- promocja
- W empik go
Echa Dawnej Warszawy. Kolejne 100 adresów - ebook
Echa Dawnej Warszawy. Kolejne 100 adresów - ebook
Autor wiele lat był dziennikarzem, jest pasjonatem historii Warszawy, Poczty Polskiej i mundurów wszelakich, a także kolekcjonerem varsavianów. W swoich felietonach przedstawia losy różnych bardziej lub mniej znanych, ale zawsze interesujących, budynków warszawskich, ulic czy osiedli. Tym razem czekają na nas nowe miejsca, nowe historie, nowe zagadki do rozwiązania. Wspólnie z autorem poznamy kolejne 100 interesujących punktów na mapie Warszawy.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-63842-17-8 |
Rozmiar pliku: | 8,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Nawet sam Wydawca był zaskoczony tym, że opublikowane niedawno 100 dawnych adresów warszawskich zainteresowało tak wielu czytelników. Prawie cały nakład się rozszedł, dlatego postanowiliśmy przedstawić Państwu drugą część mojego zbioru felietonów o dawnej Warszawie.
Okazuje się, że dzieje naszego miasta – Warszawy-stolicy – interesują jej obecnych mieszkańców. To dobrze, bo warto wiedzieć o swoim miejscu zamieszkania jak najwięcej. Żeby nie czuć się jak „obcy w obcym mieście” lub żeby nie wydawało się nam, że jesteśmy tu pierwsi, że przed nami nic nie było. Otóż było! I mimo potężnych zniszczeń nasi poprzednicy zostawili po sobie wiele śladów, które trzeba poznać i uszanować ich wysiłek twórczy.
Zebrane tu teksty w wersji pierwotnej były publikowane w różnych czasopismach. Na potrzeby tego wydania zostały uzupełnione, ponownie opracowane redakcyjnie i zilustrowane fotografiami. Czytelnik znajdzie tu nie tylko konkretne adresy, jak sugeruje sam tytuł, lecz także ciekawe miejsca i obszary na mapie Warszawy. Każdy miłośnik tematów varsavianistycznych odkryje tu dla siebie coś interesującego.
Żyjemy wśród ludzi i niemal każdy nasz krok oraz większość naszych aktywności ma związek z obecnością innych osób. Żyjemy w zespole i cokolwiek zrobimy jest oceniane. Mamy czasami ochotę uważać się za prawie doskonałych, wydaje się nam, że wszyscy powinni być zachwyceni tym, co tworzymy. Ale właśnie kontakt z ludźmi pozwala nam poznać w miarę obiektywną ocenę naszych dokonań. Pamiętam o tym i uświadamiam sobie, że moje zainteresowania i moja wiedza na nic by się przydały, gdyby nie ludzie, którzy życzliwie przyjęli to, co napisałem, i pomogli w wydrukowaniu moich artykułów i felietonów. Cieszę się, że miałem tak dużo szczęścia i spotkałem tyle życzliwych mi osób. Jest okazja, by o tym napisać i im podziękować.
Mój pierwszy artykuł historyczny – o Polskiej Akcyjnej Spółce Telefonicznej (PAST) – w formie zupełnie dojrzałej, oparty na źródłach, ujrzał światło dzienne w 1965 roku. Stało się to dzięki pani Halinie Jurkowskiej, koleżance z pracy w Urzędzie Telefonów Miejscowych, która później przeszła do redakcji tygodnika „Łączność”. Z Haliną i „Łącznością” utrzymywałem kontakt przez wiele następnych lat. Na fali przemian i podziałów pocztowo-telekomunikacyjna „Łączność” została przejęta przez Telekomunikację i wkrótce zlikwidowana. W końcówce jej istnienia zastępcą redaktora naczelnego był pan Hubert Górski, dobry dziennikarz, życzliwy i akceptujący moją pisaninę.
Artykuły publikowałem i w innych czasopismach. W „Stolicy” bardzo sympatyczne kontakty miałem z paniami Krystyną Krzyżakową i Franciszką Gryko. W „Życiu Warszawy” też chętnie drukowano to, co napisałem o sprawach warszawskich. W pewnym momencie z największego dziennika warszawskiego wyłoniła się nowa gazeta – „Życie Codzienne”. Zorganizował ją redaktor Marek Przybylik, jego zastępcą był Tadeusz Jeleński. Gdy zaproponowałem im swój cykl „Ten sam adres”, redaktor Jeleński powiedział, że musi porozumieć się Olgierdem Budrewiczem – wszak był on guru w sprawach warszawskich. Pan Olgierd nie miał zastrzeżeń. Przez cały czas istnienia tej gazety ukazało się w niej 77 moich felietonów. Zawsze starałem się pisać rzeczowo i zwięźle, ale właśnie pan Tadeusz Jeleński zastrzegł: „dwie strony maszynopisu i ani zdania więcej, bo będę ciął”. Utkwiło mi to w pamięci na całe życie. Z redaktorami Przybylikiem i Jeleńskim kontaktowałem się jeszcze później, w wydawanym przez nich dla PKO „Poradniku Klienta Oszczędnego”. Gdy „Życie Codzienne” przestało się ukazywać, zastanawiałem się, w której warszawskiej gazecie nie ma felietonów podobnych do moich. Okazało się, że w „Trybunie” bardzo życzliwie przyjęła mnie redaktor Małgorzata Lewandowska. Na łamach tego pisma trwałem prawie osiem lat i w cyklu „Warszawskie adresy” opublikowałem ponad 370 felietonów. Przez następne lata artykuły przyjmowała ode mnie kierująca działem miejskim pani Elżbieta Halenowa, którą wcześniej poznałem w „Życiu Warszawy”. Później działem zajmował się Janusz Pac. Inny bliski mi tygodnik, „Poczta Polska”, organizował i prowadził przez wiele lat redaktor Tadeusz Karolak – też wspominam go bardzo sympatycznie.
Czytelników może zadziwić ta wyliczanka osób i czasopism. Wydaje mi się jednak to usprawiedliwione, bo artykuły zamieszczone w obu tomach książki drukowane były kiedyś właśnie w tych gazetach, między innymi dzięki życzliwości wspomnianych redaktorów. Pewnym dodatkowym czynnikiem jest to, że w 2015 roku minęło pół wieku mojej pracy dziennikarskiej, a przeżyte prawie 80 lat też wyjaśnia chęć podsumowania i rozliczenia się z zebranych doświadczeń.
Zamknięciem moich dobrych wspomnień z pracy dziennikarskiej jest życzliwe potraktowanie mnie przez Wydawcę „Skarpy Warszawskiej”, pana Rafała Bielskiego, który uznał, że warto mój dorobek gazetowy wydać w postaci książek. Dziękuję Jemu, a także Koleżankom i Kolegom z Redakcji.
Ireneusz Zalewski
Warszawa, styczeń 2016 roku1. Osiedle dla bezdomnych „Annopol”
„Cyrk” na Dzikiej, schronisko na Jagiellońskiej, Lesznie, Okopowej... Baraki na Powązkach, Żoliborzu i Annopolu... Szczególnie Annopol stał się słynny, a był jak wrzód na wstydliwym miejscu. Rezerwat biedoty, brudu i chorób – drażnił i irytował.
W odległej, północnej części Warszawy prawobrzeżnej, na piaszczystym pustkowiu w 1927 roku wybudowano 35 budynków mieszkalnych – 10 murowanych z cegły i betonu, 15 drewnianych i 10 o konstrukcji mieszanej – całe miasteczko. Typowe baraki o długości 32–34 metrów, w których wydzielono po 16 lub 20 mieszkań jednoizbowych. Ogółem w barakach było 640 izb, z czego 21 przeznaczono na cele ogólne, jak sklepy, świetlica i ambulatorium. W tych 620 izbach o całkowitej powierzchni mieszkalnej 11 338 metrów kwadratowych z początku mieszkało około 2 tysięcy osób. Z czasem baraków przybywało: tuż przed wojną było ich 113, a gnieździło się w nich ponad 11 tysięcy bezdomnych, eksmitowanych i bezrobotnych, starych, chorych i niemowląt.
Kolonia dla bezdomnych na Annopolu, baraki robotnicze, po 1927 roku
Teren oświetlały latarnie gazowe, w pomieszczeniach natomiast światła nie było. W budynkach również nie było wody, tylko hydranty na zewnątrz. Nie było też kanalizacji. Łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądało wylewanie ścieków z mycia i prania, jak wyglądały ogólnodostępne toalety. Oficjalne informacje magistratu mówiły o istnieniu żłobka, świetlicy i czytelni. Jak pisała jednak dziennikarka i jednocześnie radna miasta, zaproszona kiedyś na uroczyste poświęcenie kamienia pod przyszłą świetlicę, którą miano „wkrótce wybudować”, po latach stał tam tylko niewykończony budynek, już uszkodzony – jedna ze ścian osunęła się na piaszczystym gruncie. Według zapewnień magistratu na terenie schroniska funkcjonowało ambulatorium zatrudniające siedem osób. Poradnia lekarska, której nie wszyscy podlegali, czynna była jedynie trzy dni w tygodniu, w godzinach 13–15. W pozostałym czasie trudno było marzyć o jakiejkolwiek opiece lekarskiej. Nawet pogotowie odmawiało tu przyjazdu. Nie było także apteki. Na „Annopolu” działały kuchnia dla dzieci Komitetu „Osiedle” i kuchnia Stołecznego Komitetu Obywatelskiego, wydające obiady dla bezrobotnych i ubogich. Według dziennikarzy przed małym okienkiem tworzył się ogonek, słychać było śmiech, kłótnie i wyzwiska, płacz dzieci i skomlenie psów. Zamiast garnków – blaszanki po ogórkach konserwowych. Zupa była dla chorych i dzieci, ale jedną porcję dla dziecka zjadała cała rodzina. „Zdrowotna” zupa to był najczęściej kwaśny kapuśniak.
Po takim ogólnym opisie całego osiedla, widzianego „globalnie”, przyjrzyjmy się, jak wyglądało ono w szczegółach. I tu, wśród tej „klinicznej” nędzy, byli lepsi i gorsi. Jeśli kogoś stać było, by zapłacić komorne – 15 złotych miesięcznie – to mieszkał lepiej niż ci za 10, 8 lub 6 złotych, nie mówiąc już o zupełnie niewypłacalnych, którzy żyli po kilka rodzin w jednym pomieszczeniu. Rodzina to kilkoro dzieci, często z chorymi dziadkami. Najczęstszą chorobą była tu gruźlica. Wyposażenie mieszkania to najczęściej połamane meble, sienniki zamiast łóżek, kilka wyszczerbionych naczyń. Roje szczurów, prusaków, pcheł i wszy dopełniały obrazu ponurych, brudnych, zimnych mieszkań.
19972. Trakt Brzeski
Rzadko zdarza się, by pracy stawiano pomniki. Wysiłek, trud i pot – nie są to w odczuciu większości działania wzniosłe, wystarczająco szlachetne, odpowiednie do wyniesienia na cokoły. Walka i martyrologia lepiej kojarzą się z pomnikami. A jednak jest w Warszawie pomnik poświęcony pracy. Tak samo czarny, jak „najczarniejsza”, najtrudniejsza praca, tak samo skromny, jak większość ludzi tę pracę wykonujących. Na Grochowskiej przy Podskarbińskiej stoi smukły obelisk, postawiony w 1823 roku dla uczczenia zakończenia budowy Traktu Brzeskiego. Była to droga łącząca Warszawę i Brześć nad Bugiem, o długości 178 mil polskich, czyli 198 kilometrów. Przebiegała przez Mińsk, Siedlce, Międzyrzec i Białą Podlaską. Obecnie jest to fragment drogi międzynarodowej, łączącej kraje Zachodu i Wschodu.
Na ówczesne czasy, gdy na trasach między dużymi miastami przeważały drogi gruntowe, czasami utwardzane na różne sposoby, był to pierwszy tak długi trakt bity, wykonany w specjalnej, wielowarstwowej technologii, zaprojektowany kompleksowo – razem z przeprawami mostowymi. Motorem działań na rzecz poprawienia komunikacji był tu Stanisław Staszic. Potrafił znaleźć wspólny język z ministrem spraw wewnętrznych i policji Tadeuszem Mostowskim oraz z ministrem przychodów i skarbu Franciszkiem Ksawerym Druckim-Lubeckim. Zorganizowali oni Zarząd Techniczno-Administracyjny, w którego strukturze działała Dyrekcja Jeneralna Dróg i Mostów, prowadzona przez Franciszka Ksawerego Christianiego, Austriaka, inżyniera i budowniczego dróg.
Projekt budowy i wszystkie prace przygotowawcze wykonano w Dyrekcji Jeneralnej. Szerokość nawierzchni bitej wynosiła 5,4 metra, z poboczami natomiast szerokość korony drogi dochodziła do 11 metrów. Po poboczach były rowy, a cała droga była wyniesiona do 1–1,5 metra ponad poziom terenu. Nawierzchnię tłuczniową kładziono na podkładzie z kamienia łamanego na warstwie piasku lub żwiru. Każda z warstw była ubijana i zagęszczana wałami ciągnionymi przez konie. Całkowita grubość nawierzchni wynosiła 27 centymetrów. Na trasie wybudowano jeden most stalowy, 12 dużych mostów drewnianych, a także 107 mniejszych mostów i przepustów. W zakres budowy wchodziły również bariery oraz słupki. Postawiono także domki rogatek i budki dla pobierających opłaty za przejazd traktem. Powstało też kilka zajazdów.
Obelisk upamiętniający zakończenie budowy Traktu Brzeskiego, ulica Grochowska przy Podskarbińskiej, lata dziewięćdziesiąte XX wieku, fot. Ireneusz Zalewski
Dla uczczenia zakończenia budowy na jej krańcach – w Warszawie i w Brześciu (obecnie jest to Terespol, po polskiej stronie dawne przedmieście Brześcia) – ustawiono identyczne żeliwne pomniki. Czworokątne, strzeliste obeliski mają wysokość 14 metrów. Zarówno iglica, jak i podstawa – czyli cokół i schody – zostały wykonane z żeliwa. Czworokątna iglica na frontowej stronie ma umocowanych dziewięć również żeliwnych płaskorzeźb. Płaskorzeźby te przedstawiają różne prace, jakie wykonywano przy budowie traktu, jak wbijanie pali, tłuczenie kamieni, układanie warstw kamiennych i szutrowych. Postacie przedstawiono realistycznie do tego stopnia, że niektórzy badacze epoki odczytują z nich informacje o kształcie narzędzi i ubiorze robotników. Na bocznych ścianach obelisku są napisy mówiące o dacie i okolicznościach ustawienia pomnika. Autorem płaskorzeźb był Paweł Maliński. Obydwa obeliski przetrwały powstania i dwie wojny w prawie nienaruszonym stanie. Po ostatniej wojnie warszawski obelisk trzeba było trochę podreperować. Pierwszej gruntownej konserwacji obydwu pomników dokonano w latach 1984–1985.
19983. Trasa W-Z – Trasa Bohaterów Starówki
Co rok cicho i wstydliwie mija celebrowana niegdyś data 22 lipca, z którą powiązano wiele wydarzeń w odbudowującej się Warszawie. Pierwszą olbrzymią inwestycję oddano 22 lipca 1949 roku. Przeobraziła ona ruiny oraz gruzy w trasę komunikacyjną, przecinającą miasto od dalekich skrajów zaniedbanego przedmieścia, jakim była Praga, do równie odległej i żyjącej tradycjami robotniczej Woli.
Teraz przez Trasę W-Z z trudem przeciskają się dziesiątki samochodów i tramwajów, ale wtedy była to nowoczesna arteria wielkomiejska, umożliwiająca szybkie dotarcie z krańców miasta do różnych punktów w jego głębi. Obecny duży ruch także świadczy o tym, że jej funkcje nie zmieniły się i są takie, jak zaplanowali projektanci. Rozprowadza ona ruch w ulice poprzeczne, łączące południe z północą. Właśnie rewelacją projektową nowej trasy była ta zmiana sposobu pokierowania ruchem: przed wojną wtłaczano go w uliczki Starego Miasta i w Krakowskie Przedmieście.
Od Radzymińskiej do Młynarskiej Trasa ma 6700 metrów długości, a jej najważniejszymi elementami technicznymi są most Śląsko-Dąbrowski, zbudowany na filarach dawnego mostu Kierbedzia, tunel długości 196 metrów i pierwsze w Polsce schody ruchome. Podczas budowy dodatkowym zadaniem było rozebranie wiaduktu Pancera, co odsłoniło odbudowany Pałac pod Blachą.
Trasa W-Z stała się osią, wokół której powstawały nowe obiekty: osiedla Mariensztat, Muranów i Mirów, a nad tunelem odbudowano kamieniczki Krakowskiego Przedmieścia. Rekonstrukcja zabytków prowadzona była wybiórczo i nie odtworzono wszystkich wartościowych budynków, np. pałacu Teppera na Miodowej. Wiele, może mniej zabytkowych, ale niezbyt zniszczonych domów rozebrano, gdyż leżały na wytyczonej trasie. Na ówczesnych zdjęciach widać dużo budynków na Bielańskiej, Daniłowiczowskiej i Kapucyńskiej, które przed wyburzeniem były w zupełnie dobrym stanie.
Trasa W-Z, widok na wiadukt przy Starym Mieście, 1949 rok
Na tablicach umieszczonych na frontowej ścianie tunelu od strony wschodniej wypisano nazwiska projektantów i wyróżniających się budowniczych oraz nazwy przedsiębiorstw biorących udział w budowie Trasy W-Z. Zarówno w ówczesnych opisach budowy, jak i we wspomnieniach fachowców biorących udział w pracach, dominuje heroiczny wysiłek i działania, w których na dalszy plan schodziły osobiste i prywatne problemy. Zaangażowanie dzisiaj niewyobrażalne pozwoliło na wybudowanie Trasy, osiedla i kamienic nad tunelem w ciągu 22 miesięcy. Dodatkowo budzi podziw fakt, że ten ogrom prac – wywożenie gruzu i np. konstrukcję żelbetową tunelu – wykonano prymitywnymi środkami technicznymi. Koparki liczyło się na palcach, a najpospolitszy był wóz konny. Pokonano wiele problemów technicznych, np. wzmocnienie i usztywnienie specjalnymi metodami skarpy pod kościołem św. Anny. Wszystko to działo się niecałe pięć lat po ciężkiej, wyniszczającej wojnie.
Zmarły w 2001 roku nestor publicystów popularyzujących historię Warszawy, Jerzy Kasprzycki, kilka lat temu przypomniał, że w 1947 roku, w pierwszej fazie projektowania Trasy, proponowano nadanie jej imienia Bohaterów Starówki. Było to logiczne ze względu na bliskość Starego Miasta i jego roli w Powstaniu Warszawskim. Później, ze względów politycznych, Trasa otrzymała inne miano. Jeszcze później inne względy polityczne, a nie logiczne i tradycja, spowodowały, że nie przywrócono dawnej nazwy dużemu odcinkowi ulicy Leszno.
2001Indeks osobowy
A
Aiger Piotr, architekt
Aleksander II Romanow, car rosyjski i król polski
Alighieri Dante, poeta
Altomonte Martin, malarz
Ankiewicz Julian, architekt
Anna Jagiellonka, król polski
Antkiewicz Julian, architekt
Antoni, mieszkaniec Targowej
August II Mocny Sas, król polski
August III Sas, król polski
B
Bacciarelli Marcello, malarz
Bacuder Maks, przedsiębiorca
Badowski Zbigniew, architekt
Ballogh Wiktor, architekt
Banasikowski Józef, przedsiębiorca
Banaszkiewicz, uczeń
Baudouin Gabriel, duchowny
Baydonicz Jakub, bednarz
Bell Aleksander Graham, wynalazca
Bellotto Bernard zwany Canalettem, malarz
Benni Karol, lekarz
Berger Fryderyk, przedsiębiorca browarnik
Berger Józef, przedsiębiorca
Bergman Piotr, przedsiębiorca
Bergman Stefan, przedsiębiorca
Beyer Karol, fotograf
Biegański Piotr, architekt
Biegański Stanisław, architekt
Bielski Rafał, wydawca
Bieńkowska Eugenia, właścicielka kamienicy
Biernacki Jan, fotograf
Bloch Jan Gotlib, przedsiębiorca
Blummer Ignacy, generał polski
Boczarowa Jadwiga
Bogusławski Jan, architekt
Bogusławski Wojciech, pisarz
Bohomolec Franciszek, pisarz
Bonaparte Napoleon, cesarz francuski
Bonda Zdzisław, przedsiębiorca cukiernik
Borowik Aniela z d. Gepner, przedsiębiorca
Borowik Lucjan, przedsiębiorca
Brandel Konrad, fotograf
Brandt Karl, oficer niemiecki
Braniccy, ród magnacki
Branicki Ksawery, magnat
Braun Sylwester „Kris”, fotograf
Brudek Paweł, historyk
Brühl Henryk, saski pierwszy minister
Brühl Maria Anna Franciszka z d. von Kolowrat-Krakowsky, magnatka
Brukalska Maria, konserwator zabytków
Brzozowski hrabia, zarządca
Buch, przedsiębiorcy
Budrewicz Olgierd, redaktor
Budzyński Marek, architekt
Buzek Gertruda, żona urzędnika i naukowca
Buzek Józef, urzędnik i naukowiec
Bychowski Wiktor, właściciel kamienicy
C
Car Stanisław, właściciel kamienicy
Cedergren Henrik Tore, przedsiębiorca
Celińscy, lokatorzy
Cerisy Henryka, przedsiębiorca
Cezary, właściciel kamienicy
Chłopicki Józef, generał polski
Chmielnicka Estera, właścicielka kamienicy
Chmielnicki Lejbuś, właściciel kamienicy
Chodkiewicz Aleksander, magnat
Chodkiewiczowa Ludwika z d. Rzewuska, magnatka
Chopin Fryderyk, kompozytor
Christiani Franciszek Ksawery, inżynier
Chrzanowski Paweł, generał rosyjski
Cichocka Marianna, młynarka
Cichocki Edward, architekt
Cichocki Józef, młynarz
Ciechowski, lekarz
Ciecierzyński Mieczysław ojciec, przedsiębiorca cukiernik
Ciecierzyński Mieczysław syn, przedsiębiorca cukiernik
Corazzi Antonio, architekt
Cymerman Karol, właściciel kamienicy
Czapska Konstancja, magnatka
Czapski Tomasz, magnat
Czartoryska Maria Zofia z d. Sieniawska, magnatka
Czartoryski Adam Jerzy, magnat
Czartoryski August Aleksander, magnat
Czartoryski Teodor Kazimierz, biskup poznański
Czechowicz J., przedsiębiorca
Czerniaków Adam, prezes Judenratu
Czerski S., przedsiębiorca
Czerwiński Józef Napoleon, architekt
D
Dangel Tomasz, przedsiębiorca
Daniłowicz Michał z Żurowa, podskarbi wielki koronny
Davoust Louis Nicolas, marszałek francuski
Dąbrowska Maria, pisarka
Dietrich Hans Joachim, zarządca
Dobnelecki Eugeniusz „Kruk”, żołnierz
Dobrogoyski Wiktor, oficer polski
Dobrowolski Stanisław Ryszard, poeta
Dolański Seweryn, właściciel kamienicy
Drucki-Lubecki Franciszek Ksawery, minister gospodarki
Duschik Józef, przedsiębiorca
Dymmek Stanisław dziadek, przedsiębiorca
Dymmek Stanisław ojciec, właściciel kamienicy
Dymmek Stanisław syn, właściciel kamienicy
Dymmek Stanisław wnuk, spadkobierca
Dziadkiewicz Antoni „Jemioł”, żołnierz
Dziadkiewicz Ryszard, lokator
Dziekoński Pius Józef, architekt
Dziewulski Romuald, architekt
E
Elenbergowie, przedsiębiorcy
Elżbieta Grabowska z d. Szydłowska, szlachcianka
F
Falęccy, lokatorzy
Feigenbaum Julian, przedsiębiorca
Felkersamba Otton Fryderyk, starosta czorsztyński
Filiński J., przedsiębiorca
Fischer Ludwik, gubernator niemiecki
Florczak Henryk, syn listonosza, lokator
Florczak, listonosz, lokator
Foeller Witold, działacz społeczny
Fontana Jakub, architekt
Fontana Józef
Fraget Józef, przedsiębiorca
Frąckowiak Irena, córka Andrzeja Gordowskiego
Frela Irena, żona pocztyliona
Frela Waldemar Jerzy, syn pocztyliona
Frela Wincenty, pocztylion
Front Aleksander, przedsiębiorca
Front Julian, przedsiębiorca
Fruziński Jan, przedsiębiorca
Frydman, przedsiębiorca
Fuks Marian, fotograf
G
Gajewski Marian, historyk
Gajewski Michał, urzędnik
Gajewski, przedsiębiorca cukiernik
Gamke Bogumił, przedsiębiorca browarnik
Gay Jan Jakub, architekt
Gepner Abraham, przedsiębiorca
Gerlicz Ryszard, właściciel kamienicy
Gerson Wojciech, rysownik
Gierszt Emilia, właścicielka kamienicy
Gierymski Aleksander, malarz
Gieysztor Marian, naukowiec
Ginsberg Herman, przedsiębiorca
Girard Filip, zegarmistrz
Gniewski Bogdan, architekt
Gnińscy, ród magnacki
Godebski Cyprian, rzeźbiarz
Godlewski Teodor, przedsiębiorca
Goldfeder Bronisław, właściciel kamienicy
Goldglass Dawid, przedsiębiorca
Goldstandowie, właściciele kamienicy
Gołoński Andrzej, architekt
Gomulicki Juliusz Wiktor, pisarz
Gordowski Andrzej, przedsiębiorca
Gorecka Maria, córka Adama Mickiewicza
Gorecki Ludwik, wnuk Adama Mickiewicza
Gozdek Halina, lokatorka
Górecki Przemysław, harcerz
Górniccy, przedsiębiorcy
Górska Aniela, żona dyrektora szkoły
Górski Hubert, redaktor
Górski Jan, inżynier
Górski Wojciech, dyrektor szkoły
Grabowski Ignacy, działacz społeczny
Grabowski Michał, oficer polski
Grancow Kazimierz, właściciel kamienicy
Gravier Alfons, architekt
Grosglik J., prawnik
Groszkowski Janusz, naukowiec
Grudziński Jan, architekt
Gruner Mieczysław, działacz społeczny
Grygier, pocztarz
Gryko Franciszka, redaktor
Grzeniewski Ludwik B., historyk
Grzymała-Dobiecki Franciszek, lokator
Gutt Roman, architekt
H
Haberbusch, przedsiębiorcy browarnicy
Halenowa Elżbieta, redaktor
Hauke Maurycy, generał polski
Hegel Konstanty, rzeźbiarz
Heppen Wacław, architekt
Herbst Józef, właściciel kamienicy
Herbst Maria, właścicielka kamienicy
Herbst Stanisław, historyk
Hilzenowie, właściciele pałacu
Hitler Adolf, przywódca III Rzeszy
Hołowczyc Szczepan, arcybiskup metropolita warszawski
Homer, poeta
Horacy, poeta
I
Idźkowski Adam, architekt
Imeretyński Aleksander, namiestnik cara
Iwaszkiewicz Jarosław, pisarz
J
Jabłonowski Stanisław, magnat
Jabłoński Dawid, przedsiębiorca
Jabrzemski Jerzy, harcerz
Jan III Sobieski, król polski
Jan Kazimierz Waza, król polski
Janeta Mirosława, spikerka radiowa
Jaracz Stefan, aktor
Jardel Henryk, przedsiębiorca
Jarosy Fryderyk, aktor
Jarysz Józef, przedsiębiorca budowlany
Jarzębowski Wojciech, architekt
Jasiuk Jerzy, inżynier i dyrektor muzeum
Jaworski Michał, lokator
Jawurkówna Jadwiga, dyrektorka szkoły
Jeleński Tadeusz, redaktor
Jenkera, giser
John Aleksander, właściciel kamienicy
Józefowicz, przedsiębiorca
Jung Herman, przedsiębiorca browarnik
Jung Zelma, przedsiębiorca browarnik
Jurkowska Halina, redaktor
Just Aleksander, młynarz
Just Fryderyk, młynarz
Just Julian, młynarz
K
Kaczyńska Alicja, lokatorka
Kaczyński Adam, lokator
Kaczyński Antoni, lokator
Kaczyński Józef, lokator
Kado Michał, architekt
Kaganowicz Leonid, inżynier
Kamieński Maciej, kompozytor
Kamiński Jacek C., dziennikarz
Kamsetzer Jan Chrystian, architekt
Karasiński Leon, właściciel kamienicy
Karaś Kazimierz, kasztelan wilski i marszałek dworu
Karczmar A., lekarz
Karolak Tadeusz, redaktor
Karoli Aleksander, fotograf
Karpiński Franciszek, przedsiębiorca
Karpiński Zbigniew, architekt
Kasia służąca Florczaków, lokatorka
Kasprzycki Jerzy, dziennikarz
Kazimirus Wilhelm, właściciel kamienicy
Kątski Apolinary, muzyk
Kicka Teresa, szlachcianka i lokatorka
Kiepura Jan, śpiewak
Kierbedziowa Eugenia
Klaczkin S., doradca kredytowy
Klimaszewski Tadeusz, autor wspomnień
Klimensa, giser
Klimkiewicz Adam, przedsiębiorca
Kluczyński Bogumił, młynarz
Kluczyński Karol, młynarz
Kluczyński Teofil, młynarz
Kłos Konrad, architekt
Kłossowicz Czesław, przedsiębiorca
Knöbel Jan Godfryd, architekt
Kochanowski Jan, właściciel kamienicy
Kołaczkowski Klemens, generał polski
Kołątaj-Zalewska Aleksandra, rysownik
Komm, lekarz
Konrad Mazowiecki, książę mazowiecki
Konstanty Romanow, Wielki Książę
Kontkiewicz Marian, architekt
Kopkowicz, architekt
Kornblum Zygmunt, przedsiębiorca
Korngold N., przedsiębiorca
Kos Stanisław, właściciel kamienicy
Kostrzewski Franciszek, malarz
Kościuszko Tadeusz
Kotowski, prałat i dziekan metropolitalny
Kowalczykówna Jadwiga, dyrektorka szkoły
Kozłowski Karol, architekt
Krasicka Aleksandra z d. Grabowska, szlachcianka
Krasicki Ignacy, pisarz
Krasińscy, ród magnacki
Krasińska z d. Jabłonowska Jadwiga Teresa, magnatka
Krasiński Jan Dobrogost, magnat
Krasnepiórko, administrator kamienicy
Krasucka Gołda, właściciel kamienicy
Krasucki Nehemiasz, właściciel kamienicy
Kraszewski Józef Ignacy, pisarz
Krauze Włodzimierz, laborant
Krazue Irena, laborantka
Kronenberg Leopold Julian, bankier
Kruszewski W., przedsiębiorca
Krzyżakowa Krystyna, redaktor
Kubicki Jakub, architekt
Kuźma Mieczysław, architekt
Kwaśniewski Aleksander, prezydent RP
Kwiatkowska Maria I., historyk
Kwiatkowski Marek, historyk sztuki
Kwiatkowski, szambelan
L
Lachert Bohdan, architekt
Laci Franciszek Maria, architekt
Lalewicz Marian, architekt
Lanci Witold, architekt
Lande Dawid, przedsiębiorca
Lannes Jean, marszałek francuski
Lelewel Joachim, polityk
Lenart, świecarz
Leszczyński Bogusław, starosta wielkopolski
Lewandowska Małgorzata, redaktor
Lewicki Michaił, generał rosyjski
Liksza Włodzimierz, dziennikarz
Lippi Piotr, giser
Lote Naftulia, właścicielka kamienicy
Lours, przedsiębiorca cukiernik
Lubomirscy, ród magnacki
Lubomirska Elżbieta, arystokratka
Lubomirski Aleksander, magnat
Lubomirski Edward, magnat
Lubomirski Józef Karol, magnat
Lubomirski Stanisław, marszałek wielki koronny
Lukrec Janusz, przedsiębiorca
Luksemburg Samson, przedsiębiorca
Luksenburg Maksymilian, przedsiębiorca
Ł
Ładowski Józef (Gruby Josek), przedsiębiorca
Łakomski Jan, przedsiębiorca
Łoza Stanisław, historyk sztuki
Łuszczewska Jadwiga (Deotyma), poetka
Łysakowski Józef, generał rosyjski
M
M., mieszkanka Targowej
Machlejd, przedsiębiorcy browarnicy
Madaliński Antoni Józef, polski generał
Magier Antoni, naukowiec
Malarski J., fotograf
Malicka Maria, aktorka
Malinowski Marian, właściciel kamienicy
Maliński Paweł, rzeźbiarz
Małachowski Jan, kanclerz wielki koronny
Małachowski Stanisław, szlachcic
Marchwicz Mikołaj, właściciel kamienicy
Marcinkowski Zdzisław, fotograf
Marcinkowski Zdzisław, fotograf
Marconi Henryk, architekt
Marconi Władysław, architekt
Martin Karol, architekt
Matuszewski Jan, przedsiębiorca
Meciszewski Filip, oficer polski
Merenhold, przedsiębiorca
Merlini Dominik, architekt
Michalik Stanisław, rzeźbiarz
Michał Korybut Wiśniowiecki, król polski
Mickiewicz Adam, poeta
Mieczyk, przedsiębiorca
Mikołaj I Romanow, car rosyjski i król polski
Milewska, lokatorka
Miller Romuald, architekt
Minkowska Anna, dyrektorka szkoły
Miszewski Antoni, architekt
Mniszech Jerzy August, nadworny marszałek koronny
Mniszech Michał, marszałek koronny
Moderau Mare, rzeźbiarz
Modzelewska Maria, aktorka
Monard Jeanowi Nicolasowi de, oficer francuski
Moniuszko Stanisław, kompozytor
Montelupi Karol, poczmistrz koronny
Montelupi Sebastian, poczmistrz
Mostowski Tadeusz Antoni, minister spraw wewnętrznych
Murat Joachim, marszałek francuski
Mycielski Józef, starosta koniński
N
Neufeld Helena Felicja z d. Rozenblum, właścicielka kamienicy
Niemcewicz Julian Ursyn, pisarz
Nieupokojew Witalij, inżynier
Noakowski Stanisław, architekt
Norblin Aleksander Jan, artysta
Norblin Ludwik, przedsiębiorca
Norblin Wincenty, przedsiębiorca
Nowakowski Stanisław, właściciel kamienicy
Nowicki Józef, generał polski
O
Oczkowski Adam, architekt
Okęcki Antoni, biskup poznański
Okońska Alina Barbara, lokatorka
Olszewska, lokatorka
Oppenheim Morka, właścicielka kamienicy
Oppenheim Uszer, właściciel kamienicy
Orłowski Józef, architekt
Orszagh Jan, właściciel kamienicy
Ossoliński Jerzy, kanclerz wielki koronny
Ostrogski Janusz, magnat
Ostrowski Antoni Kazimierz, prymas i arcybiskup metropolita gnieźnieński
Ostrowski Stanisław, rzeźbiarz
Owsianko Katarzyna, przedsiębiorca
P
Pac Janusz, redaktor
Pac Ryszard W., inżynier
Pacak-Kuźmirski Zdzisław, oficer polski
Paderewski Ignacy Jan, kompozytor
Pajewski K., przedsiębiorca
Pakalski Zbigniew, architekt
Pankiewicz Józef, malarz
Paprocki J., przedsiębiorca
Parandowski Jan, pisarz
Parysówna Emilia, szlachcianka
Paskiewicz Iwan, namiestnik Królestwa Polskiego
Patschke Stanisław, przedsiębiorca
Perl Salomea, przedsiębiorca
Petsch Bernard, przedsiębiorca
Petsch Bronisław Aleksander, przedsiębiorca
Petsch Wacław Julian, przedsiębiorca
Petschowie, przedsiębiorcy
Piechaczek L., rysownik
Pilczer Estera, właścicielka kamienicy
Pilczer Icek, właściciel kamienicy
Pillati Henryk, rysownik
Piłatowicz Józef, historyk
Piłsudski Józef, marszałek, naczelnik państwa
Plendel Józef, przedsiębiorca
Pniewski Bohdan, architekt
Podczaszyński Bolesław Paweł, architekt
Poddębski Henryk, fotograf
Podgórska-Klawe Zofia, historyk
Podhorska-Okołów Stefania, pisarka
Podstolska, lokatorka
Pokrowski Wasyli, architekt
Polaczkiewicze, przedsiębiorcy
Polakowski Andrzej, dyrektor poczty
Polański Włodzimierz, historyk
Pomianowski, przedsiębiorca cukiernik
Poniatowski Józef, książę
Poniatowski Kazimierz, książę
Potoccy, ród magnacki
Potocka Aleksandra z d. Lubomirska, magnatka
Potocki August, magnat
Potocki Ignacy, magnat
Potocki Stanisław Kostka, magnat
Potocki Stanisław, generał polski
Provana Prospero, urzędnik królewski
Pruszkowski Tadeusz, architekt
Przepiórka Lejzor, właściciel kamienicy
Przybylik Marek, redaktor
Przybylski Czesław, architekt
Puszkin Aleksander, pisarz
Puterman-Sadłowski Julian, architekt
R
Raczyński Kazimierz, marszałek koronny
Radziejowski Michał, biskup warmiński
Radziwiłł Michał Kazimierz, magnat
Raubach, przedsiębiorca browarnik
Reyman Andrzej, dziennikarz
Riacour Piotr de, bankier
Roeber H., rysownik
Rogozik, przedsiębiorca
Romanowicz Arseniusz, architekt
Romanowski Leon, przedsiębiorca
Romanus L., przedsiębiorca
Ronczewski B., przedsiębiorca rusznikarz
Rontaler Edward, dyrektor szkoły
Rosenblat Mieczysław, lekarz
Rotecka, lokatorka
Rotwand Stanisław, przedsiębiorca
Różycki Tadeusz, harcerz
Różycki Tadeusz, muzyk
Rudnicki Apolinary, dyrektor szkoły
Rutkowski Henryk, historyk
Rutkowski Hipolit, architekt
Rydel Alina Barbara, córka śpiewaka
Rydel Czesław, syn śpiewaka
Rydel Feliks, śpiewak operowy, lokator
Rydel Julia, żona śpiewaka, lokatorka
Rydel Zofia, córka śpiewaka
Ryx Franciszek, urzędnik królewski
S
Sanguszkowie, ród magnacki
Sasowie, ród królewski
Sawicki H., przedsiębiorca
Schiele, przedsiębiorcy browarnicy
Schmorak Szymon, lekarz
Schultzendorff Jakub, radca miejski
Semadeni, przedsiębiorcy cukiernicy
Sempolińska Stefania, pisarka
Sempoliński Ludwik, aktor
Serkowska K., przedsiębiorca
Siemiątkowski Tomasz, generał polski
Sieniawscy, ród magnacki
Sienkiewicz Henryk, pisarz
Sigalina Klaudia, przedsiębiorca
Sikorska Jadwiga, dyrektorka szkoły
Sikorska W., przedsiębiorca
Singer Bernard, pisarz
Skarbek Fryderyk hrabia, naukowiec
Skarga Piotr, duchowny
Skotniccy, lokatorzy
Skórewicz Kazimierz, architekt
Skrętowscy, lokatorzy
Słowacki Juliusz, poeta
Smogorzewski Z., architekt
Sobiescy, ród magnacki
Sobieszczański Franciszek Maksymilian, historyk
Sobolewski Stanisław, podkomorzy warszawski
Sowiński Józef, generał polski
Stabrowski Kazimierz, artysta
Stadnicki, przedsiębiorca
Stanisław August Poniatowski, król polski
Stanisław Leszczyński, król polski
Staniszkis Jerzy, architekt
Starzyński Stefan, prezydent Warszawy
Stasiek, harcerz
Staszic Stanisław, polityk i pisarz
Stefan Batory, król polski
Stern, śpiewak
Stępiński Zygmunt, architekt
Strakun S., przedsiębiorca
Strójwąs Stanisław, przedsiębiorca
Strzemiński Kazimierz, malarz
Styka Jan, malarz
Sujecki Janusz, działacz społeczny
Sułkowski August, magnat
Szacka Krystyna, uczennica
Szacki Edward, dyrektor urzędu
Szaniawski Felicjan Konstanty, biskup kujawski
Szarżysko, córka szewca, nauczycielka
Szarżysko, szewc, lokator
Szczeciński Karol, działacz społeczny
Szczepkowski Jan, rzeźbiarz
Szembek Jan Sebastian, kanclerz
Szober Wincenty, lokator
Szujski Wasyl, car rosyjski
Szurka Tadeusz, działacz społeczny
Szwankowska Hanna, dziennikarz
Szwarcstein Boruch, właściciel kamienicy
Szygielska, śpiewaczka, lokatorka
Szygielski, organista, lokator
Szyller Leon, architekt
Szyller Stefan, architekt
Ś
Ścibor-Rylski Zbigniew, oficer polski
Śmigły-Rydz Edward, marszałek
Świątek Tadeusz W., historyk
Świerczyński Rudolf, architekt
T
Taniewska Maria, dyrektorka szkoły
Taras Eugeniusz, inżynier
Tarasiewicze, przedsiębiorcy
Tarnowska Zofia, właścicielka kamienicy
Tichy Karol, artysta
Tillinger Zygmunt, architekt
Tober Jakub, właściciel kamienicy
Tołłoczko Kazimierz, architekt
Traugutt Romuald, dowódca polski
Trembecki Stanisław, pisarz
Trepte Emil, przedsiębiorca
Trębicki Stanisław, generał polski
Trouve, złotnik
Tylicki Franciszek, szklarz
Tylman z Gameren, architekt
U
Ulatowski Tadeusz, aptekarz
Umiastowski Roman, oficer polski
W
Waghalter W., fotograf
Wardziński Jan, przedsiębiorca
Wasilewski Zygmunt, polityk
Wasilkowski Leopold, rzeźbiarz
Wawelberg Hipolit, bankowiec
Wedel Karol Ernest, przedsiębiorca cukiernik
Wedernikow M., przedsiębiorca
Weinberg Adolf, przedsiębiorca
Wejnert Gotlib, młynarz
Wejnert Samuel, młynarz
Weloński Pius, rzeźbiarz
Werner Teodor, przedsiębiorca
Wetesco, artyści plastycy
Wiernicki Wiesław, pisarz
Wierzbicki Jerzy, architekt
Wilczyńska Halina, spikerka radiowa
Wilson Józef, właściciel kamienicy
Witowska Zofia Kunegunda, właścicielka kamienicy
Witthoff Franciszek, burmistrz
Władysław IV Waza, król polski
Wodzyński Jan, oficer polski
Wojciech, woźny
Wojciechowska Zofia, właścicielka pensjonatu
Wolanow J., przedsiębiorca
Wolf Eugenia, właścicielka kamienicy
Wolski Aleksander, architekt
Woroncow-Weliaminow Jan, przedsiębiorca
Woźniewski Zbigniew, lekarz
Wróblewski Henryk, dziennikarz
Wyczółkowski Leon, architekt
Wysłouch Maria, działaczka społeczna
Z
Zabłocki Franciszek, pisarz
Zadzik Jakub, kanclerz wielki koronny
Zagórska Bożena, redaktor
Zaleski Stanisław, architekt
Zalewski Andrzej, historyk sztuki, dziennikarz
Zalewski Ireneusz, dziennikarz
Załuski Andrzej Kostka, biskup płocki i kanclerz wielki koronny
Zamoyscy, ród magnacki
Zamoyski Marcin, magnat
Zamoyski Maurycy, arystokrata i założyciel szkoły
Zawadzki Jerzy, urzędnik pocztowy
Zawisza Barnaba, szambelan
Zieleziński H., przedsiębiorca
Zieliński Józef Konstanty, arcybiskup lwowski
Ziemińska, przedsiębiorca
Zygmunt II August, król polski
Zygmunt III Waza, król polski
Ż
Żółkiewski Stanisław, hetman
Żórawski Juliusz, architekt
Żwirko Franciszek, malarzSeria książek ECHA DAWNEJ WARSZAWY
zawiera tematyczne zbiory felietonów i artykułów różnych varsavianistów: historyków, historyków sztuki, dziennikarzy, pasjonatów. Każda opowieść skojarzona została z konkretnym miejscem: osiedlem, ulicą, parkiem, kamienicą, pomnikiem... Jest to niezwykle ciekawa propozycja wydawnicza, zarówno dla starych warszawiaków, którzy mieszkają w tym mieście od pokoleń, jak i dla tych, którzy od niedawna czują się związani ze stolicą i chcą poznać swoją nową „małą ojczyznę”. Coś interesującego znajdzie dla siebie także każdy, kto nie miał do tej pory wiele wspólnego z Warszawą, ale chciałby dowiedzieć się choć trochę o jej historii i specyfice. Zwłaszcza, że w ramach tej serii zaprezentujemy wiele porywających historii…