s. 78 – 155.
– Chronicon Polonorum . "Monumenta Poloniae historica", t. II (Lwów 1872), s. 599_756 i odb. Lwów 1872, s. 156.
– Kronika archidjakona gnieźnieńskiego, podkanclerza królestwa polskiego (1370-1385). Przełożył, wstępem i przypisami uzupełnił J. Żerbiłło . Warszawa 1905, s. XVII + 196.
61. Codex epistolaris saeculi decimi quinti. Pars I ab a. 1334 ad a. 1444 cura Augusti Sokołowski, pars II ab a. 1444 ad a. 1492 cura Josephi Szujski. Cracoviae 1876, s. XX + 158 + 368.
– Toż. Tomus II. Collectus opera Dr. Anatolu Lewicki. Cracoviae 1891, s. LXXVII + 531.
– Toż. Tomus III. Collectus opera Dr. Anatolii Lewicki. Cracoviae 1894, s. LXXX + 665.
.
62. , Podróż Ambrożego Kontaryniego przez Polskę do Persji, 1474-1477. Tłum. J, U. Niemcewicza. W "Skarbcu historji polskiej" K. Sienkiewicza, t. I (Paryż 1839), s. 1 – 15.
63. Dominico Wincenty de. Listy o Polsce pisane do senatu genueńskiego r. 1483-1484. . Bibl. Ossol… t. II (1863), s. 338 – 350.
64. Guilbert de Lannoy (1386-1452). Voyages et ambassades de messire chevalier de la toison d'or (1399-1450). Mons 1842.
.
– Guillebert de Lannoy et ses voyages en 1413, 1414 et 1421 commentes en fr. et en pol. par J. Lelewel. Bruxelles 1844.
65. . Pamiętniki Janczara Polaka przed r. 1500 napisane. (Zbiór pisarzy polskich). Warszawa 1828, s. 261 + III.
– Toż. Wyd. II. (Księgozbiór Polski). Sanok 1857, s. 187 + III.
– Toż, zob. Łaski Stanisław.
– Toż. Wyd. III (tytułowe). Sanok 1868, s. 187 + III.
– . Pamiętniki Janczara czyli Kronika turecka Konstantego z Ostrowicy, napisane między r. 1496 a 1501. (Bibl… pisarzy polskich, nr. 63). Wydał prof. Jan Łoś. Kraków 1912, s. XI + 404.
.
Rec: A. Brückner. Kwart. Ust. 1913, s. 365 – 370.
66. Naker Liborjusz zob. Liske Ksawery.
.
67. Pawiński Adolf. Notatki kupca krakowskiego w podróży do Flandrji z r. 1401-1402. Bibl… warsz. 1872, t. III, s. 58 – 73. – Toż. Odb. , s. 16.
68. . Codex epistolaris Vitoldi, Magni Ducis Lithuaniae, 1376-1430, collectus opera Antonii Prochaska. Cracoviae 1882 s. CXVI + 1113. (Monumenta medii aevi t. VI).III. OKRES ZYGMUNTA I.
69. Anzelm Polak bernardyn, Terrae Sanctae et urbis Hierusalem apertior descriptio. W dziele Jana ze Stobnicy: "Introductio in Ptholomei cosmographiam cum longitudinibus et latitudinibus regionum et civitatum celebriorum". (Cracoviae 1512), 4°, knl. 2 + kl. 40 z mapą.
.
70. Hartleb Kazimierz. Jan z Ocieszyna Ocieski, jego działalność polityczna i Dyaryusz podróży do Rzymu 1501-1548. Lwów 1917, s. 341. Rec: O. Halecki. Kwart… hist. 1918, s. 90 – 7.
.
71. Herberstein Sig. (+ 1566, poseł w Moskwie 1517 i 1525). Rerum moscovitarum commentarii. Russiae et quae nunc eius metropolis, Moscoviae, brevissima decriptio et de religione eorum. Viennae 1549.
.
72. Kronika od r. 1507 do 1541 spisana (Z rękopismu 1549 r.). W "Bibl… starożytnej pisarzy polskich" K. W. Wójcickiego, t. VI (Warszawa 1844), s. 2 – 38.
73. Kuspinjan Jan, starosta wiedeński. Dziennik zjazdu ces. Maksymiljana i trzech królów, węgierskiego, czeskiego i polskiego: Władysława, Ludwika i Zygmunta, w mieście Wiedniu dnia 17 lipca w roku po Chrystusie 1515 odbytego. (Przełożył z łacińskiego Stanisław Krompolc). W "Zbiorze pamiętników do dziejów polskich" Platera, t. I (Warsz. 1858), s. 60 – 93.
