- W empik go
Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta - ebook
Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta - ebook
Kryptowaluty są najszybciej rosnącym na wartości aktywem w historii ludzkości…
Cena Bitcoina wzrosła o 6 900 000 razy z 0,01 USD do 69 000 USD w ciągu 12 lat. Ethereum wzrosło 32 000 razy z 0,15 USD do 4800 USD w ciągu 6 lat. Gdybyś zainwestował 1 dolara, mógłbyś zarobić bogactwo zmieniające życie, wielu to zrobiło.
Potencjał do szalonych zysków wiąże się z wieloma zagrożeniami – ataki hakerskie, oszustwa, spektakularne bankructwa, żeby wymienić tylko kilka. Jeśli wynalezienie kryptowalut było pierwszą rewolucją finansową naszych czasów, potrzebowaliśmy drugiej, aby wyeliminować złe projekty, zdemaskować fałszywych influencerów i pozbyć się nieuczciwych właścicieli, którzy tworzą nowe waluty cyfrowe tylko po to, by wyłudzić pieniądze od inwestorów.
Gdy czytasz te słowa, właśnie rozpoczęła się Druga Kryptorewolucja…
Richard Heart – seryjny przedsiębiorca, autor i filantrop tworzy pionowo zintegrowany ekosystem kryptograficzny, zawierający na początek: HEX – pierwszą lokatę terminową opartą na blockchainie, PulseChain – tańszą, szybszą, bardziej opłacalną alternatywę dla Ethereum oraz PulseX – najbardziej płynną giełdę na PulseChain.
Druga Kryptorewolucja zabierze Cię w podróż przez historię pieniądza i bankowości, początki kryptowalut po niuanse drugiej kryptowalutowej rewolucji Richarda Hearta. Kryptowaluty nigdzie się nie wybierają. Ci którzy dobrze to rozegrają zostaną jednym procentem ludzi, którzy posiadają połowę wszystkiego. Jeśli chcesz do nich dołączyć, ta książka jest dla Ciebie.
Spis treści
Wstęp
O książce
CZĘŚĆ I – PIERWSZA KRYPTOREWOLUCJA
Rozdział 1 – Definicja i historia pieniędzy
Od handlu wymiennego do waluty
Banknoty w Europie
Podsumowanie
Rozdział 2 – Krótka historia bankowości
Rozdział 3 – Wprowadzenie do kryptowalut
Definicja kryptowalut i technologii Blockchain
Skąd biorą się kryptowaluty?
Historia kryptowalut pisana potrzebą uniezależnienia się od centralnego systemu walutowego
Zalety kryptowalut
Wady kryptowalut
Bitcoin – ojciec kryptowalut, który zrewolucjonizował świat finansów
Ether (ETH) – kryptowaluta numer 2, która rośnie w siłę
Inne kryptowaluty
Kryptowaluty są zepsute
4 największe oszustwa związane z kryptowalutami, które spowodowały straty na 4,5 miliarda dolarów
Bitconnect
Pincoin
ACChain
Plexcoin
Sławne włamania, które wstrząsnęły branżą krypto
Mt. Gox
Poly Network
BitMart
Compound
Najpopularniejsze rodzaje przekrętów w kryptowalutach
Rodzaje przekrętów na kryptowalutach
Podsumowanie
Rozdział 4 – Najbardziej wpływowe osoby w przestrzeni kryptowalutowej
Satoshi Nakamoto
Vitalik Buterin
Richard Heart – cudowne dziecko, które zmieniło świat kryptowalut
Człowiek, który zainspirował tysiące ludzi do zmiany swojego życia
Podsumowanie
CZĘŚĆ II – DRUGA KRYPTOREWOLUCJA
Rozdział 5 – HEX: Pierwsza Lokata Terminowa oparta na Blockchainie
Czym jest HEX?
Jak działa HEX?
Jak ubiegać się o HEX, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o stakingu
Czy HEX jest bezpieczny?
Rewolucyjny marketing
Scams, czyli oskarżenia o oszustwo
Czy nie jest za późno na inwestycję w HEX?
Oskarżenie o schemat Ponziego
Bańka spekulacyjna
Czy HEX jest oszustwem?
Podsumowanie
Rozdział 6 – PulseChain: Tańsza, szybsza i energooszczędna alternatywa dla Ethereum
Faza poświęcenia (Sacrifice)
Co to jest PulseChain?
