- nowość
Droga do celu według Napoleona Hilla - ebook
Droga do celu według Napoleona Hilla - ebook
Czy już wiesz, jak potężnym narzędziem jest umysł osoby pewnej siebie i swoich umiejętności?
- Wypisz swoje mocne strony!
- Zmotywuj się do działania!
- Ruszaj w drogę ku życiu pełnemu sukcesów!
Filozofia Napoleona Hilla wciąż stanowi niedościgniony wzorzec dla każdego, kogo interesuje usłane sukcesami, spełnione życie, w którym urzeczywistniają się marzenia. Podejście Hilla koncentruje się przede wszystkim na inicjatywie osobistej, aktywnym działaniu i wyciąganiu lekcji z przeciwności losu. Autor pokazuje też, jak ważne jest stworzenie dla siebie intelektualnej grupy wsparcia. Dzięki zmianie podejścia i przyjęciu nowej filozofii dopniesz swego, niezależnie od tego, czy celem są pieniądze, władza, szczęście, czy rozwój duchowy.
Ta niepublikowana dotychczas książka jest zwięźle napisanym, praktycznym i niezwykle inspirującym przewodnikiem po zasadach, które sformułował i przetestował sam Mistrz. Dochodził do nich przez dziesięciolecia, badając fenomen ludzi sukcesu. Teraz możesz je zastosować we własnym życiu, aby uwolnić pełnię swojego potencjału.
Już nigdy nie zboczysz z drogi ku obranemu celowi!
- Używaj inicjatywy osobistą jako siły napędowej swoich działań!
- Twórz intelektualne grupy wsparcia i czerp z możliwości umysłowych innych!
- Rób więcej, stań się osobą nie do zastąpienia i korzystaj z dodatkowych okazji do rozwoju!
- Przyjmuj przeciwności losu jako szansę i błogosławieństwo!
To, jaką zdecydujesz się być osobą, zależy wyłącznie od Ciebie!
Spis treści
Wprowadzenie
Rozdział 1. Inicjatywa osobista
Rozdział 2. Intelektualna grupa wsparcia
Rozdział 3. Rób więcej
Rozdział 4. Wyciąganie lekcji z przeciwności losu
O Napoleonie Hillu
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-289-1495-7 |
Rozmiar pliku: | 3,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niniejsza _Droga do celu według Napoleona Hilla_ prezentuje stworzoną przez autora filozofię sukcesu i rozwija zagadnienie zwane _sprecyzowanym celem_, które skupia się na wykreowaniu określonego sposobu myślenia, dzięki któremu możliwe jest podjęcie działań zmierzających do realizacji wszelkich życiowych planów. Podejście Hilla koncentruje się przede wszystkim na inicjatywie osobistej, intelektualnej grupie wsparcia, robieniu więcej niż się od nas oczekuje oraz na wyciąganiu lekcji z przeciwności losu.
_Inicjatywa osobista_ odnosi się do cech wyróżniających skutecznego lidera oraz narzędzi potrzebnych do realizacji zamierzonych celów. Nawet jeśli brakuje Ci podstawowych umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w określone sferze, może się okazać, że gdy spiszesz _swoje_ mocne strony, odkryjesz cechy, dzięki którym przy pomocy własnej inicjatywy oraz motywacji stworzysz dochodowy biznes lub rozwiniesz się zawodowo.
_Intelektualna grupa wsparcia_ to koncept, w którym dwie lub więcej osób pracuje w doskonałej harmonii, by wspólnymi siłami dążyć do osiągnięcia sprecyzowanego celu. Z tego rozdziału dowiesz się o czterech głównych korzyściach płynących ze stworzenia takowej grupy, która sprawdzi się w biznesie, w małżeństwie, jak i w każdym innym ważnym przedsięwzięciu. Hill zawarł w tej części wiele praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak wybrać odpowiednich członków oraz jak nimi sprawnie zarządzać.
