Co Cię nie zabije to cię wzmocni i inne motywacyjne bzdury - ebook
Co Cię nie zabije to cię wzmocni i inne motywacyjne bzdury - ebook
Co cię nie zabije, to cię wzmocni.
Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy w życiu nie będziesz pracował.
Nigdy nie należy się poddawać.
Czy te inspirujące sentencje mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Czy wytrzymują konfrontację z faktami, z naukową weryfikacją? James Adonis bierze na warsztat najbardziej popularne motywacyjne hasła i sprawdza, czy ich głosiciele nie mijają się z prawdą. Autor opisuje wyniki badań, odsyła do oryginalnych tekstów, dając dociekliwemu czytelnikowi szansę prowadzenia dalszych poszukiwań. Książka pokazuje nie tylko, z jaką ostrożnością należy podchodzić do „utartych prawd”, lecz także w jaki sposób można je naukowo weryfikować.
To nie jest książka antymotywacyjna. Napisałem ją, by przeciwstawić się wszechobecnym, niemającym nic wspólnego z mądrością, kategorycznym cytatom i powiedzonkom, które są albo z gruntu nieprawdziwe, albo pełne luk. Moja argumentacja dotyczy wyłącznie konkretnych, jednorazowych wypowiedzi osób, które opanowały sztukę automotywacji – uogólnień, nadmiernych uproszczeń czy stwierdzeń w sposób niezamierzony prowadzących na manowce.
Ta książka nie jest świętoszkowatym poradnikiem samopomocy. Nie jest protekcjonalną rozprawą o tym, jak możesz sprawić, żeby twoje życie było lepsze. To tylko próba skorygowania tego, co błędne, niezależnie od tego, jak ciepło i powszechnie zostało przyjęte.
Z tekstu
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-830-01-20096-1 |
Rozmiar pliku: | 651 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
To nie jest książka antymotywacyjna. Część osób, które szczerze podziwiam, to myśliciele i autorzy tekstów motywacyjnych – na przykład Edward Deci, William Kahn i Carol Dweck. Stworzyli oni, odpowiednio, teorie: samodeterminacji, osobistego zaangażowania i nastawienia rozwojowego.
Nie jest to też książka wymierzona w znane cytaty. Niektóre z nich są naprawdę głębokie. Zawsze żywo reaguję na znane słowa Krzysztofa Kolumba („Nigdy nie uda ci się przekroczyć oceanu, jeśli nie masz odwagi stracić z oczu lądu”), Williama Warda („Czuć wdzięczność i nie wyrazić jej to tak, jakby ładnie zapakować prezent i go nie wręczyć”) i nieśmiertelnego W.C. Fieldsa („Jeżeli nie powiedzie ci się za pierwszym razem, spróbuj ponownie. A potem zrezygnuj. Nie ma sensu robić z siebie głupka”).
To jest po prostu książka zwalczająca motywacyjne bzdury. Napisałem ją, by przeciwstawić się wszechobecnym, niemającym nic wspólnego z mądrością, absolutystycznym cytatom i powiedzonkom, które są albo z gruntu nieprawdziwe, albo pełne luk.
Należy jednak koniecznie zauważyć, że krytyczne, a czasami nawet cyniczne podejście przyjęte w tej książce nie jest atakiem na autorów omawianych słów. Osoby, o których piszę, odniosły zdecydowanie większy sukces niż ja i są ode mnie mądrzejsze. Moja argumentacja dotyczy wyłącznie konkretnych, jednorazowych wypowiedzi osób, które opanowały sztukę automotywacji – uogólnień, nadmiernych uproszczeń czy stwierdzeń w sposób niezamierzony prowadzących na manowce.
Tak naprawdę w przeszłości sam zawiniłem dokładnie w ten sam sposób. Włączałem niektóre z tych cytatów (i inne) do artykułów i książek, wykładów i warsztatów. Ja również zamieszczałem w mediach społecznościowych posty i slogany oraz zmieniałem tło pulpitu mojego laptopa. Czasami sumiennie podążałem za radą, równie często ją ignorowałem. Robiłem wszystko to i o wiele więcej, lekceważąc cały czas swoje podejrzenia, że z tymi cytatami coś jednak jest nie tak. A wiele z nich po prostu całkiem mijało się z prawdą.
I właśnie o tym jest ta książka. Nie jest świętoszkowatym poradnikiem samopomocy. Nie jest protekcjonalną rozprawą o tym, jak możesz sprawić, żeby twoje życie było lepsze. To tylko próba skorygowania tego, co błędne, niezależnie od tego, jak ciepło i powszechnie zostało przyjęte.