Cyberbroń i wyścig zbrojeń. Mówią mi, że tak kończy się świat - ebook
Cyberbroń i wyścig zbrojeń. Mówią mi, że tak kończy się świat - ebook
To najlepsza książka biznesowa roku 2021 według Financial Times & McKinsey. To thriller i zarazem przewodnik po zakamarkach cyberprzestrzeni. Prezentuje bogatą galerię szpiegów, hakerów, handlarzy bronią, naukowców, polityków i ludzi biznesu. Pokazuje kulisy działania NSA, GRU czy Mosadu. Wiele miejsca zajmuje w książce cyberbezpieczeństwo w odniesieniu do biznesu i ogromnych strat ponoszonych przez firmy, zwłaszcza banki, na skutek cyberataków.
Zagrożenia, które jeszcze dziesięć lat temu wydawały się jedynie hipotetyczne, teraz stały się jak najbardziej realne. Obecnie terrorysta z łatwością może zakłócić działanie oprogramowania wykorzystywanego w Boeingach. To o wiele prostsze niż porwanie samolotu i zderzenie go z drapaczem chmur. Rosja udowodniła, że jest w stanie wyłączyć prąd w środku zimy. Przekonaliśmy się, że Korea Północna potrafi na odległość siać chaos w amerykańskich szpitalach. Cyberprzestępcy wykorzystali fakt, że pandemia zatrzymała miliony ludzi w domu przy komputerach, by włamać się do niezliczonej liczby amerykańskich firm z listy Fortune 500. Ataki wydają się nie mieć końca.
Reporterka „New York Timesa”, Nicole Perlroth, opierając się na wieloletnich relacjach i setkach wywiadów, pozwala zajrzeć przez dziurkę od klucza do tajemnego, wręcz niewidzialnego świata przemysłu cyberbroni, dzięki czemu każdy z nas, żyjący w centrum cyfrowego tsunami, będzie miał szanse zabrać głos, zanim będzie za późno. Jej książka jest owocem siedmiu lat dziennikarskiego śledztwa i stanowi poważny sygnał ostrzegawczy, że nasze być albo nie być może zależeć od zbudowania potężnych mechanizmów obronnych w cyberprzestrzeni. A teraz, kiedy pandemia przeniosła nasze życie jeszcze głębiej w świat internetu, staliśmy się jeszcze bardziej narażeni na ataki. Wystarczy, że zostanie przeciw nam wymierzone jedno z najbardziej pożądanych narzędzi w arsenale każdego szpiega – błąd w oprogramowaniu – zero-day. Może on po cichu szpiegować naszego iPhone’a, zakłócić pracę systemu kontroli bezpieczeństwa w zakładzie chemicznym, zmienić wyniki wyborów czy sparaliżować system energetyczny. Bo bez względu na to, jak mocny jest sejf, zawsze znajdzie się ktoś, kto potrafi się do niego włamać
Spis treści
Od autorki
Prolog
Część I. Misja niewykonalna
Rozdział 1. Schowek pełen niespodzianek
Rozdział 2. Cholerny łosoś
Część II . Kapitaliści
Rozdział 3. Kowboj
Rozdział 4. Pierwszy broker
Rozdział 5. Charlie Zero-Day
Część III . Szpiedzy
Rozdział 6. Projekt Gunman
Rozdział 7. Ojciec chrzestny
Rozdział 8. Wszystkożerca
Rozdział 9. Rubikon
Rozdział 10. Fabryka
Część IV. Najemnicy
Rozdział 11. Kurd
Rozdział 12. Brudne interesy
Rozdział 13. Amunicja do wynajęcia
Część V. Opór
Rozdział 14. Aurora
Rozdział 15. Łowcy nagród
Rozdział 16. Zapada zmrok
Część VI. Tornado
Rozdział 17. Cyber gaucho
Rozdział 18. Wielka burza
Rozdział 19. Sieć energetyczna
Część VII . Bumerang
Rozdział 20. Nadchodzą Rosjanie
Rozdział 21. Shadow Brokers
Rozdział 22. Ataki
Rozdział 23. Na własnym podwórku
Epilog
Podziękowania
Przypisy
Indeks
O autorce
Kategoria: | Branża IT |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-174-7 |
Rozmiar pliku: | 3,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Książka ta jest owocem siedmiu lat pracy nad wywiadami z ponad trzema setkami osób, które uczestniczyły, śledziły lub były bezpośrednio dotknięte przez podziemny przemysł cyberbroni. Wśród moich rozmówców znaleźli się hakerzy, aktywiści, dysydenci, naukowcy, specjaliści IT, przedstawiciele administracji USA i rządów innych krajów, biegli sądowi oraz zleceniobiorcy.
Wielu z nich nie wahało się poświęcić długich godzin, a nawet dni, na odtworzenie szczegółów określonych wydarzeń i rozmów przywołanych na stronach niniejszej książki. Prosiłam swoje źródła o udostępnienie, w miarę możliwości, dokumentacji w postaci umów, korespondencji mailowej, wiadomości oraz cyfrowych okruchów, które w wielu przypadkach zostały uznane za tajne lub uprzywilejowane na mocy umów zobowiązujących do zachowania poufności. Zdarzenia przywołane przez moje źródła znajdują potwierdzenie w nagraniach audio, zapiskach w kalendarzach oraz notatkach.
Ze względu na wrażliwy charakter omawianej materii wielu rozmówców zgodziło się na wywiad pod warunkiem nieujawniania ich tożsamości. Dwie osoby występują w książce pod zmienionym imieniem i nazwiskiem. Ich relacje – w miarę możliwości – zostały sprawdzone. Część moich źródeł wyraziła zgodę jedynie na zweryfikowanie relacji innych informatorów.
Czytelnik nie powinien zakładać, że jakakolwiek osoba wymieniona na tych stronach była bezpośrednim uczestnikiem opisywanych wydarzeń lub dialogów. Niejednokrotnie uczestnicy zdarzeń byli jednocześnie źródłem informacji, jednak niektóre relacje pochodzą od świadków, osób trzecich lub, jeśli było to możliwe, z pisemnych dokumentów.
W przypadku handlu cyberbronią nietrudno zauważyć, że hakerzy, nabywcy, sprzedawcy, a także rządy jak ognia unikają dokumentacji pisemnej. Wiele relacji i anegdot nie znalazło się na stronach książki ze względu na brak wiarygodnych informacji potwierdzających przytoczone fakty. Liczę na wyrozumiałość czytelników.
Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, jednak rynek handlu cyberbronią wciąż jest hermetyczny i poznanie wszystkich jego tajników graniczy z cudem. Wszelkie błędy biorę na siebie.
Głęboko wierzę, że moja praca pozwoli zajrzeć choćby przez dziurkę od klucza do tajemnego, wręcz niewidzialnego świata przemysłu cyberbroni, dzięki czemu każdy z nas, żyjący w centrum cyfrowego tsunami, będzie miał szansę zabrać głos, zanim będzie za późno.
Nicole Perlroth
listopad 2020