- W empik go
Cierpienia miłosne - ebook
Cierpienia miłosne - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 187 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Gdy mieszkanka Argos Io została porwana przez zbójców, jej ojciec Inachos wysłał na jej poszukiwania wielu ludzi, a wśród nich Lirkosa, syna Foroneusa.
Lirkos przemierzył bardzo wielki obszar ziemi i długo pływał po morzu, aż w końcu, nie mogąc jej znaleźć, poniechał dalszych trudów. Bojąc się Inachosa, wolał nie wracać do Argos. Odwiedził więc mieszkającego w Kaunos Ajgialosa i pojął za żonę jego córkę Hejlebie. Opowiadają bowiem, że dziewczyna zakochała się w Lirkosie od pierwszego wejrzenia i usilnie prosiła ojca, aby go zatrzymał.
On zaś oddawszy mu sporą część królestwa i majątku uczynił go swoim zięciem.
Upłynęło wiele czasu, a Lirkos wciąż nie miał dzieci. Zmartwiony tym udał się do wyroczni
Apollina w Didymach z pytaniem, czy uda mu się spłodzić potomstwo. Bóg mu odpowiedział, że będzie miał dzieci z pierwszą kobietą, z którą się złączy po opuszczeniu świątyni. Lirkos bardzo uradowany wracał z pośpiechem do żony, pewien, że proroctwo wypełni się w sposób dla niego pomyślny.
Płynąc po morzu zatrzymał się w mieście Bybastos, gdzie Stafylos, syn boga Dionizosa, przyjął go bardzo serdecznie i napoił wielką ilością wina. Gdy Lirkos był już zamroczony wypitym trunkiem,
Stafylos kazał swej córce Hemitei, by się położyła obok gościa. Uczynił tak, gdyż słyszał wcześniej o wyroczni boga i chciał, aby córka miała dzieci z Lirkosem. Wywiązał się nawet spór między dwiema córkami Stafylosa, Rojo i Hemiteą, o to, która ma spać z przybyszem. Tak wielkie pożądanie wzbudził w nich Lirkos.
Gdy nazajutrz Lirkos zobaczył leżącą u swego boku Hemiteę i zdał sobie sprawę z tego, co uczynił, wpadł w rozpacz i wyrzucał Stafylosowi, że go tak wyprowadził w pole. Wreszcie widząc, że nic nie poradzi na to, co się stało, zdjął pas i dał go dziewczynie, prosząc, aby go schowała dla syna, żeby służył jako znak rozpoznawczy, gdy ów dorośnie i odwiedzi ojca w Kaunos. Uczyniwszy to, odpłynął.
Ajgialos, dowiedziawszy się o wyroczni i przygodzie zięcia z Hemiteą, chciał go wygnać z kraju.
Dało to powód do długotrwałej walki między zwolennikami Lirkosa a stronnikami Ajgialosa. Wśród tych pierwszych prym wiodła Hejlebie, która się nie wyrzekła męża.
Po latach przybył na Kaunos dorosły już syn Hemitei i Lirkosa, Basilos. Będący już starcem
Lirkos rozpoznał go i przekazał mu władzę nad swym ludem.
***POLIMELE
Odyseusz błąkając się u wybrzeży Sycylii i po Morzu Tyrreńskim trafił na wyspę Meligunis do boga wiatrów Eola. Ów pełen podziwu dla sławnego z mądrości przybysza otoczył go troskliwą opieką.
Wypytywał go o zdobycie Troi i o to, jak uległy rozproszeniu okręty wracających spod Ilionu Greków, i przez długi czas zatrzymywał u siebie w gościnie. Również i Odyseuszowi ten pobyt sprawiał przyjemność, gdyż Polimele, jedna z córek Eola, zakochała się w nim i potajemnie z nim obcowała.
Gdy Odyseusz odpłynął obdarowany przez Eola zamkniętymi w worku wiatrami, dziewczynę przyłapano na tym, jak z płaczem tuliła do siebie jakieś łupy trojańskie. Wówczas Eol obrzucił nieobecnego Odyseusza najgorszymi obelgami, a Polimele postanowił ukarać. Okazało się jednak, że jest w niej zakochany jej własny brat Diores, który się wstawił za nią u ojca i uprosił, by mu dał z nią zamieszkać.