Biznes w Chinach - ebook
Biznes w Chinach - ebook
Chiny są obecne we wszystkich branżach i sektorach oraz w wielu aspektach naszego życia. Stało się tak za sprawą bezprecedensowego wzrostu gospodarczego ostatnich dekad i dokonującej się na naszych oczach rewolucji technologicznej. W Polsce rosnące znaczenie Chin na świecie jest często przyjmowane z niedowierzaniem lub zaskoczeniem, radykalną krytyką albo bezkrytycznym entuzjazmem.
Dla przedsiębiorców XXI wieku Azja nie jest już kwestią wyboru, lecz oznacza konieczność wejścia w kontakt z tamtejszym biznesem, co bez poznania i zrozumienia wschodniej kultury, norm i wartości, instytucji, stylu prowadzenia biznesu i wyzwań z nimi związanych jest skazane na fiasko. Można tę wiedzę zdobywać przez własne doświadczenia i uczenie się na błędach, co – jak wiadomo – bywa kosztowne, czasochłonne, a nawet bolesne.
Żeby ułatwić przedsiębiorcom realizację biznesowych celów, autor przeprowadził wywiady z 20 ludźmi z różnych branż, którzy w ostatnich latach wypłynęli na chiński ocean. Moich rozmówców (Atlas, Bartosiak, Bielewicz, Domarecki, Dzikowicz, Falicki, Góralczyk, Jakimiuk, Janik, Komasa, Miszkiewicz, Orzechowski, Piątkowski, Sosnowski, Tarnowski, Wielondek, Zieliński, Ziółek, Zwoliński, Żyznowski) łączy świadomość wielkiego wyzwania, do którego potrzeba głowy, charakteru, a czasem także wiary. Zderzyli się oni z rzeczywistością Państwa Środka i przeszli pozytywnie tę weryfikację, stając się mistrzami w swoich dziedzinach. Teraz chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami, odpowiadając na pytania:
• W jaki sposób rozmawiać z Chińczykami?
• Co wyróżnia chiński styl prowadzenia biznesu?
• Czym różni się chińska etykieta biznesowa od europejskiej?
• Na jakie wyzwania należy się przygotować, wchodząc na rynek chiński?
• Jakie są upodobania chińskich konsumentów?
• Czego spodziewają się w relacjach Polska-Chiny?
• Jaki wpływ wywrą Chiny na świat, Europę, Polskę, poszczególne branże i sektory?
Książka Biznes w Chinach jest nie tylko kompendium praktycznej wiedzy o Państwie Środka i prowadzonym w nim biznesie, lecz także kroniką zmian ostatnich dekad i zapowiedzią przyszłości. Polecamy ją każdemu, kto prowadzi biznes w Chinach, planuje nawiązać współpracę z Chińczykami albo styka się z nimi w swojej pracy. Książka zainteresuje również wszystkich ciekawych świata, przede wszystkim pozaeuropejskiego – otwierającego zupełnie nowe możliwości i stawiającego nowe wyzwania.
Radosław Pyffel – prezes firmy konsultingowej Blue Dragon, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. polityki międzynarodowej i Azji. W latach 2016–2018 członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) w Pekinie (z ramienia RP). Był pełnomocnikiem zarządu PKP Cargo ds. rynków Jedwabnego Szlaku (2018–2020), a także przedstawicielem wielu polskich i europejskich firm w Chinach i Azji Wschodniej.
Absolwent socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (2001 r.), studia ukończył z najwyższą oceną. Stypendysta polskiego MEN na czołowych chińskich uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Sun Yat Sena w Kantonie i Uniwersytecie Pekińskim. Przebywał też na stypendium językowym na Tajwanie. Włada językiem chińskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim. W 2004 roku przyjęty z wyróżnieniem do Szkoły Nauk Społecznych i nominowany do nagrody Prezesa PAN. Autor kilku książek dotyczących Chin i Azji, m.in. Chiny w roku olimpiady (2008), Chińska ruletka i co dalej? (2008).
Wykładowca m.in.: Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas, okazjonalnie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autor programów edukacyjnych poświęconych Azji, w tym „Chiński biznes” i „Azjatycki Wiek”.
Spis treści
Wstęp
Cywilizacja ubrana w szaty państwa
Chińczycy realizują swoją strategię na wszystkich frontach
Amerykańsko-chińska rywalizacja przyspieszy światowy rozwój technologiczny
Skuteczny jest ten, kto wszystkimi zmysłami stara się zrozumieć Chiny
Źródłem inspiracji jest koreańsko-japoński model rozwoju
Biznes chiński zmienia się tak samo, jak państwo chińskie
Chińska wojna biznesowa polega na wprowadzaniu w błąd
Chińskie firmy będą wchodzić do Polski, polityka nie jest już tak ważna
Chińczyków cechuje odwaga i szybkość w podejmowaniu decyzji
Guanxi to za mało. Ważne jest sformalizowanie relacji z chińskim partnerem
Trzeba iść pokornie, po cichu do przodu, tak jak Chińczycy
Rynek chiński wymaga cierpliwości i długiej perspektywy czasowej
Źródłem chińskich sukcesów technologicznych jest ogromna konkurencja
Polacy przy wódce rozmawiają o wszystkim i o niczym, a Chińczycy o biznesie
Chińczycy konsekwentnie realizują kosmiczny plan
Zadeklarowanie intencji jest ważniejsze niż podpisanie umowy
Koleje wysokich prędkości połączą Chiny z Europą
Chińczycy dążą do monopolizacji rynku
Najważniejsi są ludzie
Chińczycy będą niezauważalnym partnerem naszego codziennego życia
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-145-7 |
Rozmiar pliku: | 5,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Profesora sinologa, politologa, dyplomatę poznałem bodajże w 2009 roku, było to zaraz po tym, gdy zakończył misję ambasadora RP w Tajlandii i tym samym pracę w dyplomacji.
Zadziwiły mnie dwie rzeczy. Duża otwartość i chęć do rozmowy. Mógłby o Chinach dyskutować nawet na pustyni. Do tego oryginalne spojrzenie. Nie tylko wyważone, mimo widocznej pasji, ale jeszcze takie, za którym widać wykonaną pracę – godziny (dekady!) refleksji China Hand, Zhongguotong (中国通), czyli kogoś, kto Chiny zna nie tylko z „National Geographic” albo z zachodnich opracowań. I nade wszystko umiejętność opisu, wyrażenia skomplikowanych, wielowątkowych dynamicznych zdarzeń i procesów, czasem w jednym tylko, ale jakże trafnym, zdaniu…
Książkę prof. Góralczyka Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa przeczytałem w kwietniu 2010 roku. Po spotkaniu ekspertów Azja–Europa utknąłem w Brukseli uwięziony przez wulkaniczny pył z islandzkich kraterów. W końcu udało mi się wydostać z miasta. Książkę pochłonąłem jednym tchem w busie przewożącym produkty spożywcze z Brukseli do Białegostoku. Autor agregował setki przypadków i zjawisk, które obserwowałem w tamtym czasie w Chinach, i zgrabnie przekładał je na słowa, zdania, całe rozdziały…
Zasadą każdego skutecznego działania jest wyważenie proporcji. Jeśli chodzi o wyważenie proporcji między tym, co starożytne i współczesne, między tym, co wschodnie i zachodnie, tym, co technologiczne i polityczne a społeczne i ludzkie, to Profesora nie mogło zabraknąć.
Przestrzeń, perspektywa, zrozumienie natury systemu społeczno-politycznego. Wielki krok w stronę zrozumienia Chin, czyli profesor Bogdan Góralczyk.