Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Czas nieszczęść, cierpień, oporu i walki. Przegrani zwycięzcy? Próba spojrzenia na społeczeństwo polskie pomiędzy wrześniem 1939 a majem 1945 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 marca 2017
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
22,00

Czas nieszczęść, cierpień, oporu i walki. Przegrani zwycięzcy? Próba spojrzenia na społeczeństwo polskie pomiędzy wrześniem 1939 a majem 1945 - ebook

Czas nieszczęść…, to rodzaj szkiców i zapisków historyka zajmującego się od wielu lat państwem i społeczeństwem polskim w okresie drugiej wojny światowej i okupacji, tak niemieckiej, jak i sowieckiej (1939-1945). To, autorskie raczej, przemyślenia, refleksy i uwagi, ale także oceny, dylematy i kontrowersje. „Powstawały” przez lata, były częścią referatów, wystąpień konferencyjnych, spotkań seminaryjnych, niekiedy, w mniejszym czy większym zakresie, publikowane. Tym samym poddawane szerszej refleksji, dyskutowane. W konsekwencji powodowały też głęboki namysł i - niekiedy - weryfikację wcześniejszych wniosków czy ocen. Zebrane w tym tomie teksty mają, w autorskim zamyśle, pokazać nie tylko problemy i zagadnienia, ale i sposób dochodzenia, a w istocie dojrzewania w refleksji nad niełatwym (wojna, okupacja) procesem historycznym, z drugiej zaś, porównawczo, akcentować potknięcia, nieuchronne przecież, gdy zajmujemy się nauką, a humanistyką w szczególności. Autor nie unika też w tych szkicach i zapiskach „styku” historii najnowszej z polityką, politycznością, „bieżącością”. Stara się jednak te konteksty te łączyć, poprzez „ciągłość i zmianę”, a także „historię długiego trwania”.

Spis treści

Wstęp: Ja i wojna. My i wojna. Pamięć i postpamięć. Kilka uwag o tzw. polityce historycznej
Szkic 1:  „Są w ojczyźnie rachunki krzywd….”. Międzywojnie polskie i co z niego wynika?
Szkic 2: Kraj w przededniu kataklizmu. Konteksty
Szkic 3:  „Bagnet na broń…”. Klęska wojenna 1939, spory i „przetrącenia”. Wielkość i małość
Szkic 4:  „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”. Naprawdę? Uwagi o polityce i praktyce okupanta niemieckiego. Konteksty relacji polsko-niemieckich i niemiecko-polskich
Szkic 5:  „Sowieci, Moskale, Czubaryki”, jednym słowem szarańcza. Sowiecka okupacja kresów wschodnich, a społeczeństwo
Szkic 6:  Polska w wojennej ucieczce, na wychodźstwie i w konspiracji. Społeczne aspekty zagadnienia
Szkic 7:  Jak przeżyć? Wyzwania i konteksty wojenno-okupacyjnej codzienności. Strategie życiowe, postawy i zachowania
Szkic 8:  Polacy – Żydzi – okupanci. Sprawcy – ofiary – świadkowie. A może również chrześcijaństwo versus judaizm?
Szkic 9: Polacy – Ukraińcy i Ukraińcy – Polacy. Ciągłość i zmiana. Dwie czy jedna tylko perspektywa spojrzenia?
Szkic 10:  Nie nasza sprawa, nie nasz problem? Tzw. sprawa polska na arenie międzynarodowej. Realopolitik?
Szkic 11:  Sowieci znowu u bram Najjaśniejszej. Czto diełat`?
Szkic 12:  PKWN versus powstanie warszawskie. Nie „Obłęd”, ale pytanie dlaczego, pozostaje otwartym i ważnym
Szkic 13:  Tylko rewolta czy już stalinowska rewolucja? Bilans wojenno-okupacyjny, doświadczenie i pamięć wobec zwycięskiego i rozpychającego się „nowego”
Zakończenie ale nie podsumowanie
Indeks nazwisk

Kategoria: Socjologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-3284-0
Rozmiar pliku: 5,7 MB

BESTSELLERY

Kategorie: