- W empik go
Bytność Stanisława Augusta w Nieświeżu. Tadeusza Kościuszki kampania 1792 r. p. niego opisana; Rys krótki życia Tadeusza Reytana; Korespondencya Stanisława Augusta; Korespondencjya ks. Józefa Poniatowskiego; Porwanie Stanisława Augusta prz - ebook
Bytność Stanisława Augusta w Nieświeżu. Tadeusza Kościuszki kampania 1792 r. p. niego opisana; Rys krótki życia Tadeusza Reytana; Korespondencya Stanisława Augusta; Korespondencjya ks. Józefa Poniatowskiego; Porwanie Stanisława Augusta prz - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 299 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Dzieje panowania Stanisława Augusta tak bliskie sa czasów naszych, a dowody do wielkiej sprawy tego nieszczęśliwego Monarch tak sa dotąd niedostateczne, że historya, ów bezwzględny sędzia czynów ludzkich stanowczego wyroku o ni wydać dotąd nie może. Ten wyrok aby bezstronnym wypadł, potrzeba pierwej wiele jeszcze, i bardzo wiele znosić dowodów, prze mawiających za lub przeciw monarsze, który przeżył Ojczyznę swoję, luboby w innym narodzie i w innych okolicznościach panując może by był się słał, jak niegdyś ów Cesarz Antonin rozkoszą rodzaju ludzkiego.
Wspomnione dopiero dowody, to jest materyały historyczne równie potrzebne do poznania monarchy, jako i narodu i okoliczności w których panował, ogłaszam w tumie niniejszym Obrazu Polaków i Polski. Obok przyjemnego, jak sobie podchlebiam, zajęcia umysłu, znajdzie w nim czytelnik w bytności Stanisława Augusta w Nieświżu, ślady staropolskiéj gościnności i przepychu dawnych panów polskich. W kampanii Tadeusza Kościuszki znajdzie wkorzeniony we wszystkich gałęziach rządu polskiego nieład, oraz i niechęć niektórych źle myślących, których obywatelska cnota prawdziwych miłośników ojczyzny przemodz nie zdołała; w życiu Rajtana, w śród powszechnego politycznego zepsucia, spostrzeże miłość Ojczyzny niczem nie zgięta, jaką Rzym niegdyś w Katonie i Brutusach podziwiał w korespondencyi Stanisława Augusta obok pewnej miękości, właściwej czasowi, w którym wspomniony monarcha na tron wstąpił, upatrzy może niejeden usprawiedliwienie rządcy, który nie pierwej przystąpił do zgubnego dla kraju związku, aż w mniemaniu swoiem wyczerpnął wszystkie środki obrony przeciw nieprzyjacielowi, w Korespondencyi nakoniec książęcia Jozefa Poniatowskiego jawnie się okazują szlachetne uczucia Rycerza, który w każdej okoliczności, w każdem zdarzeniu żył jak Bajard i poźniej jak Bajard poległ.
Bainformowanym będąc JO. Książę JMść Radziwiłł, wojewoda wileński, o szczęśliwem wyruszeniu się Najjaśniejszego Pana, dnia 26go Augusta z Warszawy na sejm grodzieński i w intencyi odwiedzenia domu jego; postanowił sobie, aby w granicy litewskjéj, jako pierwszy senator tej prowincyi, monarchę swego przywitał, przedsięwzięcie uskutecznił, wziąwszy do kompanii JW. Platera, kasztelana trockiego i szambelana Sobieskiego. Stanął on w Bielsku dnia 29go Augusta, przybywszy tam przed północą, i znalazłszy prawie biorącego się do spoczynku NPana. Przez kwadrans miał honor jemu prezentować attencyą swoję i wraz napowrót do Nieświeża pojechał pocztą, odprawiwszy całą tę podróż sto i kilkadziesiąt mil, w cztérech dniach z powziętą informacyą o całej świcie Jego K. Mei, do domu swojego spodziewanej. Należeli zaś do niej: JWielmożny Chreptowicz, podkomorzy wielkiego księstwa litewskiego; JX. Biskup Naruszewicz, pisarz w. ks. lit.; JP. Komarzewski, generał-major; poseł rawski; JP, Szydłowski, star. i szambelan JK. Mei JP. Morawski, rotmistrz kawaleryi narodowej, szambelan JKMci; JPan Badeni, sekretarz JKMci i poseł krakowski; JPan Białopiotrowicz, sekretarz pieczęci w. ks. lit.; JPan Gawroński, kanonik krakowski i lektor JKMci; JPan Byszewski i Michniewicz, adjutanci; JPan Siarczyński, sekretarz JKMci; JPan Hondziewicz i Gobel, kanceliści gabinetowi; JPan Boekler, doktor; JPan Ryx, starosta piaszczyński; JPan Jechtoll, ober-felczer; JP. Lesser, Kruszyński i Remiszewski, paziowie; JPan Brunet, Bełgram i Rausan, kamerdynerowûe; JPan Korzeniowski, furyer etc.
Dnia 15go Septembra przybyliśmy do Snowia, dóbr JPana Redultowskiego, chorążego nowogrodzkiego, około południa, gdzieśmy obiadować i nocować mieli. Zastaliśmy dom bardzo wygodny, murowany, z skrzydłami i rozmaitem pomieszkaniem. Na dziedzińcu spotkałi NPana gospodarze ochoczy z familią i niektórymi obywatelami województwa. Wprowadzony był Najjaśniejszy Pan do swego apartamentu wygodnego i witany od przytomnych. Były tam damy, Zienkowiczowa, kasztel… smoleńska; siostra gaspodarza Redultowska, domu Rzeuska, gospodyni; Kuncewiczowa, z domn Jalińska; Łopotowa, z domu Morawska i Platerowa, z domu Rzewuska. Z kawalerów byli Plater, kasztelanio smoleński; Łopott oboźny w. ks. lit.; Obuchowicz, podwojewodzic; Morawski, szambelan; Kuncewicz i wielu innych sąsiadów gospodarskich.
Nastąpił zaraz obiad dla NPana i jego dworu, po którym wkrótce przybyli: książę wda wileński, książę podkomory w. ks. lit, Kościałkowski marszałek, Morykoniowicz chor. wielki, exstarostowie brzeski i piński; Oskierko, marszałek ośmiański; Oskierko, marszałek mozyrski; Wojniłowicz, podkomorzy nowogrodzki; Brzostowski, wojewodzie inflantski;
Sulistrowski, pułkownik; tudzież innych kilkunastu urzędników z różnych województw i powiatów z oświadczeniem NPanu powinnego uszanowania.
Król JMci przywitawszy mile księcia wojewodę wileńskiego, księcia podkomorzego, oraz tych wszystkich, co z nimi przybyli, bawił się blizko godzinę konwersacyą; potem chodził z całą kompanią po ogrodzie, a że czas był zimny, wróciwszy się do swego przedpokoju po odjeździe księcia wojewody wileńskiego z bratem jego księciem podkomorzym i przybyłymi do Nieświeża, udał się do gabinetu. Przy odjeździe swoim książę wojewoda miał umowę względem straży pokojów Najjaśniejszego Pana, i w tem dał preferencyą nad milicyą swoją kawaleryi narodowéj. Uczyniony atoli był układ, aby przy wyjeździe z zamku NPana, zawsze była eskorta złożona z 20 kawaleryi narodowej i tyleż towarzystwa chorągwi złotej ordynacyi nieświezkiéj. Nim nastąpiła kolacya, wychodził NPan z swoich pokojów po trzy razy, dla bawienia się z damami, naostatek około 9téj pożegnał kompanią. Tegoż wieczora słychać było odgłos armat nieświezkich, który był znakiem radości z blizkiego przybycia Miłościwego Pana.
Dnia 16go Septembra we Czwartek, wola Najjaśniejszego Pana była, aby wyjechać z noclegu o godzinie 9téj zrana, ponieważ Snów tylko o półtrzeci mili leży od Nieświeża, więc po śniadaniu daném dla dworu, wyjechał Najjaśniejszy Pan o naznaczonej godzinie, udarowawszy gospodarza pierścieniem z cyfrą swoją kameryzowanym.
