- W empik go
Dzieje panowania Zygmunta III, króla polskiego, wielkiego xięcia litewskiego, ruskiego, pruskiego, dziedzicznego króla Szwedów, Gotów i Wandalów. Tom 1 - ebook
Dzieje panowania Zygmunta III, króla polskiego, wielkiego xięcia litewskiego, ruskiego, pruskiego, dziedzicznego króla Szwedów, Gotów i Wandalów. Tom 1 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 645 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Polecone mi od Towarzystwa Królewskiego, Przyiaciół Nauk dzieie Zygmunta III. pod Sąd Publiczności oddalę – Opóźniły wydanie onego, liczne mieacowe przeszkody. Mimo wszelkich usiłowań Rządu, w rozkrzewieniu rękodzieł, i sztuk użytecznych, schodzi nam ieszcze na wielu. Niemamy ni porządnych papierni, ni drukarni, ni Sztycharzów, ni Wybliaczów. O wszystka prawie za granicę, udawać się potrzeba, co niepomatu, mnoży wydatki i zwłoki. Liczne dzieła mnieyszego wady, powierzehownemi ozdobami starałem się pokryć: nieszczędziłem starań co do piękności Rycin, druku, papieru umyślnie sprowadzonego z Francyi. Nietytyby sposoby moie tym wszystkim wystarczyły nakładom, gdyby nie wsparcie Prenumeratą tych, co mima wielu, w tem rodzaiu zawodów, zawierzyć mi raczyli
Tu wdzięczność, wyznać mi kasę, iż trudniącemu się prenumeratą na Wołyniu J. W. Giżyckiemu Gubernatorowi teyże Prowincyi, mężowi zasługami, nieskazitelnem Obywatelstwem, znakomicie w kraiu, znanemu naywięcej cey winienem. Szanowny JM. Xiądz Prałat Osiński, znacznie się także przyczynił. Nienależy mi zamilczeć znak miłych Dam które łaskawie teyże pracy podiąć się raczvły, iako to: J W. Ordynatowa Zamoyska, Hrabina Valerya Tarnowska, Generałowa Węgorzewska, J. W. Jakubowa Wodzicka, i JW. z Przyłuskich Sulistrowska Xiężna Jo: Lubomierska, K. K. J W. z Xiążąt Lubomirskich Rozalia Rzewuika, naypięknieyszemi rycinami dzieła tego w Widniu trudnić się raczyła. Niech przyitwt wraz z niemi podziękowania moie, Xiązę Dymitr CzetwiertyńsU, J W. R. S. Koimian, JW. Sumiński R. S: X. Czarnecki S. Tow Proffessor Będkowski, i JP. Węcki.
Potomkowie sławnych mężów wspominanych w tych Dzieiach, Ci którym chwała Bohaterów naszych iest drogą, obdarzyli mię wizerunkami wielkich tych ludzi. I tak J. W. Karol Hrabia Mniszech udzielił blachy, Jerzego Mniszcha W. S.; Carowey Maryny, Córki Jego, i Cara Dymitra. Lwa Sapiehy i Koniecpolskiego, dał J. O. Xiąże J. M. Wda Adam Czartoryski: Duży Medal na Wzięcie Smoleńska J. W. z X. Lubomirskich S. Potocką. Prócz wizerunku Zygmunta III. który piszący ofiarował kosztem swoim, inne iako… to, Karnkowskiego. Zamoyskiego, Działyńskiego, Jana Piotra Sapiehy, Jana i Jakóba Potockich,
Medal Władysława iako Cara Moskiewskie go, Chodkiewicza, Żółkiewskiego dali, JJ. WW. Stanisław Potocki Prezes Senatu. Kasz: Karnkowski, J. O. X. z Zamojskich Sapiezvna, J. TV. Czacka St. Now: J. W. Michał Sobański, Tytus Działyński, Hr. Jan Tarnowski, J. W. Ordynat Zamoyski.
