Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Dawne literatury romańskie. W świecie tolerancji i nietolerancji, zagadek i tajemnic - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 lutego 2019
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
19,00

Dawne literatury romańskie. W świecie tolerancji i nietolerancji, zagadek i tajemnic - ebook

Zamieszczone w niniejszej monografii teksty poświęcone są zagadnieniom tajemnicy i tolerancji w dawnych literaturach romańskich. Polski czytelnik otrzymał unikatową możliwość zgłębienia mało znanych i niezbadanych dotychczas wątków piśmiennictwa obcego: Francji, Włoch czy Hiszpanii. Autorzy, specjaliści reprezentujący największe krajowe ośrodki uniwersyteckie, odkrywają sekrety kultur i obyczajów występujących od średniowiecza po wiek XIX. Ponadto poruszają – w perspektywie historyczno-literackiej – problematykę związaną m.in. z akceptacją inności, różnorodnością religijną czy społecznym odrzuceniem.

Spis treści

Maja Pawłowska, Tomasz Wysłobocki: Detektyw na tropie zagadek przeszłości – badacz dawnych literatur romańskich współcześnie

Joanna Augustyn: Zakryte/odkryte. Rola gestu i ciężar sekretu w średniowiecznych opowieściach o kobietach przebranych za mężczyzn

Aneta Chmiel: Declamatione delle gentildonne di Cesena. Postawa kobiet wobec dekretów przeciw zbytkom w XV-wiecznych Włoszech

Anna Gęsicka: W kręgu sekretu: zabawa motywem w Lai d’Ignoré (XIII wiek)

Joanna Godlewicz-Adamiec: Graal – tajemnica i inność w Perceval, le conte du Graal Chrétiena de Troyes i Parzival Wolframa von Eschenbacha

Joanna Gorecka-Kalita: Zagadka snu Cahusa w Wielkiej Księdze o Graalu (XIII wiek): średniowieczna creepy tale

Ewa Kalinowska: Wojna bogów Évariste’a Parny’ego – od ortodoksji do kpiny i sceptycyzmu

Anna Klimkiewicz: Jak można odczytać tajemnice Hypnerotomachii Poliphili?

Przemysław Kossakowski: Robert Garnier – wojny religijne i tolerancja w tragedii humanistycznej

Magdalena Koźlu: Alegoria sekretu w sztuce ikonograficznej

Dariusz Krawczyk: Tajemnice niemych obrazów w Imaginacji poetyckiej Barthélemy’ego Aneau

Anna Kricka: Tajemnice miłości według Księgi Przyjaciela i Umiłowanego Ramona Llulla

Ewa Krystyna Kulak: Tajemniczość jako warunek sukcesu – Baltasara Graciána lekcje przetrwania we wrogim świecie

Monika Kulesza: Iris, Tymander i Tircis – tajemnice dwóch miłosnych historii epistolarnych

Justyna Łukaszewicz: Nietolerancja w polskim (1793) i francuskim (1791) przekładzie włoskiej książki o zagadkowym Józefie Balsamo i jego tajemniczej działalności (1791)

Monika Malinowska: Zapomniana Nowa rozprawa z 1595 roku i jej francuskie przekłady

Joanna Pietrzak-Thébault: Zagadkowa wiedza, zagadkowe wydanie. Wokół Lettere di Philosophia naturale Camilli Erculiani (Kraków, 1584)

Katarzyna Płaczek: Piętno syfilisu w Żywocie Diega de Torresa Villarroela

Katarzyna Setkowicz: Feliciano de Silva i kwestia (nie)tolerancji religijnej w XVI-wiecznym romansie rycerskim

Agata Sobczyk: Lament z Troyes: przemoc i spotkanie

Małgorzata Sokołowicz: „Rozkosz oddychania zapachem róż”. Claude-Étienne Savary odkrywa Egipt

Roman Sosnowski: Zagadki matematyczne z Florencji w rękopisie z początku XVI wieku

Stanisław Świtlik: Odkrycie tajemnicy dziejów Megamikrów – próba interpretacji utopijnego epizodu w Icosameronie Giacomo Casanovy

Łukasz Szkopiński: W labiryncie zagadek i sekretów, czyli tajemnica według Ducraya-Duminila

Tomasz Szymański: O jezuitach, templariuszach i masonach: wokół problemu „religii uniwersalnej” w przededniu rewolucji francuskiej

Ewa M. Wierzbowska: „Ponad czterdzieści lat…”. Rzecz o Constance de Salm

Yann Zagórski: Charles Cotin i jego wizja zagadki w traktacie Discours sur l’énigme

Izabella Zatorska: Zagadka nietolerancji? Traktat o tolerancji a Prawa Minosa

 

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-2942-0
Rozmiar pliku: 4,1 MB

BESTSELLERY

Kategorie: