- W empik go
Dieta antyrakowa. Przepisy na zdrowe życie - ebook
Dieta antyrakowa. Przepisy na zdrowe życie - ebook
Liczba zachorowań na nowotwory stale rośnie. To jasne, że nikt z nas nie chce doświadczyć tej choroby. Ale czy na co dzień robisz wszystko, by się przed nią uchronić? Dzięki tej książce dowiesz się, czego się wystrzegać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Poznasz szeroki wachlarz naturalnych składników żywności o działaniu przeciwzapalnym, ochronnym i antynowotworowym.Odkryjesz, jak wielką moc w staraniach o zdrowie mają warzywa zielone, cebulowe, strączkowe, owoce jagodowe i cytrusowe, a także przetwory owsiane, orzechy, kiełki, zioła i przyprawy - czyli top 10 produktów wspomagających nas w profilaktyce antynowotworowej.
Obszerną część teoretyczną książki uzupełnia bogaty zbiór przepisów na śniadania, obiady, kolacje, surówki, przekąski i prozdrowotne koktajle.
AGATA LEWANDOWSKA – dietetyk z ponad 10-letnim doświadczeniem, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SGGW oraz podyplomowych studiów z psychodietetyki na SWPS. Interesuje się sportem i wpływem codziennej diety na zdrowie. Autorka 10 poradników m.in. Dieta wzmacniająca odporność, Przepisy na młodość. Dieta anti-aging; Warzywa, które leczą; Dieta zdrowych jelit; Niski indeks glikemiczny; Pokonaj nadciśnienie dietą DASH. Prowadzi stronę internetową oraz bloga pod adresem www.lewandowskaagata.pl.
Spis treści
Styl życia a występowanie nowotworów
Czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu
Monitorowanie stanu zdrowia
Stres oksydacyjny, wolne rodniki i reaktywne formy tlenu
Niewłaściwy sposób żywienia a nowotwory
Substancje toksyczne i potencjalnie szkodliwe w żywności
Niebezpieczne opakowania i akcesoria kuchenne
Niedobory i nadmiary oraz ich konsekwencje
Techniki kulinarne i niebezpieczeństwa z nimi związane
Czego unikać w kuchni i jak neutralizować zagrożenia?
Jakie składniki chronią nas przed nowotworami?
Diety i style żywienia w profilaktyce raka
Dieta o niskim indeksie glikemicznym
Produkty antynowotworowe
Siemię lniane i olej lniany
Śniadania na dobry początek
Nocna owsianka (bez gotowania)
Jogurt z kaszą jaglaną i owocami
Płatki jęczmienne z marchewką i żurawiną
Owsianka z jabłkiem i migdałami
Kanapki z łososiem i rzodkiewką
Śniadaniowa kasza na rozgrzewkę
Kanapki z humusem i bazylią
Buraczkowa kasza gryczana na słodko
Pasta z czerwonej fasoli z miętą
Kanapki z kozim serem i truskawkami
Śniadaniowa sałatka słodko-słona
Kanapki z pikantnym twarożkiem
Zupa z soczewicy z pomidorami
Pieczone kotlety z czosnkiem i pietruszką
Pieczone kotlety z fasolą
Sałatka z kapusty i kurczaka
Sałatka z dorszem i parowanymi warzywami
Indyk z sosem węgierkowym
Indyk grillowany z kalafiorem i sosem musztardowym
Makaron z łososiem i rukolą
Pieczona ryba ze szparagami
Makaron z ciecierzycy z domowym pesto z rukoli
Kurczak gotowany w jogurcie
Sałatka z fasolą, kiszonym ogórkiem i ryżem
Zupa z pstrąga z ziemniakami i wstążkami z cukinii
Omlet jaglany z jarmużem i fasolą
Zupa jarzynowa z fasolą, sezamem i kolendrą
Surówka z cykorii z gruszką i żurawiną
Korzenna surówka z selera
Surówka brokułowa z ogórkiem małosolnym
Surówka z brukselki i awokado
Surówka z jarmużu z suszonymi pomidorami
Sok z czerwonej kapusty i jabłka
Smoothie jabłkowe z selerem i kiełkami brokułów
Koktajl z burakiem i aronią
Aksamitny koktajl jaglany z malinami
Superkoktajl antyoksydacyjny
Smoothie zimowe z jarmużem
Sok z białą kapustą i marchewką
Koktajl brzoskwiniowy z imbirem i kurkumą
Zielony sok z brokułami i jarmużem
Koktajl z żurawiną, ananasem i mango
Kasza gryczana z serem feta i sosem żurawinowym
Sałatka z pęczaku z indykiem i musztardą
Sałatka z soczewicą i suszonymi pomidorami
Sałatka z kurczakiem, brzoskwinią i granatem
Kanapki z pikantną pastą jajeczną
Kanapki z masłem czosnkowym i indykiem
Sałatka ziemniaczana ze śledziem
Sałatka z burakiem, kozim serem i orzechami
Krem z kalafiora z selerem i pietruszką
Chrupiąca kapusta z kremowym dipem czosnkowym
Kanapki ze „smalcem” z fasoli
Krem z groszku z chipsami jarmużowymi
Sałatka z jajkiem, zielonymi warzywami i oliwkami
Kategoria: | Kuchnia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8151-156-8 |
Rozmiar pliku: | 11 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wszyscy boimy się nowotworów. Część z nas zetknęła się już z tym problemem w bliższej lub dalszej rodzinie albo wśród znajomych. Najpierw jest szok, potem stresujące badania, pełne napięcia oczekiwanie i diagnoza, która wywraca wszystko do góry nogami – to droga, którą przeszło już bardzo wielu ludzi. Niestety wciąż nie znamy lekarstwa na raka, a rokowania w przypadku niektórych jego odmian są umiarkowanie optymistyczne lub po prostu złe.
Wszyscy boimy się nowotworów, więc… nie lubimy o nich słyszeć, myśleć ani mówić. Za to lubimy odsuwać od siebie myśl o ewentualnym zachorowaniu i spychać ją na najdalszy kraniec świadomości.
Ile razy słyszałeś od kogoś, kto pali: „daj spokój, na coś trzeba umrzeć!”; od kogoś, kto źle się odżywia: „życie jest za krótkie, żeby się umartwiać”, od kogoś, kto miał w rodzinie nowotwór: „takie geny, będzie, co ma być!” albo od kogoś, kogo styl życia znacząco odbiega od zalecanego: „to nie ma znaczenia!”? A może tobie też zdarzyło się wygłaszać takie hasła?
To wszystko ma znaczenie. I to duże. A w chwili zachorowania, gdy obieramy nową perspektywę, jest już często za późno na zmiany i jedyne, co nam pozostaje, to wyrzuty sumienia, że nie dbaliśmy o siebie bardziej. Nie musi tak być!
Styl życia oraz dieta mają ogromny wpływ na to, czy w przyszłości zachorujemy na nowotwór czy nie (nawet, jeśli ktoś w naszej rodzinie chorował i podejrzewamy, że mogliśmy odziedziczyć pewne skłonności do zachorowania). Faktycznie, istnieją nowotwory, na których wystąpienie mamy niewielki wpływ (spowodowane np. specyficzną infekcją, powikłaniem innej choroby, defektem genetycznym, czynnikami zewnętrznymi). Jednak wiele z nich (np. rak żołądka, gardła i przełyku, rak trzustki, rak pęcherza moczowego, tarczycy, jelita grubego, piersi, prostaty czy płuc) może wystąpić (lub nie!) w zależności od tego, co jemy i jak żyjemy. Warto wykorzystać tę przewagę, zgromadzić niezbędną wiedzę i zmienić swoje nawyki już teraz. Właśnie w tym celu powstała ta książka.
STYL ŻYCIA
A WYSTĘPOWANIE NOWOTWORÓW
To, że nasz styl życia ma olbrzymi wpływ na zdrowie, jest sprawą tyleż oczywistą, co szeroko bagatelizowaną. Wiele osób deklaruje, że zna doskonale zasady zdrowego żywienia i stylu życia, ale nie wprowadza ich przez np. brak czasu, niską motywację, wygodę czy obojętność.
Oczywiście, może wygodniej jest jeść cokolwiek, zamiast gotować zdrowe posiłki, i łatwiej jest leżeć w wolnym czasie przed telewizorem, niż pójść na spacer czy rower. Jednak warto pamiętać, że każdy wybór, którego dokonujemy w życiu, ma swoje konsekwencje.
Już kilka lat temu uważano, że nawet 60% przypadków nowotworów może być spowodowanych przez czynniki takie jak dieta i palenie papierosów. Naukowcy wysuwają też tezę, że nawet połowy zachorowań można by uniknąć dzięki właściwemu odżywianiu i regularnej aktywności.
Większość z nas jest przyzwyczajona do zdrowia i dobrostanu. Mamy w zwyczaju myśleć, że otrzymaliśmy to wszystko za darmo oraz bezterminowo. Niestety tak nie jest. Nagły szok, związany z pogorszeniem stanu zdrowia lub poważną chorobą, sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, co mogliśmy zrobić lepiej. Cóż, przeszłości nie zmienimy, ale teraz, dopóki jesteśmy zdrowi, możemy zawalczyć o to, by tak pozostało. Wszyscy znamy powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Wprowadzajmy je w życie. Na tym polega właśnie profilaktyka.
Czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu
Palenie tytoniu Powszechnie wiadomo, że istnieje związek palenia tytoniu z występowaniem raka płuc, ale czy wiesz, że palenie papierosów zwiększa też ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej i gardła? Niestety niezdrowe jest nie tylko palenie czynne, ale także bierne, o czym powinny pamiętać osoby, którym zdarza się palić przy dzieciach czy znajomych.
Nadużywanie alkoholu Nie bez wpływu na zdrowie pozostaje też nadużywanie alkoholu (szczególnie wysokoprocentowego). Osoby, których dotyczy ten problem, częściej chorują np. na raka wątroby, gardła i przełyku. Ponadto aldehyd octowy (ta sama substancja, które powoduje złe samopoczucie w trakcie kaca) jest uznawana za czynnik toksyczny i mutagenny.
Promieniowanie UV Zagrożeniem dla naszego zdrowia (oprócz używek czy nieprawidłowej diety) jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – czyli zbyt duże wystawienie skóry na działanie słońca lub lamp w solarium. Może ono skutkować wystąpieniem raka skóry. Co ciekawe, istnieją czynniki dietetyczne, które mogą częściowo niwelować niekorzystny wpływ promieniowania na skórę, ale na tym skupimy się w dalszej części książki.
Chroniczny stres, przemęczenie, brak należytej regeneracji czy niedobór snu Te czynniki również pośrednio przyczyniają się do wzrostu ryzyka zachorowania na poważne choroby. Weź to pod uwagę i nigdy więcej nie mów, że odpoczynek to strata czasu.
Otyłość Okazuje się, że wpływ na ryzyko nowotworowe ma także nasza masa ciała, a w popularnym haśle „schudnij dla zdrowia” jest wiele mądrości.
Otyłość już od dawna stanowi osobną jednostkę chorobową, a także potwierdzony czynnik ryzyka innych chorób. Według najnowszych informacji może się ona wiązać aż z 239 potencjalnymi powikłaniami i chorobami! Rozpoznajemy ją przy BMI ≥ 30.
BMI – wskaźnik masy ciała w odniesieniu do wzrostu
BMI nie jest narzędziem idealnym, ale łatwo go wyliczyć. Możesz go oszacować nawet bez pomocy specjalisty i orientacyjnie ocenić swoją sylwetkę.
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| BMI = | masa |
| | |
| | wzrost |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w ciele zaburza równowagę niektórych hormonów oraz sprzyja wydzielaniu substancji prozapalnych. Otyłość uznaje się za chorobę przebiegającą z długotrwałym procesem zapalnym. Taki stan może sprzyjać uszkodzeniom komórek, a także ich nasilonemu namnażaniu i zaburzeniu naturalnych mechanizmów ich uśmiercania. Krótko mówiąc, stan zapalny organizmu związany z otyłością zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór.
Osoby otyłe częściej chorują np. na raka jelita grubego, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerki, przełyku, piersi, trzonu macicy i chłoniaka. Co więcej, otyłość może być czynnikiem, który pogorszy rokowania już w przypadku zdiagnozowania choroby.
Niska aktywność fizyczna Uważa się ją za jeden z czynników zwiększających ryzyko nowotworów. Regularny ruch poprawia krążenie, metabolizm i sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała. Zapobiega także zaparciom. Wykazano, że aktywność fizyczna wiąże się z niższą zachorowalnością na raka piersi, trzonu macicy, a także jelita grubego.
Monitorowanie stanu zdrowia
Skoro jesteśmy przy stylu życia, warto wspomnieć, że dbanie o siebie to nie tylko zdrowa dieta, ruch czy unikanie używek, ale także regularne badania okresowe. Czasem, mimo największych starań, chorujemy i wtedy nasze szanse w starciu z chorobą zależą od jak najszybszego jej wykrycia i niezwłocznego rozpoczęcia leczenia.
Wielu przypadków śmiertelnych choroby nowotworowej dałoby się uniknąć, gdyby zostały one odpowiednio wcześnie wykryte i leczone. Dlatego badajmy się regularnie i nie zaniedbujmy profilaktyki!