Ułożony był porządek między kawaleryą narodową pancerną, która z Pińska konwojowała, a milicyą nadworną księcia wojewody, iż pierwsi (jako się wyżej powiedziało) przedpokoju królewskiego i osoby jego straż trzymać mieli. Inne zaś wszystkie warty milicyi księcia poruczono, z dependencyą od adjutanta królewskiego, dyżur mającego, od którego miały być odbierane parole i wszystkie przyzwoite rozkazy. Bóg zdarzył tego dnia żądaną pogodę, choc czas był zimny i ostry po trzydniowych słotach, wszelako potrzebne były deszcze te dla uchylenia kurzu, jakiegośmy się w tym tłumie ludzi i koni i powozów spodziewali. Cały szwadron kawaleryi narodowej, brygady pińskiej, assystował NPanu; wozy wszystkie szły rzędem za poprzedniczą landarą Pana Miłościwego. Z pobocza przybywała szlachta na koniach tak dalece, ze do Malewa, wioski księcia kasztelana trockiego o pokory mili od Nieświeża leżącej, już się w dwoje assystencya pomnożyła. W Malewie także poczęliśmy słyszeć huk armat, dających znać o przyjeździe Pańskim. Trzy z tych dział, nazywające się cale kartony, darowizna niegdyś króla Jana, od 48 funtów kule noszące, słychać było, jak się namieniło wyżej jeszcze w nocy w Snowie, o półtrzeci mili leżącym od Nieświeża. U tegoż Malewa znaleźliśmy chłopstwo w rzędzie stojące po obu stronach gościńca jeden od drugiego po kilka kroków, które bez przestanku vivat! król pan nasz miłościwy, pokrzykiwało.
Pokazywały się nad gościńcem gromady ludzi, przypatrujących się temu widokowi, a im bardziej Najjaśniejszy pan zbliżał się do miasta wolnym krokiem w otwartéj landarze, przybrany w mundur kawaleryi narodowej usarskiéj, tem więcej koni i ludzi przybywało, bo i to chłopstwo, które po drodze stało, szło za powozem, wołając bez ustanku, Vivat.
O ćwierć mili za Malewem stały konie powodne książąt z dwiema koniuszemi Borzęckim i Kamińskim dla dworu Najjaśniejszego pana, i koń bardzo piękny pod suto haftowanym dywdykiem dla samego monarchy, jeżeliby sobie życzył Jechać konno. Pan miłościwy podziękowawszy koniuszym za tę attencyą książąt, dalej w landarze podróż kontynuował, a dworscy wszyscy przesiedli się na wspomnione dzielne konie; tymczasem nieustawały huczeć armaty i pomnażała się assystencya z powozów i konnych. O pół mili od Nieświeża zajechał drogę konno jaśnie wiel możny Morawski, generał-leutnant i pisarz wielki litewski z Platerem, pisarzem polnym i bratem swoim szambelanem i rotmistrzem w assystencyi kilkudziesiąt koni, donosząc o stojącym w polu szwadronie kawaleryi narodowej ussar., mającej konwojować Najjaśniejszego Pana z Nieświeża do Grodna, i czekając rozkazu, jeśli ta kawalerya miała czynić swoje mauewry.
