Ból głowy i migrena. Porady lekarza rodzinnego - ebook
Ból głowy i migrena. Porady lekarza rodzinnego - ebook
Przystępnie napisany poradnik zawierający informacje o migrenie i różnych rodzajach bólu głowy (m.in. klasterowym i napięciowym). Autorzy wyjaśniają, jakie są czynniki ryzyka, objawy, przyczyny bólu, jak go leczyć, polecają odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Polecamy również książki „Refleksoterapia stóp” i „Refleksoterapia. Stopy, uszy”.
Spis treści
WSTĘP Układ nerwowy
BÓLE GŁOWY
MIGRENA
RODZAJE BÓLU GŁOWY
Klasterowy ból głowy
Napięciowy ból głowy
Porównanie
Inne rodzaje bólu głowy
PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
ZIOŁOLECZNICTWO
AROMATERAPIA I AKUPRESURA
WALKA Z BÓLEM GŁOWY
KIEDY IŚĆ DO LEKARZA
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7774-483-3 |
Rozmiar pliku: | 4,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
UKŁAD NERWOWY
Mózg składa się z następujących części:
1. Kresomózgowie – jest częścią układu nerwowego, która bardzo wyraźnie różni człowieka od innych przedstawicieli świata zwierząt. Składa się z dwóch półkul mózgowych i łączącego je ciała modzelowatego.
W skład półkul mózgowych wchodzą:
♦ płaszcz mózgu
♦ węchomózgowie
♦ ciało prążkowane.
W każdej półkuli wyróżniamy cztery płaty:
♦ czołowy
♦ ciemieniowy
♦ skroniowy
♦ potyliczny.
Półkule mózgowe od zewnątrz pokrywa warstwa istoty szarej, czyli kora mózgowa. W niej są zlokalizowane ośrodki korowe, czyli pewne okolice związane z określonymi czynnościami.
Stanowiąje głównie:
♦ ośrodki ruchowe – położone w zakręcie przedśrodkowym płata czołowego
♦ ośrodki czuciowe – zlokalizowane w obrębie zakrętu zaśrodkowego płata ciemieniowego; odbierają informacje o ruchach mięśni, wrażenia dotyku, ciepła, zimna
♦ ośrodki słuchowe – znajdujące się w zakręcie skroniowym górnym; odbierają wrażenia słuchowe
♦ ośrodki wzrokowe – mieszczące się w płacie potylicznym; odbierająwrażenia wzrokowe
♦ ośrodki mowy – położone w korze mózgowej niesymetrycznie; u osób praworęcznych w lewej półkuli, a u leworęcznych w prawej półkuli; możemy wyróżnić ośrodek czuciowy mowy odpowiedzialny za rozumienie mowy, ośrodek ruchowy mowy odpowiedzialny za zdolność mówienia, czyli zestawiania głosek i sylab, oraz ośrodek wzrokowy mowy odpowiedzialny za rozumienie pisma
♦ ośrodki wyższych czynności nerwowych (intelekt, inteligencja, sfera moralna człowieka) – zlokalizowane są w okolicach przedczołowych.
2. Śródmózgowie – stanowi krótką część pnia mózgu, która łączy międzymózgowie z mostem i móżdżkiem. Zaliczamy do niego konary mózgu i blaszkę pokrywy śródmózgowia. We wnętrzu śródmózgowia przebiega wodociąg mózgu.
3. Międzymózgowie – znajduje się pod środkową częścią ciała modzelowatego. Leżąca w części przedniej komora III łączy się z komorami bocznymi mózgu. W części tylnej przechodzi w wąską szczelinę, zwaną wodociągiem mózgu, przez którą łączy się z komorą IV. Boczne ściany komory III zbudowane są z dużych skupień istoty szarej i tworzą tzw. wzgórze. We wzgórzu kończą się drogi czuciowe, biegnące od wszystkich receptorów ciała (podkorowy ośrodek czucia). Ścianę tylną komory III tworzy spoidło tylne mózgu. U dołu leży podwzgórze przechodzące w lejek, na którym zawieszona jest przysadka mózgowa. Bocznie od wzgórza mieści się jądro soczewkowate, oddzielone od wzgórza torebką wewnętrzną, która stanowi skupienie włókien nerwowych biegnących od kory mózgowej do rdzenia kręgowego.
Według teorii naczyniowej, bóle głowy oraz migrena to skutek skurczu naczyń krwionośnych głowy, a sam ból wynika z nadmiernego rozszerzenia tych naczyń oraz związanego z tym obrzęku. Możliwe, że u ludzi cierpiących na migrenę ośrodki w mózgu odpowiedzialne za kontrolę nerwów przekazujących sygnały bólowe zostały uszkodzone i nie pracują prawidłowo. W czasie napadu migreny mózg jest nadmiernie pobudzony. Być może proces ten zaczyna się już w oponie twardej, wyściełającej wnętrze czaszki i chroniącej mózg przed uszkodzeniem.
Do migreny najprawdopodobniej prowadzi nagłe uwolnienie przez zakończenia nerwowe opony cząsteczek białka powodującego nadwrażliwość nerwów. Mózg przez pewien czas nastawia się na odbieranie głównie bodźców bólowych. Aktywność elektryczna nerwów przekazujących te sygnały wzrasta tak bardzo, że dochodzi do silnego bólu, mimo iż nie istnieje żaden fizyczny, zewnętrzny powód bólu, np. uraz.BÓLE GŁOWY
BÓLE GŁOWY to jedna z najczęstszych dolegliwości. Nie są chorobą, ale objawem, który może mieć różne pochodzenie. Około 80% kobiet i 50% mężczyzn cierpi okresowo z powodu bólów głowy.
Zależnie od czasu trwania, bóle dzieli się na:
sporadyczne
ostre
przewlekłe i nawracające.
ODMIANY I PRZYCZYNY
Sporadyczne bóle głowy
Dotykają prawie wszystkich ludzi (w wyniku infekcji, po nadużyciu alkoholu, wskutek przemęczenia itp.). Trwają one zwykle krótko, są niezbyt nasilone oraz ustępująsamoistnie lub w wyniku prostego samoleczenia. Dolegliwości te nie są powodem zgłaszania się do lekarza i nie ma potrzeby omawiania ich szerzej.
Ostre bóle głowy
Są przeważnie na tyle intensywne, że w krótkim czasie (godziny, dni) skłaniają do poszukiwania pomocy lekarskiej. Z reguły są to bóle objawowe, czasami sygnalizujące groźną chorobę.
Do najważniejszych przyczyn ostrych bólów głowy należą:
uraz głowy
krwotok podpajęczynówkowy (np. po pęknięciu tętniaka w mózgu)
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
ból głowy po punkcji lędźwiowej
udar mózgu
gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi
ostre zapalenie zatok obocznych nosa
ostre zapalenie ucha środkowego
bóle zębopochodne
ostry napad jaskry
zatrucia
półpasiec twarzy
proces uciskowy mózgu (krwiak, guz).
Przewlekłe i nawracające bóle głowy
U około 20% osób bóle głowy mają charakter przewlekły i nawracający. Dzieli się je na samoistne (znacznie częstsze) i objawowe. Bóle samoistne są chorobą samą w sobie i nie przedstawiają większego niebezpieczeństwa dla chorego, jednak mogą być bardzo uciążliwe. Bóle objawowe występują w przebiegu różnych chorób układu nerwowego, oczu, zatok, narządów wewnętrznych i ogólnoustrojowych.
1. Samoistne bóle głowy (około 90%)
napięciowy ból głowy
migrena
klasterowy ból głowy – obejmuje zwykle tylko pół głowy i trwa krótko (rzadki).