Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze średniowiecznej - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 marca 2012
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
15,00

Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze średniowiecznej - ebook

Dlaczego w Bogurodzicy, najstarszej polskiej pieśni religijnej, obok Matki Bożej pojawia się postać św. Jana Chrzciciela jako największego po Maryi orędownika ludzi zwracających się w modlitwie do Chrystusa? Na to banalne z pozoru pytanie stara się odpowiedzieć w szerokim kontekście kultury religijnej wieków średnich niniejsza książka. Jej tematem są bowiem narodziny i dzieje Deesis – idei orędownictwa Matki Bożej i św. Jana Chrzciciela jako najważniejszych pośredników pomiędzy Chrystusem-Sędzią a grzeszną ludzkością. Praca ukazuje różnorakie przejawy tego maryjno-joannologicznego prymatu w kulturze średniowiecznej, poczynając od Biblii i apokryfów, poprzez teksty ojców Kościoła, liturgię, hymnografię i literaturę, aż po ikonografię, w której idea Deesis uzyskała swój najpełniejszy wyraz. Szczególną uwagę poświęcono Bogurodzicy – najdawniejszemu świadectwu żywotności idei Deesis w kulturze naszego średniowiecza.

Roman Mazurkiewicz, historyk literatury staropolskiej, profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor ponad stu prac naukowych i edytorskich, twórca i redaktor serwisu naukowo-edukacyjnego Staropolska.pl. Ważniejsze publikacje książkowe: Tradycja świętojańska w literaturze staropolskiej, Kraków 1993; Zrozumieć średniowiecze. Wypisy, konteksty i materiały literackie, Tarnów 1994; Teksty o Matce Bożej. Polskie średniowiecze, Niepokalanów 2000; Polskie średniowieczne pieśni maryjne. Studia filologiczne, Kraków 2002, Przedziwna Matka Stworzyciela Swego. Antologia dawnej polskiej poezji maryjnej, Warszawa 2008; Z dawnej literatury maryjnej. Zarysy i zbliżenia, Kraków 2011.

Spis treści

Część pierwsza. Tradycja antyku chrześcijańskiego i średniowiecza
I. Chrystus - Maria - Jan Chrzciciel: idea Triana Sanctitas
1. Biblia
2. Apokryfy
3. Patrystyka i teologia średniowieczna
4. Kult i liturgia
5. Poezja religijna
II. Chrystus - Maria - Jan Chrziciel : idea Deesis
1. Biblia
2. Apokryfy
3. Patrystyka i teologia średniowieczna
4. Kult i liturgia
5. Poezja religijna
III. Ikonografia Deesis
1. Narodziny obrazu Deesis
2. Ikonoklazm i jego przezwyciężenie
3. Typologia i ewolucja Deesis
4. Treści i funkcje ideowe Deesis - przegląd stanowisk

Część druga. Deesis w kulturze średniowiecznej Polski
I. Podłoże kultowo-liturgiczne
1. Rzut oka na kult maryjny
2. Zarys kultu świetojańskiego
A. Początki kultu św. Jana Chrzciciela
B. Patrocinia świętojańskie
C. Kalendarze i święta
D. Kult liturgiczny i dewocja
II. Deesis w polskiej sztuce średniowiecznej
1. Sztuka romańska
2. Sztuka gotycka
A. Malowidła ścienne
B. Malarstwo tablicowe
C. Rzeźba
D. malarstwo książkowe
E. Malarstwo witrażowe
3. Polska ikonografia Deesis
III. Idee Trina Sanctatis i Deesis w literaturze polskiego średniowiecza
1. Literackie obrazy Trina Sanctitas
2. Afirmacja idei Deesis: Bogurodzica
A. Uwagi o restrykcji i interpretacji tekstu
C. Nurt ikonologiczny w badaniach nad Bogurodzicą
D. Deesis a Bogurodzica
E. Eschatologia Bogurodzicy
3. Negacja idei Deesis
A.Orędownictwo Marii i Jana na Sądzie Ostatecznym
B. Negacja idei Deesis w Kupcu Mikołaja Reja

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-2433-3
Rozmiar pliku: 6,3 MB

BESTSELLERY

Kategorie: