Chirurgia. Repetytorium - ebook
Chirurgia. Repetytorium - ebook
Drugie wydanie, wysoko cenionego podręcznika w którym niezbędną wiedzę na temat chirurgii przekazano w niezwykle zwięzły, niemal telegraficzny sposób. Stworzony przez znanego i cenionego autora podręcznik, który przypomina notatki pisane w czasie wykładu, został gruntownie przejrzany, a większość rozdziałów zaktualizowana. Bogaty materiał ilustracyjny (ponad 300 rycin), który w prosty i przejrzysty sposób pomaga opanować materiał, został wzbogacony o nowe ryciny.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5906-9 |
Rozmiar pliku: | 4,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Chirurgia. Repetytorium po raz pierwszy ukazało się w 2009 roku. Było pomyślane jako podręcznik, ujmujący możliwie najbardziej zwięźle zasady diagnostyki i leczenia chorób chirurgicznych. Doczekało się dziewięciu wznowień, co sprawiło mi wielką satysfakcję, gdyż dowiodło, że wysiłek włożony w powstanie tej książki znalazł uznanie kolejnych roczników studentów i ich nauczycieli.
Przyjmując propozycję kolejnego wydania, zdałem sobie sprawę, że w ciągu dziesięciu lat od napisania podręcznika medycznego rozwój medycyny, a w szczególności chirurgii sprawia, iż wiele poglądów w nim zawartych przestało być aktualnych, co wymagało ich usunięcia lub zastąpienia bardziej współczesnymi. Należało też zadbać, by przedstawione w nim metody diagnostyczne i lecznicze były dostatecznie sprawdzone i szeroko stosowane w praktyce. Dlatego uznałem, że książka powinna zostać zaktualizowana, ale już nie przeze mnie, lecz przez innego, nie mniej doświadczonego w praktyce i dydaktyce akademickiej chirurga, związanego z innym niż ja ośrodkiem akademickim. Z prośbą o to zwróciłem się do mego przyjaciela, prof. Andrzeja Wysockiego.
Serdecznie dziękuję Mu za podjęcie się tego zadania dla dobra kolejnych pokoleń studentów i chirurgów. Dziękuję również tym Kolegom i Przyjaciołom, którzy poświęcili swój czas i wnieśli cenne uwagi do poszczególnych rozdziałów książki. Współpraca z Wydawcą układała się zawsze znakomicie, za co jestem szczerze wdzięczny.
Wyrażam nadzieję, że obecne wydanie zaktualizowanego Repetytorium będzie dobrze służyło studentom i ułatwi im poznanie podstaw nauki i sztuki chirurgicznej, by w przyszłości mogli efektywnie pomagać chorym, rozwijając i udoskonalając to, co zostało zawarte w tym podręczniku.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Noszczyk„Każda interwencja na ciele ludzkim nie dotyczy tylko tkanek, narządów
czy funkcji fizjologicznych, angażuje ona bowiem samą osobę,
która jest z kolei jednością komponentów cielesnych, uczuciowych,
intelektualnych i duchowych”.
Karta Pracownika Służby Zdrowia
Papieska Rada do Spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia
Watykan 1995
Przedmowa do wydania I
Doskonale opracowane, bardzo cenne podręczniki Zdzisława Łapińskiego (1973), Romana Górala (1992) i Jana Fibaka (1998) stanowiły dla polskich studentów medycyny przez ponad 40 lat podstawowe źródło wiedzy chirurgicznej. Każde kolejne wydanie tych podręczników miało unowocześnioną formę i uwzględniało szybkie postępy, dokonujące w chirurgii. W ostatnich latach, w dobie Internetu, wielu studentów uważa, że podręcznik powinien być pisany w „stylu telegraficznym” i przypominać notatki pisane w czasie wykładu. Po próbie ogarnięcia całego tematu, jakiej dokonałem, redagując książkę „Chirurgia”, postanowiłem samodzielnie opracować „Repetytorium z chirurgii”, w którym podjąłem się chociaż częściowej realizacji życzeń studentów. To trudne zadanie było możliwe dzięki okazanej mi życzliwości oraz pomocy moich kolegów i przyjaciół, specjalistów z różnych dziedzin medycyny, nie tylko chirurgii. Zechcieli oni przeczytać poszczególne rozdziały i poczynić liczne uwagi, poprawki i uzupełnienia, z których oczywiście skorzystałem. Jestem im bardzo wdzięczny i gorąco dziękuję.
Pisząc „Repetytorium z chirurgii”, korzystałem nie tylko z doświadczeń wyniesionych z pracy nad „Chirurgią”, ale również z opracowanego wówczas układu tej książki i często – za zgodą Autorów – z układu poszczególnych rozdziałów. Serdecznie dziękuję za okazane zrozumienie.
Wdzięczny jestem moim 57 młodszym kolegom za 27 lat wspólnej pracy w naszej Klinice, za wszystko, czego się od nich nauczyłem, za przyjaźń i codzienną życzliwość.
Pragnę podziękować profesor Marii Sąsiadek i jej współpracownicom za opracowanie podrozdziałów dotyczących genetyki onkologicznej oraz doktorowi Jackowi Michalakowi za współpracę przy opracowaniu słownika pojęć i spisu skrótów. Serdecznie dziękuję doktorowi Zbigniewowi Biejatowi, który wyraził zgodę na wykorzystanie rycin z „Chirurgii” i opracował wiele nowych rysunków, oraz doktorowi Bartłomiejowi Kozdójowi, którego pomoc i uwagi przy wykonywaniu korekty były bardzo cenne. Dziękuję również redaktor Elżbiecie Michalskiej za wieloletnią współpracę, Pani Agnieszce Sierakowskiej za komputerowe opracowanie wielu rycin i skład książki oraz redaktor naczelnej Wydawnictwa Agacie Górze za okazaną mi przychylność.
Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do Pani Elżbiety Jakubowskiej za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w opracowanie tej książki.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Noszczyk