Tym to zacnym Obywatelom i Obywatel kom, winna będzie Publiczność całą ozdobę, dzieła tego, i Śmiem powielzieć (równaiąc ie zwłaszcza z Romansami francuzkiemi) mierną cenę onego, nie zysków bowiem, lecz (bogdaybym się niezawiódł) użyteczności publiczney szukałem.
Wszystkie portrety umieszczone w term dziele, lub z dawnych oryginalnych obrazów, lub z pozostałych nam z owych czasów Rycin wzięte są, i za wierność ich ręczyć mogę.
Gdy często zdarza się, iż Prenumeruią ty, lub nabywaiący Tomu pierwszego, następnych zaniedbywaią nabywać, przez co cale psuie się dzieło, uwiadamia się wcześnie, iż ci co prenumerowali na I. Tom tylko, przy odebraniu onego na drugie dwa prenumerować raczą, ato dla zapobieżenia rozprzężeniu się dzieła całego. Tomy osobno przedawanemi niebędą. Prenumeruiący ieźliby odmienil zdanie, za oddaniem biletu pieniądze będzie mieć sobie wrócone.
Imiona. Prenumerantów na czele dzieła umieszczonemi zostały. Pierwszy Tom cztery tylko mieć bedzie Ryciny, więcey nierównie następuiące. Gdy prawie wszystkie blachy iuz są pokończone, i prassa do wybicia ich sprowadzona, dwa drugie Tomy, ieśli Bóg dowoli, w ciągu r, 1819. wyidą bez zawodu.DZIEIE PANOWANIA ZYGMUNTA III. KRÓLA POLSKIEGO W. X. LITT: RUSKIEGO, PRUSKIEGO ETC. ETC. ETC.
WSTĘP.
Nim przystąpię do opisu panowania Zygmunta III. przyzwoitą rzeczy być sądzę, skreślić stan i położenie, w jakich kray nasz znaydował się, gdy Król ten berło Polskie odzierżał. Miecz walecznego Stefana, i poprzedników Jego, potężnie i szeroko na wszystkie strony granice nasze, albo utwierdził, albo też rozciągnął. Margrabstwo Brandeburskie, Sląski Pomerania niższa otaczały nas od zachodu, od Pułnocy Estonia i morze Bałtyckie, od Południa Wołoszczyzna i Węgry, od Pułnocy i Wschodu Moskwa, i za Dnieprskie scytów siedliska: oddawna należące do nas brzegi morza Czarnego, dziś bardziey zaniedbane niż innych uznaiące Panów. Kray cały ad 48, do 58. Stopnia szerokości rozlegał się. Prócz gór Karpackich dzielących Polskę od Węgier, całe prawie królestwo, wesołe i równe, a choć powietrze niestałe i zimne, kray obfitujący w zboże, owoce, trzody, wszystkie życia potrzeby.
Ciemne i odwieczne lasy, ogromne Jeziora naybardziey w Litwie, rozciągały się szeroko. Wszędzie nieprzeyrzane pola, buynem żniwem, błonia okryte trzodami, stadami koni wytrwałych i lotnych:
Prócz znanych w innych kraiach zwierząt, Żubry, Tury (1), Niedźwiedzie, Rysie, Rosumaki, napełniając głuche i rozległe puszcze nasze, Królom do zabawy, młodzieży do zręczności i odwagi stawiły pole. Ogromne i spławne rzeki, ziemia na powierzchni wszystkiemi żyzna płodami, bogata wewnątrz w sól, głazy, użyteczne i zbytkowe krnszcze.
Kray cały wzdłuż na 240 . wszerz na 200. mil Niemieckich rozciągaiący się; zamieszkany ludem, acz w niektórych mieyscach nieco różniącym się dyalektem, długiem iednak wieków przeciągiem, prawem, rządem, obyczaiami wspólny. Zatrudnieniem Jego rolnictwo i woyna; odważny i cierpliwy w boiach, w pokoiu uprzeymy, ludzki, gościnny, słowem Lud potężny i szanowany, póki nierząd i zepsucie wzrastaiąc stopniami nieprzywiodły go do zguby.
–- (1) Zubr, po łaciuie Urus , Bos syhaticus znayduie się do dziś dnia w iedney tylko Bialowieyskiey puszczy W Litwie: poodług Kromera, Rączyńskiego i innych, znaydowaty się dawniey Tury opięć mil od Warszawy, niedaleko Sochaczewa i Roszkowat
Prócz kraiów, iedno królestwa składaiących ciało, liczył Kr i Polski za hołdowników swoich Xiążąt Pruskiego, Pomorskiego, Kurlandzkiego i Hospo lara Wołoskiego. Ci przy Inwestyturze przysięgali Królowi na wierność i posłuszeństwo, w potrzebie umówioną Liczbę Żołnierza stawić obowiązanemi byli.
Ciężko iest powiedzieć z pewnością iaka była przy wstąpieniu na Tron Zygmunta III. dokładna ludność ogromnego Króletswa Polskiego; dawnieysi Pisarze, mało co w tak ważnym, zostawili nam przedmiocie.
Poprzedził był Zygmunt August, wszystkich prawie w tey mierze Europeyskich Monarchów starania, gdy wydał Instrukcyę do rozmierzenią kraiu całego; między innemi rozmiaru tego przyczynami, dodaie i tą, aby wiedzieć wiele ludzi moie się wyżywić, i iaki iest stan naszego Państwa nad którym Pan Bóg daie nam sprawować rządy (1).
Nie był podobno rozmiar ten dokończonym, za iedyną więc w tey mierze skazówka zostaią nam pracowite poszukiwania uczonego Czackiego,
Podług naypodobnieyszey iak można rachuby, twierdzi on, że przed pierwszym kraiu podziałem to iest w roku 1772. Polska i Litwa naymniey czternaście milionów mieszkańców liczyć mogły.
–- (1) Czacki o Prawach Litr. Tom I. pag. 224.
Zważywszy wiec że przy wstępie Zygmunta III . granice Państwa nierównie iak w r. 1772. rozlegleyszemi były, ze Kiiów, obszerne zaDnieprem krainy, żyzne i ładne Inflanty, do iedney należały Oyczyzny, ze miasta i grody nasze były nieporównanie licznieysze i ludnieysze, że kray cały przez bunty kozackie, przez wytępiające Tatarow, Szwedów, i Moskali naiazdy, nie był wyplenionym iak poźniey, niebędzie zapewne dalekim od prawdy wniosek, że Polska i Litwa, przy wstąpieniu Zygmunta III. na tron około szesnastu milionów mieszkańców liczyła. Znayduią w dawnym rękopiśmie iednym, iż w r. 1612. znaydowało się w Koronie Polskiey i W. X. Litt:
Wsi Królewskich i Szlachec:… 90,000
Biskupich i Kanoniczych… 100,010.
Plebanów, Zakonników i Zakonnic… 60,950.
w Ogóle… 250,950
Niewiem iak rachuba ta iest dokładną, wnosząc atoli ze iest prawdziwą, a daiąc każdey wsi po 12 tylko domów, czyli familiy, co iest bardzo mało, a każdey familiy, po pięc dusz, ogólna Ludność kraiu wyniesie, 15,057,600. mięszkańców, co zpowysźszym zgadza się wnioskiem.
Czacki porownywaiąc daley w dociekaniach swoich, rozległość ziemi z płodami Jey powiada, iż gdyby Polska i Litwa, (iak tylko były w r: 1772,) miały niewięcey iak trzecią część gróntow swych uprawnych, wyżywićby mogły 36,470,940.
mieszkańców, gdyby zaś połowa gruntów uprawną była dostarczyła by żywności, na 58,353, 504; Mieszkańców. (1)
Pewność własności, swoboda, nieodwlekana zarówno wszystkim wymierzana sprawiedliwość, są naysilnieyszą podnietą do przemysłu i pracy, a przemysł i praca, zrzódłem dobrego mienia, Mięszkańców, i bogactw Kraiowych.
Aczkolwiek za Zygmunta III. dola włościan znacznie pogorszoną była od tey, w którey się znaydowali za Iagiełłów i Piastów, przecież przy wstąpieniu Jego na tron niezniszczcmy Krai naiazdami, miasta nie zgnębione przez Starostów, możne, przemyślnym ludem osiadłe, wyrabiały wiele płodów kraiowych, i znaczny handel prowadziły z obcemj.
Opisuiący Polskę Statystycy, Kromer, Cellariusz, Krasinski, Starowolski i inni, te przednieysze artykuły wywozowego handlu naszego mianuią wszystkiego rodzaiu zboża, wełna, len, pieńka, chmiel, skóry, miód, łoie, wosk, smoła, potaż, hanysz, bursztyn, maszty, tarcice, drzewo do budowy okrętów sposobne, sól, piwo, kuperwas, czerwiec, saletra, lazurek, miedź, ołów, żelaza, mosiądz, konie, woły, owce, wieprze, słoniny, i tem podobne: sprowadzano na wzaiem, przednie sukna, materye, tak jedwabne, iako i ziole, obicia, kobierce, perły, kamienie drogie, futra, sledzie, wyzinę, Stokfisz… wina, korzenie, wszel – (1) Czacki pag. 226, Tom I.
kie do potraw zaprawy, wiele nakoniec zbytkowych wymysłów.
Z Turkami, Persyą, Grecyą Włochami Wschodem całym wiedliśmy handel przez morze czarne, granice Litwy za Witolda i Jagiełły rozciągały się az do Oczakowa (1). Przez Oczaków Władysław Jagiełło opatrywał z bożem Cezarów wschodnich
Nadbrzeżne atoli miasta Bałtyckie, Gdańsk naybardziey, handel Polski w ręku swych trzymał, Cellaryusz iuź w 1660. opisuiący Polskę twierdzi, że więcey iak 600. okrętów corocznie zawitało do Gdańska (1);
Łukasz Opaliński w obronie swoiey przeciw Barkleiuszowi mówi ze 5,000. statków i tratew z wnętrz kraiu przybywało do Gdańska, i że te do 6. milionów korcy różnego zboża przyplawiały do portu tego; a za nie 3,000,000. talarów Imperii wchodziło do kraiu. Ileż z obfitey Rusi Czerwoney do Państw Rakuskich wychodziło. Litwa Dzwiną i Niemnem 15,000. Łasztów (Łast zawiera około 50. korcy) wysyła za morze (1) Kruszce nie mały takoż czyniły dochód: Srebra z Olkusza 6000. Grzywien rocznie wykopywano: ołowiu zaś 50,000 Cetnarów, a nierównie więcey tych kruszców mieć by
–-
(1) Stryikowski Sarmatia Europie p. 77. Mitzl: Edit.
(2) Andreae Cellaryi descriptio Polonia; pag. 626. Edit. Micleri.
(3) Lucce Opaliński Polonia defensa p. 668. Ed. Micleri.
można, gdyby, stalnie do zalewów wody oczyszczonemi zostały. Kielce i Chęciny tegoż dostarczaią nam kruszcu: W tychże okolicach znayduie się Galman w wielkiey obfitości: pod Borzęcinem bogate miedzi kopalnie: Mnogie Rudy żelazne, zaspokoiwszy kraiowe potrzeby przez Gdańsk do zagranicznych są wywożone.
Dwoiaką sól, Polska zawiera, iedną Warzonkę w Samborzu, Kołomei, drugą kamienną: ostatniey niewyczerpane w Wieliczce i Bochni znayduią się podziemia: opatruią one królestwo całe: zbywaiąca wywozi się sól do Śląska, Muraw, i innych kraiów, Król wielkie z nich ma dochody, miałby nierównie większe, gdyby nieprzychodziło całą Szlachtę opatrywać darmo.
Nitra obficie znayduie się na Podolu, Siarka po innych prowincyach, mamże wspomnieć o wolach i koniach; prócz innych iamiarków 30,000. wołów przypędzaią na Jarmark do Jarosławia, i 7000. koni.
Jakiekolwiek bogactwa żyzność ziemi naszey sprowadzała do kraiu, wszystkie zamiast dzielenia się na małe strumyki i zażywiania ogólnego mieszkańców przemysłu, tocząc się potokami w ręce moźney Szlachty, znów od niey za zbytkowe wypływały przedmioty. Świeciły się złotogłowiem, makata n , i drogiemi puhary, domy możnych, kwitneły ieszcze miasta, lubo iuz Żydzi obłazić ie zacinały, lecz pogrążały się w ubóstwie chatki nędznych rolników. Trzeba było wniyść w gmachy możnych, by widzieć Polskie bogactwa; po wsiach iuż srogie niewoli oznaki, takie są skutki rozległych własności, i niewyzwolenia ludzi, tysiąc włok w iednym ręku, połowy tey nieprzyniosą korzyści, któreby przyniosły, gdyby na małe podzielone własności lub czynsze, przez wolne ręce wyrabianemi były.
Już Król Ludwik dokupując się dla Córek Korony Polskiey dwa tylko grosze Czeskie za znak poddaństwa zostawując od łana, uwolnij Szlachtę od wszelkich innych podatków: pod powolnemi Jagiełły, wyłamał się stan Szlachecki, ze wszelkich poborów danin, powinności, i ciężarów publicznych: ilekroć okoliczności wymagały by Skarb zasilić, stanowiono podatki na miasta… włościan, i żydów, podwyższano od kupców cła, czopowe, pogłówne etc… etc… wszystkie w Konstytucyach poborowe uniwersały, uwalniaią Szlachtę, od przyczyniania się z innemi do potrzeb publicznych. (1)
Długo Królowie, a pod niemi Podskarbiowie zawiadywali publicznemi dochody, choć nic raz – (1) Ten niesprawiedliwy sposób, wyłączenia iedney klassy mieszkańców, od dzielenia z innemi ciężarów publicznych, nietylko u nas ale we wszystkich innych kraiach miał mieysce. We Francyi aż do samey rewolucyi, Salachta nic niepłaciła, w Moskwie do dziś dnia prócz prowincyi oderwanych od Polski, Boiary uwolnione są od wszystkich podatków.
raz czytamy w dzieiach, że liczbę nakazano Im czynic, mało co światła, zostało się nam, o O góle dochodów kraiowych.
Znaleziony w rękopismie iednym, generalny komput podatków koronnych w roku 1635. i 1636. uczyniony na Seymje Warszawskim iako rzecz wielce ważną w poniższej nocie umieszczam. (1)
Pobor ieden uczyni 206,061. złoty. Pody-jnne uczyni 424,233. złote, Czopowe uczyni 610,350. złote, Kwarta uczyni 160, 004, 409. f. 28. Skład na Wina 80,000. Złł.
Czwarty grosz piędziesiąt i dwa tysięcy złotych Ewaty Wielkopolskiey i Małopolskiey uczyni 64, 000. 500. fi: Kurfirsztowskich 60,000. Summa tego wszystkiego procentu to iest Czopowego, Podymnego poboru kwart: Składowego, czwartego grosza Ewatym Kurfirsztowskich facit 1, 674, 053. Złł: groszy 28.
Rachunek Skarbowy na wolnym Seymie Warszawskim uczyniony poborów, go, Czopowego in Anno 1636.
–- (1) Jeneralny Comput Podalków Rzpltey: in Anno 1635
eoraputowany na Seyrnie Warsziwskim. Zloty w Roku 1635. azisieyszych Złt: 4 . gr. 15.
we florenach:
W WOIEWÓDZTWACH I ZIEMIACH.
