- W empik go
Dualizm przekonań - ebook
Dualizm przekonań - ebook
Przekonania stanowią często dyskutowany problem badawczy, zarówno na gruncie filozofii, jak i nauk badających umysł doświadczalnie. Ich powstawanie związane jest bowiem z najbardziej fascynującymi aspektami ludzkiego myślenia.
Książka przedstawia propozycję rozwiązania następującego problemu dotyczącego przekonań: w jaki sposób można uwzględnić dyskusję o racjonalności przekonań w kontekście psychologicznego wyjaśnienia umysłu?
Autor argumentuje za koniecznością odróżnienia dwóch typów przekonań – normatywnych oraz heurystycznych – a kryterium ich odróżnienia stanowi ich psychologiczna geneza. Przekonania normatywne wytwarzane są przez umysł analityczny, którego główna rola polega na ocenie zasadności przesłanek wspierających przekonania tego typu. Przekonania heurystyczne wytwarzane są natomiast przez umysł intuicyjny, zorientowany przede wszystkim na skuteczne działanie. Rozwiązanie to kwestionuje powszechnie przyjmowane w naukach kognitywnych założenie o jednorodności przekonań. W prowadzonych analizach szczególną rolę odgrywa ustalenie sposobu powstawania przekonań, dlatego też niniejsze opracowanie ma charakter interdyscyplinarny. Uwzględnia dyskusję prowadzoną obecnie w analitycznej filozofii umysłu oraz eksperymentalne ustalenia nauk o umyśle.
Łukasz Kurek (ur. 1984) – filozof i prawnik. Pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Stypendysta m. in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Autor artykułów poświęconych filozofii umysłu oraz filozofii prawa.
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7886-271-0 |
Rozmiar pliku: | 4,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Książka ta opracowana została na podstawie rozprawy doktorskiej przygotowanej pod opieką Adama Olszewskiego, któremu dziękuję w sposób szczególny. Podczas licznych spotkań poświęconych tej rozprawie omówiliśmy niemal każde zawarte w niej zdanie, a także wiele innych spraw. Nasze żywiołowe dyskusje uchroniły mnie przed wieloma błędami i niedociągnięciami. Za liczne rzeczowe uwagi dziękuję również recenzentowi rozprawy Stanisławowi Wszołkowi. Wyrazy wdzięczności kieruję również do Józefa Bremera, recenzenta pracy, któremu dziękuję także za wpływ, jaki wywarł na mnie podczas studiów filozoficznych.
Niniejsza książka zapewne nie powstałaby, gdyby nie świetne warunki do pracy naukowej, które w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ stworzył Jerzy Stelmach. Co więcej, myślę, że gdyby nie jego wykłady z filozofii, których słuchałem na drugim roku studiów prawniczych, moja przygoda z tą dyscypliną nigdy by się nie rozpoczęła. Jestem mu za to szczególnie wdzięczny.
Dziękuję również wszystkim, z którymi miałem przyjemność rozmawiać o pomysłach zawartych w tej książce: Bartoszowi Brożkowi, Wojciechowi Załuskiemu, Marcie Soniewickiej, Mateuszowi Hoholowi, Bartłomiejowi Kucharzykowi, Łukaszowi Kwiatkowi, Piotrowi Urbańczykowi oraz Bartoszowi Janikowi. Bartoszowi Brożkowi dziękuję ponadto za umożliwienie mi współpracy z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, co rozpoczęło trwającą już osiem lat przygodę – nie tylko intelektualną.
Niezmiernie dziękuję moim najbliższym, którzy wspierali mnie podczas pracy: moim Rodzicom, mojej córeczce Róży, a przede wszystkim mojej żonie Magdzie, która jest ze mną w najlepszy możliwy sposób i której dedykuję tę książkę. Wykorzystując tę okazję przepraszam ją również za to, że przygotowanie niniejszego opracowania trwało znacznie dłużej niż powinno.