Dystonie - ebook
Dystonie - ebook
„Dystonie. Od diagnozy do leczenia” to kolejny tytuł w serii Choroby mózgu.
Dystonia jest definiowana jako zaburzenie ruchu, charakteryzujące się przedłużonym lub przerywanym skurczem mięśni, często powtarzającymi się ruchami oraz towarzyszącymi im zaburzeniami postawy.
Dystonie to grupa gorzej poznanych zaburzeń ruchowych. Rozpoznanie tej grupy chorób jest niezwykle złożone, a dane epidemiologiczne wskazują, że jest to problem dość powszechny.
W książce omówiono nową klasyfikację dystonii, epidemiologię i patofizjologię, badania obrazowe i izotopowe w dystonii, diagnostykę, dystonie uwarunkowane genetycznie, leczenie dystonii ogniskowych, segmentalnych oraz dystonii uogólnionej, nowoczesne terapie, a także aspekty społeczne chorych i ich rodzin. Opisano również ciekawe przypadki kliniczne.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6101-7 |
Rozmiar pliku: | 2,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski
Klinika Neurologii
Wydział Nauk o Zdrowiu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
dr n. med. Piotr Alster
Klinika Neurologii
Wydział Nauk o Zdrowiu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
mgr Agnieszka Drzewińska
Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie
lek. Monika Figura
Klinika Neurologii
Wydział Nauk o Zdrowiu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
lek. Natalia Madetko
Klinika Neurologii
Wydział Nauk o Zdrowiu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
lek. Łukasz Milanowski
Department of Neurology, Mayo Clinic, Jacksonville, FL, USA;
Klinika Neurologii
Wydział Nauk o Zdrowiu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
lek. Stanisław Szlufik
Klinika Neurologii
Wydział Nauk o Zdrowiu
Warszawski Uniwersytet MedycznyKILKA SŁÓW O CHOROBACH MÓZGU – MARIA BARCIKOWSKA, TADEUSZ PARNOWSKI
KILKA SŁÓW O CHOROBACH MÓZGU
We wrześniu 2002 roku w Belgii powstała międzynarodowa, niedochodowa organizacja pozarządowa – Europejska Rada Mózgu (EBC – European Brain Council). Celem jej działania było i jest zrzeszenie wszystkich organizacji europejskich zajmujących się problematyką chorób mózgu, określanych jako schorzenia mające swoją lokalizację w mózgu, niezależnie od wcześniejszych definicji diagnostycznych. Należą do nich głównie zaburzenia psychiczne i choroby neurologiczne. Początkowo EBC zajmowała się poszerzaniem wiedzy społecznej o kosztach ponoszonych przez pacjentów, ich rodziny oraz społeczeństwa z powodu braku profilaktyki, niedostatecznej diagnostyki oraz braku pomocy dla osób dotkniętych chorobami przewlekłymi. Wkrótce poszerzyła swoje działania w obszarze merytorycznym, stając się inicjatorem wspólnych badań z zakresu neuronauki, jak też organizacyjnym – zachęcając kraje europejskie do tworzenia Narodowych Rad Mózgu. Do badań nad depresją, chorobami Alzheimera i Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, padaczką, udarem, migreną, schizofrenią, zaburzeniami snu, zaburzeniami lękowymi, ADHD, a także uzależnieniami od alkoholu i innych substancji włączyły się liczne laboratoria i instytuty, obejmując siecią badawczą całą Europę. Obszar działań (promocja jakości życia chorych, badań klinicznych, zwiększenie wiedzy o chorobach mózgu, zmniejszanie barier fizycznych i społecznych dla chorych) umożliwił wspólne działania nie tylko naukowców, lecz także organizacji pacjentów i firm farmaceutycznych.
Po jedenastu latach – we wrześniu 2013 roku – również w Polsce przy Fundacji NeuroPozytywni powstała Polska Rada Mózgu, która stawia sobie za zadanie zabieganie o zwiększenie nakładów na badania nad mózgiem, wpływając w ten sposób na zwiększenie dostępności i poprawę jakości leczenia, promowanie wiedzy na temat chorób mózgu oraz zwiększenie współpracy między środowiskami związanymi ze schorzeniami mózgu w Polsce.
W naszym kraju w ocenie decydentów choroby mózgu przegrywały i przegrywają z onkologią i kardiologią. Schorzenia mózgu, chociaż kosztują więcej niż w sumie kardiologia i onkologia, nie przemawiają do wyobraźni polskich organizatorów ochrony zdrowia, nawet jeżeli dotykają bardzo dużej liczby chorych. Są to osoby w różnym wieku, cierpiące latami na choroby przewlekłe albo nagle ginące bez możliwości pomocy.
Choroby mózgu – neurologiczne i psychiatryczne – stanowią najczęstszą przyczynę niepełnosprawności, angażując wielu opiekunów rodzinnych i profesjonalnych w codzienną pomoc i wsparcie. Dlatego, kiedy PZWL Wydawnictwo Lekarskie zaproponowało nam przygotowanie nowej serii książek na temat chorób mózgu, mimo iż wiedzieliśmy, że na polskim rynku księgarskim znajduje się już wiele różnych publikacji na ten temat, postanowiliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
Naszym celem było stworzenie, we współpracy z wieloma znakomitymi polskimi specjalistami, psychiatrami i neurologami, cyklu książek, które byłyby inne od tych dostępnych w księgarniach. W skład naszej serii wejdą książki poświęcone najczęściej występującym chorobom mózgu. Chcemy zaproponować publikacje, po które sięgnie doświadczony specjalista psychiatra lub neurolog, lekarz przed egzaminem specjalizacyjnym, lecz również zainteresowany student, który dopiero decyduje, czy chce być neurologiem albo psychiatrą.
Problemem wydawnictw książkowych jest to, iż z powodu cyklu wydawniczego nigdy nie mogą być dość aktualne, że często oferują wiedzę bardzo aktualną w momencie opracowywania, ale w chwili pojawienia się w księgarni już zdezaktualizowaną. Nierzadko też oferują one wiedzę zbyt hermetyczną i naukową dla lekarza w codziennej praktyce albo – wprost przeciwnie – mogą być tak paternalistycznie uproszczone, że nie zaspokajają potrzeb nowoczesnego specjalisty praktyka. Tych wszystkich pułapek chcieliśmy uniknąć, prosząc Autorów poszczególnych tomów o przygotowanie książki, która byłaby i nowoczesna, i spełniała nasze oraz wydawnictwa trudne oczekiwania. Ma to być książka oferująca najnowszą wiedzę i jednocześnie przyjazna oraz użyteczna w codziennej pracy.
Chory z dystonią jest trudnym pacjentem dla neurologa. Często pierwszym pytaniem, jakie lekarz musi sobie zadać, jest to, czy ma do czynienia z procesem czynnościowym, czy dystonią – i nie zawsze rozstrzygnięcie jest oczywiste. Z drugiej strony dystonia jest trudna dla pacjenta, bolesna i bardzo widoczna, co jest źródłem wielu upokorzeń dla osoby nią dotkniętej, która często izoluje się od otoczenia, cierpiąc z tego powodu. Ostatnie dziesiątki lat przyniosły jednak znaczny postęp w diagnostyce i leczeniu dystonii. Możliwość badań genetycznych i na ich podstawie leczenia celowanego, a przede wszystkim DBS, zmieniły sytuację wielu chorych. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz neurolog posiadał gruntowną wiedzę na temat nowych możliwości leczenia każdego pacjenta z dystonią. Mamy nadzieję, że książka, którą przygotował Pan Profesor Dariusz Koziorowski wraz z zespołem, będzie w tym pomocna.
Prof. dr hab. n. med. _Maria Barcikowska_
Prof. dr hab. n. med. _Tadeusz Parnowski_
Redaktorzy naukowi serii „Choroby mózgu”PRZEDMOWA – DARIUSZ KOZIOROWSKI
PRZEDMOWA
Oddajemy w Państwa ręce kolejny tom z serii „Choroby mózgu”. Książkę w całości poświęciliśmy tematowi dystonii. Problem kliniczny dystonii jest istotny z kilku powodów. To grupa gorzej poznanych zaburzeń ruchowych, często uznawanych za bardzo rzadkie. W dodatku fenomenologia tej grupy chorób jest niezwykle złożona. Dane epidemiologiczne wskazują, że problem dystonii jest dość powszechny. W dużej mierze dotyczy to dystonii ogniskowych. Większość dystonii współcześnie możemy leczyć objawowo. Z powodu rozwoju genetyki znacznie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat mechanizmów w tej grupie chorób, to zaś daje nadzieję na jeszcze lepsze możliwości terapeutyczne w przyszłości.
Z życzeniami przyjemnej lektury,
w imieniu Autorów _Dariusz Koziorowski_