Wiele badań profilaktycznych możemy zrobić za darmo w wyznaczonych placówkach. To żadna fatyga, a okresowa kontrola piersi, narządów rodnych, prostaty, skóry, znamion czy jelit może uratować nam życie.
JAK POWSTAJĄ NOWOTWORY?
Nowotwory to jedne z najgroźniejszych chorób, z jakimi współczesna medycyna ma do czynienia. Nadal nie znamy w pełni wszystkich mechanizmów ich powstawania. Jesteśmy też często bezradni, jeśli chodzi o ich leczenie. Czym właściwie jest nowotwór i jak powstaje?
Zacznijmy od wyjaśnienia, jak funkcjonują komórki ludzkiego ciała. Nasz organizm jest bowiem olbrzymim zbiorem komórek, z których każda wykonuje ważną, specyficzną dla siebie pracę. Grupy komórek łączą się w tkanki, tkanki w narządy, a narządy w układy. Każdy proces w organizmie ma swój czas i miejsce (oraz sens).
Życie i praca komórek są regulowane przez wiele różnych czynników (np. hormony, ciała odpornościowe). Warto tu dodać, że nasze komórki nie żyją wiecznie. Te, które zaczynają pracować wadliwie czy niewydolnie, są blokowane i niszczone. W ich miejsce powstają nowe – sprawne i gotowe do działania. Na tym polega także regeneracja organizmu.
Problem zaczyna się wtedy, gdy komórka zaczyna pracować wadliwie, ale nie reaguje na sygnały nawołujące ją do zaprzestania pracy i oczekiwania na zniszczenie. Taka zbuntowana komórka może namnażać się w sposób niekontrolowany. Z jednej komórki powstają dwie, z dwóch cztery i tak dalej – a to wszystko w bardzo szybkim tempie. Nagle, po stosunkowo krótkim czasie, w naszym ciele stacjonuje cała armia zbuntowanych komórek, opierających się wszelkiej kontroli. Może ona się skupiać np. w guz lub naciek. Jest to coś nowego, nieprawidłowego, nietypowego – między innymi dlatego nazywamy ją nowotworem.
Nowotwory dzielimy na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne zwykle są wyraźnie oddzielone od tkanki, w której powstały, nie naciekają jej, nie zarastają i nie niszczą. Nowotwory złośliwe niestety powodują zniszczenie okolicznych tkanek oraz łatwo się rozprzestrzeniają (dają przerzuty), co jest dużym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia.
Tkanka nowotworowa (jeśli nie zaczniemy leczenia) rośnie niekontrolowanie, przerastając zdrowe tkanki i upośledzając ich czynność. To tak, jakby cały czas rósł w nas wielki pasożyt. Może to prowadzić do zaburzeń pracy wielu narządów i układów, również tych niezbędnych do życia.
Funkcje komórek nowotworowych znacząco odbiegają od normalnych, a organizm sobie z nimi nie radzi. Co gorsza, takie zbuntowane armie mogą „wysyłać” swoich zwiadowców na cały organizm i tworzyć nowe skupiska w tkankach czy narządach bardzo oddalonych od pierwotnego ogniska (nazywamy to przerzutami). Cechą charakterystyczną komórek większości nowotworów złośliwych jest właśnie zdolność do szybkiego, niekontrolowanego namnażania, oporność na zniszczenie za pomocą tradycyjnych mechanizmów i zdolność do tworzenia przerzutów.
Być może zadajesz sobie pytanie, dlaczego komórka nagle zaczyna się buntować? Dzieje się tak, ponieważ uszkodzeniu ulega jej materiał genetyczny (DNA). To tak, jakby ktoś zrobił jej „pranie mózgu” i kazał funkcjonować zupełnie inaczej niż do tej pory. Często bywa też tak, że uszkodzeniu ulegnie jednocześnie więcej niż jedna komórka. Uszkodzenie genetyczne komórek nazywamy mutacją.
Uszkodzenia mogą mieć różne przyczyny, np. działanie wolnych rodników lub toksyn obecnych w ciele (np. zjedzonych lub wdychanych). Mogą je wywoływać również czynniki zewnętrzne (takie jak napromieniowanie, specyficzna infekcja bądź substancje toksyczne w środowisku życia i pracy). Dodatkowy czynnik to predyspozycje genetyczne, które mniej lub bardziej zwiększają skłonności do niektórych nowotworów.
Stres oksydacyjny, wolne rodniki i reaktywne formy tlenu
Reaktywne formy tlenu (RFT) to cząsteczki, które posiadają co najmniej jeden wolny atom tlenu (oraz jeden lub kilka niesparowanych elektronów). Mówimy o nich, że są wysoce reaktywne, bo usilnie dążą do reakcji chemicznej.
Wolny atom tlenu aktywnie szuka dla siebie pary w najbliższym otoczeniu. Gdy znajdzie odpowiednią dla siebie cząsteczkę, łączy się z nią, zazwyczaj rozrywając jej dotychczasowe wiązania i doprowadzając do jej uszkodzenia lub zniszczenia.
Do reaktywnych form tlenu należą np. wolne rodniki, tlen singletowy oraz nadtlenek wodoru (w przyrodzie istnieją także reaktywne formy azotu). Mają one różną budowę chemiczną i właściwości, ale łączy je szkodliwy wpływ na nasze komórki. Być może się zdziwisz, ale te szkodliwe cząsteczki nie tworzą się w organizmie w wyniku patologii czy anomalii, ale są nam potrzebne do niektórych zachodzących w nim procesów. Powstają również jako nieunikniony skutek uboczny wytwarzania energii.
Wszystko jest w porządku, dopóki w naszym ciele panuje równowaga. Utleniające (oksydacyjne) cząsteczki (np. RFT) są neutralizowane przez enzymy przeciwutleniające (antyoksydacyjne) lub przeciwutleniacze wytwarzane w naszym organizmie bądź dostarczane z zewnątrz. Problem powstaje wtedy, kiedy RFT jest bardzo dużo, a mechanizmy ich neutralizacji są zbyt mało wydolne, by sobie z nimi poradzić. Tego typu zaburzenie równowagi nazywamy stresem oksydacyjnym.
Stres oksydacyjny uważa się za istotny czynnik ryzyka wielu poważnych chorób (w tym nowotworów). Wolne rodniki i reaktywne formy tlenu biorą udział we wszystkich etapach powstawania nowotworów. Są np. jedną z przyczyn uszkodzenia DNA komórek oraz mutacji. W stresie oksydacyjnym nowotwór łatwiej się też rozwija.
Ilość RTF zwiększa się, gdy mamy do czynienia między innymi z zanieczyszczonym powietrzem, rozmaitymi toksynami w otoczeniu i żywności bądź z używkami (papierosy, nadmiar alkoholu). Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na stres oksydacyjny i jego przykre konsekwencje. Szczególnie, jeśli nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy (antyoksydantów).
Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezsilni w starciu z rozmaitymi zagrożeniami. Organizm ludzki dysponuje wieloma sprawnymi mechanizmami obronnymi, które chronią nas przed mutacjami i nowotworami. Przez całe nasze życie komórki mogą wielokrotnie ulec rozmaitym mutacjom, ale choroba zostaje zduszona w zarodku. Zazwyczaj problem pojawia się, gdy istnieje silna predyspozycja genetyczna lub prowadzimy styl życia, który sprzyja powstawaniu raka (np. nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, przewlekły stres, niedobór snu). Organizm bombardowany zewsząd niekorzystnymi czynnikami w końcu nie daje rady się bronić i dopuszcza do mutacji, a następnie do rozwoju groźnej choroby.
Mechanizmy obronne słabną również z wiekiem. Dlatego na znaczną część nowotworów chorują przede wszystkim osoby starsze lub dojrzałe.Nocna owsianka (bez gotowania)
1 porcja
SKŁADNIKI
- 5 łyżek płatków owsianych górskich
- 200 g jogurtu naturalnego
- łyżeczka miodu (opcjonalnie)
- 200 g mieszanych owoców: truskawki, jagody, borówki, maliny
PRZYGOTOWANIE
1. Wieczorem wlej jogurt do słoika i wymieszaj z płatkami.
2. Słoik szczelnie zakręć i wstaw do lodówki.
3. Rano dodaj miód rozpuszczony nad wrzątkiem i wymieszaj.
4. Owoce oczyść, pokrój i wymieszaj z owsianką.
Do jogurtu możesz też dodać płaską łyżkę nasion chia.
Jogurt z kaszą jaglaną i owocami
1 porcja
SKŁADNIKI
- 35–40 g kaszy jaglanej
- 150 g jogurtu naturalnego
- 100 g jagód lub borówek
- łyżka płatków migdałowych
- łyżeczka dobrej jakości płynnego miodu
PRZYGOTOWANIE
1. Kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu.
2. Jogurt rozmieszaj z miodem.
3. Dodaj kaszę jaglaną i dobrze połącz.
4. Owoce umyj i dodaj do masy.
5. Podawaj posypane płatkami migdałowymi.
W zależności od sezonu dodawaj do jogurtu inne owoce, np. maliny, morele, brzoskwinie, mango.
Zamiast kaszy jaglanej możesz użyć gryczanej białej. Przed wymieszaniem z kaszą jogurt możesz zmiksować z owocami i miodem.Zupa z soczewicy z pomidorami
2 porcje
SKŁADNIKI
- 90–100 g czerwonej soczewicy
- 400–500 ml domowego przecieru pomidorowego (lub podobna ilość gotowej passaty)
- 2–3 ząbki czosnku
- łyżeczka słodkiej papryki
- ½ łyżeczki ostrej papryki
- ½ łyżeczki wędzonej papryki
- 6 łodyżek szczypiorku
- sól i pieprz
PRZYGOTOWANIE
1. Soczewicę ugotuj według przepisu na opakowaniu. Następnie przelej ją zimną wodą i odcedź.
2. Przecier wlej do garnka, dodaj obrane i posiekane ząbki czosnku oraz przyprawy.
3. Zagotuj mieszankę i duś ją na małym ogniu przez kilka minut.
4. Gdy sos się gotuje, posiekaj szczypiorek.
5. Zmiksuj odsączoną soczewicę z przecierem pomidorowym.
6. Podawaj zupę (po ewentualnym dodatkowym podgrzaniu) posypaną szczypiorkiem.
Szczypiorek możesz zastąpić natką pietruszki. Zupę warto też oprószyć czarnuszką.
Pieczone kotlety z czosnkiem i pietruszką
4 porcje
SKŁADNIKI
- 500 g mielonego mięsa indyka i chudej mielonej wołowiny (¾ indyka)
- 3–4 ząbki czosnku
- 2–3 gałązki natki pietruszki
- duża czerstwa grahamka (100 g)
- ¼ szklanki mleka 1½–2%
- mielona słodka i ostra papryka
- sól i czarny świeżo zmielony pieprz
- olej rzepakowy
PRZYGOTOWANIE
1. Bułkę porwij i nasącz mlekiem (w razie potrzeby użyj więcej mleka).
2. Na płaskiej blasze do pieczenia rozłóż papier do wypieków i rozsmaruj na nim odrobinę oleju (tylko tyle, by kotlety nie przywierały).
3. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę lub rozetrzyj w moździerzu.
4. Bułkę odciśnij palcami.
5. Posiekaj natkę. Część odłóż do dekoracji.
6. Mięso wymieszaj z przyprawami, natką, bułką i czosnkiem.
7. Uformuj z masy małe spłaszczone kotleciki.
8. Układaj je na blasze, zachowując odstępy.
9. Piecz 20–25 minut w 190 stopniach. Kotlety grubsze i większe będą piekły się dłużej – sprawdzaj kotlety, by ich nie przypalić.
Podawaj posypane natką, np. z ziemniakami i surówką.Surówka z cykorii z gruszką i żurawiną
2 porcje
SKŁADNIKI
- duża cykoria
- duża gruszka
- kilka plasterków pora
- garść suszonej żurawiny bez konserwantów (niesiarkowanej)
- łyżeczka miodu
- 2 łyżki jogurtu
- szczypta soli i pieprz
PRZYGOTOWANIE
1. Warzywa i owoce umyj.
2. Z cykorii wykrój głąb, a liście poszatkuj.
3. Gruszkę zetrzyj na grubej tarce, a por drobno posiekaj.
4. Wymieszaj wszystkie składniki i dopraw do smaku.
Do surówki możesz dodać nieco czosnku.Sok z czerwonej kapusty i jabłka
2 porcje
SKŁADNIKI
- szklanka poszatkowanej czerwonej kapusty
- duże słodkie jabłko
- ½ owocu granatu
- 2 plasterki cytryny
PRZYGOTOWANIE
1. Przygotuj wyciskarkę wolnoobrotową.
2. Umyj warzywa i owoce.
3. Z jabłka wytnij gniazda nasienne. Odkrój skórkę z cytryny i wyjmij nasionka z owocu granatu.
4. Pokrój większe składniki tak, by zmieściły się do wlotu wyciskarki.
5. Uruchom urządzenie i naprzemiennie dodawaj kapustę oraz składniki bardziej miękkie.
6. Przygotowany sok przelej do dwóch kieliszków i podawaj natychmiast po przygotowaniu.
Ten sok to istna bomba antyoksydacyjna, a przy tym niesamowicie wygląda za sprawą czerwonofioletowego koloru. Jeśli nie masz owocu granatu, możesz użyć malin, porzeczek lub żurawiny. Upewnij się, czy twoje urządzenie radzi sobie z drobnymi, miękkimi owocami.
