Dermatozy ciężarnych - ebook
Dermatozy ciężarnych - ebook
Pierwsza na polskim rynku publikacja prezentująca aktualne podejście do najczęściej występujących dermatoz ciężarnych. Poszczególne rozdziały zwierają opisy zmian fizjologicznych skóry, zakres pielęgnacji oraz ich różnicowanie. Kolejne aspekty dotyczą chorób dermatologicznych, które w okresie ciąży mogą sprawiać problemy terapeutyczne - związane ze stosowaniem leków. W sposób czytelny i praktyczny przedstawiony został problem pokrzywek, trądziku, rumienia guzowatego, liszajca opryszczkowego. Istotny jest rozdział poświęcony wyjątkowo trudnym zagadnieniom, jakim są autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej u kobiet w ciąży. Wszystkie przedstawione informacje są zgodne z najnowszymi doniesieniami piśmiennictwa i obowiązującymi wytycznymi. Bogata ilustracja fotograficzna jest wartościowym uzupełnieniem treści.
Niezwykle cenne jest ujęcie stosowanych leków w formie tabel, z uwzględnieniem klasyfikacji FDA. Umożliwia to szybkie zdobycie informacji i przyswojenie wiedzy. Publikacja jest niezbędnym źródłem wiedzy dla każdego specjalisty z zakresu alergologii, ginekologii, dermatologii. Treści zawarte w książce będą przydatne również lekarzom POZ.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5552-8 |
Rozmiar pliku: | 3,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Autorzy systematycznie i zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną opisali zmiany skórne mogące towarzyszyć kobietom ciężarnym. Poszczególne części publikacji poświęcili zmianom fizjologicznym skóry w okresie ciąży, pielęgnacji skóry oraz najczęstszym dermatozom tego okresu, tj. polimorficznym osutkom ciężarnych, wykwitom atopowym i pemfigoidowi ciężarnych.
W kolejnych rozdziałach zostały opisane częste choroby dermatologiczne, które w okresie ciąży mogą sprawiać problemy terapeutyczne, głównie ze względu na rejestrację leków. W sposób jasny i czytelny przedstawiono problematykę pokrzywki, trądziku, rumienia guzowatego, liszajca opryszczkowatego.
Niezwykle cenny jest rozdział poświęcony wyjątkowo trudnym zagadnieniom, jakim są autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej u kobiet w ciąży.
Wszystkie przedstawione informacje są zgodne z najnowszymi doniesieniami piśmiennictwa i obowiązującymi wytycznymi. Bogata ilustracja fotograficzna jest wartościowym uzupełnieniem treści.
Niezwykle cenne jest ujęcie stosowanych leków w formie tabel, z uwzględnieniem klasyfikacji FDA. Umożliwia to szybkie zdobycie informacji i przyswojenie wiedzy.
Zapraszam do lektury.
Prof. zw. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi1 Zmiany fizjologiczne dotyczące skóry w okresie ciąży
Ciąża jest szczególnym okresem, w którym dochodzi do modyfikacji wielu procesów metabolicznych, immunologicznych, a przede wszystkim hormonalnych, umożliwiających odpowiedni wzrost i rozwój płodu oraz rozpoczęcie akcji porodowej. Modyfikacje te są także przyczyną licznych zmian w obrębie skóry i błony śluzowej jamy ustnej, z których większość nie wpływa na przebieg ciąży i ma charakter fizjologiczny.
Zmiany w pigmentacji
Jedną z najbardziej charakterystycznych zmian fizjologicznych w ciąży jest hiperpigmentacja skóry, wynikająca z podwyższonego stężenia hormonu stymulującego melanocyty (MSH – melanocyte-stimulating hormone), w tym także estrogenów i progesteronu. Hiperpigmentacja o różnym stopniu nasilenia obserwowana jest u około 90% ciężarnych. Ściemnieniu ulegają przede wszystkim:
● kresa biała, która nosi wówczas nazwę kresy czarnej (linea negra, linea fusca) (ryc. 1.1 i 1.2),
● brodawki sutkowe (m.in. pojawia się dodatkowa ciemna obwódka określana jako wtórna otoczka brodawki sutkowej – secondary areola) (ryc. 1.3),
● okolica anogenitalna.
U ciężarnych hiperpigmentacja może pojawić się także w miejscach narażonych na częste pocieranie, tj. w okolicach pach, pachwin i na wewnętrznej powierzchni ud. Zmiany hiperpigmentacyjne zdecydowanie częściej obserwowane są u kobiet o ciemniejszych fototypach.
Nierzadko u ciężarnych (w 50–70% przypadków) występuje także ostuda (melasma, chloasma) nazywana potocznie „maską ciążową”, pojawiająca się zwykle w II trymestrze ciąży. W tym przypadku hiperpigmentacja lokalizuje się na twarzy i ma charakter rozlany i nieregularny.
Rozróżniamy trzy typy ostudy:
● centralny, w którym zmiany obecne są na policzkach, czole, nad górną wargą, nosie i brodzie,
● jarzmowy, w którym zmiany ograniczone są do policzków i nosa,
● żuchwowy, w którym zmiany lokalizują się w okolicach kątów żuchwy.
Do wystąpienia ostudy predysponują czynniki genetyczne oraz ekspozycja na światło słoneczne. Zdecydowanie częściej ostuda pojawia się u ciężarnych o ciemniejszym kolorze skóry. W rzadkich przypadkach może wystąpić na przedramionach lub w innych miejscach eksponowanych na światło słoneczne. Aby uniknąć jej pojawienia się, a następnie pogłębiania, zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV (ultraviolet) wysokiej wartości. Ostuda ma tendencję do wycofywania się w pierwszym roku po porodzie. W przypadku utrzymywania się zmian można rozważyć odpowiednie leczenie, przede wszystkim z zastosowaniem kwasu azelainowego oraz pochodnych hydrochinonu.
Rycina 1.1.
Przykład hiperpigmentacji kresy białej, tzw. kresa czarna (linea negra, linea fusca).
Rycina 1.2.
Przykład hiperpigmentacji okolicy okołopępkowej i kresy białej, tzw. kresa czarna (linea negra, linea fusca).
Rycina 1.3.
Wzmożona pigmentacja brodawki sutkowej wraz z widoczną dodatkową ciemną obwódką na obwodzie określaną mianem wtórnej otoczki brodawki sutkowej (secondary areola).
Na szczególną uwagę w czasie ciąży zasługują zmiany, które mogą się pojawiać w obrębie istniejących już znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe w miejscach narażonych na szczególne rozciąganie (brzuch, piersi) mogą również proporcjonalnie się powiększać. Jeśli jednak zmiana ich wielkości nie ma związku z rozciągnięciem powłok ciała, które może wynikać także z przyrostu masy ciała lub obrzęków, powinno to wzbudzić czujność pod kątem onkologicznym. Na chwilę obecną brak jest przekonujących wyników badań, które wskazywałyby na pojawianie się fizjologicznego ściemnienia istniejących znamion barwnikowych w okresie ciąży. Hormony mające wpływ na proces melanogenezy w ciąży, według dostępnych danych, wydają się nie wywierać wpływu na melanocyty w znamionach barwnikowych. Znamiona z cechami atypii w dermoskopii powinny być wycinane i nie należy odraczać takiego postępowania z uwagi na ciążę. Czerniak (melanoma malignum) jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych w tym okresie. Zdania na temat jego gorszego rokowania w czasie ciąży są podzielone, choć z uwagi na zwiększoną w tym stanie limfangiogenezę zwiększa się potencjał nowotworu do tworzenia przerzutów i dlatego tak istotne jest jego wczesne diagnozowanie.
W ciąży fizjologicznemu ściemnieniu mogą ulegać istniejące blizny, plamy soczewicowate (lentigo) i piegi. W rzadkich przypadkach można zaobserwować uogólnioną melanozę. Zmiany hiperpigmentacyjne zwykle mają tendencję do ustępowania po porodzie, choć nie zawsze wycofują się do stanu sprzed ciąży.