- promocja
Diabelski pakt - ebook
Diabelski pakt - ebook
Oparty na poszukiwaniach w archiwach pięciu krajów, w tym odtajnionych zbiorach rosyjskich, Diabelski pakt stanowi najlepsze opracowanie dziejów tego tajnego paktu i jego katastrofalnych skutków.
Gdy Niemcy najechały 1 września 1939 roku Polskę, ich potęga wojskowa była przytłaczająca. A ledwie dwadzieścia lat wcześniej Niemcy były na kolanach. Traktat wersalski drastycznie ograniczył ich niegdyś potężną armię, zakazując rozwoju techniki wojskowej. Gdy w roku 1933 do władzy doszedł Hitler, ustalenia te pozostawały w mocy. W roku 1939 jednak dysponował już 4,2 miliona żołnierzy i najbardziej zaawansowaną bronią na świecie. Jak do tego doszło?
Ian Ona Johnson udowadnia, że odpowiedzi należy szukać w Rosji Radzieckiej. Ponad dziesięć lat po zakończeniu I wojny światowej Niemcy i Związek Radziecki zawiązali tajemne partnerstwo. Na radzieckiej ziemi, poza kontrolą narzuconą w Wersalu, powstała sieć poligonów i fabryk zbrojeniowych. Niemcy zyskały miejsce do odbudowy wojska, a Związek Radziecki zdobył bezcenną wiedzę militarną, techniczną i gospodarczą. Oba kraje stały się potęgami marzącymi o światowej dominacji.
Książka Johnsona jest wspaniale pouczająca. Objaśnia jedną z najmniej znanych i najmniej rozumianych relacji XX wieku - kontaktu międzywojennych pariasów, Niemiec i Związku Radzieckiego. Ta dobrze napisana i doskonale udokumentowana praca jest niezbędną lekturą dla każdego, kto interesuje się tym okresem-. Roger Moorhouse, autor książek Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi i Pakt Diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina, 1939-1941.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8188-942-1 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Podziękowania
------------------------------------------------------------------------
Nad książką tą pracowałem w tej czy innej formie przez większość dorosłego życia. W ciągu tego czasu nauczyłem się, że pisanie pracy dotyczącej historii stosunków międzynarodowych jest w równej mierze zadaniem literackim, co epopeją. Tekst książki przebył ze mną dziesiątki tysięcy mil, nim wreszcie trafił na półki księgarń. Tych mil nie sposób byłoby przebyć bez zachęt rodziny i przyjaciół oraz pomocy kolegów-badaczy, archiwistów, agentów i redaktorów.
Projekt ten rozpoczął się na pierwszym roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Poszukując tematu na rozprawę, zadałem sobie pytanie, w jaki sposób Niemcom udało się tak szybko odbudować siły zbrojne po klęsce w I wojnie światowej. To doprowadziło mnie do zagadki międzywojennych stosunków niemiecko-radzieckich, które stanowią temat niniejszej książki. Miałem szczęście do znakomitych opiekunów pracy, którzy pomogli mi przebyć sześć lat pracy nad tym projektem. Byli nimi pułkownik Peter Mansoor, który pomagał mi redagować rozdziały podczas pisania i przypominał mi, bym nie zapominał o takich kwestiach wojskowych jak doktryna, szkolenie i budżet; David Hoffmann, który dostarczył bezcennych rad dotyczących archiwów rosyjskich; wreszcie Alan Beyerchen, który pomagał mi przez cały czas pisania, zachęcając mnie także, bym rozbudował w pracy wątki dotyczące techniki. Jestem przede wszystkim zobowiązany mojej promotorce, Jennifer Siegel, za nieustanne wsparcie i cenne rady. To jej mentorstwu zawdzięczam sformułowanie kluczowych pytań badawczych, przygotowanie do pracy w archiwach oraz pomoc w stworzeniu konstrukcji mojej rozprawy. Co więcej, jej rady naprowadziły mnie na przebadanie największych niemieckich przedsiębiorstw – takich jak Krupp – co pomogło odkryć kluczową rolę współpracy niemiecko-radzieckiej w technicznych aspektach odbudowy niemieckiej machiny wojennej. Mam nadzieję, że odwdzięczyłem się jej nieco za okazaną w ciągu lat pomoc, a jej coroczne pisanie dla mnie dziesiątków listów polecających dobiegło nareszcie końca.
Z Columbus praca nad rozprawą przywiodła mnie do archiwów w Essen, Stuttgarcie, Augsburgu, Lipiecku, Kazaniu, Samarze, Berlinie, Warszawie, Newport, Palo Alto i Waszyngtonie; dłuższy czas spędziłem w Moskwie, Fryburgu Bryzgowijskim i Londynie. Na każdym z licznych przystanków niemal wszyscy archiwiści okazali się niezwykle pomocni. Szczególnie pragnę podkreślić i podziękować za pomoc pracownikom Rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojskowego – gdzie byłem bywalcem przez niemal rok – i w Federalnym Archiwum Wojskowym we Fryburgu Bryzgowijskim. Także pracownicy archiwów niemieckich przedsiębiorstw (Krupp, Daimler-Benz i MAN) jak jeden mąż okazali entuzjastyczną pomoc. Praca w Willi Hügel Kruppa była szczególnie łakomym kąskiem, tak z racji perspektyw badawczych, jak i cudownego otoczenia. W Rosji jestem wdzięczny pracownikom Państwowego Archiwum Obwodu Lipieckiego i Państwowego Archiwum Obwodu Samarskiego, gdzie nieprzebadane dotąd akta dotyczące stosunków niemiecko-radzieckich okazały się wspaniałym łupem.
