Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe - ebook
Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe - ebook
Nie u wszystkich dzieci chorych na padaczkę leczenie farmakologiczne pozwala wyeliminować napady lub zmniejszyć ich liczbę. Czy oporność choroby na leki przeciwpadaczkowe oznacza, że nie da się poprawić jakości życia dziecka - niezależnie od determinacji rodziców?
Coraz więcej osób dowiaduje się o leczeniu żywieniowym i podejmuje wysiłek, jakiego wymaga wdrożenie tej metody. Statystyki zachęcają. Dieta ketogenna (i jej modyfikacje) charakteryzuje się skutecznością porównywalną ze stosowaniem leków przeciwpadaczkowych nowej generacji. W niektórych zespołach padaczkowych powinna mieć pierwszeństwo
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5339-5 |
Rozmiar pliku: | 2,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pomimo znacznego postępu, jaki dokonuje się w medycynie w ostatnich latach, i stosowania wielu leków nadal u około 30% chorych na padaczkę nie udaje się opanować napadów padaczkowych. U tych chorych okazują się pomocne inne, niefarmakologiczne metody leczenia, do których należy leczenie dietą ketogenną. W blisko stuletniej historii tej diety poszukiwano coraz to skuteczniejszych i bardziej tolerowanych przez pacjenta jej odmian. Mimo że skuteczność diety ketogennej jest najlepiej udokumentowana u dzieci, podejmowane są obecnie próby jej stosowania u osób dorosłych. Dieta ketogenna jest obecnie uznanym na całym świecie sposobem leczenia chorych na padaczkę lekooporną.
Niniejsza książka, napisana przez osoby zajmujące się dietą ketogenną w praktyce, stanowi pierwszy w literaturze polskiej poradnik niezbędny dla rodziców i opiekunów dzieci z padaczką. Może być także przydatna dla neurologów dziecięcych, pediatrów i lekarzy rodzinnych, pod których opieką znajdują się ci chorzy.
Sergiusz JóźwiakWprowadzenie
Pomimo ciągłego postępu w naukach medycznych padaczka pozostaje wyzwaniem dla specjalistów zajmujących się leczeniem osób cierpiących na tę chorobę. Mimo że pojawiły się liczne nowe leki przeciwpadaczkowe, nadal istnieje duża grupa chorych, u których są one nieskuteczne. Powoduje to poszukiwania innych niż farmakologiczne sposobów terapii. Metodę o udowodnionej skuteczności stanowi obecnie szeroko stosowana na świecie dieta ketogenna (DK).
Jest ona sposobem leczenia, a nie odżywiania, i jako taka może być stosowana jedynie pod ścisłym nadzorem doświadczonego w jej prowadzeniu lekarza i dietetyka.
Publikacja ta stanowi próbę wyjścia naprzeciw narastającemu, także w Polsce, zainteresowaniu dietą ketogenną. Grono odbiorców jest szerokie, dlatego z góry przepraszam za zbyt powierzchowne jak dla specjalistów, natomiast może czasem zbyt trudne jak dla osób niezwiązanych zawodowo z medycyną potraktowanie niektórych zagadnień. Starałam się wyważyć potrzeby obu grup czytelników.
Niniejszego opracowania nie należy traktować jako kompendium wiedzy o padaczce – temu służą inne publikacje. Nie może też stanowić instrukcji stosowania diety ketogennej. Dietę tę muszą ustalić lekarz i dietetyk indywidualnie u każdego pacjenta, zgodnie z jego szczególnymi potrzebami. Ponadto każde dziecko w trakcie leczenia powinien starannie monitorować zespół prowadzący w celu optymalizacji terapii, a także uniknięcia działań niepożądanych.
Niestety dieta ketogenna nie jest metodą, którą można stosować u wszystkich osób (szerzej o tym będzie mowa w jednym z rozdziałów). Nie u każdego dziecka okazuje się też skuteczna. Nie wszyscy również zdołają sprostać jej rygorom. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej książeczki nabiorą Państwo przekonania, że pomimo trudności związanych z przejściem na dietę ketogenną stanowi ona wartościową metodę leczenia dzieci chorych na padaczkę, a u niektórych z nich szczególną (jedyną?) szansę na polepszenie lub powrót do zdrowia. Jak uczą doświadczenia rodziców stosujących u swoich pociech tę metodę leczenia, żaden wysiłek nie wydaje się zbyt duży, jeśli u dziecka obserwuje się znaczącą poprawę.