Brak ochoty na seks? Jak zadbać o ogień w sypialni i rozpalić zmysły swojego partnera - ebook
Brak ochoty na seks? Jak zadbać o ogień w sypialni i rozpalić zmysły swojego partnera - ebook
Chcesz „podkręcić” organizm, żeby zadbać o ochotę na seks nawet 2-3 razy dziennie. Sprawdź, jak przełamać rutynę i rozwinąć swoje możliwości seksualne!
Dowiedz się, jak zachwiana równowaga hormonalna wpływa na „wypalenie” seksualne i brak ochoty na seks. Co z tym możesz zrobić? Pokażemy Ci, jakich technik i sposobów użyć, żeby przełamać łóżkową stagnację, niezależnie od tego, czy ma ona przyczynę fizyczną (wiek, hormony), psychologiczną (nieśmiałość) lub kulturową (tabu).
Zdaj się na opinię ekspertów i zacznij czerpać satysfakcję z każdego zbliżenia!
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8276-768-1 |
Rozmiar pliku: | 1,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,
z jednej strony terapeuci mówią o rosnącej liczbie zgłaszanych problemów seksualnych w małżeństwach i związkach partnerskich. Z drugiej jednak seksualność jest w dzisiejszych czasach wszechobecna, a my sami nadal walczymy ze wstydem związanym z naszym wyglądem. Młode kobiety, które przyjmują tabletki, powoli tracą ochotę na seks. Wraz ze wzrostem zawartości hormonów w wodzie pitnej (których nie da się odfiltrować w oczyszczalni) coraz większa liczba mężczyzn cierpi na spadek libido. Nie pomaga fakt, że coraz częściej znajdujemy się pod presją względem tego, co powinniśmy czuć. Presję tę wywołują bezzasadne wymagania, które utrudniają nam wzajemne zaangażowanie.
Czas, by z powrotem dobrze poczuć się z własną seksualnością. Nasza seksualność jest bowiem jedną z najmocniejszych sił napędowych ludzkiej energii. Nasz umysł potrafi ją rozgrzać. Bardzo często o tym zapominamy. Ale nasze ciało nigdy nie zapomina, że świetnie czuje się podczas doświadczeń seksualnych. Nawet jeśli tymczasowo „śpi”, to jeśli nawiążesz relację z seksualną stroną swojej osobowości, będziesz mógł obudzić Śpiącą Królewnę. Dziś dowiesz się, jak to zrobić!
Redakcja Zdrowia w PraktyceCo robić, by się chciało
To nie kobieta decyduje, czy ma ochotę, lecz jej ciało!
dr Günter Gerhardt
Udane życie seksualne – bez względu na to, co każdy z nas przez to rozumie – jest możliwe w każdym wieku. W przeszłości zachodnie społeczeństwa wmawiały przede wszystkim dojrzałym kobietom, że wraz z menopauzą stają się one mniej atrakcyjne i pociągające. Przez wiele pokoleń miało to znaczny wpływ na ich obraz samych siebie. Najwyższa pora to zmienić!
Obecnie można zaobserwować na tym polu wyraźne zmiany. Nawet świat reklamy coraz częściej ukazuje zarówno dojrzałe kobiety, jak i dojrzałych mężczyzn jako atrakcyjnych i aktywnych uczestników życia społecznego. Jednak nadal to przede wszystkim kobietom ciężko pogodzić się ze zmianami wyglądu wynikającymi z wieku (zmarszczki, przesuszona skóra itp.). Tak wynika z mojego doświadczenia. Bardzo często wiążą się z tym również problemy w sferze seksualnej.
Zmniejszona aktywność seksualna
Na całym świecie przeprowadza się tzw. badania wieloośrodkowe – np. ogólnoamerykańskie badania dot. społeczeństwa oraz jego stanu zdrowia (National Health and Social Survey) przeprowadzone w latach 90. Pokazują one, że prawie połowa kobiet cierpi na zaburzenia seksualne. Pod tym pojęciem rozumie się obniżenie aktywności seksualnej, która uwarunkowana jest prawidłowym przebiegiem takich procesów fizycznych jak pobudzenie seksualne, osiąganie orgazmu czy odpowiednie nawilżenie pochwy (lubrykacja).
Jako przyczynę obniżonej aktywności seksualnej kobiety wskazywały najczęściej brak ochoty na seks (ok. 20–40 procent). Rzadziej wynikała ona z problemów z orgazmem lub podnieceniem (ok. 10–30 procent) czy bólem podczas stosunku (ok. 10–20 procent). Mimo że zebrane dane odnoszą się do subiektywnych przeżyć i doznań, to dowodzą one, że zaburzenia seksualne nadal częściej występują u kobiet niż u mężczyzn i są coraz poważniejszym problemem zdrowotnym. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że bardzo często mają one związek z innymi chorobami ciała lub psychiki.
Niedobór męskich hormonów płciowych
Brak ochoty na seks może być uwarunkowany czynnikami hormonalnymi lub organicznymi. Obniżone stężenie androgenu lub testosteronu (męskie hormony płciowe) we krwi ma negatywny wpływ na popęd seksualny kobiety. Jego przyczyną często jest:
•stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlaczego? Taka tabletka zawiera estrogen, który podwyższa stężenie „glikoproteiny wiążącej hormony płciowe” (z ang. SHBG) w wątrobie. SHBG wiąże testosteron, powodując często tym samym obniżenie libido;
•przekwitanie: kobietom w okresie przekwitania często brakuje androgenów. Po menopauzie jajniki produkują ich mniej. Tym samym dochodzi zasadniczo do obniżenia stymulacji ośrodka nagrody w mózgu, tzw. układu limbicznego.
Jak sobie z tym poradzić? Jeśli problemem jest antykoncepcja, warto zmienić preparat. W przypadku niedoboru androgenów, a więc i drastycznie obniżonego poziomu libido, może pomóc terapia męskimi hormonami płciowymi – są one dostępne w formie tabletek, plastrów i kremów.
Lista możliwych przyczyn obniżonego popędu seksualnego jest równie długa u kobiet, jak i u mężczyzn. Oczywiście jednymi z najczęstszych są również operacje narządów płciowych, np. jajników. Powodują one zmniejszenie produkcji zarówno żeńskich, jak i męskich hormonów. W trakcie stosunku może wówczas występować ból. Z kolei zbliznowacenia mogą przyczyniać się do zaburzeń podniecenia i orgazmu.
Do tego dochodzą oczywiście operacje piersi pod kątem łagodnych lub złośliwych guzów. Stanowią one nie tylko dużą ingerencję w ciało, ale przede wszystkim w kobiecą psychikę. Dotykają bowiem kwestii kobiecej tożsamości. Wiele pacjentek boryka się z problemami psychicznymi wynikającymi z utraty tak ważnej części ciała jak piersi. Zaburzenia te leczy się za pomocą psychoterapii oraz technik relaksacyjnych.
Temat 1: Suchość pochwy
Częstą przyczyną problemów seksualnych kobiet jest suchość pochwy. W trakcie przekwitania, które może zacząć się pod koniec 40. roku życia i zazwyczaj kończy się w połowie lub pod koniec 50. roku życia, produkcja estrogenu zmniejsza się o 90 procent. W skutek tego procesu zmiany zachodzą również w śluzówce pochwy, która traci nawilżenie. Odpowiednie nawilżenie błony śluzowej jest niezwykle ważne dla zdrowego środowiska pochwy. Jeśli jest ona zbyt sucha, pojawiają się dolegliwości, takie jak swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemne uczucie tarcia podczas stosunku. Podczas stosunku wargi sromowe zdrowej kobiety ulegają obrzmieniu, a wagina nawilżeniu.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
To nie kobieta decyduje, czy ma ochotę, lecz jej ciało!
Jak znaleźć wyjście z łóżkowego zastoju
Jak (z powrotem) obudzić libido
Dlaczego teraz jakość jest ważniejsza od ilości
6 wskazówek, które pomogą obudzić ochotę na seks
Baw się i osiągaj więcej orgazmów
Chwila intymności ze zmysłowym masażem
Jakie masaże korzystnie wpłyną na prostatę i walkę z impotencją
5 rzeczy, które na pewno można zrobić z jądrami
Tajemnice punktu G
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71