Dokumentacja Medyczna w Praktyce 2/2023 - ebook
Dokumentacja Medyczna w Praktyce 2/2023 - ebook
W numerze: kary umowne NFZ, w jaki sposób rozwiązać umowę z NFZ, co sprawdzi kontroler NFZ, jak się przygotować do kontroli NFZ, zasady prowadzenia harmonogramu przyjęć pacjentów, uprawnienia NFZ w zakresie zmian umów ze świadczeniodawcami, co analizować przed zawarciem umowy z NFZ, naruszenie tajemnicy lekarskiej.
Kategoria: | Zarządzanie i marketing |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 363 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa
NIP: 526-19-92-256
Redaktor naczelna: Anna Rubinkowska
Dyrektor wydawniczy:
Krzysztof Jurowski
Menedżer produktu:
Anna Konarzewska-Żuczek
Koordynacja produkcji:
Mariusz Jezierski, Magdalena Huta
Korekta: Zespół
Projekt graficzny publikacji: Piotr Fedorczyk
Skład i łamanie: Raster
Drukarnia: KRM Druk
Nakład: 1100 egz.
Nr rejestrowy BDO: 000008579
ISSN: 2451-0661
E-mail do redakcji: [email protected]
Publikacja „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, www i inne) są chronione prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy są zabronione. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło.
Publikację „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” przygotowano z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów oraz konsultantów. Zaproponowane w publikacji „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” i w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ewentualne zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym specjalistą lub ekspertem w celu uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z daną sprawą. W związku z tym zastosowanie lub wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w tych materiałach następuje na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby tego dokonującej. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych.
Informacje o prenumeracie:
tel.: 22 518 29 29
faks: 22 617 60 10
www.formularze.wip.pl
Czynne pon.–pt. w godz. 8.00–16.00
Poza godzinami pracy można pozostawić wiadomość w skrzynce głosowejOd redakcji
Drogi Czytelniku!
ANNA RUBINKOWSKA
redaktor naczelna
Z przyjemnością odpowiem na Państwa pytania z zakresu elektronicznej dokumentacji medycznej:
[email protected]
Oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony kontaktowaniu z NFZ. Szczególną uwagę poświęcamy kwestiom dokumentacji medycznej, która najczęściej podlega kontroli urzędników NFZ.
NFZ kontroluje przestrzeganie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w tym liczbę i jakość udzielanych świadczeń medycznych, terminowość realizacji usług oraz kwestie rozliczeniowe.
Do kompetencji kontrolera NFZ należą:
• badanie i ocena wszelkich informacji związanych z zakresem kontroli, zawartych w dokumentach – w tym w dokumentacji medycznej i finansowo-księgowej oraz na innych nośnikach informacji;
• pobieranie i zabezpieczanie badanych dokumentów i nośników;
• przeprowadzanie oględzin w celu ustalenia stanu faktycznego obiektów budowlanych lub rzeczy albo przebiegu określonych czynności;
• żądanie wyjaśnień od kierownika podmiotu kontrolowanego lub jego pracowników i innych osób biorących udział w czynnościach objętych zakresem kontroli oraz
• korzystanie z pomocy biegłego.
Strony umów często stosują mechanizmy zabezpieczające ich interesy. Mają one zagwarantować poprawność, terminowość wykonania umowy, a także ułatwić ewentualne dochodzenie roszczeń. Jednym z takich mechanizmów są kary umowne. W kontrakcie z NFZ karę umowną ustala się, biorąc pod uwagę kwotę zobowiązania w okresie rozliczeniowym, którego dotyczą stwierdzone naruszenia, rodzaj oraz wagę stwierdzonych nieprawidłowości w działaniu placówki medycznej.
W numerze oprócz wielu przydatnych porad na temat kontraktowania z NFZ znajdziesz także wiele praktycznych instrukcji, które pomogą w wywiązywaniu się z obowiązków umownych.
PS Jeśli masz problem prawny lub organizacyjny dotyczący elektronicznej dokumentacji medycznej, wyślij pytanie na adres e-mail: [email protected]. Każdemu Czytelnikowi bezpłatnie w ramach prenumeraty przekażemy gotowe rozwiązanie.
Na www.dokmed24.pl znajdziesz nowy e-book do pobrania pt. „Nowy standard leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych”. Nowy standard leczenia bólu ma pomóc pacjentom i być dla nich gwarancją prawa do leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny.Raportowanie do SIM – resort zdrowia przesuwa termin
Placówki medyczne będą raportować określone zdarzenia medyczne do Systemu P1. Wywiązanie się z tego obowiązku już niedługo będzie niezbędne do rozliczania świadczeń z NFZ. Rozwiązanie stosują już niektóre placówki, przeważnie większe szpitale. Sprawdź, kiedy wszyscy będą się musieli dostosować do nowych przepisów.
Wciąż mała liczba placówek medycznych raportuje zdarzenia medyczne do SIM. Z tego powodu resort zdrowia zdecydował o przesunięciu daty, od której ta czynność ma być obowiązkowa – na 1 stycznia 2024 r.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej personel medyczny będzie miał obowiązek raportować do SIM dane pacjentów dotyczące m.in.:
•informacji o wyrobach medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, o ile usługodawca uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej;
•informacji o alergiach usługobiorcy, o ile usługodawca uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej;
•informacji o potwierdzonym wyniku grupy krwi usługobiorcy, o ile usługodawca uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej;
•informacji o ciąży usługobiorcy, o ile usługodawca uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej.
Opóźnienia w dostosowaniu się do przepisów
Kluczową przyczyną okazuje się brak repozytoriów do przechowywania dokumentacji udostępnionych przez państwo. To tam trafiają dokumenty, które placówka udostępnia i z której potem może je pobrać inna. W praktyce okazuje się, że to placówka musi sama o nie zadbać, w tym o bezpieczeństwo, choć powinno to leżeć w gestii państwa. Potrzebne są regionalne repozytoria, które wezmą odpowiedzialność za bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Innym powodem, na który zwracają uwagę eksperci, jest brak przepisów regulujących kary za niewdrożenie obowiązujących przepisów dotyczących raportowania zdarzeń. I tutaj dochodzimy do sedna problemu, ponieważ Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na pismo Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, odnosząc się do pytania o konsekwencje prawne związane z niedostosowaniem się usługodawców do obowiązków wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej oraz przekazywania do SIM danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji, potwierdziło, że obecnie nie przewiduje się kar lub innych konsekwencji prawno-finansowych.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Raportowanie do SIM – resort zdrowia przesuwa termin
Prowadzenie list oczekujących – najważniejsze zasady
Kary umowne NFZ – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć
Co sprawdzi kontroler NFZ – poznaj swoje prawa i obowiązki
W jaki sposób rozwiązać umowę z NFZ
Naruszenie tajemnicy lekarskiej – jaką karę umowną może nałożyć NFZ
Jak się przygotować do kontroli NFZ – 16 wskazówek
Zasady prowadzenia harmonogramu przyjęć pacjentów
Listy oczekujących – obowiązki placówki medycznej i NFZ
Uprawnienia NFZ w zakresie zmian umów ze świadczeniodawcami
Ważne elementy protokołu kontroli NFZ
Zagadnienia, które należy przeanalizować przed zawarciem umowy z NFZ
Zasady działania projektowanej centralnej e-rejestracji
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71