Badania te nie byłyby jednak możliwe bez szczodrej pomocy finansowej. Foreign Language Area Studies Fellowship zapewniło mi okazję do szlifowania w Moskwie mej znajomości rosyjskiego. Same liczne wyjazdy badawcze były możliwe dzięki grantom przyznanym przez Towarzystwo Historii Techniki, Fundację Bradleya, Centrum Mershona dla Studiów Bezpieczeństwa Międzynarodowego oraz Stypendium Fulbrighta-Haysa, które zapewniło mi ponowny roczny pobyt w Moskwie. Otrzymałem także hojne wsparcie od Fundacji H.F. Guggenheima i Smitha-Richardsona, które pomogło mi rozpocząć pisanie pracy. Jednak ze wszystkich grantów, które umożliwiły powstanie tej rozprawy, najbardziej zaszczycony jestem otrzymaniem pierwszego grantu badawczego od Fundacji Pamięci Podpułkownika Seana M. Judge’a. Nosi ona imię i upamiętnia przedwcześnie zmarłego przyjaciela i kolegę-studenta Uniwersytetu Stanowego Ohio. Mam nadzieję, że podobałaby mu się ta książka.
Z Moskwy projekt zawiódł mnie do New Haven w stanie Connecticut, gdzie przebywałem na rocznym stypendium przeddoktorskim w International Security Studies (ISS) na Uniwersytecie Yale. Jestem ogromnie wdzięczny Paulowi Kennedy’emu, tak za jego towarzystwo, jak i jego rady oraz za stworzony przez niego program ISS. Ten ostatni dał mi możliwość ukończenia pisania pracy w niezwykłym intelektualnym środowisku pracowników i stypendystów programu.
Na tym jednak nie zakończyły się podróże tej książki. Po obronieniu dysertacji w roku 2016 otrzymałem stypendium podoktorskie w Centrum Clemensa Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Teksasu w Austin. Ponownie miałem szczęście znaleźć się w dobrym towarzystwie dzięki dyrektorowi Centrum Clemensa, Willowi Inbodenowi. Tam ukończyłem pierwszą wersję tej książki, rozpoczynając jednocześnie prace badawcze w celu poszerzenia jej zakresu z okresu Rapallo na cały okres międzywojenny. Najważniejszym wydarzeniem podczas mojego pobytu w Austin było jednak przypadkowe poznanie podczas wyjścia z przyjaciółmi uroczej młodej damy – mojej wspaniałej żony Mariah. Projekt ten przywiódł mnie do niej – stał się więc wart włożonego wysiłku.
Z Austin udałem się (wkrótce miałem już przeprowadzać się nie sam!) z powrotem do New Haven, gdzie Beverly Gage zatrudniła mnie jako dyrektora wspomagającego Program Grand Strategy (GS) na Yale; tam też kończyłem pracę nad książką. Jestem jej wdzięczny za szansę powrotu na dwa lata do Yale, gdzie ponownie mogłem cieszyć się towarzystwem pracowników i stypendystów GS i ISS. Rozmowy z pracownikami, stypendystami oraz moimi studentami pomogły mi dokonać mnóstwa zmian w książce. W efekcie, w ciągu dwóch lat pracy dyrektora wspomagającego, tekst powoli zmienił się z rozprawy w coś, co zaczynało przypominać książkę.
Czekał nas z Mariah jeszcze jeden przystanek, nim maraton ten miał dobiec końca, a ja wreszcie zaprzestałem korygowania tekstu. Półtora roku temu zaoferowano mi katedrę historii wojskowości rodziny P.J. Morgana na Uniwersytecie Notre Dame. Mój dotychczasowy tutaj pobyt był niezwykle przyjemny, tym bardziej z uwagi na miłych, wrażliwych i gościnnych kolegów, znakomite grono pracowników i świetnych studentów. Jestem wdzięczny im wszystkim, jak i Pat Morgan za zapewnienie tak wielkiej pomocy w dziedzinie historii wojskowości. W ciągu naszego niedługiego pobytu wraz z Mariah wyrobiliśmy sobie doskonałą opinię o społeczności Notre Dame.
Wiele innych osób po drodze pozostawiło swój ślad na tej pracy. Mary Habeck była bardzo pomocna, komentując moją dysertację i dzieląc się hojnie wynikami swoich badań. Historyk i dyrektor Niemieckiego Muzeum Czołgów w Münster Ralf Raths także służył mi pomocą, komentując rozdziały tekstu i wyjaśniając mi konstrukcje niemieckich czołgów. Poza wieloma osobami wymienionymi już wyżej, projekt ten korzystał także z rad, uwag, pytań, sugestii źródłowych i pomocy w tłumaczeniach, jakich udzielili w ciągu ostatnich dziesięciu lat Fritz Bartel, John Bew, Mike Brenes, Bruno Cabanes, James Cameron, Seth Center, Alexander Clarke, Rob Clemm, Susan Colbourn, Alice Conklin, Jonathan Coopersmith, Max Crowder, Michael De Groot, Tony Demchak, Michael Desch, Andrew Ehrhardt, Ryan Evans, Hal Friedman, Zachery Fry, John Gaddis, Frank Gavin, John Hall, Stephen Kotkin, Charlie Laderman, Rebecca Lissner, Alex Martin, John Mearsheimer, Chris Miller, Nuno Monteiro, Eva-Maria Muschik, Paul Niebrzydowski, Geoffrey Parker, Ionut Popescu, James Rogers, Klaus Schmider, Mark Stoler, Matthias Strohn, Ingo Trauschweizer, Will Waddell, Gerhard Weinberg, Corbin Williamson i Evan Wilson. Jestem wdzięczny mojemu agentowi Rogerowi Williamsowi za jego zachęty i wsparcie przy doprowadzeniu tej książki do końca. Mój redaktor, niezmiennie cierpliwy Tim Bent, w ciągu ostatnich czterech lat zmagał się z trzema kompletnie różnymi wersjami tego tekstu, gdy rosły zakres i objętość książki. Jego uwaga i mądre rady pomogły zmienić tę książkę z czegoś, co przypominało dysertację, w tom, który trzymają Państwo w rękach.