Cechy PulseChain, które wpłyną na rewolucyjność projektu
Największy Airdrop w historii kryptowalut
Spekulacja cenowa
Data Premiery PulseChain
Hipotetyczne przyczyny opóźnienia
Podsumowanie
Rozdział 7 – PulseX: Największa giełda na PulseChain
Krótka historia giełd zdecentralizowanych
PulseX – pierwsza giełda DEX w sieci PulseChain
Funkcje PulseX
Jak będzie wyglądała płynność na giełdzie PulseX?
Prognozy cen
Inflacja vs Deflacja
Zachowanie inwestorów
Podsumowanie
Rozdział 8 – Jak zarabiać na Drugiej Kryptorewolucji?
Konto na giełdzie scentralizowanej
Jak wpłacić środki na swoje konto Bitstamp?
Jak założyć portfel MetaMask?
Jak kupić krypto na Bitstamp?
Jak przelać krypto z Bitstamp do MetaMask?
Jak zamienić USDC na HEX?
Jak kupić HEX na Simplex?
Jak zastejkować i odstejkować HEX?
Jak kupić PulseChain i PulseX?
Alokacja portfolio
Podsumowanie
Rozdział 9 – Bezpieczeństwo, czyli jak nie stracić wszystkich pieniędzy
Giełdy scentralizowane
Nie twoje klucze, nie twoje krypto
Scamerzy i hakerzy
Twój portfel krypto
Laptopy i telefony
Brak Obsługi Klienta
Bezpieczeństwo w realnym świecie
Podsumowanie
Rozdział 10 – Optymalizacja podatków
Portugalia
Portoryko
Singapur
Podsumowanie
Zakończenie
O autorze
Linki
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 12 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
O kryptowalutach po raz pierwszy usłyszałem w pierwszym kwartale 2017 roku. Wpisy pewnego celebryty z branży, którą kiedyś studiowałem, zaczęły pojawiać się na mojej fejsbukowej ścianie. Pisał on głównie o dwóch rzeczach: przeprowadzce do Kambodży, gdzie również wkrótce się wybierałem w celu podjęcia kolejnej pracy w turystyce oraz o jakimś tajemniczym Bitcoinie.
Po kilku tygodniach obserwacji jego wpisów o ruchach cenowych Bitcoina z ok. 1000 $ do 3000 $, założyłem konto na BitBay (obecnie Zonda) – jednej z giełd, na której można handlować kryptowalutami. W ramach eksperymentu wykonałem kilka, może kilkanaście, transakcji zamieniając jedne kryptowaluty na drugie. Nie mogłem się nadziwić, że handluję jakimiś cyfrowymi bajerami, czasem na tym zarabiając, a czasem tracąc. W międzyczasie w każdej chwili wolnej od pracy i mojego tropikalnego, kambodżańskiego życia, czytałem i oglądałem na temat kryptowalut wszystko, co tylko wpadło mi w ręce.
Chwilę potem kupiłem kilka kryptowalut i z niedowierzaniem obserwowałem, jak wszystkie z nich rosną na wartości w zastraszającym tempie. Jedną z nich kupiłem za 200 $, by za niewiele ponad miesiąc sprzedać ją za 350 $, osiągając 75% zysku z inwestycji. Czułem się jak geniusz, nie wiedząc, że właśnie rozpoczęła się kryptohossa i gdybym poczekał jeszcze kilka miesięcy, to mógłbym sprzedać tę samą kryptowalutę za prawie 1500 $!
Przez resztę 2017 roku wykonałem jeszcze dobre kilkanaście ruchów i coraz bardziej wydawało mi się, że wiem, co robię. Z dzisiejszej perspektywy moja ówczesna aktywność wygląda jak losowe wciskanie guzików. W efekcie byłem dumnym posiadaczem kilkunastu różnych kryptowalut, a moja początkowa inwestycja kilkunastokrotnie wzrosła na wartości.
Były to jednak tylko zyski na papierze. W styczniu 2018 roku zaczęła się bessa, a ja z wrodzonym uporem nic nie sprzedałem i z przerażeniem obserwowałem, jak moje niezrealizowane zyski topniały niczym śnieg w pierwszych promieniach wiosennego słońca. Zanim się obejrzałem, moje portfolio (zbiór posiadanych kryptowalut) było mniej więcej na tym samym poziomie, z którego zaczynałem, a marzenia o niezależności finansowej znów stały się jakby bardziej odległe.