Smoothie jabłkowe z selerem i kiełkami brokułów
2 porcje
SKŁADNIKI
- 2 duże jabłka
- ½ pomarańczy
- gruba łodyga selera naciowego
- garść kiełków brokułów
- woda
PRZYGOTOWANIE
1. Warzywa i owoce umyj. Kiełki opłucz i odsącz.
2. Jabłka i pomarańczę obierz i pokrój w mniejsze kawałki. Usuń pestki.
3. Seler pokrój w talarki.
4. Wszystkie składniki włóż do kielicha blendera wysokoobrotowego i zalej dużą szklanką wody.
5. Zmiksuj na gładki napój.
Wypij natychmiast po przygotowaniu.
Ten napój to źródło antyrakowego sulforafanu. Do smoothie można dodać także zieleninę – roszponkę, szpinak, natkę pietruszki lub bazylię, wówczas – oprócz dodatkowych wartości zdrowotnych – zyska także piękny kolor.Kasza gryczana z serem feta i sosem żurawinowym
2 porcje
SKŁADNIKI
- 100 g kaszy gryczanej
- 65–70 g sera typu feta (8–12% tłuszczu)
- 2 garście świeżej żurawiny
- 3–4 garście zieleniny (np. roszponka, rukola, porwana sałata karbowana)
- łyżka miodu
- tymianek lub mięta
- kardamon
PRZYGOTOWANIE
1. Kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu.
2. Umyj żurawinę. Opłucz i osusz zieleninę.
3. W rondlu lub na patelni rozgrzej kilka łyżek wody, wrzuć żurawinę i duś na małym ogniu, aż się rozpadnie i powstanie sos. Dopraw sos miodem i szczyptą tymianku oraz kardamonu.
4. Kaszę wsyp do miseczek.
5. Wkrusz na wierzch ser typu feta.
6. Polej sosem żurawinowym i posyp wybraną zieleniną.
Sałatka z pęczaku z indykiem i musztardą
1 porcja
SKŁADNIKI
- 40–50 g pęczaku jęczmiennego
- plaster (70–80 g) pieczonego lub gotowanego na parze fileta z indyka
- marchewka
- ½ małej żółtej papryki
- łyżka tartego sera o wyrazistym smaku (np. parmezanu lub grana padano)
- łyżka oliwy
- łyżeczka ziarnistej musztardy
- natka pietruszki
- pieprz, tymianek
PRZYGOTOWANIE
1. Pęczak ugotuj według instrukcji podanej na opakowaniu, następnie przelej zimną wodą i dobrze odsącz.
2. Marchewkę umyj, obierz i ugotuj na parze. Następnie pokrój w plasterki lub w piórka.
3. Paprykę pokrój w słupki, a indyka w małe kawałki.
4. Wymieszaj wszystkie składniki sałatki w misce.
5. Dodaj oliwę, musztardę i dopraw do smaku.
By sałatka była ostrzejsza, możesz dodać do niej nieco cebuli.WYBRANA BIBLIOGRAFIA
Neubauer K., Żywienie i choroby nowotworowe, w: Dietetyka oparta na dowodach pod red. E. Poniewierki, Medpharm Polska, Wrocław 2016.
Kulik-Kupka K. i wsp., Witaminy w walce z nowotworami, w: „Medycyna Rodzinna” 2016; 1(19): 26–31.
Sikorska-Zimny K., Wybrane glukozylany i ich pochodne: źródła, właściwości oraz działanie na organizm człowieka, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIX, 2016, 1: 96–105.
Maciejewska-Cebulak M., Wpływ nadwagi i otyłości na powstawanie nowotworów, w: „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017; 11(2): 73–79.
Kobylińska A., Janas K.M., Prozdrowotna rola kwercetyny obecnej w diecie człowieka, w: „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” (online), 2015; 69: 51–62.
Zalega J., Szostak-Węgierek D., Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część I. Polifenole roślinne, karotenoidy, błonnik pokarmowy, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94(1): 41–49.
Zalega J., Szostak-Węgierek D., Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część II: Składniki mineralne, witaminy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, probiotyki, prebiotyki, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94(1): 50–58.
Zalega J., Szostak-Węgierek D., Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część III: Diety o właściwościach przeciwnowotworowych, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94(1): 59–70.
Applegate C.C. i wsp., Soy Consumption and the Risk of Prostate Cancer: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis, w: “Nutrients” 2018, 10(1).
Lis I. i wsp., Zastosowanie czosnku w prewencji chorób nowotworowych, w: „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2014, t. 5, nr 1: 43–49.
Koss-Mikołajczyk I. i wsp., Bioaktywne fitozwiązki w chemoprewencji przewlekłych chorób niezakaźnych – owoce i warzywa czy suplementy diety?, w: „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość”, 2019, 26, 1 (118): 5–14.
Banach K. i wsp., Polska „superżywność” w prewencji chorób nowotworowych, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” L, 2017, 2: 106–114.
Fung T.T. i wsp., The Mediterranean and Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) diets and colorectal cancer, w: „The American Journal of Clinical Nutrition”, Vol. 92, Issue 6, Dec. 2010: 1429–1435.
Zdrojewicz Z. i wsp., Jarmuż – stare, a zapomniane warzywo, w: „Medycyna Rodzinna” 2016; 1(19): 21–25.
Sikorska-Zimny K., Wybrane glukozylany i ich pochodne: źródła, właściwości oraz działanie na organizm człowieka, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIX, 2016, 1: 96–105.
Ciecierska A. i wsp., Nutraceutical functions of beta-glucans, w: „Roczniki PZH” 2019;70(4).
Żbikowska A. i wsp., Akryloamid w żywności charakterystyka i sposoby ograniczenia, w: „Przemysł Spożywczy” 2018, t. 72, nr 2: 30–35.
Kubiak M.S., Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – ich występowanie w środowisku i w żywności, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94(1).
Majcherczyk J., Surówka K., Heterocykliczne aminy aromatyczne jako zagrożenie chemiczne w produktach mięsnych poddawanych obróbce termicznej, w: „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 1 (98): 16–34.
Całyniuk B. i wsp., Malondialdehyde (MDA) – product of lipid peroxidation as marker of homeostasis disorders and aging, w: „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, 2016; 70: 224–228.
Raczuk J. i wsp., Nitrates and nitrites in selected vegetables purchased at supermarkets in Siedlce, Poland, w: „Roczniki PZH” 2014; 65(1).
Wawrzyniak A i wsp., Główne źródła pobrania azotanów(III) i azotanów(V) z całodzienną racją pokarmową u młodych kobiet, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2011, t. 92 (3).
Majewska E. i wsp., Kancerogeny chemiczne w żywności, cz. I, w: „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2011 (1), s. 71–75.
Lewandowska A., Dieta anti-aging, Wydawnictwo RM, Warszawa 2019.
Michota-Katulska E. i wsp., Pestycydy jako zagrożenie występujące w żywności, w: „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego” 2015 (1), s. 40–50.
Kowalska A. i wsp., Aflatoksyny – charakterystyka i wpływ na zdrowie człowieka, w: „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” (online), 2017; 71: 315–327.
Pawlicka, M. i wsp., Formaldehyd i inne substancje potencjalnie rakotwórcze. Opakowania żywności, w: „Przemysł Spożywczy” 2015, t. 69, nr 1: 30–31.
Rogala D i wsp., Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, 97(3): 213–219.
Malczyk E, Majkrzak Ż., Żywieniowe czynniki ryzyka rozwoju raka piersi, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, 96(1): 67–76.
Swora-Cwynar E i wsp., Wpływ wybranych składników żywności na profilaktykę chorób nowotworowych, w: „Kosmos. Problemy nauk biologicznych”, t. 67, 2018, nr 2 (319): 391–396.
Bienkiewicz M i wsp., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, w: „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, 96(1): 57–63.
Puzanowska-Tarasiewicz H. i wsp., Antyoksydanty a reaktywne formy tlenu, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIII, 2010, 1: 9–14.
Pukszta T., Platta A., Truskawki jako źródło składników bioaktywnych wspomagających profilaktykę chorób nowotworowych, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” L, 2017, 3: 234–240.
Tomczyk J., Olejnik A., Sulforafan – potencjalny czynnik w prewencji i terapii chorób nowotworowych, w: „ Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” (online), 2010; 64: 590–603.
Szwejda-Grzybowska J., Antykancerogenne składniki warzyw kapustnych i ich znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIV, 2011, 4: 1039–1046.
Włodarek D. i wsp., Dietoterapia, PZWL, Warszawa 2014.
Jarosz M. (red.), Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.
Wieczorek J., Wieczorek Z., Związki fenolowe ogółem w popularnych warzywach liściowych i kapustnych oraz wybranych roślinach dziko rosnących, w: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIX, 2016, 3: 427–431.