NPan kazał się zastanowić powozom, i wysiadłszy z swojej landary, szedł w pole za gościniec, gdzie blizko pół godziny przypatrywał się rzeczonym manewrom, z pochwalą pięknych ludzi, koni, exercerunku. Część tej kawaleryi pobiegła przodem do Nieświeża, na wyznaczoną sobie wartę, część pomnożyła assystencya, idącą za łandarą. Jeśli policzymy wieśniactwo zebrane, a przez półtory mili w rzędach gę sio stojące, można mienić, że pół mili od Nieświeża już było do sześciu tysięcy ludzi pieszo, konno i powozami assystencya składających.Niedługo potem ujrzeliśmy uszykowaną na pagórku chorągiew ztotą ordynacyi nieświezkiej z szlachty złożoną na koniach w mundurach, to jest, w kontuszach granatowych z wyłogami czarnemi i w żupanach paliowych. Było tej szlachty około dwieście z górą koni z proporcami koloru karmazynowego i czarnego, pod swoimi rotmistrzami; w porządku tej wspomnionéj chorągwi, po skrzydłach uszykowanéj, siedziało 80 łudzi zbrojnych w armaturę starożytną, to jest, w kirysach, nabójczykach i szyszakach żelaznych na głowach, którymi wszystkimi komenderował JPan Jankowski, pułkownik, z buzdyganem w piękną przyodziany zbroje. Ci uzbrojeni ludzie mieli w ręku starożytne kopije z dłuższemi chorągiewkami, która różnica przy powiewnym wietrze piękny widok sprawowała. Z tego miejsca ujrzeliśmy miasto Nieśwież z jego całą pozycyą, widząc doskonale z osobna zamek, pałac, ratusz i kościoły pojezuicki, bernardyński, dominikański, panien Benedyktynek, rynek, kilka ulic i szkołę żydowską murowaną, tudzież w blizkości za miastem górę Świętomichalską, na której był kościół i wspaniały klasztor, niegdyś nowicyatu jezuickiego; jako też nie zbyt daleko tego miejsca pagórek, otoczony wielkim i pięknym lasem, opactwo świętokrzyskie Benedyktynów, dalej potem było widać rezydencya letnią książęcą. Alba nazwaną, o czem wszystkiem mieliśmy zupełną explikacyą od assystujących na około powozu NPana. Po examinie całego miasta, ujrzeliśmy stojące 12 koni powodnych, bardzo pięknych, w sutych rzędach i pod haftowanemi dywdykami, które pod ów czas wzięte były ze skarbcu; dalej stali uszykowani we dwa rzędy strzelcy, do puszcz straży należącej, w zielonych żupanach i szarych kurtkach, w liczbie do ośmiu set, mający w reku fuzye.
Zajechał potem drogę NPanu książę podkomorzy w. ks. lit., książę Sapieha, jenerał artyleryi, JPan strażnik Judycki z wielu oficerami; a nakoniec o ćwierć mili od Nieświeża, stały uszykowane województwa wileńskie z dwiema powiatami, to jest, z ośmiańskim i Wiłkomirskim i mińskie, z powiatem mozyrskim i nowogrodzkim. Do zbliżającego się Najjaśniejszego Pana w porządku tysiącznej assystencyi podjechał książę wojewoda wileński, na bardzo pięknym koniu tureckim, pod dywdykiem, na tle srebrném, na którem zamiast haftu, były grube złote sztuki kameryzowane przyszywane. Był to rząd po królu Janie na dom książąt spadły. Sam książę był przybrany w mundur województwa swego, a na głowie miał kołpak soboli z kilką brylantami, kilkadziesiąt tysięcy dukatów wartującemi. Co doprawdy wznowiło postać starożytnych Polaków. Konia pod książęciem dwóch prowadziło masztalerzy, miał zatem książę mowo do króla w te słowa:
Najjaśniejsza Królu!
„Ojcze powszechny, od narodu ulubiony, któż przekonanym niezostanie, że nosisz w sobie drogi zlew krwi jagiellońskiej wiekopomną pamiątką uwielbionej, a przez pobudki onéj wysilasz niespracowaną i najczulszą troskliwość swoje, szczególnie dla powszechnego uszczęśliwienia. Podejmujesz mile przykre trudy podróży, nawiedzając i oglądając kraje rządom swym podległego królestwa, z dwóch wielkich i walecznych narodów świętym węzłem unii w jedno ciało rzpltéj złączonego.
Wypadł los szczęśliwy dla prowincyi litewskiej od nieśmiertelnych w sławie wiekopomnej przodków twoich Jagiełłów, królow najmilej ukochanej, odnawiasz NPanie dawne zaszczyty domu mojego, zawsze ku swoim monarchom przywiązanego, dobrotliwém przybyciem swojem właśnie w tym miesiącu, w którym stawnej pamięci Władysław IV. od poprzedników moich przyjmowany w tem mieście i zaniku nieświezkim przez kilka dni gościł.
Z niewymowną uprzejmością serca witani Cię Najjaśniejszy Królu w domu moim z tem liczném gronem zacnych i cnotliwych obywatelów z różnych Województw i powiatów zgromadzonych. Składam powszechnym głosem pokorne dzięki i wysokie sławienie ojcowskiej dobroci.