Pobór ieden uczyni. – Podymnego simpl: – Czopowego rocznie
Krakowskim: 21, 840 – 32, 336 – 48, 000
Ziemi Zatorskiey: 1, 896 – 3. 321 – 3, 000
Poznańskim: 16, 080 – 21, 025 – 70, 000
Sandomirskim: 13, 165 – 29, 152 – 34, 000
RAZEM: 52, 981 – 86, 034 – 155, 000
Powiatach.
Radomskim.. – 8, 562 – 15, 940 – 33, 000
Kaliskim. -13, 980 – 28, 940 – 46, 000
Sieradzkim..6, 110 – 12, 370 – 15, 000
Ziemi Wieluńskiey – 1, 770 – 3, 900 – 1, 700
Łęczyckim.. – 3, 700 – 5, 632 – 7, 000
Brzeskim. – 3, 973 – 3, 544 4 – 6, 000
Kuiawskim.. – 4, 580 – 1, 105 – 18, 000
Ziemi Dobrzyńskiey. – 2, 082 – 1, 600
46, 762 – 111, 431 – 128, 300
z Woiewództwa Ruskiego w Ziemiach.
Lwowskiey…. – 5, 925 – 21, 244 – 25, 400
Przemyskiey…. – 9, 600 – 19, 7. 30 – 25, 500
Sanockiey… – 3, 729 – 6, 741 – 4, 000
Chełmskiey…. – 4, 568 – 1, 360 – 10, 600
Halickiey….. – 1, 725 – 14, 127 – 6, 000
Wołyńskim.. – 14, 533 – 14, 409 – 15, 000
Podolskim.. – 4, 080 – 25, 502 – 10, 700
Lubelskim.. – 8, 402 – 25, 942 – 30, 000
Bełskim. – 4, 379 – 12, 600 – 11, 000
Płockim.- 4, 827 – 5, 832 – 3, 000
61, 768 – 167, 567 – 141, 200
W Woiewództwach Pobor Pody – Czopo – i ZIemiach… ieden mnego wego uczyni simpl: rocznie
w Ziemiach Woiewódz twa Mazowieckiego.
Czerskiey……………. 3, 543 6, 568 23, 000
Warszawskiey……………. 2, 700 5, 234 7, 000
Wiskiey……………. 1, 500 1, 107 1, 000
Wyszogrodskiey……………. 11, 000 1, 000 1, 700
Zakrocim.…………. 1, 996 1, 891 4, 000
Ciechanów.……….. 2, 100 3, 110 3, 000
Łomżyński……………. 2, 840 2, 508 4, 000
Rożany i Malb:……………. 834 1, 112 2, 000
Nurskiey……………. 2, 575 3, 935 2, 000
20, 208 28, 113 48, 200
z Woiewództwa Podlaskiego i Ruskiego.
Ziemi Drohickiey………………….. 3, 888 5, 560 2, 000
Mielnickiey………………….. 2, 148 3, 593 1, 000
Bielskiey………………….. 728 8, 008 3, 000
Rawskiey………………….. 1, 948 3, 318 1, 100
Sochacaow.………………. 2, 010 2, 967 4, 800
Gostyński………………….. 2, 360 1, 896 3, 400
Bracławski………………….. 2, 525 31, 288 12, 000
15, 607 56, 830 29, 300
Stosowania poborów do Podymnych: w Woiewództwie Kuiawskim uczyni pobór ie – den……….. 4, 580. f.
Podymne iedno…………… fl. 41, 105 ergo do dwoyga podymnego trzeba…..
Poborów 18. a zostanie nadto f. 230. w Woiewództwie Ruskim w ziemi Lwowskiey uczyni pobór ieden f. 5, 925. Podymne iedno, do dwoyga trzeba poborów 7.
w Ziemi Przemyskiey uczyni pobór ieden fl:…… 9, 600.
Podymne iedno……. 19, 730. ergo do dwoyga podymnego trzeba poborów cztery a niebędzie dostawało fl: 106.
w Ziemi Sanockiey pobór ieden f. 3, 729.
Podymne iedno….. 6, 741. ergo do dwoyga podymnego trzeba poborów cztery a ieszcze zostanie f. 2, 800.
w Ziemi Halick: uczyni Pobór ieden f. 1, 225. Podymne iedno… 1, 412. ergo do dwoyga podymnego trzeba poborów 28. a zostanie f. 2, 396.
w Ziemi Chełmskiey uczyni pobór ieden f….. 4, 568. Podymne iedno… 10, 360 ergo do dwoyga podymnego trzeba poborów pięć a zostanie f. 1, 640.
w Woiewództwie Wołyńskim pobór ieden u – czyni… f. 14, 533.
Podymne iedno… 54, 459. ergo trzeba do dwoyga Podymnego poborów 7. a zostanie nadto f. 130 3.
w Województwie Podolskim pobór ieden uczyni f………… 4, 030. Podymne iedno.. 25, 502. ergo trzeba do dwoyga Podymia poborów 12. ieszcze nie dostaie f. 2, 244.
W Woiewództwie Bracławskim Pobór ieden czyni fl………. 2, 525. Podymne iedno………….. 31, 288. ergo do dwoyga podymiów trzeba poborów 25. a nadto zostanie fl. 5o8.
Pobor w Xięstwie Litewskim Półzłotowy
wybierany w r. 1591.
Złote, gr.
Z Powiatu Wileńskiego…. 4, 383 11 4
– Oszmiańskiego… 2, 890 15 A z delaty od Urzędu Grodz: Osz: 238 28. z Powiatu Lidzkiego….. 2, 128 9 81/ 2
– Wiłkomirskiego. 3, 173 24 6
– Brasławskiego… 825
– Trockiego…… 3, 35..
– Grodzieńskiego.. 6, 177 12.
A z delaty………… 600
z Powiatu Upitskiego….. 4, 236 11.
– Kowieńskiego… 3, 3o3 24 9 z Ziemi Żmudzkiey…… 7, o63 20
z Powiatu Połockiego….. 1, 410 23.
– Nowogrodzkiego.. 7, 746 20
– Słonimskiego…. 1, 869 5 9
– Wołkowiskiego.. 1, 920 2.
– Witebski ego…. 735 8 1
– Orszańskiego… 4, 35o 20 5
– Brzeskiego…… 8, 003 7 91/ 2
– Pińskiego…… 1, 911 19.
– Mścisławskiego.. 439 27 9
Złote, gr:
– Mińskiego….. 3, 604 28.
– Mozyrskiego…. 644 15.
– Rzeczyckiego… 959..
z Dóbr dachów: Kapit: Wiłens: 1, 488 17.
z Kapituły Żmudzkiey….. 603 19.
Summa Poboru poiztotowego. 77, 731 21 6
Summa myta wodnego…. 6, 240..
Summa Czopowego Arędą… 4o, ooo..
Summa tego wszystkiego… 184, 611 6.
A mianowicie iako wiele z którego Powiatu Arędą Czopowego dawano w tym
roku 1591 .
z Powiatu Wileńskiego kop.… 3, 6oo.
– Oszmiańskiego…..4oo.
– Wilkomirskiego……. 25o.
– Bracławskiego………. 100.
– Lidzkiego……. 160, z Trok………4oo.
– Grodna……. 1, 600.
–. Upiły………. 550.
– Kowna……..1, 350.
– Żmudzi……. 1, ooo.
– Połocka……..180.
– Nowogródka……46o.
– Słonima…….. 32O. – Wołkowiska…… 280.
– Witebska…….80.
– Orszy………56o.
– Brześcia…….. 880.
– Pińska………… 24o.
– Mścisławia…….. 4o.
– Mińska……. 520.
– Mozyra…….. 44.