Bizancjum. Krótkie Wprowadzenie 31 - ebook
Bizancjum. Krótkie Wprowadzenie 31 - ebook
> KRÓTKIE WPROWADZENIE
- książki, które zmieniają sposób myślenia!
Publikacja stanowi syntezę dziejów i znaczenia Bizancjum, które po przetrwaniu upadku zachodnioeuropejskiego Cesarstwa Rzymskiego w V w. rozkwitało jako jedna z najpotężniejszych sił gospodarczych, kulturalnych i militarnych w Europie przez tysiąc lat. Peter Sarris przedstawia wyjątkowe połączenie rzymskiej kultury politycznej, greckiej tradycji intelektualnej i wiary chrześcijańskiej, które złączyły się w cesarskiej stolicy Bizancjum za panowania cesarza Konstantyna i jego spadkobierców. Analizując wpływ wojny ze światami perskimi i islamskimi, bada kreatywność bizantyńskiego państwa i jego strategii.
Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie.
Książki idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje. Najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje.
Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.
Spis treści
Wprowadzenie
Przedmowa do wydania polskiego
Spis ilustracji
Spis map
1. Czym było Bizancjum?
2. Konstantynopol, miasto panujące
3. Od antyku do średniowiecza
4. Bizancjum i islam
5. Strategie przetrwania
6. Tekst, obraz, przestrzeń i duch
7. Kres cesarstwa 127
Cesarze bizantyńscy (zestawił Andrzej Kompa)
Bibliografia
Polecane lektury
Indeks
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8220-721-7 |
Rozmiar pliku: | 4,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Książkę tę ukończyłem w trakcie letniego stypendium w Bibliotece Naukowej Dumbarton Oaks w Waszyngtonie, pracując jednocześnie nad studium nowelli cesarza Justyniana I. Chciałbym podziękować Margaret Mullett za Jej gościnność w Dumbarton Oaks – podczas tej, jak i poprzedniej wizyty – a także Deb Stewart oraz innym pracownikom biblioteki za Ich pomoc. Podziękowania należą się także Trustees Uniwersytetu Harvarda za przyznanie mi stypendium oraz Jenny Nugee z Oxford University Press za Jej wyrozumiałość.
Pierwszy szkic tej pracy zyskał znacznie dzięki uwagom Turlougha Stone’a, za co jestem Mu wdzięczny. Rozumienie Bizancjum wyłożone w poniższych rozdziałach zawdzięczam tym, którzy uczyli mnie studiów bizantyńskich w Oksfordzie (zwłaszcza Jamesowi Howardowi-Johnstonowi, Cyrilowi Mango i Marlii Mundell Mango), ale też moim Przyjaciołom i Kolegom, takim jak (choć nie tylko) Mark Whittow, Catherine Holmes, Peter Frankopan i Teresa Shawcross.
Znaczny nacisk położyłem w książce na sztukę wojenną i jej wpływ na bizantyńską politykę i kulturę. Bizancjum było w końcu imperium, które żyło mieczem i ostatecznie od miecza zginęło. Jeśli skupiam się tutaj bardziej na kulturze wysokiej niż strukturach gospodarczych albo zwracam uwagę częściej na politykę cesarzy niż na życie chłopstwa, to nie dlatego, bym uważał podobne tematy za nieistotne, lecz raczej dlatego, że poświęcam im znacznie więcej miejsca w innych moich pracach.
Peter Sarris
Cambridge, 2014Przedmowa do wydania polskiego
To dla mnie wielka przyjemność, że mogę zaprezentować polskim Czytelnikom moje Krótkie wprowadzenie do Bizancjum. Polska bizantynologia ma wybitną, ponad stuletnią historię, a polscy uczeni wnoszą istotny wkład w nasze rozumienie bizantyńskiego świata. To uderzające, jak wielu najprzedniejszych polskich badaczy historii Bizancjum, zarówno w jego późnoantycznej, jak i późnośredniowiecznej odsłonie, to kobiety – na myśl przychodzą mi zwłaszcza Ewa Wipszycka i Małgorzata Dąbrowska. Pasjonujące badania prowadzi też obecnie najmłodsze pokolenie naukowców, czynnych tak w Polsce, jak i poza nią. Jestem niezmiernie wdzięczny dr. Andrzejowi Kompie za przygotowanie eleganckiego i wnikliwego tłumaczenia. Chciałbym zadedykować je moim Przyjaciołom polskim lub polskiego pochodzenia – Ani Kemalow-Booth, Marie Ferguson-Smith, Piotrowi Golaszczykowi i Danielowi Swainowi.
Peter Sarris
lipiec 2021 r.Spis ilustracji
1. Marmurowa głowa Konstantyna I, dzisiaj w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie
Superstock/Glowimages.com
2. Trzypoziomowe Mury Teodozjańskie Konstantynopola
F1onlineRM/Glowimages.com
3. Widok zewnętrzny kościoła św. Mądrości Bożej (Hagia Sofia) z tureckimi minaretami
F1onlineRM/Glowimages.com
4. Kwatera mozaiki z kościoła św. Witalisa (San Vitale) w Rawennie, przedstawiająca cesarza Justyniana I (VI w.)
© mountainpix/Shutterstock.com
5. Złota moneta cesarza Justyniana II przedstawiająca Chrystusa Króla Królów (koniec VII w.)
Solid bizantyński z popiersiem Jezusa Chrystusa, bity za Justyniana II (rewers)
Muzeum Sztuki Saint Louis, Missouri, Stany Zjednoczone / nabytek muzeum, z wymiany / Bridgeman Images
6. Mozaikowe wyobrażenie Matki Boskiej z Dzieciątkiem z absydy kościoła św. Mądrości, odsłonięte przez patriarchę Focjusza w 867 r.
ImageBroker/Glowimages.com
7. Postać Chrystusa z wielkiego Deesis z południowej galerii Hagia Sofia
Heritage Images/Glowimages.com
8. Przedstawienie mozaikowe Teodora Metochitesa ofiarowującego swój klasztor Chrystusowi (XIV w.)
Muzeum Kariye, Stambuł. Superstock/Glowimages.com
9. Miniatura z szesnastowiecznej kreteńskiej kopii Przepowiedni Leona Mądrego, przedstawiająca oczekiwane zmartwychwstanie Konstantyna XI
Biblioteka Bodlejańska, Uniwersytet Oksfordzki. MS Barocci 170 f14r
10. Mehmed Zdobywca wąchający różę. Z Albumów pałacowych Topkapı Sarayı, Hazine 2153, f. 10a
Heritage Images/Glowimages.comSpis map
1. Cesarstwo rzymskie ok. 390 r.
Przerys z The Oxford History of Byzantium, red. Cyril Mango (2002) Za zgodą Oxford University Press
2. Plan Konstantynopola
Przerys z The Oxford History of Byzantium, red. Cyril Mango (2002) Za zgodą Oxford University Press
3. Cesarstwo Justyniana w 565 r.
Przerys z The Oxford History of Byzantium, red. Cyril Mango (2002) Za zgodą Oxford University Press
4. Cesarstwo w 780 r.
Przerys z The Oxford History of Byzantium, red. Cyril Mango (2002)Za zgodą Oxford University Press
5. Cesarstwo w połowie XI w.
Przerys z The Oxford History of Byzantium, red. Cyril Mango (2002) Za zgodą Oxford University Press