- W empik go
Dzienniki sejmów walnych koronnych za panowania Zygmunta Augusta 1555 i 1558 r. w Piotrkowie złożonych - ebook
Dzienniki sejmów walnych koronnych za panowania Zygmunta Augusta 1555 i 1558 r. w Piotrkowie złożonych - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 518 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sejmy z r. 1055 i 1558 nie zostawiły śladów ani w zakresie prawodawczego, ani dziejowego piśmiennictwa; toczące się bowiem na nich rozprawy nie doprowadziły do uchwalenia konstytucyi, któreby do zbioru praw wciągnąć się dały. Próżni tej i dziejopisarze nie zapełniają: Łukasz Górnicki, ciekawy acz pobieżny historyk, nawiasowo tylko o tych dwóch sejmach wspomina, a Stanisław Orzechowski… pisarz niebezpieczny, bo stronniczy, acz nieoceniony, bo bystry, wątek opowiadania urywa przed rokiem 1555. Dzienniki więc, które ogłaszamy, dla umysłów poważnych, a co więcej dla wielkiej sprawy narodu, jaką są dzieje jego, zapełniają dotykalny brak źródeł. W owych latach w politycznym zakresie, zajmowała sejmy exekucyja praw, pod którą ukrywała się dążność do rozbicia systemu możnowładczego, i do ostatecznego oparcia rządów na demokracyi szlacheckiej. W zakresie religijnym na sejmie, stronnictwo protestanckie domagając się soboru narodowego, pragnęło przeprowadzić oddzielenie państwa od kościoła, chciało zatem wyjednać równouprawnienie religijne. Usiłowania w tym kierunku były potężne; większość izby poselskiej stanowili protestanci: wypadek w dziejach naszych jedyny. Większość to atoli nie przeprowadziła zadania swojego, i protestantyzm, który na tych sejmach pokazał siłę i dzielność jak nigdy przedtem, zaczął odtąd słabnąć, ażeby następnie upadł. Sejmy więc te stanowią jakby znak odgraniczający lata największej siły protestantyzmu u nas. Pierwotwór rękopisu tych dzienników znajduje się w oddziale rękopisów łacińskich biblioteki cesarskiej w Petersburgu, dokąd przeszedł z biblioteki Załuskich.
* * *
Objaśnienie.
Ustępy na początku znakiem oznaczone, są… w rękopisie przekreślone.
W nawiasie klamrowym położone są wyrazy domniemane przez wydawcę, w miejsce brakujących, lub nieczytelnych w rękopisie.