Wpatruj się dobroczynny Panie w radosne czoło i twarze otaczające Ciebie, wzieraj w serca ich, są czyste, samą tylko wiernością obywatelską, najżywszą miłością przywiązania do monarchy swojego zajęte.
Uwieczni najodleglejsza potomność chwałę Twoje Królu, oddaj i złącz z miłością obywatelską zupełną ufność narodu wzorem i wyrazem przodka Twojego Stefana."
Słuchał mowy Najjaśniejszy Pan, stojąc w landarze odkrytej, mając głowę nakrytą kapeluszem; myśmy też stali, wspierając Pana. A gdy książę przesiał, odpowiedział mu i zgromadzonym wojewodzianom w słowach, tonie, wyrazach i słodyczy twarzy tak mile i uprzejmie, ze słuchających do płaczu pobudził. Attencya zaś choć w tym tumulcie tak wielka była, że głos Pański wyraźnie od wszystkich był słyszany. Przystępowali potem kolejno Urzędnicy Województw i powiatów, witając monarchę. Od Wileńskiego mówił Tyzenhauz, od Osmianskiego Oskierko Marszalek, od Wiłkomirskiego Kociałkowski Marszalek, od Mińskiego Pruszyński Podkomorzy, od Mozyrskiego Oskierko Marszałek, od Nowogrodzkiego Woynilłowicz Podkomorzy w ie słowa: „Wyznawać powinna wierność i czułość WKM. P. N. M. w każdym czasie najpierwszą, oraz najmilszą poddanych jest powinnością. To do wszystkich w powszechności Obywatelów ściągające się prawo znamy i czujemy najszczegolniej, najżyczliwiej tak my tu zgromadzeni, jako też wszyscy województwa Nowogród: Obywatele, a współbracia nasi w Domach pozostali, a tym powinniej za najosobliwszą bierzemy słodycz i uznajemy za uszczęśliwienie, iż WKMość Pau N Mil… najłaskawszą swą nawiedzać nas raczysz bytnością. Jestże co, coby bardziej wiernych podanych podwładnych niewypowiedzianą radością serca i umysły nasycać mogło, jak gdy Najłaskawszy Ojciec Ojczyzny, dozwala ludowi swemu wiekami oczekiwanego i najpożądańszego zaszczytu. Udział tej Łaski WKM. Pana N. Mił… najcelniejszą w wieku niniejszym dla wdztwa naszego staje się epoką, którą jak my z najpowinniejszą czcią, niezrównanym ukontentowaniem wielbimy i czcimy tak najpoźniesza potomność szczycić się nieprzestanie, że to nam dozwolone szczęście będzie rękojmią zaprzesiężonej a nieskazitelnej, dla WKM. Pana NMił.
wierności, którą do ostatniego tchu życia dochowywać będziemy."
Wszyscy mówili z koni, a NPan sam stojąc wszystkim odpowiadał z taką przytomnością i stósownością do mow urzędniczych, jakoby one pierwej był czytał. -
Tymczasem które wdztwo odbyło swoje powitanie, zaraz po uczynionej odpowiedzi królewskiej ruszało się przodem do assystencyi, aby jedne drugim zamieszania nieuczyniły. Książę Wda z senatorami, dygnitarzami i pierwszymi urzędnikam jechał też przed powozem Królewskim konno, a gdy go N. Pan mocno obligował i usilnie nalegał, aby siadł do pojazdu, książę za tę monarchy podziękowawszy laskę, dla tym większej attencyi, nieodmienił przedsięwzięcia swojego w dalszym assystowaniu konno przed powozem. -
Wojewodzanie przytomni, oprócz wielu innych, którzy się tu nie wyrażają, z pierwszych urzędników, byli następujący: Amforowicz generał adjutant, Brzostowski Wdzic Juflantski, Bystry Starosta Mułowski, Biało-Piotrowicz sędzia Nowogród. Bykowski chorąży miński, Broniec podczaszy miński, Krasicki hrabia, Buchowicki pod Wda wilen. Buchowicki sędzia, Bogdanowicz starosta, Bobrowski sędzia. Bykowski podczaszy, Czochowicz podsta. Chrapowicki instygatór WK. Litt. Chmara Stol. Min. Dowgiałlo pisarz Domeyko Skar. Ginter Pod. Nowogród. Gosławski Skar. Górski chorąży Pras. Górski szambelan. Hordyna Miecz, nowogrodz. Judycki strażnik WK. Lit. Janowicz podstoli Wit. Kościalkowski mar. wit. Kuszelewski prezyd. Kościałkowski strażnik wil, Kuszelewski sędzia wilk. Kijakowski Skar. Kraseński star. Karsak sędzia ziem… poło. Kublicki pisarz grodź… wilk.
