Chiny. Minibook - ebook
Chiny. Minibook - ebook
Jak mówić o Chinach? Czy można znaleźć jeden język opisu dla "państwa środka"? W jaki sposób wytłumaczyć dysonas pomiędzy rozwojem technologicznym, za którym my, Europejczycy nie możemy nadążyć, a brakiem szacunku dla podstawowych praw - praw człowieka? Jaki wpływ mają Chiny na Europę? Jak filozofia mędrców chińskich Konfucjusza i Lao Tse wpływała na myśl europejską? - Pisze w swoim eseju Zenon Szpotański. Z kolei ojciec Roman Malek wkazuje na rosnący wpływ chrześcijaństwa na rzeczywistość chińską.
Kategoria: | Inne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-3167-2 |
Rozmiar pliku: | 2,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Chiny
Państwo, w którym mieszka jedna piąta ludności świata – 1,351 miliarda osób według oficjalnych danych z 2012 r., kraj, który jest trzecim pod względem wielkości w skali globu – Chiny tak trudne do opisania i uchwycenia. Czym jest dzisiaj Państwo Środka? Jak w ogóle o nim mówić? W jakich słowach ująć i wyjaśnić dysonans pomiędzy Chinami niezwykle rozwiniętymi pod względem technologicznym, a Chinami łamiącymi prawa człowieka? Gdzie szukać źródeł chińskiej filozofii równowagi?
W niniejszym minibooku prezentujemy tekst Zenona Szpotańskiego, który pisze o dwóch największych myślicielach z historii dawnych Chin – o Konfucjuszu, reformatorze społeczeństwa oraz Lao Tse, żyjącym w odosobnieniu archiwariuszu carskim i ich stylu i sposobach filozofowania w kontekście największych starożytnych filozofów europejskich. Z kolei ojciec Roman Malek w tekście pod tytułem „Meandry religii i polityki w Chinach” zwraca uwagę na rosnący wpływ chrześcijaństwa na wielonarodowe i wieloreligijne Chiny.
Życzymy inspirującej lektury!
Redakcja miesięcznika "Znak"
Ps. Wszystkim autorom i spadkobiercom praw autorskich serdecznie dziękujemy za udostępnienie tekstów do minibooków. Jednocześnie informujemy, że dołożyliśmy wszelkich starań, by odnaleźć ich spadkobierców i właścicieli. Przychody ze sprzedaży minibooków nieposiadających ambicji komercyjnych, zostaną przeznaczone na kontynuowanie działalności miesięcznika „Znak”.