Zasada polegająca na _robieniu więcej_ oferuje pięć kluczowych korzyści, a mianowicie: 1) otrzymanie wynagrodzenia przewyższającego wartość świadczonej usługi; 2) wzmocnienie siły charakteru; 3) zwiększenie pozytywnego nastawienia; 4) wzrost samodzielności, inicjatywy osobistej i radości z życia; 5) niezachwianą wiarę w ciągłość zatrudnienia. W rozdziale poświęconym temu zagadnieniu szczegółowo omówiono każdą z tych korzyści i zawarto praktyczne wskazówki umożliwiające ich natychmiastowe wdrożenie.
_Wyciąganie lekcji z przeciwności losu_ to prawdopodobnie najbardziej filozoficzna część tejże książki, w której Napoleon Hill dzieli się tym, czego się nauczył, zdobywając, tracąc i odzyskując swój majątek. Autor ujawnia w tym rozdziale trzydzieści głównych powodów prowadzących do niepowodzeń, których unikanie może wyeliminować konieczność wyciągania nauki z nieprzyjemnych sytuacji życiowych. Omawia również korzyści płynące z doświadczania niedoli, takie jak: 1) przyjęcie zdrowszych nawyków; 2) wyeliminowanie próżności; 3) spojrzenie w głąb siebie; 4) wzmocnienie siły woli; 5) zmiana niezadowalających relacji z innymi.
Ta _Droga do celu według Napoleona Hilla_ nauczy Cię, jak korzystać ze sprawdzonych zasad, aby odnieść sukces, i to nie tylko ten finansowy. Zestaw wskazówek Napoleona Hilla pomoże Ci też w osiągnięciu spełnienia i spokoju ducha, czy to w kontekście finansowego sukcesu, czy też w każdym innym, w zależności od Twojego sprecyzowanego celu.
Aby tworzyć nowe pomysły, formułować nieoczywiste plany i egzekwować kluczowe zasady na końcu każdego rozdziału zawarto zestaw pytań. Niech pomogą Ci one w osiąganiu Twoich celów.
Wraz ze wszystkimi członkami Fundacji Napoleona Hilla liczę, że ta niepublikowana dotychczas pozycja, autorstwa wielkiego ucznia, a zarazem nauczyciela zasad indywidualnych osiągnięć, pomoże Ci dojść do takiego punktu w życiu, w którym wszystkie Twoje plany zostaną zrealizowane, a wszystkie Twoje cele osiągnięte.
— Don M. Green, Dyrektor zarządzający i prezes Fundacji Napoleona Hilla
Do osiągnięcia życiowego sukcesu potrzebujesz sprecyzowanego celu!ROZDZIAŁ 1. INICJATYWA OSOBISTA
Jeden z najbogatszych Amerykanów w historii Stanów Zjednoczonych, Andrew Carnegie, powiedział kiedyś, że istnieją dwa typy ludzi, którzy nigdy do niczego nie dojdą — ci, którzy nie robią tego, co się im każe, i ci, którzy nie robią nic ponad to, co się im każe. Oznacza to, że ci, którzy mają szansę wzbić się na wyżyny, robią to, co do nich należy bez konieczności nadzoru, dodatkowo robiąc też więcej, niż się od nich oczekuje lub wymaga.
By osiągnąć sukces, musisz _zdefiniować swój cel_ , wdrażając w życie siedem poniższych punktów:
1. Uświadomienie sobie, że punktem wyjścia dla wszystkich osiągnięć jest przyjęcie sprecyzowanego _celu_ , któremu musi towarzyszyć sprecyzowany _plan_ i następujące po nim adekwatne _działanie_ .
2. Zrozumienie, że wszystkie indywidualne osiągnięcia są wypadkową _motywu_ lub kombinacji wielu motywów, takich jak pragnienie: miłości, seksu, bogactwa, przetrwania, wolności ciała i umysłu, wyrażania siebie i zdobywania uznania, życia w pamięci innych nawet po śmierci, zemsty czy lęku.
3. Przyjęcie do wiadomości, że każdy _główny pomysł_ , plan lub cel wchłaniane są przez podświadomość i realizowane przy pomocy wszelkich dostępnych, naturalnych i logicznych środków.