Na koniec pragnę podziękować mojej rodzinie za wsparcie okazane mi w ciągu długiego procesu badań, podróży i pisania tej książki. Poza wsparciem moralnym moja żona i rodzice przeczytali znaczną część tekstu i cała trójka – zwłaszcza mój ojciec, który sam pisze – udzieliła pomocnych rad. Moja siostra Libby pomagała mi w organizowaniu dziesiątek tysięcy skanów i kserokopii, jakie przywoziłem ze sobą z archiwów. A moja maleńka córeczka Madeleine wysłuchała znacznej części tej książki, gdy czytałem jej fragmenty podczas wprowadzania ostatnich poprawek. Usypiała przy tym znakomicie; staram się nie wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków. Bez nich wszystkich ukończenie tej podróży, wiodącej przez wiele miejsc od Columbus, przez Moskwę, do South Bend, byłoby niemożliwe.------------------------------------------------------------------------
Wykaz skrótów
------------------------------------------------------------------------
ARCHIWA
AAN – Archiwum Akt Nowych, Warszawa
BA-L – Archiwum Federalne, Berlin-Lichterfelde
BA-MA – Federalne Archiwum Wojskowe, Fryburg Bryzgowijski
BNA – The National Archives, Kew
CGASO – Centralne Państwowe Archiwum Obwodu Samary, Samara
DBCA – Archiwum firmy Daimler-Benz, Stuttgart
GALO – Państwowe Archiwum Obwodu Lipieckiego, Lipieck
GARF – Państwowe Archiwum Federacji Rosyjskiej, Moskwa
HIA – Hoover Institution Archives (Archiwum Instytutu Hoovera, Stanford, Kalifornia)
IJP-L – Instytut Józefa Piłsudskiego, Londyn
IJP-NYC – Instytut Józefa Piłsudskiego, Nowy Jork
KA – Archiwa firmy Thyssen-Krupp, Essen
MAN – Archiwa firmy MAN, Augsburg
NARA – National Archives, College Park, Maryland
PA-AA – Archiwum Polityczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Berlin
RGASPI – Rosyjskie Państwowe Archiwum Historii Społeczno-Politycznej, Moskwa
RGAE – Rosyjskie Państwowe Archiwum Ekonomiczne, Moskwa
RGVA – Rosyjskie Państwowe Archiwum Wojskowe, Moskwa
Y-RAP – Yale Russian Archive Project, New Haven, Connecticut
SKRÓTY NIEMIECKIE
BMW – Bayerische Motoren Werke
F.u.G. – dowodzenie broniami połączonymi
GEFU – Towarzystwo Promocji Przedsiębiorczości Handlowej, przykrywka dla niemieckich projektów przemysłu zbrojeniowego w ZSRR
GELA – Towarzystwo Producentów Rolnych, przykrywka dla niemieckiego programu produkcji broni chemicznej w ZSRR
IvS – Biuro Inżynieryjne Budowy Okrętów, tajna organizacja niemieckiej marynarki w Holandii
KPD – Komunistyczna Partia Niemiec
MAN – Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg
NSDAP – Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników
PA-AA – Archiwum Polityczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Berlin
Russgertorg – rosyjsko-niemiecka spółka handlowa
SPD – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec
Truppenamt – Urząd Wojska, tajny niemiecki sztab generalny
Wa.Prüf. – departament testowania broni
Waffenamt – Zarząd Uzbrojenia Reichswehry
WIKO – centralne biuro, kryptonim Centrum Moskwa
WIVUPAL – ośrodek badań naukowych i prób lotniczych, niemiecki kryptonim Lipiecka
Z.Mo. – Centrala Moskwa
SKRÓTY ROSYJSKIE
BUZ – Szkoła Broni Pancernej Armii Czerwonej
CGASI – Centralny Instytut Aerohydrodynamiczny
Czeka – nazwa radzieckiej służby bezpieczeństwa w latach 1917–1922
GAU – Główny Zarząd Artylerii
GDD – Grupa operacyjna dalekiego zasięgu
GPU – Radziecka policja polityczna w latach 1922–1923
NKWD – Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych, nazwa radzieckiej służby bezpieczeństwa w latach 1934–1946
OGPU – Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny, nazwa radzieckiej służby bezpieczeństwa w latach 1923–1934
OSOAWIAChIM – Towarzystwo Obrony, Lotnictwa i Budowy Broni Chemicznej, radzieckie określenie Kamy
RKKA – Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona
RRW – Rewolucyjna Rada Wojskowa
SR – Socjaliści-Rewolucjoniści, Eserowcy
TEKO – kursy techniczne Towarzystwa Obrony, Lotnictwa i Budowy Broni Chemicznej, radziecki kryptonim dla Kamy
WOChIMU – Wojskowy Dyrektoriat Chemiczny
WSNCh – Naczelna Rada Gospodarki Narodowej
WWS – lotnictwo Armii CzerwonejWstęp
------------------------------------------------------------------------
Diabelski pakt
------------------------------------------------------------------------
1 września 1939 roku nad Polską wstało krwawe słońce. Od 4.30 rano niemieckie lotnictwo rozpętało piekło nad 158 miastami i miasteczkami w zachodniej części kraju. Kilka godzin później, bez wypowiedzenia wojny, granicę polsko-niemiecką przekroczyło 50 dywizji odrodzonej armii niemieckiej. Mimo oporu Polaków przed upływem tygodnia niemieckie czołówki pancerne dotarły na przedmieścia Warszawy. Wypowiedzenie wojny Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję nie wpłynęło na sytuację polskich żołnierzy broniących swej stolicy. Gdy wojska niemieckie okrążały Warszawę, resztki Wojska Polskiego cofały się ku granicy Rumunii, zamierzając utrzymać się przynajmniej w części kraju.
Wieczorem 16 września ambasador RP w Moskwie przybył na Kreml na spotkanie z zastępcą komisarza spraw zagranicznych. Ku jego konsternacji radziecki dyplomata poinformował go, że „wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzny rozkład państwa polskiego (…). Rząd radziecki pragnie «uchronić Polaków od nieszczęścia wojny, w którą zostali wpędzeni przez nierozważnych przywódców, i dać im możliwość życia w pokoju»”. Parę godzin później pół miliona żołnierzy Armii Czerwonej najechało Polskę od wschodu bez wypowiedzenia wojny. Ponieważ klęska była przesądzona, Warszawa 27 września poddała się Niemcom.
Dokonany w roku 1939 przez Hitlera i Stalina rozbiór Polski często był opisywany jako działanie oportunistyczne, wynikające z tymczasowej zbieżności interesów obu dyktatorów. W rzeczywistości był on jednak zwieńczeniem niemal dwudziestoletniego okresu nieregularnej współpracy pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim. Po traktacie z Rapallo z 1922 roku Związek Radziecki gościł setki niemieckich żołnierzy, inżynierów i naukowców, pracujących w tajnych obiektach wojskowych w głębi Rosji. W ramach tego pierwszego paktu radziecko-niemieckiego rewolucyjny reżim z Moskwy i arystokratyczny korpus oficerski z Berlina zgodziły się współpracować pomimo dzielących ich ogromnych różnic ideologicznych. Zerwane w roku 1933 przez Hitlera i odnowione w roku 1939 niemiecko-radzieckie partnerstwo miało ostatecznie doprowadzić oba kraje do wojny – najpierw ze swymi sąsiadami, potem zaś pomiędzy sobą.
Po I wojnie światowej sojusz niemiecko-radziecki wydawał się wysoce nieprawdopodobny, ponieważ trudno byłoby określić, jak bardzo obaj potencjalni sojusznicy nie znosili się wzajemnie. Władimir Lenin publicznie nazwał niemieckich wojskowych „dziczą”, „zbirami” i „oprawcami” i dodał, że w czasie I wojny światowej „niemieckie zbiry pobiły wszelkie rekordy zbrodni wojennych”¹. Jeszcze surowiej oceniał niemieckich socjaldemokratów, rządzących republiką weimarską po 1918 roku. Nazwał ich „wzorami niekulturalnego prostactwa i drobnoburżuazyjnego tchórzostwa”². Gdy socjaldemokraci rozkazali niemieckiemu wojsku w styczniu 1919 roku stłumić pierwszą poważną próbę komunistycznego przewrotu poza granicami Rosji, Lenin napisał, że „żadne słowa nie mogą opisać wstrętnego i ohydnego charakteru rzezi przeprowadzonej przez rzekomych socjalistów”³. Dla bolszewików prawicowi wojskowi, którzy dominowali w międzywojennej armii niemieckiej, stanowili archetyp kontrrewolucji, a ich rząd synonim czegoś jeszcze gorszego.
Niemiecki korpus oficerski był nie mniej bezpośredni w deklarowaniu nienawiści wobec bolszewizmu. Niektórzy wysocy oficerowie niemieccy nazywali w swych pismach Lenina i Trockiego „wrogami” i „diabłami”⁴. Pewien niemiecki weteran wojenny, dawny podoficer, napisał publicznie w roku 1925, że przywódcy rosyjscy – Lenin już nie żył, więc chodziło głównie o Stalina i jego stronników – byli „śmieciami ludzkości, którzy dzięki zbiegowi okoliczności opanowali w tragicznej chwili wielki kraj, wyrżnęli i eksterminowali w morderczym szale tysiące członków jego inteligencji, i już prawie dziesięć lat zaprowadzają najokrutniejszy i najbardziej tyrański reżim w dziejach”⁵. Podobne mniej więcej poglądy żywiła większość niemieckich oficerów i podoficerów, w znacznej mierze wywodzących się z prawicowych organizacji weteranów, które powstały celem tłumienia lewicowych powstań w latach 1918 i 1919.
Dlaczego zatem dwa kraje, których przywódcy uznawali swych odpowiedników za wcielenie zła, postanowiły się porozumieć? Tak jak w starej niemieckiej legendzie o Fauście, który zaprzedał swoją duszę diabłu w zamian za władzę doczesną, Niemcy i Sowieci – płacąc wielką cenę, by załagodzić poczucie własnej słabości militarnej, byli sobie zwyczajnie potrzebni. Związek Radziecki, wyniszczony wojną i izolowany na arenie międzynarodowej, potrzebował wiedzy technicznej, kapitału, nowych technologii wojskowych – a tych dostarczyć w znacznej ilości mogły jedynie Niemcy. Dla niemieckich wojskowych sojusz z Sowietami stanowił najlepszą możliwość obejścia warunków traktatu wersalskiego, który zakończył I wojnę światową. Sprzymierzeni zwycięzcy zlikwidowali praktycznie sławną cesarską armię niemiecką, zmniejszając jej liczebność z ponad 4 milionów do ledwie 100 tysięcy żołnierzy. Warunki traktatu wersalskiego zakazywały Niemcom produkcji lub nabywania nowoczesnych rodzajów uzbrojenia, takich jak samoloty i pojazdy pancerne. Dla niemieckich wojskowych zatem partnerstwo ze Związkiem Radzieckim oznaczało zbrojenia i – kiedyś – zemstę w nowej wojnie.
Pierwsze nieśmiałe kontakty pomiędzy niemieckimi wojskowymi a radzieckim państwem miały zostać nawiązane, nim wysechł atrament na traktatach kończących I wojnę światową. W roku 1919 kluczowe postaci Rosji Radzieckiej i weimarskich Niemiec zaczęły bez rozgłosu omawiać kwestie wspólnych interesów. W kwietniu 1922 roku oba państwa nawiązały stosunki dyplomatyczne, podpisując traktat w Rapallo. Tajne negocjacje zorganizowane w tym samym roku miały przynieść początek współpracy wojskowej. Ten pierwszy okres partnerstwa – epoka Rapallo – miał dobiec końca dziewięć miesięcy po zdobyciu władzy przez Hitlera w roku 1933.
W czasie epoki Rapallo Armia Czerwona zachęcała niemiecki przemysł zbrojeniowy do przenoszenia ekspertów i zakazanej produkcji na terytorium Związku Radzieckiego. Na ziemi radzieckiej założono kilka niemieckich fabryk produkujących samoloty i inny sprzęt wojskowy. Niemieccy wojskowi pełnili też rolę pośredników pomiędzy państwem radzieckim a niemieckimi przedsiębiorstwami, przyciągając inwestycje do najważniejszych sektorów radzieckiego przemysłu zbrojeniowego. W miarę rozwoju współpracy Armia Czerwona i armia niemiecka utworzyły też na terenie Związku Radzieckiego szereg wspólnych przedsięwzięć. Wśród nich była szkoła lotnicza, poligon broni pancernej oraz dwa zakłady produkcji broni chemicznej. W zamian za teren do szkolenia swych ludzi niemieccy oficerowie pomagali kształcić tysiące radzieckich inżynierów, pilotów, mechaników i naukowców. W szczytowym okresie współpracy w latach 1928–1932 w bazach, szkołach wojskowych, laboratoriach i fabrykach współpracowały setki Niemców i tysiące żołnierzy Armii Czerwonej.