74. Liske Ksawery. Dwa djarjusze kongresu wiedeńskiego r. 1515. W t. I. "Archiwum Komisji hist. " (Kraków 1878), s. 89 – 182.
75. Łaski Stanisław wojewoda sieradzki. Prace naukowe i dyplomatyczne. Wydane z… rękopismów Muzeum Wileńskiego z przedmową Mikołaja Malinowskiego, oraz z dodatkiem dzieł Jana Tarnowskiego, z jedynego egzemplarza Bibljoteki Kórnickiej. Wilno 1864, s. VIII nl. + CLXIII + 315.
.
Ocieski z Ocieszyna Jan zob. Hartleb Kazimierz.
76. Zebrzydowski Andrzej na Więcborku, biskup włocławski i krakowski. Korespondencja z lat 1546-1553, z przydaniem synodów r. 1547 i 1551, jako też innych dokumentów współczesnych, wydana przez Władysława Wisłockiego, (Acta historica… t. I.). Kraków 1878, s. XXXII + 579.IV. OKRES ZYGMUNTA AUGUSTA.
77. Baliński Michał. Pamiętniki o królowej Barbarze, żonie Zygmunta Augusta. 2 tomy. Warszawa 1837, s. 121 + 98 i 347.
78. – Studja historyczne. Z ryc… litogr. Wilno 1856.
.
79. Barbara Królowa Polska. Listy… (ze zbioru Tytusa Hrabi Działyńskiego). Dzienik warsz… t. IV (1826), s. 325 – 332.
.
80. Barbara Radziwiłłówna, królowa. Nieznane listy… do Mikołaja Radziwiłła Rudego i do Zygmunta
Augusta. Wydał Fr. Pułaski. Z facsimile listu królowej. Warszawa 1906, 4° s. 2 ni. + 9.
81. Baranowski Władysław Tomasz. Dwie peregrynacje z XVI wieku . Z rękopisu Bibljoteki Ord. Zamojskich wydał" wstępem i objaśnieniami opatrzył.. Wyd. Tow. Nauk. Warszawskiego. Prace Komisji do badań nad historją liter, i oświatą. T. I (Warsz, 1914)), s. 245 – 289.
82. Batowski Aleksander. Sprawa z poselstwa Marcina Kromera do Ferdynanda Cesarza w latach 1558-1563. Lwów 1853, s. 60.
83. Beschreybunge einer Reyse oder eins Zuges (eins furnemlichen Polnischen Herm von Konigklicher Polnischen Wirden (Botschafftweiss gen Constantinopel) und von dannen inn die Tartarey gezogen. Gedruckt zu Niirnberg, Gerlatz, 1517, 4nr, k… ni. 32.
84. Bongiovanni Bernardo. Opisanie królestwa polskiego z roku 1560. W wyd.: "Relacje nuncjuszów apostolskich o Polsce", t. I (Paryż 1864), s. 96 – 100.
85. Broniowski M. Bis in Tartariam nomine Stephani Primi Poloniae Regis Legati, Tartariae descriptio, ante hac in lucern nunquam edita cum tabula geographica eiusdem Chersonesus Tauricae etc. Coloniae Agrippinae 1595, fol., k… ni. 4, s. 75 i 2 mapy.
.
86. Commendoni Jan Franc. Pamiętniki o dawnej Polsce z czasów Zygmunta Augusta, obejmujące listy Jana Fr. Commendoni do Karola Boromeusza. Z bibljoteki Barberyńskiej zebrał Jan Albertrandy. Z rękopismów włoskich i łacińskich wytłómaczył Józef Krzeczkowski. Wiadomość o życiu J. D. Commendoniego, tudzież potrzebne sprostowania i objaśnienia dodał Mikołaj Malinowski. 2 t. Wilno 1847-51, s. LVIII + 268 i 328.
.
– (Gratiani Marja, legat papieski). Pamiętnik. W "Zbiorze pamiętników historycznych o dawney Polszcze", t. I (Warszawa 1822), s. 56 – 114, 198 – 229 i 245 – 251.
87. Djarjusz podróży Zoiji Jagiellonki 1556 r., z rękopismu ogłosił Tymoteusz Lipiński. Bibl… warsz. 1847, t. I, s. 635 – 641.
88. Dniewnik litowskich posłów (1556 g.). W "Sborniku" kn. Oboleńskiego, nr. 5 (Moskwa 1838).
89. Finkel L. Podróż z Krakowa do Wilna w r. 1560. Kwart… hist. 1891, s. 200 – 2,
,
90. Górnicki Łukasz. Dzieie w Koronie Polskiey, z przytoczeniem niektórych postronnych rzeczy, od roku 1538, aż do r. 1572, którego Król Zygmunt August umarł. Przez… Tykocińskiego i Wasilkowskiego Starostę spisane, Kraków 1637, 4°, k… ni. 4 + s. 192.
– Toż. Warszawa 1750, 4nr, 1 ark… ni.;
– Toż. Warszawa 1754, 4nr, k. 4, s. 237.
– Toż. (Edycja Tadeusza Mostowskiego. Wybór pisarzów polskich. Historja). Warszawa 1805, s. 269 – 482.
.
91. Goryński Jan. Peregrynacja do Ziemi Świętej. Z rękopisu Bibljoteki Ord. Zamojskich wydał, wstępem i objaśnieniami opatrzył Władysław Tomasz Baranowski. Wyd. Tow. Naukowego Warsz. Prace Komisji do badań nad historją liter i oświaty. T, I (Warsz. 1914), s. 258 – 289.
.
92. .
93. Jewłaszewski Teodor. Pamiętnik… nowogrodzkiego podsędka, 1546-1604. Wydał T L. Warszawa 1860, 12nr, s. 74.
– Dniewnik nowogrodzkago pod-sudka… 1564-1604. W wyd.: "Memuary, otnosiaszczijesia k istorji Juzhoj Rusi", wypusk II (Kijew 18%), s. 1 – 39.
Komendom zob. Commendoni. Korycińscy zob. Kraszewski Kajetan.
94. Kraszewski J. I. Podróże i poselstwa polskie do Turcji, a mianowicie: Podróż E. Otwinowskiego 1557, Jędrzeja Taranowskiego, komornika j… k… m., 1569, i Poselstwo Piotra Zborowskiego 1568, przygotowane do druku z rękopismu przez… Wydanie Kazimierza Józefa Turowskiego. W Krakowie 1860, s. 82.
.
95. Kraszewski Kajetan. Raptularzyk rodziny Korycińskich od 1541 do 1649. Bibl… warsz. 1886, t. III, s. 230 – 247.
Rec: L. Finkel. Kwart… hist. 1887, s. 358 – 9.
Kromer Marcin zob. Batowski Aleksander.
96. Lippomano Aloizy. Wyjątek z Legacji… do Polski za Zygm. Augusta. Z włoskiego. W "Zbiorze pamiętników historycznych o dawney Polszcze" J. U. Niemcewicza, t. IV (Warszawa 1822), s. 76 – 79.
– Relacja o Polsce z roku 1557. W wyd.: "Relacje nuncjuszów apostolskich o Polsce", t. I (Paryż 1864), s. 64 – 68.
97. Orzechowski Stanisław. Annales. Adiunximus vitam Petri Kmitae. Dobromili 1611, k. 2 ni., s, 312 i k. 2 ml.
.
– Kroniki polskie od zgonu Zygmunta I-go. . Edycja Tadeusza Mostowskiego. Warszawa 1805, s. 2 ni. + 267 zportr. Zygmunta Augusta.
98. Otwinowski E. Wypisanie drogi tureckiej, gdym tam z posłem wielkim, wielmożnym panem Andrzejem Bzickim, kasztelanem chełmskim, od króla Zygmunta Augusta posłanym, roku pańskiego 1557 jeździł. W wyd.. "Podróże i poselstwa polskie do Turcji" przez J. I. Kraszewskiego (Kraków 1860), s. 7 – 40.
99. Radziwiłł Jerzy ks. kardynał. Pamiętnik z lat 1556-1575, wydał Teodor Wierzbowski. Warszawa 1899, s. 40.
100. Rękopism wychowańca i dworzanina króla Zygmunta Augusta. W wyd. A. E. Koźmiana: "Wyciągi piotrowickie", cz. II (Wrocław 1845), s. 1 – 108.
.
101. Ruggieri opat, nuncjusz papieski. Relacja o stanie Polski, złożona papieżowi Piusowi Czwartemu w r. 1568. W "Zbiorze pamiętników o dawney Polszcze" J. U. Niemcewicza, t. III (Warszawa 1822) s. 5 – 25.
– Opis Polski w roku 1565. W wyd.: "Relacje nuncjuszów apostolskich o Polsce", t. I (Paryż 1864), s. 113 – 165.
102. – Sprawozdanie ze stanu Królestwa Polskiego złożone świętemu Piusowi V Papieżowi przez… Nuncjusza Apostolskiego na dworze Króla Zygmunta Augusta za swoim powrotem z Polski r. p. 1568. (Przekład z rękopismów włoskich przez Wład. Kulczyckiego). Czas, dod… mieś., 1858, t. IV, s. 563
– 625.
– Relacja o stanie Polski złożona papieżowi Piusowi V przez… nuncjusza jego u dworu króla Zygmunta Augusta roku 1568. W wyd. "Relacje nuncjuszów apostolskich o Polsce", t. I (Paryż 1864), s. 165 – 216.
103. Schweinichen Hans. Pamiętnik… do dziejów Szlązka i Polski 1552-1602. Przekład skrócony Hier. Feldmanowskiego. (Bibl… pamiętników i podróży po dawnej Polsce t. II). Drezno 1870, s. VIII + 239. .
104. – Bytność Henryka księcia Lignickiego w Polsce w 1569 roku (Z Pamiętników Jana Szwajnocha). Kronika wiad… kraj… i zagr. 1857, nr. 162.
105. Skarga Piotr ks. Listy… z lat 1566-1610. Podług autografów wydal i objaśnił ks. Jan Sygański T. J. Kraków 1912, s. 2 ni. + VII + 1 ni. + 330.
Rec: A. Bruckner. Kwart… hist. 1913, 8. s. 119 – 123; St. Kot, tamże, 1913, s. 373 – 8.
106. Taranowski Jędrzej. Krótkie wypisanie drogi z Polski do Konstantynopola, a z tamtąd zaś do Astrachania zamku moskiewskiego, który leży na wschód słoń – j ca ku granicom perskim. Przytem jako wojsko tureckie, które jeździło pod Astrachań, roku 1569 zginęło. K'temu sprawa tatarskiego wojska w ciągnieniu. To wszystko przez p….. komornika króla j… m., który tam wszędy zjeździł i od j… królewskiej m… posłany będąc, wypisano. W wyd.: "Podróże i poselstwa polskie do Turcji" przez J I. Kraszewskiego (Kraków 1860), s. 41 – 63.
107. Wypis z relacji o Królestwie Polskiem przez posła weneckiego w r. 1560. W "Zbiorze pamiętników histor. o dawney Polszcze" J. U. Niemcewicza, t. V (Puławy 1830), s. 346 – 351.
108. Zapiski Litwina, sługi i wychowańca Zygmunta Augusta. Bibl. Ossolińskich, t. XI (1868), s. 274 – 280.
.
109. Zborowski Piotr. Relacja poselstwa pana wojnickiego królowi j… mości w Warszawie. (P… Z…, syna Marcina, który posłował do Turcji w r. 1568). W wyd.: "Podróże i poselstwa polskie do Turcji" przez J. I. Kraszewskiego (Kraków 1860), s. 65 – 82.
110. Zygmunt August. Listy oryginalne i poufałe… do Mikołaja Radziwiłła. W "Zbiorze pamiętników hist… o dawnej Polsce" J. U. Niemcewicza, t. I. (Warszawa 1822), s. 390 – 484.
.
111. – Listy oryginalne… do Mik. Radziwiłła Czarnego, z autentyku spisane i wydane przez St. Aug. Lachowicza. Wilno 1842, knl. 3, s. III + 323.
112. – Listy tajne króla polsk… do Stanisława Hozjusza posła
Rzplitej polskiej na dworze rzymskim w r. 1549 i 1550 umówionemi znakami pisane. Z oryginałów zachowanych w bibljotece uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, odczytał Józef Łepkowski. Wiedeń. J. Sobiński w Wadowicach, 1850, 4nr, ark. 2, fol… ark. 1 (litogr.).
– Geheime Briefe des Konigs von Polen… an Stan. Hozyus, Gesandten am rom, Hofe des Kaisers Karl V in Jahre 1549 und 1550 mit kryptogr. Zeichen geschrieben, entziffert von J. Łepkowski. Wadowice, Sobiński, 1850, 4nr, s. 14, fol… str. 4 (litogr.).