4. Przyjęcie do wiadomości, że każde _główne pragnienie_ , plan lub cel — wspierane przez umysł w formie wiary — wchłaniane są przez podświadomość i realizowane niemalże natychmiast.
5. _Myśl_ jest czymś, nad czym mamy pełną i nieograniczoną kontrolę.
6. _Podświadomość_ wydaje się jedyną bramą indywidualnego podejścia do nieskończonej inteligencji. A podstawą tego podejścia jest _wiara_ oparta na określoności celu.
7. _Umysł_ każdego z nas jest zarówno _nadawcą_ , jak i _odbiorcą_ naszych myśli.
Dogłębne, kompleksowe i szczegółowe wyjaśnienie terminu _sprecyzowanego celu_ oraz wspomnianych siedmiu elementów można znaleźć w innych książkach Napoleona Hilla, takich jak _The Science of Personal Achievement_ oraz _Master Mind_ .
Inicjatywa osobista jest siłą napędową wszelkich działań!
Inicjatywa osobista jest istotną cechą wszystkich odnoszących sukces liderów, niezależnie od dziedziny, w której działają. Obejmuje ona:
- motywację w ciągłym dążeniu do sprecyzowanego celu,
- intelektualną grupę wsparcia wspomagającą osiągnięcie zamierzonego celu,
- samodzielność proporcjonalną do zakresu i specyfiki określonego celu,
- samodyscyplinę zapewniającą kontrolę nad umysłem i sercem oraz utrzymaniem motywacji,
- wytrwałość opartą na chęci osiągnięcia sukcesu,
- dobrze rozwiniętą lecz kontrolowaną i właściwie ukierunkowaną wyobraźnię,
- umiejętność podejmowania szybkich i konkretnych decyzji,
- nawyk opierania opinii na faktach, a nie domysłach,
- zwyczaj robienia więcej niż jest to wymagane lub oczekiwane,
- zdolność pobudzania i hamowania entuzjazmu,
- doskonale rozwinięty zmysł obserwacji i umiejętność dostrzegania niuansów,
- zdolność znoszenia krytyki bez odczuwania gniewu,
- znajomość dziewięciu podstawowych motywów kierujących ludzkimi działaniami,
- nawyk skupiania całej uwagi na jednym zadaniu,
- gotowość do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za błędy podwładnych,
- umiejętność doceniania innych i uznawania ich zasług,
- pozytywne podejście do życia,
- nawyk przyjmowania pełnej odpowiedzialności za każdą podjętą pracę lub zadanie,
- niezachwianą wiarę w powodzenie,
- cierpliwość wobec podwładnych i współpracowników,
- nawyk kontynuowania każdego rozpoczętego zadania,
- zwyczaj przedkładania dokładności nad szybkość,
- rzetelność,
- umiejętność rozpoznawania szans, jakie niesie ze sobą każde niepowodzenie.
Inicjatywa osobista + określony plan + konkretny motyw = skuteczne przywództwo
Istnieją również inne, choć nie aż tak istotne cechy, którymi powinien odznaczać się lider, ale te wspomniane przed chwilą tworzą listę _obowiązkową_ . Możesz na jej podstawie wypunktować każdego odnoszącego sukcesy przywódcę i zaobserwować, ile z tych cech dostrzegasz w jego działaniu, nawet jeśli niektórych nie przejawia świadomie.
Aby inicjatywa osobista była skuteczna, musi ona opierać się na określonym i zorganizowanym planie, zainspirowanym konkretnym motywem i sukcesywnie realizowanym aż do ostatniego etapu.
Podczas II wojny światowej niejaki Henry J. Kaiser zaskoczył świat przemysłu morskiego swoim nadzwyczajnym osiągnięciem w zakresie szybkości i wydajności przy budowie statków. Było to o tyle zadziwiające, że nigdy wcześniej się tym nie zajmował. Sekret sukcesu Kaisera tkwił w jego zdolnościach przywódczych.
Najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest _zwyczaj dryfowania_ przez życie bez sprecyzowanego celu. Ludzie wyróżniający się inicjatywą osobistą nie dryfują bez celu, nie prokrastynują, nie narzekają na brak możliwości, tylko _płyną świadomie_ i sami tworzą możliwości rozwoju!
Zacznij od teraz
Wykorzystaj inicjatywę osobistą, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie. Zacznij już teraz, od miejsca, w którym się obecnie znajdujesz. Sprecyzuj swój cel, opracuj plan działania i postępuj zgodnie z nim. Jeśli Twój pierwszy plan nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zmień go, ale _nie_ zmieniaj swojego celu.
Może w tej chwili nie dysponujesz wszystkimi potrzebnymi materiałami niezbędnymi do realizacji Twojego celu, ale uwierz, że z czasem, przy właściwym zarządzaniu tym, co masz, zostaną ci udostępnione inne, lepsze materiały, o ile będziesz gotów je przyjąć i wykorzystać.
Umysł przygotowany na przyjęcie od losu potrzebnych materiałów przyciąga to, czego potrzebuje, niczym elektromagnes ściągający do siebie stalowe opiłki. Jak w takim razie lepiej wesprzeć inicjatywę osobistą, jeśli nie poprzez uwarunkowanie umysłu tak, by przyciągał to, czego Ci trzeba?
Najtrudniejszym momentem każdego przedsięwzięcia jest jego _rozpoczęcie_ , ale kiedy już się coś zacznie, stopniowo pojawią się możliwości dalszej jego realizacji. Prawdziwość tego stwierdzenia tkwi w fakcie, że osoby dysponujące sprecyzowanym celem odnoszą większe sukcesy niż te, które takowego nie mają.
Umysł wypełniony wiarą w sukces i konkretnym planem przyciąga możliwości.
Nie poznałem jeszcze osoby, która osiągnęłaby sukces i z przekonaniem stwierdziłaby, że przyjęcie sprecyzowanego celu nie było punktem zwrotnym rzutującym na całe jej życie.
Osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe bez sprecyzowanego celu.
Nikt nie potrafi stwierdzić, jaki sprecyzowany cel powinien być tym właściwym dla drugiego człowieka, ale każda osoba, która odniosła sukces, z całą pewnością przyzna, że osiągnięcie czegoś wielkiego nie jest możliwe bez takowego celu.
Dlatego sprecyzuj swój cel i przekonaj się, jak szybko kierowanie się inicjatywą osobistą zainspiruje Cię do działania na rzecz jego realizacji. Rozbudzisz w ten sposób swoją wyobraźnię i odkryjesz mnogość możliwości związanych z tym celem.
Zniknie Twoja wewnętrzna niechęć do działania, a otaczający Cię ludzie przyjaźnie Cię wesprą.
Znikną też strach i wszelkie wątpliwości. A gdzieś po drodze do sukcesu staniesz twarzą w twarz ze swoim drugim ja, tym, które potrafi i zdoła pokierować Cię na właściwe tory.
Wraz z tą chwilą droga ku realizacji Twojego zamiaru będzie łatwa i klarowna, ponieważ dostosujesz się do niezwykłych, _niematerialnych sił natury_ , które nieuchronnie poprowadzą Cię prosto do wybranego przez Ciebie celu.
Sukces przyciąga kolejne sukcesy!
Będziesz się wtedy zastanawiać, dlaczego wcześniej nie odkryłeś tej drogi, i zrozumiesz, że to sukces przyciąga kolejne sukcesy, podczas gdy porażki przyciągają jedynie kolejne porażki.
Wszyscy ludzie sukcesu działają na podstawie inicjatywy osobistej, choć niektórzy stosują się do tej zasady zupełnie nieświadomie. Większość nieudaczników dryfuje przez życie bez określonego celu, planu czy zamiaru, a ich wysiłki rozmywają się przez brak inicjatywy osobistej w realizacji ich sprecyzowanego celu.
Warto wymienić tu kilka przykładów wybitnych jednostek, które działały według określoności celu, wykazując się inicjatywą osobistą: