Dieta ketogenna dla dorosłych - ebook
Dieta ketogenna dla dorosłych - ebook
Niskowęglowodanowe diety ketogeniczne od wielu lat z powodzeniem stosuje się w leczeniu epilepsji u dzieci. Skuteczność diety ketogennej w terapii padaczki jest udokumentowana w wielu publikacjach naukowych. U około 50% małych pacjentów donosi się o zmniejszeniu częstości napadów padaczkowych o co najmniej 50% oraz o całkowitym ustąpieniu napadów u części dzieci z tej grupy. Okazało się też, że leki przeciwpadaczkowe nie stanowią panaceum na wszystkie rodzaje padaczki, że wciąż pozostają przypadki lekooporne. Właśnie w tych postaciach powrócono do diety ketogennej i udowodniono, że w 2/3 przypadków opornej padaczki znacznie poprawia ona wyniki leczenia (w niektórych badaniach nawet w 4/5).
Autorka od wielu lat zmaga się z padaczką lekooporną i przedstawiony w książce materiał stanowi opis jej doświadczeń i praktyk. Dieta ketogenna stanowi dokładne zaprzeczenie współczesnych zaleceń żywieniowych, dlatego dieta ta musi być stosowana z właściwych wskazań i pod uważnym, systematycznym nadzorem specjalistów.
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66149-31-1 |
Rozmiar pliku: | 2,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Książka, którą piszę poświęcona jest osobom, które chorują na padaczkę lekooporną. Niestety w dzisiejszych czasach mamy problemy z dużą ilością chorych osób na padaczkę lekooporną. Wiele osób nie wie o diecie ketogennej, czyli diecie tłuszczowej dla dorosłych.
Wszystkie poradniki o diecie ketogennej przeznaczone są dla mam mających dzieci z tą chorobą. Nikt jednak nie podjął się napisania dla osób dorosłych, a przecież też mamy takie problemy i co wtedy?
Każdy dorosły zadaje sobie pytania: Czy lekarz pomoże? Czy to się uda? Czy w ogóle warto? Tego nikt się nie dowie, dopóki nie spróbuje. Zatem polecam.
Rozdział 1
Tłuszcze – to co najważniejsze w diecie ketogennej
Przede wszystkim w diecie ketogennej są ważne tłuszcze. Jeśli chcemy zacząć dietę ketogenną wszystko musimy ustalić z lekarzem prowadzącym. Lekarz prowadzący, po przeanalizowaniu historii pacjenta zapoznaniu się z lekami, które ten przyjmuje musi dokonać oceny. Wtedy dowiemy się od lekarza czy możemy podjąć taką dietę, czy nie. Jeśli Pozytywna opinia lekarza prowadzącego to dopiero początek góry lodowej. Przed nami duże wyzwanie. A więc w pierwszej kolejności pacjent musi znaleźć sobie dietetyka, który wcześniej zajmował się dietą ketogenną. Wierzcie mi – nie jest to proste. Moja podpowiedź: najlepiej takiego dietetyka szukać na fitness. Jak się uda to macie i dietetyka, i trenera w jednym. Fakt, że to wszystko jest płatne, ale jeśli człowiek próbował wszystkiego i nie pomagało, to warto zainwestować i wypróbować przez trzy miesiące, a jeśli nie będzie efektu to można zrezygnować.
Z dietetykiem należy ustalać jakie ilości tłuszczu i kalorii należy spożywać. Co i ile powinniśmy jeść i pić oraz ilość posiłków na dzień. Po ustaleniu tego wszystkiego przechodzimy do kolejnego etapu.
Rozdział 2
Leczenie dietą ketogenną dla dorosłych
Tak naprawdę nikt nie ma w dzisiejszych czasach pojęcia jak leczyć padaczkę lekooporną dietą ketogenną. Chodzi mi tu o osoby dorosłe, które chorują od wielu lat i tak naprawdę nikt nie wie, jak im pomóc. A przecież też oczekujemy wsparcia i pomocy od lekarzy. Wszystkie poradniki piszą mamy mające dzieci chore na tę chorobę i którym pomagają lekarze.
Pomogą im dlatego, że szpitale dostają refundacje na leczenie dzieci z dietą ketogenną. Na dorosłych takiej refundacji nie ma i może dlatego lekarz, który chce pomóc, tak naprawdę nie ma takiej możliwości. Tak że pisząc o tej diecie chciałabym pomóc osobom dorosłym, które tego bardzo potrzebują. Leczenie dietą ketogenną jest bardzo trudne. Na początek musimy zadać sobie parę pytań:
Czy temu wszystkiemu podołamy? Czy rodzina wesprze nas?
Czy pokonamy własne nawyki? I oczywiście rzecz najważniejsza: Czy wytrzymamy przy dużym stresie?Jeśli pokonamy te wszystkie nawyki i oczywiście stres, nie powinniśmy się zastanawiać tylko zacząć od zaraz. Zaczynamy od bardzo ważnej rzeczy – lekarz neurolog prowadzący robi wam badania podstawowe, czyli morfologię.
Po tych badaniach przechodzisz do kolejnego kroku.
Rozdział 3
Leczenie dietą ketogenną przy padaczce lekoopornej
Każda osoba dorosła chorująca na padaczkę lekooporną od kilku lat będąca po zwykłych badaniach morfologii, biorąca codziennie tabletki, których tak naprawdę organizm nie przyswaja i zmuszona zmienić je na inne tabletki, zada sobie pytanie czy chce spróbować diety ketogennej.
Próbując tej diety, w pierwszej kolejności zacznij po trochu ograniczać chleb, chodzi tu o to żeby próbować go jeść dwa lub trzy razy w tygodniu. Nie jest to łatwe. Wręcz przeciwnie. Po tygodniu zaczynamy odstawiać ziemniaki. Produkty, które próbujemy odstawić zastępujemy kiełbasą podlaską lub boczkiem. Dużo musimy smażyć na oleju, ale nie na zwykłym, musi to być olej kokosowy lub olej lniany. Równocześnie musimy jeść dwa lub trzy razy w tygodniu jogurty, serki wiejskie, nabiał. Ograniczamy węglowodany, jemy też migdały i orzechy laskowe, które mają potas i magnez. Wszystko to należy ustalić z dietetykiem.
Musimy dużo pić. Należy ograniczyć herbatę i zastąpić ją dużą ilością wody z cytryną – około trzy litry dziennie. Musimy też jeść, przynajmniej na początku, trzy razy w tygodniu zupy. Jak przeszliśmy etap początkowy to musimy wdrażać po trochu kurczaka pieczonego na oleju lnianym. W międzyczasie chodźmy na fitness. Pozwoli to na pozbycie się przyjmowanych ciągu dnia kalorii i uniknięcie Po miesiącu powinniśmy się zgłosić do swojego lekarza neurologa, żeby wysłał nas na specjalne badania. Należy sprawdzić cholesterol, morfologię, potas i wiele innych.
Gdy mamy wyniki badań, lekarz powie nam czy możemy kontynuować dietę czy nie. Każdy organizm inaczej reaguje na dietę ketogenną. Niektórzy po tych trzech miesiącach mają mniej ataków, inni mogą mieć więcej, a jeszcze inni w ogóle nie mieć. Tego nie da się przewidzieć, ale z doświadczenia wiem, że musimy próbować, nie możemy się poddawać. Wszyscy epileptycy: musimy być silni i uparci – to podstawa.