Kamieniecki stol. Łopott Exoboźny WXL. Łądzki star. Łukaszewicz gener, adiutant. Mackiewicz sędzia OSZ. Morykoni Pisarz WXLitt. Han-wdryn pułkownik, Morykoni podkomorzy wilko. Morykoni podstar. Massalski podczaszy. Mirzyjewski podcza. Mackiewicz skarb. Niewierowski skarb. Oskierka mar. mozyr. Olędzki star. Odyniec pisarz grodź smol. Obuchowicz sędzia grodź nowogrodz Oskierka sędzia ziem… mozyr. Ostroróg szambel. JK. Mo. Prószyński podkomorzy min. Pawlikowski podczaszy min. Puslow-gen… adiutant. Petersou gener, adiutant Podwirski sędzia Ziem… połoc… książę Albrycht Radziwił rot… ussar: exsta… rzeczycki. Ratynski obożny minski Redułtowski, chorąży nowogrod. Seweryn Rzewuski chorąży WXL. Re-wienski prezyd… ziem… nowogrod. Reyten pisarz ziemski nowogrod. Szyszko Obozny. Swiętorzecki pisarz ziem… min. Sli zen sędzia grod… min. Szpinik sędzia grodź, połoc. Tuchanowski łowczy nowogrod. Swaryczewski brygad korpusu kadetów. Odkowiczski prezyd… ziem… min. Wołodkowicz pisarz ziem. Wojniłowicz podkomorzy nowogrod. Wołodkowicz starosta. Wołk stolnik, Woyniłowicz sędzia grod… nowogrod. Wereszczaka deputat, Wojniłowicz woj… nowogrod. Wendorff kawaler maltański, Zienkowicz starosta, Zawisza pułkownik, Zawisza poseł miński. Tudzież JJ panowie Abramowiczowie. Bohuszewiczowie. Bleńkimscy Brzezińscy, Bartoszewiczowie, Baczyńscy. Burzyńscy, Brzescy, Buchowscy, Ber-sniewiczowie, Baykowscy. Chodzkowie, Chomoccy, Chmielewscy, Chełchowscy, Czuzełowie, Cieszejew-scy, Cwirkowie, Cudowscy, Czyzemscy.
Dańkiewiczowie, Downarowiczowie, Dąbrowscy Domejkowie, Domańscy, Dederkowie.
Estkowie, Fiedorowiczowie, Fel-kierzambowie.
Gąsowscy Gnatowscy Grzyccy, Giabiłtowie, Gołuchowscy,
Hutorowiczowie, Hatkowie, Hryniewieccy, Baskowie, Hordynowie, Hlebowscy, Hulkowie, Hryckiewiczowie, Haciny, Harasimowiczowie.
Jankowscy, Jasińscy, Iwaskiewiczowie, Jawdzielewiczowie, Jabłońscy, Józefowiczowie, Jasmanowie, Iwanowscy, Iwaninscy, Kościełkowie, Komarowie Kurczewscy Kulewiczowie Kraiewscy, Kijakowscy, Kielczewscy, Korsakowie, Kubliccy, Korcywowie, Kaczanowscy, Kiersznowscy, Krzywo-błoccy, Kałenczynscy, Kondratowiczowie, Kłeszewscy, Krasowscy. Łysakiewiczowie, Łukaszewiczowie, Łowiccy, Łaniewscy. Mikoszowie, Mirscy, Mokłokowie, Mogolniccy, Malawscy, Mierzeiewscy, Markiewiczowie, Miładowscy.