Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Dziedzictwo we współczesnym świecie: kultura - natura - człowiek - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 stycznia 2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
20,00

Dziedzictwo we współczesnym świecie: kultura - natura - człowiek - ebook

Ambitnym celem, jaki postawiono w tej publikacji, jest wielowymiarowa konceptualizacja dziedzictwa we współczesnym świecie, pozostająca w zgodzie z zasadami rozwoju zrównoważonego. Odbywa się to poprzez analizę wielorakich sposobów funkcjonowania dziedzictwa w różnych obszarach życia społecznego, ekonomicznego czy środowiskowego.

Przedstawione rozważania koncentrują się wokół czterech ważnych zagadnień: 1. czym jest dziedzictwo, 2. jak jest ono tworzone i wytwarzane, 3. czyje jest dziedzictwo, oraz 4. jakie strategie są aktualnie wobec dziedzictwa podejmowane. Dyskusje dotyczą więc zarówno zagadnień społecznego, partycypacyjnego i ekologicznego wymiaru poszczególnych aspektów dziedzictwa, jak i problematyki ochrony oraz zarządzania dziedzictwem, a także kwestii wykorzystywania go do celów rozwojowych, ekonomicznych i ideologicznych. Zagadnienia te znajdują się w centrum aktualnie prowadzonych debat na świecie w ramach tak zwanych heritage studies (studiów nad dziedzictwem), publikacja zaś stanowi ważny wkład w tę dyskusję.

Autorzy proponują rodzaj otwartego forum dyskusyjnego: równoważne miejsce zajmują tu zarówno rozważania akademickie na temat dziedzictwa, jak i jego praktyczne i instytucjonalne ujęcia oraz aplikacje. Realizacja tak postawionych celów stała się możliwa dzięki udziałowi szerokiego grona autorów reprezentujących środowiska naukowe, instytucje publiczne, prywatne czy pozarządowe.

W książce widoczne jest nowatorskie podejście, wymagające mądrego i racjonalnego zarządzania dziedzictwem dla potrzeb współczesnych oraz przyszłych pokoleń, oraz włączania w te procesy wszystkich zainteresowanych stron. Takie podejście wiąże się z holistycznym oraz krytycznym i pogłębionym namysłem nad obecnością dziedzictwa w różnych obszarach życia.

Z przedstawionych tekstów wynika, że redaktorzy założyli sobie ambitny cel; chodziło zarówno o wypracowanie wspólnych perspektyw teoretycznych, jak i działań praktycznych, i w ten sposób zniwelowanie istniejących podziałów, takich jak dziedzictwo kulturowe i naturalne, dziedzictwo odległej i niedawnej przeszłości, i wreszcie dziedzictwo jako przedmiot badań naukowych i praktycznych działań społecznych. Wypracowanie integracyjnego charakteru publikacji znajduje swoje warunkujące podłoże w konstruowaniu przeszłości z punktu widzenia teraźniejszości. By przeszłość w każdej odsłonie: ta odległa i ta całkiem nam bliska, a więc radykalnie różne, mogły znaleźć wspólny mianownik we wspólnym upamiętnieniu każdej z nich, niewątpliwie muszą być postrzegane zarówno w jednym, jak i drugim przypadku z punktu widzenia naszej obecnej teraźniejszości.

Prof. dr hab. Henryk Mamzer

Spis treści

Arkadiusz Marciniak, Michał Pawleta, Kornelia Kajda
Dziedzictwo we współczesnym świecie: wprowadzenie

I. Dziedzictwo w społeczeństwie
Dawid Kobiałka
Społeczna pamięć o dziedzictwie jako forma jego niszczenia: archeologia Zielonego Pałacu
Armin Mikos von Rohrscheidt
Turystyka kulturowa jako forma wpisywania dziedzictwa w kapitał kulturowy jednostki

II. Zintegrowane dziedzictwo kulturowe i naturalne
Ewa Domańska
Gleba cmentarna jako dziedzictwo
Beata Frydryczak
Krajobraz: dziedzictwo zamieszkiwane
Magdalena Konczewska, Paweł Konczewski, Jacek Szczurowski,
Agata Sady
Heterogeniczne dziedzictwo Puszczy Zgorzeleckiej
Maciej Trzeciecki
Osuszanie bagna. Archeologia, przyroda, pamięć i polityka na grodzisku Piotrówka w Radomiu

III. Dziedzictwo uwikłane w system władzy i ideologię
Jacek Woźny
Archeologia i duch nacjonalizmu w nowożytnej Europie
Marta Zawodna-Stephan
Trudne dziedzictwo. Skandal wokół masowych grobów na Leitenbergu
Maksymilian Frąckowiak
Społeczno-polityczne aspekty ekshumacji szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej w Polsce
Marta Kania
Dziedzictwo kulturowe, etnopolityka i kształtowanie ideologii narodowej w Ameryce Łacińskiej XIX wieku

IV. Strategie zarządzania dziedzictwem
Andrzej Prinke
Dziedzictwo archeologiczne i jego konteksty: z doświadczeń muzealnika, konserwatora i historyka archeologii
Magdalena Nowak, Stefan Staszewski
Analizy prawne czy interpretacje, czyli które paragrafy pozwalają na faktyczną ochronę zabytków archeologicznych
Agata Karwecka, Agnieszka Krawczewska
Cel i konserwatorskie metody zarządzania dziedzictwem archeologicznym
Sławomir Toczek
Kategoria autentyczności w procesie włączania dziedzictwa kulturowego w lokalne strategie rozwoju. Przykład neolitycznych kopalni w Krzemionkach

Noty o autorach
Spis ilustracji
Indeks nazwisk

Kategoria: Socjologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-3389-2
Rozmiar pliku: 10 MB

BESTSELLERY

Kategorie: