- W empik go
Drugi brzeg - audiobook
Drugi brzeg - audiobook
Joanna Jax – książki historyczne w formie audiobooka
Joanna Jax, a właściwie Joanna Jakubczak to polska pisarka powieści historycznych. Znana z tego, że w wielu swych pozycjach przemyca sporo wątków historycznych, a nawet całe historie buduje w okresach konkretnych wydarzeń epokowych, przełomowych w dziejach Polski. Dzięki temu stała się popularyzatorką polskiej historii. Co więcej, jej książki odczarowały czytelnikom wiele przeszłych wątków, których niechętnie uczyli się ze szkolnych podręczników.
Drugi brzeg audiobook czytany przez Barbarę Liberek
Współcześni możliwości wydawnicze sprawiają, że dziś można nie tylko przeczytać napisaną przystępnym językiem powieść w tle z Bitwą Warszawską w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ale nawet odsłuchać tego typu książkę w formie MP3. Audiobooka Drugi brzeg czyta Barbara Liberek.
Lektorka swoim stanowczym głosem świetnie podkreśla klimat tamtych czasów, który starała się wytworzyć Jax. Dzięki temu historię rodu Niemojskich zgłębia się z jeszcze większą przyjemnością. To opowieść o silnych więzach rodzinnych, uczuciach i wzniosłych wartościach, które towarzyszyły Warszawiakom tuż po wojnie i chwilę przed najazdem sowieckim.
Matka Hortensja i ojciec Ksawery to postacie starające się podtrzymywać więzy rodzinne, uczące dzieci szacunku i miłości. Dzięki nim trójkę rodzeństwa łączą silne więzi. Niemniej każde jest inne. Gucio to student medycyny, lubiący zabawę. Fryderyk to przystojny młodzieniec, patriota, oddany służbie. Z kolei 18-letnia Wiktoria to dziewczyna marząca o wielkiej miłości.
Jak na dobrą książkę przystało, musi pojawić się też intrygujący wątek romantyczny. W tym wypadku to nie tylko wielka, ale wręcz zakazana miłość. Piotra zwolennika bolszewików i Wiktorię patriotkę z rodu o wzniosłych wartościach połączyło wyjątkowe uczucie. To uczucie wystawi na próbę całą rodzinę i wiele namiesza wśród jej członków.
Drugi brzeg – w hołdzie Bitwy Warszawskiej
Joanna Jax Drugi brzeg wydała niejako w hołdzie na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Napisała książkę, dzięki której jeszcze więcej Polaków dowiedziało się o realiach tamtego okresu, ale też mogło spojrzeć, z jakimi dylematami, problemami borykały się tamtejsze pokolenia. Tuż po wojnie, w czasie wielkiego niepokoju i niepewności młodzi ludzie wciąż pragnęli miłości, chcieli spełniać swoje marzenia i wierzyli, że mimo wszystko jest to możliwe.
Dodatkowo dla pełnego przedstawienia realiów tamtych czasów w powieści pisarka zastosowała zabieg przywołania konkretnych historycznych wątków, np. podkreśliła tamtejszą rolę polskich kryptologów, lotników zdobywających informacje dla armii czy wspomina o wojennym kapelanie ks. Ignacym Skorupce. Ponadto z książki można dowiedzieć się, jakie panowały nastroje w Polsce i Rosji w tym okresie, jak po 123 latach zaborów budowało się Państwo Polskie i jakie panowały wówczas zwyczaje oraz konwenanse.
Drugi brzeg jest napisany pięknie nie tylko pod kątem historycznym, ale też budowania napięcia i tworzenia zwrotów akcji. W związku z tym czas podczas słuchania audiobooka płynie nieubłaganie, a kończąc książkę, od razu chce się sięgnąć po następną. Drugi tom z tego cyklu to Smak wolności, który czyta również ta sama lektorka – Barbara Liberek. Nie ma przeszkód, by po niego sięgnąć, gdyż ta część również znajduje się w katalogu Virtualo.
Kategoria: | Obyczajowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66195-85-1 |
Rozmiar pliku: | 818 MB |