Dywersyfikacja ryzyka na polskim rynku kapitałowym - ebook
Dywersyfikacja ryzyka na polskim rynku kapitałowym - ebook
Optymalizacja zysku i ryzyka polega z kolei na dążeniu przez inwestora do osiągnięcia maksymalnej stopy zwrotu przy jednocześnie najmniejszym możliwym ryzyku, zatem badaniu poddano klasyczne (modele Markowitza i Sharpe’a) i zaproponowane we wcześniejszych pracach modele budowy portfela papierów wartościowych (fundamentalny portfel papierów wartościowych), do skonstruowania których zastosowano procedury budowy zarówno baz danych, jak i samych portfeli prowadzące do optymalizacji wyników inwestycji w długim horyzoncie czasowym. Propozycje przedstawione w książce są efektem badań prowadzonych przez Autorów w Katedrze Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wszystkie omawiane podejścia i metody zostały zilustrowane konkretnymi badaniami z polskiego rynku kapitałowego. Zamieszone zostały zarówno dane jak i pełne rezultaty analiz prowadzące do oceny nieklasycznych metod dywersyfikacji ryzyka, wskazując ich użyteczność jako skuteczną alternatywę dla klasycznych modeli, które są obwarowane założeniami niemożliwymi praktycznie do spełnienia w rzeczywistości.
Zasadniczym celem książki jest:
Ø zbadanie użyteczności analizy portfelowej na polskim rynku kapitałowym oraz koncepcji zastosowania metod ilościowych w teorii dywersyfikacji ryzyka na rynku kapitałowym;
Ø zaproponowanie rozwiązań umożliwiających uwzględnienie w analizie portfelowej długookresowego charakteru portfela papierów wartościowych oraz elementów analizy fundamentalnej przez wykorzystanie określonych metod wielowymiarowej analizy porównawczej.
Na podstawie przeprowadzonych badań, których wyniki zaprezentowano w książce wykazano, że: można konstruować efektywne i konkurencyjne dla klasycznych portfele papierów wartościowych przy wykorzystaniu metod wielowymiarowej analizy porównawczej; możliwe jest wykorzystanie metod wielowymiarowej analizy porównawczej do budowy baz danych, zawierających spółki potencjalnie silne z ekonomiczno-finanso-wego punktu widzenia, uwzględniając przy tym długoterminowy charakter inwestycji, oraz że możliwe jest konstruowanie fundamentalnego portfela papierów wartościowych, uwzględniającego w naturalny sposób siłę fundamentalną spółek.
Układ pracy został tak skomponowany, aby w miarę kompleksowo i czytelnie można było zaprezentować klasyczne koncepcje analizy portfelowej oraz możliwości wykorzystania i zastosowania w tym zakresie metod ilościowych. Zastosowanie metod nieklasycznych jest pewną alternatywą w analizie papierów wartościowych. Wykorzystanie koncepcji analizy wielowymiarowej z kolei umożliwia syntetyczne zestawienie informacji o podmiotach giełdowych. Wpływa to na jakość i szybkość podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Ponadto przedstawiono inne metody dywersyfikacji ryzyka mające swój rodowód w analizie technicznej oraz wykorzystujące systemy transakcyjne prowadzące do optymalizacji decyzji inwestycyjnych. W ostatniej części książki pokazano jak można na polskim rynku kapitałowym konstruować fundamentalne portfele papierów wartościowych dla prognoz wskaźników ekonomiczno-finansowych.
Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków ekonomicznych uczelni wyższych, praktyków rynku kapitałowego (doradców inwestycyjnych, maklerów, inwestorów) naukowców zajmujących się problematyką inwestowania w papiery wartościowe na giełdzie oraz wszystkich zainteresowanych technikami prowadzącymi do zmniejszania ryzyka inwestycji przy równoczesnym dążeniu do maksymalizacji stopy zwrotu z inwestycji.
Spis treści
Wprowadzenie
Rozdział I. Istota klasycznej analizy portfelowej jako teorii dywersyfikacji ryzyka
1.1. Metody analiz stosowane na rynku kapitałowym
Analiza techniczna
Analiza trendów
Analiza formacji
Analiza wskaźników technicznych
Analiza fundamentalna
Analiza portfelowa
1.2. Istota i definicja ryzyka
1.3. Kryteria podziału ryzyka
1.4. Dywersyfikacja ryzyka – podejście klasyczne
Model Sharpe’a jako narzędzie dywersyfikacji ryzyka
Dywersyfikacja ryzyka na polskim rynku kapitałowym
Rozdział II. Pionowa i pozioma dywersyfikacja ryzyka
2.1. Pojęcie pionowej i poziomej dywersyfikacji ryzyka
2.2. Sposoby doboru spółek do portfela na podstawie analizy fundamentalnej jako podstawa poziomej dywersyfikacji ryzyka
2.3. Analiza wskaźników finansowych i rynkowych
Analiza płynności
Analiza rentowności
Analiza zadłużenia
Analiza sprawności zarządzania
2.4. Procedury kwalifikacyjne i ich znaczenie doborze akcji do portfela
2.5. Wybrane metody wielowymiarowej analizy porównawczej w procesie doboru spółek do portfela
Rozdział III. Pozioma dywersyfikacja ryzyka i nieklasyczne metody budowy portfela papierów wartościowych
3.1. Określenie zmiennych diagnostycznych
3.2. Wybrane metody porządkowania liniowego w procesie budowy portfela papierów wartościowych
3.3. Klasyfikacja spółek do portfela na podstawie metody k-średnich
3.4. Wykorzystanie funkcji dyskryminacyjnej w procesie spółek do portfela papierów wartościowych
3.5. Zastosowanie procedur klasyfikacyjnych w procesie selekcji spółek do portfela papierów wartościowych
Rozdział IV Ocena efektywności nieklasycznych metod w budowie portfela papierów wartościowych
4.1. Porównanie nieklasycznych metod doboru akcji do portfela papierów wartościowych
4.2. Komparacja zrealizowanych stóp zwrotu zbudowanych portfeli
4.3. Próba oceny stabilności wybranych metod porządkowania liniowego dla problemu klasyfikacji spółek na potrzeby analizy portfelowej
Rozdział V. Inne metody dywersyfikacji ryzyka inwestycji w papiery wartościowe
5.1. optymalizacja średniej ruchomej jako narzędzie dywersyfikacji ryzyka inwestycji
5.2. Prosty system transakcyjny
5.3. Dywersyfikacja ryzyka przy wykorzystaniu fundamentalnego portfela papierów wartościowych zbudowanego na podstawie prognoz wskaźników ekonomiczno-finansowych
Zakończenie
Załącznik
Kategoria: | Zarządzanie i marketing |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7488-063-3 |
Rozmiar pliku: | 5,2 MB |