Ten pierwszy okres współpracy zakończył się po dojściu do władzy Hitlera. Na jego polecenie tajne bazy zamykano jedna po drugiej; ostatnią zlikwidowano we wrześniu 1933 roku. Choć w ciągu kolejnych sześciu lat stosunki niemiecko-radzieckie miały być nacechowane nieufnością, kontaktów nigdy całkowicie nie zerwano. Wymiana gospodarcza trwała. Radzieccy posłańcy wielokrotnie sondowali niemieckich dyplomatów i wojskowych co do wznowienia wcześniejszego partnerstwa. Niemieccy dyplomaci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych doradzali zbliżenie ze Związkiem Radzieckim. Wreszcie, w pierwszej połowie 1939 roku, doszło do szybkiego ocieplenia kontaktów.
Tej wiosny Stalin i Hitler niespodziewanie, ze względu na szereg przyczyn strategicznych i ideologicznych, okazali się gotowi do wznowienia współpracy. 23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych obydwu krajów podpisali pakt o nieagresji pomiędzy Niemcami a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, lepiej znany jako pakt Ribbentrop–Mołotow. Nowe porozumienie oznaczało nie tylko wznowienie kontaktów wojskowych i gospodarczych, ale także rozbiór Europy Wschodniej pomiędzy oba kraje na mocy tajnego protokołu dodanego do traktatu. Zabezpieczony przed groźbą wojny na dwa fronty, Hitler najechał 1 września Polskę. Wielka Brytania i Francja wypełniły swoje gwarancje wobec Polski i wypowiedziały Niemcom wojnę. Pakt niemiecko-radziecki był iskrą, która spowodowała wybuch II wojny światowej w Europie.
Wiele napisano na temat aspektów politycznych i administracyjnych współpracy niemiecko-radzieckiej. Znaczy to, że historycy sporządzili chronologiczny rejestr rozmów, zakładania, organizacji i ostatecznego zamknięcia każdej ze wspólnych instalacji wojskowych i większych fabryk zbrojeniowych na terenie Związku Radzieckiego. Poza garścią prac, które ukazały się w latach 90. XX wieku, większość książek na ten temat traktowała same wspólne placówki jako coś w rodzaju „czarnej teczki” – ważnych z racji samego istnienia, ale poza tym dość tajemniczych⁶. Jako że głównym celem współpracy niemiecko-radzieckiej było opracowywanie nowych technologii wojskowych, szkolenie oficerów i inżynierów, rozbudowa potencjału przemysłu wojskowego, każda próba dokonania oceny wpływu tajnej współpracy wojskowej pomiędzy obydwoma krajami bez zajęcia się bezpośrednio pracami prowadzonymi w tych placówkach musi pozostawać niepełna. Niniejszy projekt, oparty na materiałach z 23 archiwów w pięciu krajach, ma na celu stwierdzenie, co dokładnie robili Niemcy i Sowieci w swoich tajnych instalacjach, oraz wyjaśnienie, jaką rolę odegrały te prace w wywołaniu II wojny światowej.
Jak uważam, patrząc z perspektywy czasu, najistotniejszym elementem współpracy niemiecko-radzieckiej był jej aspekt techniczny. To niemieckie zbrojenia miały stanowić największe wyzwanie dla stabilności Europy i doprowadzić wprost do wydarzeń z września 1939 roku. Gdyby Hitler w roku 1933 nie zainicjował europejskiego wyścigu zbrojeń, wybuch nowej wojny byłby mało prawdopodobny. Fundamentem jego programu zbrojeń były zaś prace prowadzone na terenie ZSRR.
Był to przede wszystkim skutek traktatu wersalskiego. Po porażce Niemiec w I wojnie światowej zwycięzcy sprzymierzeni rozmieścili na terenie Niemiec inspektorów nadzorujących rozbrojenie i demobilizację niemieckich sił zbrojnych. Jednak wyżsi oficerowie Reichswehry – niemieckiego wojska – okazali się niezdolni do zaakceptowania warunków niemieckiej porażki. Z miejsca zaczęli starania o zachowanie lub odrodzenie najważniejszych składników niemieckiej potęgi wojskowej, zwłaszcza technologii zakazanych traktatem wersalskim: czołgów, samolotów, gazów trujących, okrętów podwodnych i ciężkiej artylerii. Ponieważ nie mogli ich rozwijać pod czujnym okiem alianckich inspektorów, Reichswehra zwróciła się do Związku Radzieckiego. Tam Niemcy mieli opracowywać i testować nową generację samolotów, czołgów i broni chemicznej. Prace na terenie Związku Radzieckiego doprowadziły też do opracowania wojskowych radiostacji służących do koordynowania zgrupowań szybko przemieszczających się samolotów i pojazdów – co było kluczowym elementem tego, co później nazwano „blitzkriegiem”. Niemal każda z ważniejszych niemieckich firm zbrojeniowych i większość liczących się niemieckich konstruktorów samolotów i czołgów z II wojny światowej brała udział w tym procesie. Wielu z konstruktorów udało się do ZSRR, by pracować nad nowymi technologiami wojny. Większość prototypów opracowanych i wypróbowanych na terenie wspólnych ośrodków była o generację starsza – czyli mniej zaawansowana – od pojazdów wojskowych II wojny światowej. Jednakże bez nich niemożliwe byłoby opracowanie ich następców. Panzer I, II, III i IV – czołgi, z którymi Niemcy miały rozpocząć wojnę – były bezpośrednim lub pośrednim rezultatem prac prowadzonych na terenie ZSRR.
Dla Sowietów wspólne ośrodki oznaczały partnerstwo z niemieckimi firmami i okazję do uprawiania szpiegostwa przemysłowego. Wymiana własności intelektualnej – oraz jej kradzież – odegrały kluczową rolę w powstaniu lub rozwinięciu wielu radzieckich konstrukcji czołgowych, w tym T-24, T-26, T-28, T-35 i Bystrochodnego Tanka (czołgu szybkiego, czyli BT). Konstrukcje te stanowiły większość radzieckich wojsk pancernych w chwili wybuchu II wojny światowej. Pierwsza generacja radzieckich ciężkich bombowców była tak ewidentnym rozwinięciem konstrukcji niemieckich, że pewien porywczy konstruktor współpracujący z niemieckim wojskiem, ku wielkiej konsternacji własnego rządu, złożył przed międzynarodowym trybunałem pozew przeciw Związkowi Radzieckiemu o naruszenie praw patentowych.
Rozwój techniki wojskowej wpływał też na zmiany doktrynalne w siłach zbrojnych obu krajów. Tylko w Związku Radzieckim niemieccy oficerowie mogli osobiście zapoznawać się z działaniem zakazanych rodzajów broni. Prace prowadzone we wspólnym ośrodku broni pancernej skłoniły niemieckich wojskowych do całkowitego przeformułowania roli czołgów i do zarzucenia produkcji czołgów lekkich na rzecz średnich – co doprowadziło do powstania Panzer IV, podstawowego niemieckiego typu czołgu podczas wojny. Ten sam proces nastąpił w niemieckim lotnictwie. Doświadczenia doktrynalne prowadzone w niemieckiej bazie lotniczej w ZSRR okazały się tak ważne, że przyszły generał Luftwaffe Wilhelm Speidel miał napisać: „Duchowe podstawy przyszłej Luftwaffe wypracowano na tym aerodromie”⁷. Trudno także przecenić znaczenie wpływów intelektualnych niemieckiej Reichswehry na Armię Czerwoną przed 1933 rokiem. Reichswehra bezpośrednio lub pośrednio asystowała przy szkoleniu tysięcy radzieckich oficerów. W latach 1925–1933 w Niemczech odbywało szkolenie lub studiowało 156 wyższych oficerów radzieckich; niektórzy spędzili tam nawet rok. Na liście radzieckich studentów w Niemczech znajdowało się dwóch szefów sztabu Armii Czerwonej, dwóch z pięciu marszałków Związku Radzieckiego, dowódcy radzieckich sił powietrznych, szef Zarządu Motoryzacji i Mechanizacji oraz szef radzieckiego programu broni chemicznej. Znajdowali się też na niej czołowi teoretycy wojskowi i większość spośród znaczniejszych wykładowców akademii wojskowych. Współpraca doprowadziła do reformy Armii Czerwonej na wzór niemiecki i przyjęcia niemieckiego modelu Sztabu Generalnego jako najważniejszej zasady organizacyjnej⁸. Wreszcie, ponieważ niemieckie i radzieckie siły zbrojne wspólnie się zbroiły, rozwijały się w podobnym – choć w żadnym razie nie w tym samym kierunku.
Niniejsza książka dzieli się na dwie części. Celem pierwszej jest ustalenie, dlaczego Niemcy i Związek Radziecki nawiązały partnerskie stosunki i co kształtowało to partnerstwo w czasie epoki Rapallo. Początek części pierwszej nakreśla porażkę cesarskich Niemiec i carskiej Rosji podczas I wojny światowej. Wyjaśnia, kto objął władzę w tych państwach po wojnie, ich cele strategiczne oraz to, w jakim stopniu były one wynikiem doświadczeń obu krajów w czasie Wielkiej Wojny. Następnie opisywany jest traktat wersalski, czyli układ pokojowy narzucony przez zwycięskie mocarstwa sprzymierzone. Wersal oznaczał dla pokonanych Niemiec reparacje gospodarcze i ograniczenia wojskowe, które miały wywrzeć ogromny wpływ na ich nowy ustrój – republikę weimarską – i ukształtować Reichswehrę.
Dalej przedstawiane są kontakty nawiązywane przez radzieckich i niemieckich dyplomatów, szpiegów i oficerów w roku 1919 i 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej; wyjaśniany jest proces, dzięki któremu państwa tak zaciekle wrogie wobec siebie pod względem ideologicznym nawiązały strategiczne partnerstwo. Najważniejszymi postaciami w tym wczesnym okresie byli Lew Trocki i generał Hans von Seeckt. W kolejnych rozdziałach prezentowana jest następnie zbudowana przez obu współpraca niemiecko-radziecka. Początkowo partnerstwo Seeckt–Trocki skupiało się na porozumieniach wojskowo-gospodarczych pomiędzy firmami niemieckimi a radzieckim wojskiem, negocjowanych przy wsparciu Reichswehry.
Od roku 1925 w relacji tej zaszły znaczące zmiany. Rozdziały 9–14 przedstawiają nasilanie się bezpośredniej współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi obu krajów. Zwłaszcza Reichswehra zaczęła przemieszczać ośrodki szkoleniowe, laboratoria badawcze i programy rozwoju prototypowych konstrukcji na terytorium Związku Radzieckiego. Proces ten, przerwany w roku 1926 z powodu politycznego skandalu, w roku następnym uległ przyspieszeniu.
Reszta pierwszej części książki zajmuje się szczytowym okresem współpracy pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim w latach 1928–1932. W tym czasie niemieckie firmy zapewniły obficie kapitał i wsparcie techniczne niezbędne dla rozwoju radzieckiego przemysłu zbrojeniowego w ramach pierwszego stalinowskiego Planu Pięcioletniego. Jednocześnie setki niemieckich oficerów szkoliły się i testowały sprzęt na terenie tajnych ośrodków. W ramach porozumienia przeszkolili też tysiące radzieckich oficerów i inżynierów. Wymiana intelektualna i techniczna, szczególnie w zakresie lotnictwa i broni pancernej, przyniosła zwiększenie możliwości bojowych obu stron.
Druga część książki, skupiona na skutkach współpracy niemiecko-radzieckiej, podkreśla rozpad niemiecko-radzieckiego partnerstwa w czasie europejskiego wyścigu zbrojeń zapoczątkowanego przez Hitlera w roku 1933. Następuje opowieść o tym, jak lata tajnej współpracy pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim odegrały w tymże wyścigu kluczową rolę.
Ostatnia faza międzywojennych stosunków niemiecko-radzieckich przyniosła wznowienie partnerstwa. W sierpniu 1939 roku Stalin i Hitler wznowili wymianę gospodarczą i wojskową oraz podzielili pomiędzy siebie Europę Środkową i Wschodnią. W następnym miesiącu oba kraje najechały na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową w Europie. Książka bada charakter odnowionego partnerstwa niemiecko-radzieckiego i wskazuje, w jaki sposób kształtowało ono przebieg pierwszych faz II wojny światowej.
Ostatnie strony pracy wyjaśniają kres ich partnerstwa. Odniósłszy sukcesy wykraczające ponad najbardziej niedosiężne przewidywania, Hitler postanowił zdradzić Stalina i 22 czerwca 1941 roku uderzył na ZSRR. Opierał się w tym w wielkiej mierze na zasobach ludzkich, technicznych i gospodarczych, jakie uzyskał dzięki radzieckiej pomocy. Było to ostateczne, tragiczne zakończenie dwudziestoletniego okresu nawiązywanego i zrywanego partnerstwa.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1.
W.I. Lenin, _Collected Works: Volume 28, July 1918–March 1919_, przeł. J. Riordan, Progress Publishers, Moscow 1965, s. 42, 52, 54, 64.
2.
Ibidem, s. 434.
3.
Ibidem.
4.
W. Groener, _Lebenserinnerungen: Jugend, Generalstab, Weltkrieg_ red. F. Frhr. Hiller von Gaertringen, Vandenhoeck und Ruprecht, Göttingen 1957, s. 469–472. Zob. też F. von Rabenau, H. von Seeckt: _Aus seinem Leben (1918–1936)_, Hass und Koehler, Leipzig, 1940. G. Hilger, A.G. Meyer, _The Incompatible Allies: A Memoir-History of German-Soviet Relations, 1918–1941_, Hafner, New York 1971, s. 191–192.
5.
A. Hitler, _Mein Kampf_, Reynal and Hitchcock, New York 1925/1941, s. 479. Pogląd ten był mniej więcej reprezentatywny dla członków Freikorpsów, z których wywodziła się znaczna część wojska w latach 1919–1921. Hitler został zdemobilizowany w ciągu jednej z ostatnich redukcji w końcu marca 1920 roku.
6.
Trzy najważniejsze prace to książka niemieckiego historyka Manfreda Zeidlera, _Reichswehr und Rote Armee_ (1994), oparta na jego pracy doktorskiej. Zeidler jako pierwszy argumentował, że tajna współpraca niemiecko-radziecka odegrała ważną rolę w niemieckich zbrojeniach. Najlepsza praca wykorzystująca niedawno odtajnione rosyjskie materiały archiwalne to praca pracownika rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, historyka dyplomacji Siergieja Gorłowa – Gorłow, _Sowierszenno siekrietno. Aljans Moskwa–Bierlin 1920–1933 gg._, 2001. Trzecią jest praca Mary Habeck, _Storm of Steel_ (2003), która bardzo szczegółowo opisuje niemiecko-radziecką współpracę przy rozwoju wojsk pancernych, wykorzystując źródła niemieckie i radzieckie.
7.
W. Speidel (publikował jako Helm Speidel), _Reichswehr und Rote Armee_, „Vierteljahrshefte für Zeitgeschichte, Quarterly Journal for Contemporary History”, 1:1, 1953, s. 28.
8.
Ph.A. Bayer, _The Evolution of the Soviet General Staff, 1917–1941_, Garland, New York 1987, s. 226–228.
9.
_Report of July 22, Narrative of M. Lembitch, Chief Russian Observer at the Front_ (w:) _Source Records of the Great War; A Comprehensive and Readable Source Record of the World’s Greatest War_, red. Charles F. Horne, American Legion Press, Indianapolis 1923, s. 259–260.
10.
D. Stone, _A Military History of Russia: From Ivan the Terrible to the War in Chechnya_, Praeger Security International, Westport 2006, s. 158.
11.
N. Stone, _The Eastern Front, 1914–1917_, Hodder and Stoughton, London 1975, s. 85–91.
12.
D. Stone, _A Military History of Russia_, s. 167.
13.
J. Siegel, _For Peace and Money: French and British Finance in the Service of Tsars and Commissars_, Oxford University Press, Oxford 2014, s. 128; S. Broadberry, M. Harrison, _The Economics of World War One_, Cambridge University Press, Cambridge 2005, s. 247.
14.
Rząd najpierw porzucił parytet złota, potem coraz szybciej dodrukowywał pieniądze. Do połowy 1917 roku inflacja miała osiągnąć 702 procent wobec wartości z 1914 roku. S.G. Marks, _War Finance (Russian Empire)_ (w:) _1914–1918: International Encyclopedia of the First World War_, red. U. Daniel, P. Gatrell, O. Janz, H. Jones, J. Keene, A. Kramer, B. Nasson, Freie Universität Berlin Digital Press, Berlin 2014, s. 10. http://dx.doi.org/10.15463/ie1418.10159, podaje dane o inflacji, Rosyjskie Państwowe Archiwum Gospodarcze (RGAE), f. 7733, o. 1, d. 166, l. 11.
15.
N. Stone, _The Eastern Front, 1914–1917_, s. 287.
16.
P.H. Lindert, S. Nafziger, _Russian Inequality on the Eve of Revolution_, „The Journal of Economic History”, 74,3, wrzesień 2014, s. 767–798, tabela 2; B.D. Taylor, _Politics and the Russian Army: Civil-Military Relations, 1689–2000_, Cambridge University, Cambridge 2003, s. 58.
17.
D. Stone, _A Military History of Russia,_ s. 166–167.
18.
Ibidem, s. 167.
19.
Relacja naocznego świadka z istniejącej krótko republiki obalonej przez bolszewików, zob. Boris Sokołow, _The White Nights: Pages from a Russian Doctor’s Notebook_, red. I. Ona Johnson, Bowen Books, Tyler 2018.
20.
L. Trocki, _The History of the Russian Revolution_, przeł. M. Eastman, Haymarket Books, London 2008, s. 814–815.
21.
V. Sebestyen, _Lenin: The Man, the Dictator, and the Master of Terror_, Pantheon, New York 2017, s. 341–343.
22.
D. Wołkogonow, _Trotsky: The Eternal Revolutionary_, przeł. H. Shukman, Free Press, New York 1996, s. 9.
23.
Ibidem, s. 70.
24.
D.T. Zabecki (red.), _Germany at War: 400 Years of Military History_, ABC- CLIO, Santa Barbara 2014, s. 410.
25.
J.W. Wheeler-Bennett, _Brest-Litovsk: The Forgotten Peace, March 1918_, Macmillan, London 1938, s. 226–227; _Proceedings of the Brest-Litovsk Peace Conference: The Peace Negotiations between Russia and the Central Powers, 21 November, 1917 – 3 March, 1918_, Government Printing Office, Washington 1918.
26.
Wheeler-Bennett, _Brest-Litovsk_, s. 226–227.
27.
Ibidem, s. 227–228.
28.
Wołkogonow, _Trotsky_, s. 111.
29.
Ibidem.
30.
E. Mawdsley, _The Russian Civil War_, Pegasus, New York 2005, s. 34–35.
31.
Wheeler-Bennett, _Brest-Litovsk_, s. 244.
32.
Ibidem, s. 249.
33.
Sebestyen, _Lenin_, s. 378.
34.
Ibidem.
35.
P. v. Hindenburg, _Out of My Life_, przeł. F.A. Holt, 1920; reprint, Forgotten Books, London 2013, s. 334–335. Zob. Wheeler-Bennett, _Brest-Litovsk_, s. 477.
36.
Sebestyen, _Lenin_, s. 378–379.
37.
Ibidem.
38.
R.M. Slusser, J.F. Triska, _A Calendar of Soviet Treaties, 1917–1957_, Stanford University Press, Stanford 1957, s. 1–3.
39.
A. Heywood, _Modernizing Lenin’s Russia: Economic Reconstruction, Foreign Trade and the Railways_, Cambridge University Press, Cambridge 1999, s. 76.
40.
R.H. Haigh, D.S. Morris, A.R. Peters, _German-Soviet Relations in the Weimar Era: Friendship from Necessity_, Barnes and Noble, Totowa 1985, s. 28.
41.
L. Trocki, _We Need an Army, 19 March 1918_ (w:) _The Military Writings and Speeches of Leon Trotsky, Volume I: 1918_, New Park Publications, London 1979, s. 23.
42.
Ibidem, s. 34.
43.
N.H. Croll, _Mikhail Tukhachevsky in the Russian Civil War_, niepublikowana praca doktorska, University of Glasgow, 2002, s. 37.
44.
J. Kantor, _Wojna i mir Michaiła Tuchaczewskiego_, Ogoniok, Moskwa 2005, s. 53, 64.
45.
Ibidem, s. 86–88.
46.
Ibidem, s. 92–102, 106.
47.
O. Figes, _The Red Army and Mass Mobilization During the Russian Civil War 1918–1920_, „Past Present”, 129, listopad 1990, s. 196.
48.
Mawdsley, _The Russian Civil War_, s. 67–68.
49.
Korpus Czechosłowacki został uzbrojony przez władze carskie do walki przeciwko Austro-Węgrom kontrolującym Czechy i Słowację; Słowacy stanowili jedynie około 10 procent jego składu.
50.
Żaden z dowódców białych sił rosyjskich nie wykazywał się większym zmysłem politycznym ani też nie ogłosił spójnego programu politycznego. Najzdolniejszy spośród nich, Anton Denikin, pozwolił żołnierzom mordować w serii pogromów tysiące ukraińskich Żydów, co sprowadziło na niego potępienie międzynarodowe i zaszkodziło pozyskiwaniu nowych żołnierzy. Co gorsza, utrudniło to Brytyjczykom, głównym sprzymierzeńcom Denikina, udzielenie mu szerszej pomocy, o czym Churchill wspomniał wprost w liście do Denikina. Kłopoty Denikina z kozakami, bez których jego wojsko byłoby o wiele słabsze, także ukazują jego brak talentów dyplomatycznych. Kozacy niechętnie wyprawiali się poza swe ziemie ojczyste i często byli bardzo podzieleni politycznie. Podczas jednej z rozmów z dowódcą Armii Kozaków Dońskich Denikin powiedział, że „Sicz Dońska jest jak dziwka, sprzeda się temu, kto zapłaci”. W odpowiedzi dowódca armii kozackiej stwierdził: „Skoro Sicz Dońska jest dziwką, to Armia Ochotnicza jest alfonsem żyjącym z jej zarobków”. Zjednoczone dowództwo wojskowe bolszewików miało okazać się znacznie skuteczniejsze w planowaniu strategicznym. Mawdsley, _The Russian Civil War_, s. 165.
51.
E. Ziemke, _The Red Army, 1918–1941: From Vanguard of World Revolution to America’s Ally_, Routledge, New York 2001, s. 95.
52.
Zob. Trocki, _The Socialist Fatherland in Danger, 29 July 1918_ (w:) _The Military Writings and Speeches of Leon Trotsky, Volume I: 1918_, s. 286–302.
53.
D. Wołkogonow, _Lenin_, przeł. M. Antosiewicz, Amber, Warszawa 1997, s. 228. _Lenin: A New Biography_, Free Press, New York 1994, s. 220.
54.
Ibidem.
55.
John Erickson, _The Soviet High Command: A Military-Political History, 1918–1941_, Frank Cass, London 2001, s. 56.
56.
J.D. Smele, _Aleksandr Alekseevich Baltiiskii_, _Tikhon Serafimovich Khvesin_, _Mikhail Mikhailovich Lashevich_ i _Mikhail Nikolaevich Tukhachevsky_ (w:) _Historical Dictionary of the Russian Civil Wars, 1916–1926_, Rowman and Littlefield, New York 2015, s. 172, 575, 656, 1187.
57.
Figes, _The Red Army and Mass Mobilization_, s. 168.
58.
Erickson, _The Soviet High Command_, s. 76.