Nie przestałem jednak wierzyć w potencjał kryptowalut i to, że mogą one kiedyś odmienić moje i tak już fascynujące życie. Zapewne to z tego powodu całą sowitą prowizję, jaką otrzymałem za pomoc w realizacji pewnej umowy w Birmie, wpompowałem w krypto tylko po to, by obserwować jak moja inwestycja znów topnieje w oczach. Okazało się, że 50% spadek wartości całego rynku to nie okazja i ceny wszystkich kryptowalut miały przed sobą jeszcze długą i bolesną drogę w dół. Uzmysławiając sobie niczym Sokrates: „wiem, że nic nie wiem”, przestałem spekulować i wróciłem do edukowania się na temat kryptowalut.
Na początku 2019 roku dobry przyjaciel zwrócił moją uwagę na postać Richarda Hearta i jego pierwszą kryptowalutę – HEX. Początkowo zignorowałem temat, ponieważ nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że będzie to kolejny produkt z serii „wzbogać się szybko”, w jakie zainwestowałem w 2017 roku, a ja znów stracę pieniądze. Niespodziewane perturbacje zawodowe sprawiły jednak, że przyjrzałem się bliżej tematowi i po kilku tygodniach zdecydowałem się zamienić niemalże wszystkie moje kryptowaluty na HEX. Jak się później okazało, była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.
***
Aby w pełni docenić resztę tej historii, warto byś poznał mnie trochę bliżej. Moja przygoda z pisaniem zaczęła się w wieku 16 lat od publikacji pierwszego artykułu, za który otrzymałem pieniądze. Przez kolejne kilka lat pisałem o wszystkim: od nowoczesnych technologii, przez podróże, po politykę. Ten ostatni temat sprawił, że jako niespełna 20-letni szczyl, towarzyszyłem polskiemu prezydentowi i premierowi w wycieczkach rządowym samolotem, m.in. do USA, Izraela i na szczyty NATO oraz Unii Europejskiej w Brukseli. Po ukończeniu studiów z politologii zignorowałem propozycję podjęcia pracy jako analityk ds. zagrożeń terrorystycznych w Ministerstwie Obrony Narodowej, zrezygnowałem z mało dochodowego dziennikarstwa i zdecydowałem sprawdzić, czy trawa w Irlandii jest bardziej zielona.
Szybko znalazłem pracę w dziale wsparcia biznesowego jednej z dużych firm konsultingowych. Zarabiałem niezłe pieniądze, o których wówczas w Polsce można było jedynie pomarzyć. Wynająłem ładne mieszkanie, kupiłem samochód, wypasiony telewizor i PlayStation 3. Planowałem kupić dom na kredyt i założyć rodzinę. Potem pojawiła się ona – depresja spowodowana okropną pogodą, korporacyjną nudą i codzienną rutyną. Skończyłem studia magisterskie z szeroko pojętych stosunków międzynarodowych w dublińskim Trinity College, ale nie poprawiło to mojego samopoczucia. Postanowiłem wrócić do pisania, gdyż wydawało mi się, że ono właśnie sprawia mi największą satysfakcję.
Jednak by pisać, trzeba mieć o czym. Dwutygodniowy wyskok do Iranu tuż przed wyborami prezydenckimi i zieloną rewolucją w 2009 roku, przejazd samochodem z Nowego Jorku do Los Angeles w trzy tygodnie, a przede wszystkim wakacje w Tajlandii, odmieniły moje życie. Kupiłem bilet w jedną stronę do Azji Południowo-Wschodniej i postanowiłem zostać sławnym korespondentem zagranicznym i pisarzem. Plan B na wypadek porażki zakładał zdobycie papierów umożliwiających uczenie angielskiego, zostanie nauczycielem i pisanie po godzinach. Szybko okazało się, że pisanie to fajne hobby, ale podobnie jak wcześniej, nie można na nim zarobić wystarczająco dużo, by się utrzymać na sensownym poziomie. Wziąłem się więc za realizację Planu B, a potem kolejnych.
Od mojego wyjazdu z Europy mieszkałem w Birmie, Tajlandii i Kambodży. Zjeździłem większość Dalekiego Wschodu, od Korei Południowej po Timor Wschodni. Spędziłem dużo czasu w Ameryce Łacińskiej, od Kolumbii po Brazylię. Pracowałem tam jako wykładowca na uniwersytecie, menedżer różnych działów w kilku firmach turystycznych, a także jako dyrektor sprzedaży i marketingu w luksusowym hotelu, należącym do jednej ze znanych międzynarodowych korporacji.
Pandemia COVID-19 zabiła globalną turystykę i niemalże położyła kres mojemu szalonemu, tropikalnemu życiu. Właśnie podpisałem kontrakt na nowe dyrektorskie stanowisko w hotelu – tym razem w Rijadzie, gdy Arabia Saudyjska zaprzestała wydawania nowych wiz i zamknęła granice. Chwilę potem skontaktował się ze mną mój niedoszły szef i powiedział, że niestety musi wycofać ofertę.
Nie zmieniło to jednak faktu, że tropikalną Kambodżę i tak zamieniłem na pustynne klimaty. Tyle, że nie na Bliskim Wschodzie, a w Meksyku, który po kilku miesiącach lockdownów stwierdził, że nie stać go na dalsze uprawianie tej farsy i niemalże w pełni otworzył się na turystykę. Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jeśli w obecnych warunkach gdziekolwiek będę w stanie znaleźć jakąś rozsądną pracę to właśnie tam…
I tak wracamy do kryptowalut. Moja inwestycja w HEX zaczęła rosnąć jak na drożdżach, a do mnie stopniowo zaczęło docierać, że być może wcale nie będę potrzebować pracy, ani w Meksyku, ani nigdzie indziej. Zapach i powiew finansowej niezależności znów dodał mi skrzydeł i sprawił, że kupiłem wizę Thailand Elite, umożliwiającą mi 5-letni legalny pobyt w tym kraju, spakowałem torbę i znów przeprowadziłem się na drugi koniec świata.
Radość z mieszkania w jednym z moich ulubionych krajów na świecie nie trwała jednak długo, gdyż kilka miesięcy później straszący Covidem rząd zamknął siłownie, baseny, parki, restauracje, bary i centra handlowe. Życie w Bangkoku stało się nie do zniesienia. Wciąż rosnąca cena HEX sprawiła, że postanowiłem zainwestować w kolejny projekt Richarda Hearta – PulseChain. Nowo osiągnięta niezależność finansowa umożliwiła mi kilkumiesięczną wyprawę do Brazylii, Peru, Paragwaju, Argentyny i na Dominikanę.
W drodze powrotnej do Bangkoku zahaczyłem o Londyn, gdzie właśnie celebrowane były drugie urodziny HEX. Osobiście spotkałem tam Richarda Hearta, co było głównym powodem mojego europejskiego przystanku przed powrotem do domu. Uściśnięcie ręki człowiekowi, który pozwolił mi na całkowitą rezygnację z dalszego udziału w wyścigu szczurów sprawiło, że kilka tygodni później zainwestowałem w kolejny z jego projektów – PulseX.
Rok 2022 spędzam ciesząc się życiem w Tajlandii, pisząc tę książkę i czekając na premierę PulseChain i PulseX, które powinny wznieść wielkość mojej niezależności finansowej na poziom, o jakim nawet nie marzyłem jeszcze kilka lat temu. Jak pokazuje moja historia życie jest pełne możliwości, o jakich ci się nawet nie śniło. O ile wynalezienie Bitcoina było Pierwszą Kryptorewolucją, o tyle właśnie teraz zaczęła się druga. Jeśli chcesz wziąć w niej udział, to czytaj dalej, a pokażę ci jak.
Z Richardem Heartem na drugich urodzinach HEX w Londynie. Grudzień 2021.O książce
Nie można w pełni pojąć potencjału kryptowalut bez wcześniejszego zrozumienia, czym tak naprawdę są pieniądze, skąd się wzięły i jak ewoluowały. W rozdziale pierwszym przedstawiam ci zatem krótką definicję pieniądza i opowiadam jego historię od starożytności po czasy współczesne. W drugim rozdziale opisuję krótką historię banków, od trzymania kasy w świątyniach w starożytności, po kryzys finansowy lat 2007/2008. Bez obaw jednak, wątki historyczne przedstawiam w wersji bardzo skróconej!
W rozdziale trzecim przechodzimy do sedna sprawy, czyli wyjaśnienia ci, czym tak naprawdę są kryptowaluty i skąd się biorą. Zaprezentuję ci ich krótką historię oraz opowiem o ich wadach i zaletach. W tym rozdziale dowiesz się także więcej o Bitcoinie i Ethereum – dwóch największych kryptowalutach. Na zakończenie stawiam tezę, że system kryptowalut jest fundamentalnie zepsuty, wspominając o oszustwach, włamaniach hakerskich i innych przekrętach z nim związanych.
W rozdziale czwartym przedstawię ci trzy najbardziej wpływowe osoby w branży kryptowalut. Są to oczywiście założyciele Bitcoina i Ethereum: Satoshi Nakamoto i Vitalik Buterin oraz Richard Heart – twórca nowego ekosystemu kryptowalut, adresującego większość (jeśli nie wszystkie) problemy, z jakimi obecnie zmaga się branża krypto. Na tym kończy się pierwsza część książki – „Pierwsza Kryptorewolucja” i zaczyna druga.
Rozdziały piąty, szósty i siódmy konsekwentnie wprowadzą cię w pierwsze produkty wchodzące w skład ekosystemu Richarda Hearta:
- HEX – pierwszą lokatę terminową opartą na blockchainie,
- PulseChain – tańszą, szybszą i energooszczędną alternatywę dla Ethereum,
- PulseX – pierwszą giełdę operującą na PulseChain.
W rozdziale ósmym przechodzę do praktyki i nauczę cię jak zarabiać na Drugiej Kryptorewolucji w najbliższych latach. Będzie o zakładaniu i używaniu konta na giełdzie, niezbędnego do zapoczątkowania inwestycji w kryptowaluty, o tym jak założyć i obsługiwać kryptoportfel i jak zainwestować w nowe, rewolucyjne produkty w branży krypto.
W rozdziale dziewiątym skupiam się na bezpieczeństwie. Dowiesz się z niego o giełdach, portfelach, oszustach, hakerach, laptopach i telefonach, a także o dbaniu o siebie w realnym świecie. Wszak żadna inwestycja nie jest warta twojego zdrowia ani życia!
Jeżeli tak jak ja, zdecydujesz się na dołączenie do Drugiej Kryptorewolucji, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odniesiesz finansowy sukces, o jakim być może do niedawna nawet się tobie nie śniło. Może sprawić to jednak, że urząd skarbowy kraju, w którym mieszkasz, szybko zainteresuje się twoimi pieniędzmi. Jeśli nie mieszkasz w miejscu, gdzie system podatkowy jest przyjazny kryptoinwestorom, to w rozdziale dziesiątym przedstawię ci kilka wskazówek, co możesz zrobić w tej kwestii.
Druga Kryptorewolucja to książka napisana przede wszystkim z myślą o 99% ludzi na świecie, którzy nie mieli jak dotąd styczności z kryptowalutami. Skorzystają z niej także ci, którzy mają już doświadczenie z kryptowalutami, ale jak dotąd nie zarobili na nich tyle, ile oczekiwali. Być może kupiłeś Bitcoina za 69 000 $ albo Ethereum za 4800 $ i od miesięcy siedzisz na papierowej stracie. Być może straciłeś dużo pieniędzy w systemie Celsius, na Lunie lub w inny sposób. Jeśli tak, to ta książka także jest dla ciebie.
Starałem się używać najprostszego języka, jakiego mogłem, na przykład porównując technologię, na której działają kryptowaluty do arkusza kalkulacyjnego, a specjalne hasło do portfela krypto do PIN-u do twojej karty bankomatowej. Uprościłem wiele konceptów tak bardzo, jak było to możliwe, co mogło sprawić, że część z nich nie jest w 100% dokładna, a moje ich rozumienie może na pierwszy rzut oka wyglądać na błędne. Jest to zabieg celowy, ponieważ branża krypto jest bardzo techniczna, pełna żargonu i mało przyjazna dla użytkownika. Jeżeli twoim celem jest zostanie rentierem dzięki krypto, to czy naprawdę już na starcie potrzebujesz znać i rozumieć wszystkie niuanse, dotyczące na przykład różnych mechanizmów konsensusu na Blockchainie?
W ramach bonusu dodaję internetową listę miejsc wartych obserwacji przez obecnych i przyszłych inwestorów w kryptowaluty, a także informacje o tym, gdzie mnie znaleźć i jak się ze mną skontaktować.
Bez dalszego zwlekania, bierzemy się do roboty. Finansowa niezależność jest w twoim zasięgu!