- promocja
- W empik go
Czasopiśmiennictwo, jako element struktury biznesu na przestrzeni wieków - ebook
Czasopiśmiennictwo, jako element struktury biznesu na przestrzeni wieków - ebook
PODRĘCZNIK AKADEMICKI. W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie nowoczesne technologie przeobrażają naszą codzienność, coraz bardziej istotnym aspektem biznesowym stają się szeroko pojęte media. Wśród nich swoją poważną przestrzeń zajmuje czasopiśmiennictwo, zmieniając swój charakter z różnego typu nośników tradycyjnych na nośnik cyfrowy.
Na temat tego zagadnienia, książka „Czasopiśmiennictwo, jako element struktury biznesu na przestrzeni wieków. Definicja prasy i jej funkcje. Pierwsze formy komunikowania poprzez medialne nośniki informacji od zarania dziejów” serii: Edukacja medialna, stanowi wszechstronne kompendium wiedzy w przestrzeni edukacji medialnej. Prezentując to zagadnienie Autorka zwróciła uwagę na proces przemiany funkcji prasy w perspektywie historycznej. Fenomenem i zarazem wyjątkowością książki jest przedstawiona panorama historyczna czasopiśmiennctwa. Panoramę historyczną czasopiśmiennctwa przedstawiono w książce podając sygnalne i przełomowe etapy rozwoju mediów, jako formy dyskursu społecznego od zastosowania pisma, udokumentowanego trzeciego tysiąclecia p.n.e.., aż po współczesne ukształtowanie się papierowych i cyfrowych edycji prasy branżowej.
Ta pozycja naukowa jest przeznaczona dla czytelnika na wyższym poziomie edukacji, studiującego wymienione tu zagadnienia. Czytelnik nieprzygotowany edukacyjnie, może nie zrozumieć wielu omawianych tu definicji, słownictwa stricte naukowego i poruszanych zagadnień technicznych. Książka przeznaczona jest dla umysłów oczytanych w tematyce branży dziennikarskiej, medialnej i komunikacji społecznej oraz dla studentów tej dziedziny, licencjatów, magistrów i doktorantów. Opiera się na pracy doktorskiej autorki, która poruszając tematykę multidyscyplinarną, za swoją pracę otrzymała najwyższe oceny w recenzjach profesorskich. Omawia przemiany związane z cyfryzacją mediów w ostatnich trzech dekadach i powiązane z nimi pojęcie cyfryzacji oraz konwergencji w odniesieniu do różnych mediów. Prezentuje również wyzwania stojące przed współczesnymi mediami prasowymi.
Książka wnikliwie bada kluczowe teorie i definicje związane z prasą, ze szczególnym uwzględnieniem czasopism branżowych oraz procesu ich transformacji, promocji i dystrybucji. Porusza zagadnienia mało opisane w literaturze, a dotyczące definicji prasy i jej funkcji na przełomie tysiącleci. Przedstawiony tu materiał w szczególności dotyczą najstarszych form komunikowania się ludzi między sobą oraz medialnych nośników informacji od zarania dziejów, co stanowi ewenement w tego typu literaturze naukowej.
Przygotowując niniejszą publikację, Autorka starała się zgłębić złożoność zagadnień związanych zarówno z rewolucją technologiczną, jak i zmianami społecznymi oraz kulturowymi.
Wprowadzając czytelnika w tematykę książki Autorka przeanalizowała ewolucję prasy od jej początków aż po współczesność, skupiając się na zmianach technologicznych, społecznych i kulturowych. Autorka wskazuje na nowe inspiracje i nowe drogi badań w zakresie medioznawstwa (stricte prasoznawstwa) czy też marketingu (marketingu prasy, marketingu różnych branży w tym sprzedaży bezpośredniej i wielopoziomowego). Kluczową rolę odgrywają tutaj zmiany pokoleniowe. Analizując literaturę przedmiotu oraz korzystając z różnorodnych źródeł, autorka stawia sobie za cel dostarczenie czytelnikowi kompleksowego zrozumienia zjawisk związanych z czasopiśmiennictwem oraz ich wpływu na współczesny biznes i społeczeństwo. Opisała także konwergencję mediów, która zacierając granice między różnymi formami przekazu, przyczynia się do transformacji społeczeństwa kultury masowej w społeczeństwo informacyjne.
W książce omówiono pojęcie konwergencji społecznej, która jest wynikiem wzajemnego przenikania się różnych mediów i procesów społecznych. Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie terminologii związanej z mediami, takich jak "arteftakturalna natura struktur społecznych" czy "odmasowienie przekazu", co podkreśla istotę zmian zachodzących w dzisiejszej kulturze medialnej.
Spis treści
Spis treści:
Recenzja
Wstęp
1. Definicja prasy i jej funkcje na przełomie wieków
2. Pierwsze formy komunikowania poprzez pismo
3. Nośniki przekazu informacji na Dalekim Wschodzie
4. Początki prasy w Europie
5. Początki polskiej prasy
6. Europejska prasa XIX wieku
7. Amerykańska prasa w XIX wieku
8. Prototypy współczesnych mediów drukowanych i ich definicja
9. Dystrybucja prasy w przestrzeni rynkowej
10. Czasopisma branżowe, definicje, rodzaje, organizacje i wydawnictwa
11. Skutki wprowadzenia nowych technologii cyfrowych na rynek prasy
Zakończenie
Bibliografia
Akty prawne:
Monografie:
Raporty i sprawozdania badawcze:
Artykuły i prace naukowe:
Artykuły prasowe:
Słowniki i encyklopedie:
Artykuły naukowe i inne
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67225-65-6 |
Rozmiar pliku: | 3,4 MB |